espati.lv iesaka pasākumus no 11. līdz 17. septembrim

Šonedēļ espati.lv iesaka plašu pasākumu klāstu, jo septembrī, kā jau ierasts, kultūras dzīve uzņem straujus apgriezienus. Interesants pasākums noteikti būs Baltā nakts 2009, kuras laikā radoši izpaudīsies vairāk kā 150 mākslinieku. Ja vēlies mazliet smieklus, mazliet skumjas noteikti apmeklē Kino Rīga demonstrēto filmu Misters Vientulība. Smaidu tavā sejā cer nodrošināt arī izstādes Vīrietis manā dzīvē autores.


Pasākumi

11. septembrī: Diana Moon
23:00 Vecrīgas naktsklubā „Pussy Lounge” notiks dziedātājas un dziesmu autores Dianas Moon debijas singla „Share the Bed” un viņas mājas lapas www.dianamoon.lv prezentācija ar nosaukumu „Dirty Angel party”. Vakara pasākumā uzstāsies Latvijas R’n’B/dance mūzikas dziedātāji un dejotāji. Savukārt pati Diana izpildīs savu autordziesmu programmu R’n’B/dance mūzikas stilā. Vakara viesiem tiek solīts arī kāds pārsteigums.
Ideju „Dirty Angel party” ballītei un iedvesmu jaunām kompozīcijām Diana guva šovasar pasaules slavenākajā vasaras ballīšu salā Spānijā – Ibizā, kur viņa bija uzaicināta dziedāt vienā no šikākajiem Ibizas naktsklubiem El Divino.
Informācija: http://www.pussylounge.lv/

11. septembrī: Funky Jam
23:00 Ogres atpūtas vietā „Ō! bārs” (Brīvības ielā 19) atkal iegriežas Funky Jam – parasti neparasta deju nakts ar prātus atbrīvojošu pozitīvi-vibrējošu antikrīza efektu. 
Fankīgo Zapti pēc unikālas receptes uz 2 patafoniem un pults maisīs Mixmaster AG – starp sastāvdaļām dažādi muzikālie virzieni – no House un Disco līdz Breakbeat, Electro, Jungle, Reggae, Funk, Rap un Soul, kas tiks jaukti unikālā groove kokteilī atbilstoši tikai-šā-vakara noskaņai. 
Plus neiztrūkstošā Runājošās Balss Parādība (uz stereō) ar bezrūpīgu dungošanu un dažiem uzmundrinošiem jokiem, kā arī vilinošās 
Elektrō-Harmōniskās Atbalsis
Informācija: http://www.obars.lv/lat/home/?n=37

12. septembrī: Baltā nakts 2009
Mūsdienu kultūras forums “Baltā nakts 2009” notiks naktī no 12. uz 13. septembri, turpinot iepriekšējo forumu tradīcijas un piedāvājot programmu, kas ietver vairāk nekā 19 teātra, mūzikas, filmas, kustības un vizuālās mākslas projektus. Ieeja visos pasākumos būs bez maksas un kopā būs skatāmi vairāk kā 150 mākslinieku darbi.
“Baltās nakts 2009” pasākumi tiks organizēti ap 6. tramvaja līniju, kas būs gan foruma navigācijas ass, gan iespēja ērti pārvietoties. Plānotā programma iezīmē vienu no pilsētas centrālajām asīm, kas savieno vairākus aktīvus spontānas radošās izpausmes punktus – Spīķerus un VEF korpusus, K. Barona ielu un tās apkārtni. “Baltās nakts” teritorijā iekļauta arī galerija “Noass”, RIXC mediju centrs, “Rīgas mākslas telpa”, koncertzāle AVE SOL un Anglikāņu baznīca. “Baltās nakts” ietvaros norisināsies arī virkne paralēlo pasākumu citās kultūras institūcijās.
Šīs “Baltās nakts” vadmotīvs ir Latvijas multimediju patriarha Hardija Lediņa uzdotais jautājums: “Tagad acis atveriet, kur jūs esat, kā jums šķiet?” Tas plašu sabiedrības daļu vilina ļauties “Baltās nakts” notikumiem, lai meklētu atbildi. “Baltā nakts” vedina cilvēkus 365 gada dienām pievienot vienu nakti, kurā nedrīkst gulēt, jāatver acis un jāgūst jauna pieredze.
Informācija:  http://www.baltanakts.lv/2009/

