Pasaules asins donoru dienas akcija PIE:DALIES!

Sagaidot Pasaules asins donoru dienu, kas kārtējo gadu tradicionāli tiks svinēta 14. jūnijā, Valsts asinsdonoru centrs organizē īpašu akciju „Pie:dalies!”. Akcijas laikā, no 14. maija līdz 14. jūnijam, ziedojot asinis, visi donori tiek aicināti atsaukties šā gada Pasaules asins donoru dienas sauklim „100% bezatlīdzības donoru kustība”, dāvinot* savu donora pusdienu kompensāciju (iespējams ziedot arī mazāku vai lielāku summu) Bērnu klīniskās universitātes slimnīcai medicīnas aparatūras iegādei, kas nepieciešama mazo pacientu ārstēšanai.

14. jūnijs — visā pasaulē kopš 2004. gada šo dienu kā svētku dienu atzīmē visi tie cilvēki, kas nesavtīgi ziedo asinis, lai glābtu kāda cita dzīvību. Pasaules asins donoru dienu atzīmē apmēram 70 valstīs par godu Nobela prēmijas laureāta Karla Landšteinera, kurš atklāja ABO asins grupu sistēmu, dzimšanas dienai. Dažādās pasaules malās mediķi, labdarības organizāciju pārstāvji un brīvprātīgie rīko pasākumus par godu Pasaules asins donoru dienai, sveicot asins donorus un atgādinot sabiedrībai par šo vitāli svarīgo kustību. Šīs dienas mērķis ir pateikties daudzkārtējiem donoriem, kā arī piesaistīt kustībai jaunus donorus.

Par atbalstu priekšlaicīgi dzimušiem bērniem

Katrs jaundzimušais vairāk vai mazāk pēc otrās dzīves dienas uz 10 līdz 15 dienām kļūst dzeltens. Dzelteno ādas nokrāsu rada netiešais bilirubīns, kas veidojas augļa hemoglobīna noārdīšanās rezultātā. Kaitīgi daudz netiešais bilirubīns var veidoties pirmajā dzīves dienā, kad ir asins grupu nesaderība starp augli un māti. Augsts netiešais bilirubīns var radīt neatgriezenisku bojājumu jaundzimušā smadzenēs. Iespējamās sekas – bērns ar dzirdes, intelekta, kustību attīstības traucējumiem līdz bērnu cerebrālai triekai.

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Neonatoloģijas klīnikā vidēji gadā ārstējas 340 gan laikā, gan priekšlaicīgi dzimuši bērni, no kuriem 70% gadījumos ir jāseko bilirubīna līmenim. Kontrolēt netiešā bilirubīna līmeni asinīs, tas nozīmē biežus, sāpīgus dūrienus, lai paņemtu nepieciešamo asins daudzumu bilirubīna analīzei.

Alternatīva ir neinvazīva bilirubīna kontrole ar bilirubinometru – BiliChek.
Aptuvenā cena 2300 LVL + PVN.

Pie ādas pieliekot bilirubinometru, adatas vietā izmantojot noteikta garuma gaismas staru, tiek izmērīts bilirubīna līmenis. Ar BiliChek bilirubīna kontroli var izdarīt biežāk, nesāpīgi bērnam, bet ārstam tūlīt redzot atbildi ir iespēja nekavējoties uzsākt terapiju.

Netiešā bilirubīna neinvazīva neitralizācijas metode ir fototerapija ar BiliTx sistēmu, kas var aizstāt asins apmaiņas operāciju bilirubīna izvadīšanai.
Aptuvenā cena 2 300 LVL + PVN.

BiliT x sistēma ir gan zilo gaismu izstarojošo lampu, gan paneļu (segu) apvienojums.

Bilirubinometri un fototerapijas iekārtas būtu liels ieguvums gan bērniem, gan mediķiem netiešās hiperbilirubinemijas noteikšanai un ārstēšanai.

„Atceramies gadījumu, kad 4 kg liels zēns uz mūsu slimnīcu tika pārvests pēc asins apmaiņas operācijas jau kā auglim, pēc piedzimšanas bija izdarītas vēl divas asins apmaiņas operācijas un šķita, ka mums būs jāveic trešā asins apmaiņa, taču pēc fototerapijas seansa, netiešā bilirubīna līmenis samazinājās un bērna veselībai kaitējums tika novērsts.
Mēs būsim gandarīti, ja varēsim savlaicīgi un saudzīgi kontrolēt bērna stāvokli un palīdzēt ne vienam vien jaundzimušajam.”

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas
Neonatoloģijas klīnikas speciālisti

Arī tie, kas nevar ziedot asinis, var palīdzēt, pārskaitot dāvinājumu* Bērnu slimnīcas fonda (Reģ.nr. 40008057120) konta numuru LV02 HABA 0551 000 377 020, kā maksājuma mērķi norādot „Akcijai Pie: dalies!”.

Akcijas dalībnieki saņems īpašu nozīmi, kas apliecinās donora dalību šajā akcijā. Akcijas noslēgums notiks laikā starp 15. – 19. jūniju, kad tiks apkopoti rezultāti un Bērnu klīniskās universitātes slimnīcai pasniegti saziedotie līdzekļi.

Aicinām cilvēkus būt labestīgiem un atsaucīgiem, sagaidīt vasaru ne tikai ar siltu un jauku laiku, bet arī patīkamām emocijām un apziņu, ka esat palīdzējuši un padarījuši kāda cita cilvēka vai cilvēkbērna dzīvi laimīgāku un labāku!

Dalību akcijā, organizējot donoru dienas saviem darbiniekiem, pieteikuši uzņēmumi Latvija Statoil, Swedbank, ELKO Grupa, koncertu klubs Godvil, kā arī Latvijas Banka un Valsts kanceleja, kuras donoru dienas ietvaros asinis nodos 12 ministriju un to padotības iestāžu darbinieki.

Akciju informatīvi atbalsta interneta portāli draugiem.lv, diena.lv, espati.lv, mammam.lv, calis.lv, CV-Online Latvia un European Hit Radio.

Latvija Statoil akcijai izlēmis sniegt papildus atbalstu — par katru savu darbinieku, kas akcijas laikā ziedojis asinis, uzņēmums ziedos vēl 3 latus.

Akcijai draudzīgu atbalstu nolēmuši sniegt arī kampaņas „Apēd sulu!” organizatori, kas uzņēmumu-akcijas dalībnieku organizētajās donoru dienās cienās donorus ar pašmāju ražotāju CIDO un Gutta sulām. „Apēd sulu!” ir sociāla, informatīva kampaņa, kas jau otro gadu Latvijā norisinās, lai stiprināt sulu dzeršanas tradīcijas un informētu sabiedrību par sulu veselīgajām īpašībām.

Vairāk informācijas: www.donors.lv

* Sabiedriskā labuma organizāciju likuma 11.(5) pantā minētie ierobežojumi nozīmē to, ka par dāvinājumu nevar piemērot LR likumdošanā paredzētos nodokļu atvieglojumus.

3 komentāru

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.