8 latviešu KORA DZIESMAS, kas tev noteikti JĀDZIRD

Tas nekas, ka tu nedziedi korī, tas nekas, ka vairāk par „Saule. Pērkons. Daugava” vai „Koru kariem” nezini. Dziesmu svētku laikā arī tev vārdus dziesma un koris visticamāk gribas rakstīt ar lielo burtu. Un arī tevi pārņem liela pilnības sajūta, kad sadzirdi Dziesmu svētku pirmās notis un kļūst nostalģiski skumji, kad izskan pēdējās. Mēs aptaujājām trīs koru diriģentus, lai noskaidrotu, kas ir tās dziesmas, kas visvairāk aizkustina viņus, kā arī sastādījām savu koru dziesmu TOP 8 – tās ir dziesmas, kuras, tuvojoties Dziesmu un Deju svētiem, tev noteikti ir jānoklausās!

KORU DIRIĢENTU VIEDOKLIS
Marta Ozola, Ģertrūdes baznīcas kora diriģente
: ”Nekad līdz šim nebiju par to domājusi – kuras ir manas mīļākās kora dziesmas – un jāatzīst, ka ikdienā es nemaz nemēdzu bieži klausīties kora mūziku. Bet kordiriģenta profesijā man ļoti patīk tas brīdis, kad jāizvēlas un jāsaliek korim jauna koncertprogramma. Tas ir viens ļoti radošs un aizraujošs mirklis. Un par mīļākajām dziesmām tajā brīdi man kļūst radošā procesā izvēlētās dziesmas. Citreiz ir vajadzīga iedvesma, tad es mēdzu klausīties Emīla Dārziņa kora mūziku, īpaši “Mēness starus stīgo”. Pētera Vaska mūzika mani ļoti aizkustina un iedvesmo. Pārpasaulīga un ļoti mierinoša ir Pētera Butāna mūzika. Un Jāzepa Vītola “Gaismas pils” Dziesmu svētku estrādē dziedāta kopā ar tūkstošiem koristu manī vienmēr rada nebeidzamu mīlestību un lepnumu par to, ka esmu latviete un esmu daļa no tā brīnuma – kopības sajūtas, kas rodas starp tautiešiem šīs dziesmas skaņās.”

Agija Pizika, kora „Mītava” diriģente
: „Manas mīļākās kora dziesmas ir daudz, bet izcelt varu E.Melngaiļa apdārinājuma „Tumša nakte”, J.Graubiņa „Tek saulīte”, V.Kaminska „Bēdu manu lielu bēdu”, E. Dārziņa „Minjona”. Klasikas pērles ir daudz, piemēram, Senatne, Nāru dziesma, J. Vītola „Dūkņu sils” un citas. Dziesmu svētku repertuārs jau arī ietver ļoti skaistas dziesmas, piemēram, V. Pūces „Augu nakti”, I. Ramiņa „Pūt vējiņi”. Protams, šīs dziesmas manī ir kopš konservatorijas laikiem, kad tās tika diriģējuši profesori I. Kokars, D.Gailis. Kora zinātnes lekcijās „Minjonu” mums atskaņoja dažādu koru variantos, kā arī izstāstīja tās saturu. „Tumša nakte” saistās ar Līgo svētkiem, kuri man ir īpaši tuvi, „Tek saulīte” dziedāju ar kori „Ave Sol” un brīnišķīgiem solistiem.”

Eduards Fiskovičs, kora „Domino” diriģents
: „Nu, man kā kora dziedātājam ar 26 gadu stāžu un kordiriģentam ar 16 gadu stāžu tiešām grūti atbildēt uz jautājumu, kuras ir manas mīļākās kora dziesmas. Pirmkārt jau – visas kora dziesmas nezinu. Līdz ar to pat nekaunos teikt, ka ļoti daudzas no “zelta repertuāra” ir patiesi apnikušas. Kādēļ? Jo tās nepārtraukti tiek drillētas un, ja cilvēkam dažādu vadītāju rokas vadītam, ir jādzied tā pati „Gaismas pils”, kas ir zināma no galvas jau 20 gadus (visas balsis), man būtu jāliekuļo, ka stāvu sajūsmā. Taču ir, par laimi, vesels lērums ar mazāk izpildītajām. Piemēram, Skultes “Bērzi” vai Vītola “Dūkņu sils”. No Dziesmusvētkiem – Jāzepa Vītola “Upe un cilvēka dzīve” (tikai pasarg’ dies, ne Račevska pionieru marša tempā!). Kāpēc dziedu ar patiku? Jo dziesma nezināmāka, jo mazāk apskretusi ar “tradīcijām”, un jo vieglāk ir to veidot kā priekšnesumu, zinot, ka man nesēdēs vismaz 10 cilvēki, kuri katrs analizēs: ”A vot šito Vīgners 86. gadā šitā taisīja, a šito Kokars tā darīja.” Klausītājam iestrādājas Pavlova reflekss – ka tur tā ir jābūt. Nu, bet kāpēc?! Kādēļ jānosoda mana versija? Tikai tādēļ vien, ka tā taču nav pieņemts?!”

8 LATVIEŠU KORA DZIESMAS, KAS TEV NOTEIKTI JĀDZIRD
Saule. Pērkons. Daugava

Manai Dzimtenei

Pūt Vējiņi

Līgodama upe nesa

Dziesma, ar ko tu sācies

Tumša nakte, zaļa zāle

Auga auga rūžeņa

Bēdu manu lielu bēdu

3 komentāru
  1. Man tieši tā ir ar “Dziesma, ar ko tu sācies”! Bet vispār – visas super dziesmas! Aizkustina un priecē.

  2. Paldies, par noskaņas radīšanu, klausos un skudriņas pa visu ķermeni.
    Burvīgi.
    Paldies.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.