Koncerti

13. septembrī: Liepājas Simfoniskā Orķestra (LSO) Koncertsezonas atklāšana
19:00 Liepājas Simfoniskais orķestris (LSO) atklās 2009/2010. gg. koncertsezonu. Kā ierasts koncerts notiks Liepājas Teātrī. Viessoliste – Ingrīda Kaizerfelde no Austrijas, kuras lielisko koloratūrsoprānu klausītāji iepazinuši ne tikai vairākos koncertos, bet arī liepājnieku uzvestajā Mocarta operā „Bēgšana no serāla”.
Savulaik Ingrīda Kaizerfelde Imantam Resnim atzinās vēlmē – ar Liepājas Simfonisko orķestri nodziedāt Riharda Štrausa „Četras pēdējās dziesmas”, kas viņai ir mākslinieciski un dvēseliski tuvas. Aizvadītā sezona Rīgā un Liepājā māksliniecei bija nozīmīga ar piedalīšanos diriģenta Imanta Rešņa megaprojektos – Gustava Mālera 1.,2. un 8. simfonijā.
Savukārt Imants Resnis, pārcilājot veiksmīgo sadarbību un domājot par nākotnes iecerēm, rosināja mākslinieci nodziedāt arī kaut ko no latviešu mūzikas, kas diriģentam allaž bijusi prioritāra, kaldinot mākslinieciskos plānus. 
Iespējams, ka I. Kaizerfeldei Mediņa vārds izsaka mazāk kā Imantam Resnim, bet izcilajai mocartistei tas noteikti būs nebijis izaicinājums. Līdz ar to LSO sezonas atklāšanā skanēs Riharda Štrausa un Jāņa Mediņa mūzika – „Četras pēdējās dziesmas” un „Solveigas vēstules Pēram Gintam”.
Lai koncerta mozaīka būtu nevainojama, diriģents programmā  iekļāvis arī pa instrumentālam opusam no katra komponista: Jāņa Mediņa simfonisko tēlojumu „Imanta” un Riharda Štrausa „Metamorfozes”, kur orķestra mūziķi varēs parādīt savu profesionālo varēšanu
Informācija: http://lso.lv

17. septembrī: Shostakovich & Stravinsky
19:00 Lielajā Ģildē ar koncertu “Shostakovich & Stravinsky” sezonu atklās Profesionālais pūtēju orķestris „Rīga”. Orķestra mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents Andris Poga šim svinīgajam notikumam par godu izvēlējies 20. gadsimta Krievijas mūzikas dižgaru Dmitrija Šostakoviča un Igora Stravinska darbus, kā arī Aleksandra Borodina mūziku. Koncerts piedāvās Rīgas klausītājiem arī retu tikšanos ar talantīgo latviešu pianisti Artu Arnicāni, kas šobrīd studē Šveicē.
Informācija: http://www.bilesuparadize.lv/events/2009-09-17/19-00/shostakovich__stravinsky

Teātris

11.septembrī: Karalis Līrs nabagmājā
18:30 Valmieras Drāmas teātrō Lielajā zālē pirmizrādi Valmierā piedzīvos Otari Bagaturijas iestudējums „Karalis Līrs nabagmājā".  8. augustā izrāde skatītājus iepriecināja Cēsu mākslas festivālā. Tagad iestudējums sāks savu dzīvi uz Valmieras teātra Lielās zāles skatuves. 
O.Bagaturijas luga "Karalis Līrs nabagmājā" ir stāsts par bijušajiem – nevienam nevajadzīgajiem ļaudīm, kas vada savas dienas veco ļaužu pansionātā un iestudē Šekspīra traģēdiju "Karalis Līrs". Tikmēr pansionāta telpas tiek remontētas, lai tās ar peļņu varētu pārdot, bet pašus pansionāta iemītniekus pārvietot tālāk no acīm. Darījumu cenšas izjaukt režisore Dodo (Dace Eversa) un kādreiz slavenais aktieris Sandro (Tālivaldis Lasmanis).Gluži tāpat kā slavenajā gruzīnu kino, izrādē smiekli un asaras sadzīvo līdzās, apgalvo aktieri, no sirds slavēdami gan lugu, gan režisoru. Un, lai gan darbība notiek no mums visai tālajā Gruzijā, viss varētu būt bijis arī tepat Latvijā. 
Izrādes režisors un lugas autors Otari Bagaturija (1941) ir viens no pieredzes bagātākajiem Gruzijas aktieriem un režisoriem. Strādājis Tbilisi Jaunatnes teātrī, spēlējis nozīmīgas lomas gruzīnu klasikas iestudējumos. Luga "Karalis Līrs nabagmājā" iestudēta piecos teātros, tulkota slovāku, turku un tagad arī latviešu valodā. 
Izrādē pansionāta iemītnieku lomās iejūtas teātra pieredzējušo mākslinieku zieds: Rihards Rudāks, Astra Baumane vai Ināra Ieviņa, Ligita Dēvica, Lelde Kalēja vai Skaidrīte Putniņa, Juris Laviņš, Ruta Birgere, Aigars Vilims, bet pēc ilgāka pārtraukuma uz skatuves atgriežas aktieris Juris Helds un režisors Felikss Deičs.     
Pārējās lomās: Krišjānis Salmiņš, Elīna Vāne vai Māra Mennika, Ģirts Rāviņš un Aigars Apinis.
Informācija: http://www.vdt.lv

