PŪRIŅŠ zīdainim – ko tev PATIEŠĀM vajadzēs?

Pirms piedzimst mazulis, tik daudz jāpagūst sagādāt.  Bez dažām lietām iztikt nevarēsi, kamēr citas, lai gan pārdevēju lielītas un slavētas, ir gluži liekas…
LAIKS IEPIRKUMIEM!
Pūriņa iegāde ir sarežģīts, bet visai patīkams pienākums. Kāda māmiņa to sāks jau pirmajos gaidību mēnešos, kamēr cita atliks uz brīdi, kad lielais notikums jau teju klāt.
Pirmajos mēnešos doma par bērniņu ir pārāk abstrakta un arī tu pati vēl nespēj noticēt faktam, ka kļūsi par māmiņu, tāpēc iepirkumiem par agru. Lai gan dažu māmiņu pieredze ir citāda. Stāsta Laila: „Tā nu gadījās, ka pirmā grūtniecība izputēja, vēl īsti nesākusies. Tāpēc, kad uzzināju, ka gaidu bērniņu otro reizi, ļoti sapriecājos, bet reizē jutos izbijusies. Mana pirmā reakcija pēc tā, kad ginekoloģe apstiprināja grūtniecību un ka ar mazo viss kārtībā, bija ekskursija bērnu preču veikalā. Nopirku sīciņu, ļoti dārgu, bet skaistu krekliņu un zeķītes. Mājās noliku tos plauktā ar domu, ka šīs lietas kalpos kā solījums – šoreiz viss būs labi. Un tā arī notika.”
Pieredzējušas māmiņas iesaka lielo iepirkšanos veikt pamazām, lielākos pētniecības un iepirkšanās darbus atstājot uz laiku, kad dosities pirmsdzemdību atvaļinājumā. Šai laikā parasti māmiņai ir vēl gana daudz spēka, lai vairākas stundas pavadītu veikalos. Turklāt pēc 30. grūtniecības nedēļas vairākums māmiņu jau zina, vai gaidāms dēls vai meita, tāpēc izvēle ir vieglāka.
Neklausies padomdevējos, kuri apgalvo, ka neko nedrīkst iegādāties, pirms bērniņš piedzimis. Citādi var gadīties, ka mazulis pēc dzimšanas būs jāietin tēva kreklā gluži kā senlatviešiem. Turklāt diezin vai tev patiks, ka lietas, ko turpmāk tavs mazais lietos ikdienā, izvēlēsies kāds cits. Par šādu pieredzi stāsta Aija: „Mana vīramāte nebeidza atgādināt, ka mazulim neko nedrīkst gādāt, pirms viņš nav piedzimis. Citādi piesaukšu nelaimi. Tā nu es padevos un nopirku vien dažas pašas nepieciešamākās drēbītes, ko ņemt līdzi uz dzemdībām. Kad piedzima meita, vīrs pirmās dienas skraidīja pa veikaliem, gādādams visu nepieciešamo, un slimnīcā ieradās vien vēlu vakarā. To visu redzot, es apraudājos – viņš bija nopircis divas skaistas, kruzuļotas kleitiņas, neskaitāmus mazmazītiņus rozā rāpulīšus un krekliņus, kas bija skaisti, bet pilnīgi nepiemēroti zīdainim. Rati bija aprīkoti ar zvaniņu un lieliskiem amortizētājiem, bet tiem nebija ne iepirkumu groza, ne somas mazuļa mantām, ne arī lietus plēves. Ar tagadējo pieredzi es noteikti visu izvēlētos un nopirktu kopā, gaidīšanas laikā, bet pēc dzemdībām mierīgi ar vīru priecātos par mūsu mazulīti.”