16. septembrī: Karaliskais Improvizācijas Teātris
20:00 Kinoteātrī K Suns gaidāma kārtējā Karaliskā Improvizācijas Teātra izrāde.
Izrādē piedalās: 
Vadītājs- Andris Rupais
Improvizē- Varis Klausītājs
Improvizē- Ģirts Runātājs
Improvizē- Jānis Skutelis
Muzicē-  Carlo
Vakara agenda: jautra un priekpilna darbība 2 stundu garumā ar sākumu pulksten 20.00 (laikā nekad nesākas). Paredzama 15 minūšu pauze ar kakao un smalkmaizītēm. 
Atmosfēra: dzirkstošs humors, dzīvesprieks un gaišs skatījums uz dzīvi.
Apģērbs: brīvi krītošs, pieguļošs vai caurspīdīgs.
Informācija: http://www.karaliskais.com/

17. septembris: izrāde – Shopping & Fucking
19:00 uz Dailes teātra skatuves tiks uzvesta provokatīvā luga Shopping &Fucking.
Jau pats lugas nosaukums ir izaicinājums. „Shopping & Fucking” (1996) ir mūsdienu teātra kulta figūras Marka Reivenhila pirmā un vispazīstamākā luga, kas kļuvusi par sava laika teātra notikumu un iemantojusi skandalozu slavu. Oriģināls, drosmīgs un asprātīgs, Reivenhils izmanto teātri kā platformu, uz kuras runāt par šodienas aktuālajām problēmām. Te valda vaļīga leksika un ekstrēmas tēmas: vardarbība, sekss, narkotikas, netradicionāla seksuālā orientācija. Luga – sitiens pakrūtē, kas piedāvā ārstniecisku šoka terapiju.
Lugas personāži ir neiederīgie, liekie cilvēki – tie, kuri atrodas sabiedrības perifērijā, tie, kuri, mūsuprāt, nemaz neeksistē. Popkultūras patērētāju filozofija ar visā pilsētā izkaisītajiem grandiozajiem šopinga centriem savai domāšanai pakļauj pat viņus. Mūsdienu mediju ekspluatētais mīts par sabiedrības veiksmīgo cilvēku neizbēgami ielaužas jebkurā apziņā. Tūkstošgades mijas nihilisms atbalso apkārtējās pasaules neprātu. Viss ir darījums. Visu var pirkt un pārdot. Arī jūtas?
Lomās: Intars Rešetins (Robijs), Juris Žagars (Marks), Aldis Siliņš (Gerijs), Ivars Auziņš (Braiens), Ilona Balode (Lulū)
Mūziķi: Anna Ķirse (vokāls), Haralds Stenclavs (taustiņinstrumenti), Kaspars Lastovskis (basģitāra), Māris Ozoliņš (bungas), Ronalds Seleckis (ģitāra)
Režisore – Laura Groza
Informācija: http://www.dailesteatris.lv/index.php?1&136&view=view-show&show_id=1000055


Kino

No 11. septembra: Parex Plaza – Medības
Mēdz teikt, ka nekļūdās tikai tas, kurš neko nedara. Filma intriģējošā mezglā vienas diennakts laikā sasien vairāku cilvēku dzīves. Viņi nebaidās riskēt, iegūt un ņemt, taču viņiem visiem ir arī ko slēpt, nožēlot un kādam nāksies samaksāt par izdarīto. Notikumos iesaistīts jauns pāris Gints (Andris Keišs) un Elga (Jana Sekste), kuru attiecības riskanti balansē starp strīdiem, neuzticību un kaisli, ekstrēmo sacensību dalībniece Renāte (Guna Zariņa), kura cenšas pārvarēt rūgtumu pret dzīvi, vīriešu iekarotāja Aija (Santa Didžus), kurai dzīve ir bezrūpīga ballīte, arī policistam Krastam (Rolands Zagorskis) raibā nakts atsauc atmiņas, ko viņš vislabprātāk būtu vēlējies aizmirst. Kriminālu spriedzi stāstam piešķir indes deva, kas gluži kā loterijā tiks kādam notikumos iesaistītajam.
Lomās: Guna Zariņa, Rolands Zagorskis, Andris Keišs, Jana Sekste, Indra Burkovska, Santa Didžus, Beata Grickeviča, Kaspars Znotiņš, Artuss Kaimiņš, Juris Lisners un citi.
Režisors: Andis Mizišs (debijas pilnmetrāžas filma)
Scenārijs: Elvita Ruka, Kaspars Odiņš
Producents: Guntis Trekteris, Ego Media
Informācija: http://www.forumcinemas.lv/movie/6557/