NEPIECIEŠAMĀS LIETAS
Dodoties uz veikalu spontāni, tu riskē, ka mājās pārradīsies ar kaudzi skaistu, bet, iespējams, ne pārāk praktisku nieku. Tāpēc vēlams jau mājās izveidot sarakstu ar nepieciešamo.
Ja vien neesi ļoti pārtikusi, neatsakies no draudzeņu un radu piedāvātajām zīdaiņu drēbītēm un aprūpes piederumiem. Pirmajos dzīves mēnešos mazuļi aug ļoti strauji, tāpēc rūpīgi koptas drēbītes izskatās gluži jaunas arī pēc vairāku mazuļu lietošanas. Kad esi izpētījusi visu mantoto, uzraksti uz lapiņas, kā vēl trūkst, un dodies medībās.
Apģērbs
Ņem vērā, ka dažādiem ražotājiem viens un tas pats apģērba izmērs var krietni atšķirties. Turklāt vairākums drēbīšu, kas domātas jaundzimušajiem, ir paredzētas mazulim, kura augums ir 50 centimetru.  Bet daudzi mazuļi mūsdienās piedzimst 55 un pat 60 un vairāk centimetru gari. Tāpēc praktiskāk ir iegādāties apģērbu, kas paredzēts vismaz 62 centimetrus garam mazulim. Zīdainītis no pirmajām drēbītēm izaug jau nedēļas vai divu laikā, tā kā mazāko izmēru rāpulīšus iegādājies vien dažus komplektiņus.
Tev vajadzēs:
•    3 vai 4 lācīšus vai bikses ar platu gumiju vidukļa daļā;
•    3 rāpulīšus (pidžamas) – kopā sašūtas jaciņas un biksītes;
•    3 vai 4 plānus krekliņus vai body;
•    2 vai 3 biezākas jaciņas vai džemperīšus;
•    2 plānas cepurītes;
•    2 pārus plānu cimdiņu, kas neļauj mazulim sevi saskrāpēt;
•    2 pārus plānu un 2 pārus vilnas zeķīšu vai zābaciņu;
•    3 priekšautiņus (lai siekalas un atraugas nenotraipītu apģērbu);
•    vienu biezu cepuri un kombinezonu ar kapuci (ziemas periodā).
Izvēloties drēbītes savam mazulim, skaties, lai tās nebūtu ar cietām vīlēm, milzīgām pogām uz muguras vai lieliem rotājumiem. Mazuļa ādiņa ir ļoti jutīga un katra nevajadzīga vīlīte spiedīs mazos sānus. Ieteicamāks ir apģērbs, kas ražots no dabiskiem materiāliem. Izpēti, vai to būs viegli uzvilkt, jo jaundzimušajam bieži jāmaina autiņi, līdz ar to tev nāksies bēbi izģērbt un atkal saģērbt pat vairākas reizes dienā.
Iegādājies arī vismaz trīs komplektus gultasveļas un vienu biezāku un vienu plānāku sedziņu. Ja esi rokdarbniece, siltu un vieglu sedziņu vari uzadīt pati. Noderēs arī pāris plānu autiņu, kurus var izmantot gan paklāšanai, ejot ciemos vai pie daktera, gan kā plānu sedziņu. Kokvilnas autiņš būs parocīgs arī nemierīgu gulētāju ietīšanai.
Un neaizmirsti par dvieļiem. Bērnam būs nepieciešami vismaz divi dvieļi vannošanai. Vēlams ar kapuci, lai mazo pēc vannas var daļēji ievīstīt. Mazākus dvielīšus varēsi izmantot dibena slaucīšanai, ja, mainot autiņus, mazo mazgāsi zem krāna.
Higiēnas piederumi
Pārrodoties mājās no dzemdību nama, ir labi, ja pa rokai ir pats nepieciešamākais un nav steidzami jādodas uz veikalu iepirkties. Te vajadzēs:
•    autiņbiksītes;
•    bērnu mitrās salvetes;
•    vienreizlietojamos paladziņus;
•    zīdaiņiem piemērotas šķidrās ziepes;
•    manikīra šķērītes ar noapaļotiem galiem.
Iegādājoties autiņus, it sevišķi, ja izmantosi vienreizlietojamos, sākumā pērc mazo iepakojumu. Iespējams, ka vēlāk tev un tavam mazulim ērtāki šķitīs cita ražotāja autiņi.
Pat ja esi nolēmusi, ka mitrās salvetes sava mazuļa dibena apkopei neizmantosi, viens iepakojums tev noderēs. Pirmajās dienās pēc dzimšanas mazuļa vēdera izeja (jeb mekonijs) ir ļoti bieza, melna, ķepīga masa, ko ar ūdeni nomazgāt ir grūti. Tāpēc pirms mazgāšanās to ērti var noņemt ar mitro salveti. Salvetes noderēs arī naktī, kad ne vienmēr ir spēka un vēlme mazuli mazgāt zem krāna.
Un visbeidzot – vienreizlietojamie paladziņi. Tie nepieciešami gan bērna pārtīšanai, gan paklāšanai ārsta vizītēs, ja mazulis ir izģērbts.
Ja vēlies, iegādājies vismaz vienu māneklīti. Savukārt pudelītes, sterilizācijas piederumus un piena maisījumus nepērc. ļoti iespējams, ka tev tie nemaz nebūs nepieciešami.
Mēbeles, ratiņi un autokrēsliņš
Bērnu preču ražotāji apgalvo, ka tavam mazulim būs nepieciešams milzum daudz un dažādu lietu. Tomēr barošanas krēsliņu, ķengursomu vai atpūtas krēsliņu un vēl citus aksesuārus pirmajā dzīves mēnesī noteikti nevajadzēs. Tāpēc atliec to iegādi uz mirkli, kad sapratīsi, kas tieši nepieciešams.
Mēbele, kas noteikti būs nepieciešama, ir mazuļa gultiņa. Vai izvēlēties šūpuli, pārnēsājamu groziņu uz statīva vai redeļu gultiņu, ir tevis pašas ziņā. Rēķinies, ka šūpulis vai groziņš pēc trim līdz četriem mēnešiem būs jānomaina pret redeļu gultiņu, jo mazais no tā vienkārši izaugs.
Lai cik piemīlīgi izskatītos baldahīni gultiņām, tie nav visai praktiski. Turklāt baldahīns virs mazuļa galvgaļa savāc putekļus, tāpēc tas bieži jāmazgā. Noderīgāks, bet ne nepieciešams, ir gultiņas malu polsterējums. Tas pasargās gulošo mazuli no caurvēja un vēlāk, kad bērniņš sāks velties, atsišanās pret redelēm.
Gultiņai nepieciešams arī matracis. Lētākie matrači ir pildīti ar kokosrieksta skaidām vai griķiem. Ja maciņš ļauj, var izvēlēties arī speciālu lateksa matraci. ņem vērā, ka zīdaiņa matracītim jābūt daudz cietākam par pieaugušajiem domātajiem.
Lieta, bez kuras var iztikt, bet kas ļoti atvieglo māmiņas dzīvi, ir pakaviņš (garens pakavveida spilvens, kas pildīts ar bumbiņām). To var izmantot gan kā laukuma ierobežotāju gultiņā mazulim, gan kā atbalstu barošanas reizēs.
Noderīga, bet ne obligāti nepieciešama lieta ir pārtinamais galdiņš vai virsma. Ja vēlies ietaupīt, mazo vari pārtīt gultā, dīvānā vai uz grīdas paklāta vienreizlietojamā paladziņa.
Jau no pirmajām dzīves nedēļām mazais būs jāvanno, tāpēc tev būs nepieciešama mazuļa vanniņa vai liela bļoda. Daži vecāki par īstu atradumu uzskata plastmasas paliktni, kurā ievietot mazuli vannošanas reizēs, kamēr citiem tas šķiet pilnīgi lieks. Tev būs nepieciešams arī viegls, dabiska materiāla sūklītis vannošanai.
Pastaigām vajadzīgi ratiņi. Ja mazulis dzims ziemā, izvēlies tādus, kuru riteņi ir lielāki un spēs izbraukt dubļus un sniegu. Un izpēti, cik liela ir kulbiņa – ja tā pārāk maza, iespējams, ka pēc pāris mēnešiem izaugušo mazuli ziemas kombinezonā un siltā aitādas konvertā ratos vairs ievietot nevarēsi.
Te nu vēl viena ziemā noderīga lieta – aitādas konverts. Šādā siltā midziņā bērnu varēsi vest pastaigā arī salā. Tas atvieglos arī kombinezona meklējumus, jo varēsi bērnu ģērbt plānāk.
Visbeidzot, tev būs nepieciešams autosēdeklītis. Lai gan, ja ģimenei nav sava auto un mazajam ar to būs jābrauc retu reizi, iespējams, izdevīgāk krēsliņu aizņemties vai izmantot taksometru firmu pakalpojumus, kas piedāvā automašīnas ar krēsliņiem.