Septembrī: Kino Rīga – Misters vientulība (Mister Lonely)
Maikla Džeksona atdarinātājs dzīvo viens Parīzē un pelna dienišķo maizi kā ielu mākslinieks. Uzstājoties veco ļaužu pansionātā, viņš satiek Merilinas Monro dubultnieci, kura viņu uzaicina uz pili pie ezera Skotijas augstienēs. Pilī dzīvo dubultnieku komūna – Merilina Monro, viņas vīrs Čārlijs Čaplins un viņu meita Šērlija Templa, kā arī Anglijas karaliene, Džeimss Dīns, Madonna, Pāvests un citi. Kopā viņi gatavojas grandiozam koncertuzvedumam. Tajā pašā laikā Latīņamerikas džungļos notiek kāds brīnums…
Informācija: http://www.kino.riga.lv/lv/filmas/filma?id=177 

Bērniem

6. septembrī: Leļļu teātra izrāde – Buratīno piedzīvojumi
14:00 Latvijas Leļļu teātrī tiks uzvesta jaukā izrāde bērniem – Buratīno piedzīvojumi.
Mazais koka cilvēciņš Buratīno Latvijā ir tikpat populārs kā viņa līdzinieks Pinokio Itālijā. Viņa piedzīvojumi pilnīgi jaunā interpretācijā liks skatītājiem atcerēties un atkal iemīlēt brīnišķīgos varoņus – tēti Karlo, bruņurupucieni Tortilu, Pjēro, Artemonu, Arlekīnu, viltīgo lapsu Alisi un Karabasu Barabasu. Krāšņās lelles, maskas un dekorācijas uzburs publikai Venēcijas karnevāla noskaņas ar dziesmām, dejām, trikiem un neparastiem piedzīvojumiem. Valdis Pavlovskis paudis, ka tas viss ir paredzēts bērniem un vecākiem vecumā no 5 līdz 100 gadiem, jo izrāde aicina padomāt par dzīves jēgu, tās vērtību, savstarpējām attiecībām un par to, kas tad īsti ir laime. Izrādes veidotāji uzskata, ka laime ir būt kopā ar tiem, ko mīlam, un darīt labus darbus, kas iepriecina citus.
Informācija: http://www.puppet.lv/index.php?1&9&view=view-show&show_id=52

No 12. septembra: Kino Darbnīca bērniem
No 12. septembra Rīgas Kinomuzejs aicina tos mazos kino skatītājus (6-14 g.v), kuri patstāvīgi vēlas tuvāk iepazīt šīs mākslas radīšanas procesu, piedalīties deviņu nodarbību ciklā „Kino darbnīca bērniem”. Šoreiz „Kino darbnīcu” vadīs animācijas režisors Edmunds Jansons un skolotāja Lolita Šteinberga. Pirmajās trijās nodarbībās par iedvesmas avotu filmiņu radīšanai kalpos Paula Bankovska pasaku grāmatas varoņi- Mazgalvīši, ar kuriem kino darbnīcas atklāšanas nodarbībā iepazīstinās grāmatas „Mazgalvīši spēlē mājās” autors- Pauls Bankovskis.
 „Kino darbnīcas bērniem” mērķis ir iepazīstināt bērnus ar kino kā mākslas veidu, sniegt izpratni par šo mediju un tā tapšanas procesu, kā arī popularizēt kino gan kā pasaules izziņas avotu, gan kā interesantu mazā cilvēka pašizpausmes veidu.
 „Kino darbnīca bērniem”  programmā norit praktiskas nodarbības: filmu skatīšanās, runāšanās par to kā rodas kino, zīmēšana, griešana, līmēšana, un pirmie mēģinājumi iepūst dzīvību trakāko ideju pasaulē.
 Nodarbību laiks: no 12. septembra līdz 12. decembrim, plkst 12:00-14:00
Vieta: Rīgas Kinomuzejs
Nodarbības notiks latviešu valodā. Priekšzināšanas nav nepieciešamas.
 Papīru, zīmuļus un citus materiālus piedāvā Rīgas Kinomuzejs. Idejas un labs garastāvoklis jāņem līdzi pašiem. 
Sakarā ar ierobežoto vietu skaitu, Rīgas Kino muzejs lūdz uz nodarbībām pieteikties iepriekš.
Projektu veido Rīgas Kino muzejs un Nacionālais Kino centrs
Projektu atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds
Informācija: http://www.nfc.lv/info/?mnu_id=31