6 komentāru
 1. Kaut mani berni jau izaugusi no zidaina vecuma, varu teikt – sis raksts tiesam uzskatams par noderigu. No savas puses varu piebilst, ka vajadziga un noderiga lieta ir deguna pumpitis, lieta ar kuru izsukt punkus vai kadu lieku slapjumu no snipja un “gulammaiss” maisins kura bebi liek gulet uz nakti (augspuse uzvelkams ka vestite, apaksa maisins, aizdarams parasti ar ravejlsedzeju), dikti laba lieta saligajiem bebjiem, jo so redz nevar nospardid, ka ari parvilkt sev par galvu nee.

 2. Jā, atceros, kā pēc sīča piedzimšanas māja pārvērtās par noliktavu 😀 Tāda maza radība, bet uz slimnīcu arī ar mega koferi jābrauc 😀

 3. Sapirkos mitrās salvetes zīdainim, bet nolēmu izmēģināt uz sevis – pieliku salveti pie vēdera….un opāaaa – palika auksti, sajūtas nebija diez cik patīkamas (it īpaši ja pēc saldā miedziņa siltumā mamma maina autiņbiksītes varētu būt neomulīgi). Salvešu izmantošanu atstāju vizītēm pie daktera un līdzi ņemšani izbraucienos.
  Un nadziņiem mums vairāk noderēja mazas knaiblītes.

 4. Loti noderīgs raksts. Tiesam aprakstits, ta lai nenopirktu neka lieka, jo man loti patik visadas lietinas ka piemeram baldahini, mantu kabatinas ko piliek pie gultas gala, un citas lietas.
  Ta ka es dzivoju laukos domaju, ka tas vis man bus nepratiski.

 5. Njaa, isteniba tada laba lieta ka ir vel kads kurs bez daktera tev pastasta kas vajadzigs mazajam rausitis atbraucot majas 🙂 Gaidu savu mazo knipausiti ar nepacietibu, tachu esmu ari nedaudz noraizejusies par to ka tas bus kad majas ir tada maza dzivibinja, un tik daudz drebites un tik daudz vajadzibas! Palasot Jusu komentarus un ieteikumus, tagad zinu kas man ir jaiegadajas majas lai manam mazulitim butu gan komforta sajuta, gan viss nepieciesamais! 🙂 paldies jums!

 6. Latvijā vēl ir pieejami salmu/vilnas matrači [cenzēts]lalina.lv
  Paldies par jauko rakstu.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.