Izstādes

No 11. septembra: izstāde – Vīrietis manā dzīvē
No šī gada 11. līdz 30. septembrim Latvijas Mākslas akadēmijas aulā apskatāma izstāde „Vīrietis manā dzīvē". Izstādē piedalās 10 jaunas mākslinieces: Zane Balode, Katrīna Gaile, Velta Ķešāne, Alise Mediņa, Ieva Pētersone, Arta Skuja, Laura Tolpežņikova, Liene Ūlande, Viktorija Valujeva un Laura Vecmane.  
Atšķirībā no daudzām izstādēm, kurās kultūras demogrāfiskā stāvokļa un sagadīšanās pēc piedalās tikai meitenes, šīs izstādes koncepcija stingri nosaka, ka tajā piedalīsies tikai sievietes, kuras savstarpēji saista draudzība. Mūsu starpā ir notikušas karstas diskusijas par izstādes nosaukumu, aptuveni puse mākslinieču to atzina par pārāk vulgāru un nepietiekami intelektuālu, toties laiks pierādīja, ka nosaukumam ir viena laba īpašība: to dzirdot, jebkuram potenciālam skatītajam sejā atplaukst smaids un raisās labvēlīgas vai ironiskas, vai vienaldzīgas replikas.
Informācija: http://www.lma.lv/?parent=803

No 12. septembra: 4. Starptautiskā mazo formu porcelāna izstāde
No 12. septembra Rīgas Porcelāna muzejā varēs aplūkot brīnišķīgu 4. Starptautisko mazo formu porcelāna izstādi – atklāšana 11. septembrī pl. 17.00 Rīgas Porcelāna muzejā Kalēju ielā 9/11 (Konventa sēta). Tajā tiks eksponēti speciāli šai izstādei tapuši darbi no porcelāna, kuru izmērs nepārsniedz 15x15x15 cm. Mazo formu porcelāna izstādes daudzie darbi piesaista ar savu smalkumu, eleganci un aristokrātismu, pierādot, ka no porcelāna top ne tikai šķīvji un krūzes, bet arī interesanti dizaina priekšmeti, kičīgi nieciņi, praktiski lietojamas lietas, mazi tēlniecības un mākslas darbi. Tas viss – veidots, liets formā, apgleznots, glazēts, dedzināts dažādās krāsnīs un temperatūrās.
Izstādē savus darbus ir iesnieguši mākslinieki no Baltijas valstīm, Krievijas, Polijas, Vācijas, Anglijas, Turcijas, ASV u.c.
Informācija: http://www.porcelanamuzejs.lv/ 

No 15. septembra: Ģirta Muižnieka gleznu izstāde Mati
No 15. septembra līdz 31. oktobrim „Galerijā 21” skatāma mākslinieka Ģirta Muižnieka gleznu izstāde “Mati”. Ekspozīcijā iekļautie darbi tapuši īpaši šai izstādei.
Skates izejpunkts ir pirms trim gadiem aizsāktais Bebe Jumeau jeb leļļu cikls, kura varoņu tēlos iekodētais it kā banālais dekoratīvisms un filozofiskā daudznozīmība šai laikposmā bijusi Muižnieka glezniecības idejiskie katalizatori. Šie tēli, kuru dažkārt biedējoši reālistiskās acis raugās no nosacītajiem portretiem un  dubultportretiem, dīvaini fascinējošā veidā liek skatītājiem domāt par sevi, vedinot glezniecisko sprādzienu jūklī atrast maģiski vibrējošo nervozo emociju plūsmu, kas it kā sajūtama gluži fiziski un tomēr paliek absolūti margināla.
Izstādes nosaukums „Mati“, no vienas puses, ir klajš formālisma slavinājums, norādot uz līnijas un krāsas valdzinājumu un attaisnojot Muižnieka kā glezniecības substances meklētāja statusu, no otras puses – to var dēvēt arī par savveida paša radīto būtņu ķermeņu preparāciju un mēģinājumu atrast maģiskā pievilkšanas spēka izcelsmes avotu.  
Informācija: http://www.galerija21.lv

Nav komentāru

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.