Zobu BALINĀŠANA – skaists smaids vai drauds veselībai?

Skaists smaids ir viena no pirmajām lietām, ko ievēro cilvēka izskatā. Tomēr ne visus daba ir apveltījusi ar žilbinoši baltu smaidu. Šajā gadījumā iespējamais risinājums ir pretrunīgi vērtētā zobu balināšana. Kā notiek zobu balināšana, un, kā pieņemt pareizo lēmumu – balināt zobus vai tomēr sadzīvot ar dabīgo toni?

Kas ir zobu balināšana? Zobu krāsa parasti ir ģenētiski iedzimta – dažiem paveicies piedzimt ar pērļu baltiem zobiem, kamēr citiem dabīgā zobu nokrāsa ir nedaudz dzeltenīgāka vai pelēcīgāka. Zobu toni nosaka dentīns – slānis, kas atrodas zem ārējā zobu apvalka jeb emaljas. Zobu balināšanas procesā ķīmiskā viela izkļūst cauri emaljai un padara dentīnu par vairākiem toņiem gaišāku uz 6-12 mēnešiem.

Balināt vai nebalināt? Par zobu balināšanu parasti tiek izteikti divi krasi pretēji viedokļi – daļa apgalvo, ka zobu balināšana ir nevajadzīgs drauds veselībai, savukārt daļa – ka procedūra nepatīkamas sekas neatstāj. Patiesībā pilnībā pareizs nav neviens no abiem apgalvojumiem.  

Lai pieņemtu lēmumu par to, vai zobus balināt, ir jānoskaidro to veselības stāvoklis, jo bojātus zobus balināt NEDRĪKST. Tāpat zobus balināt nav vēlams, ja tie ir ļoti jutīgi vai ja priekšzobos ir plombas – pēc balināšanas tās kļūs vizuāli manāmākas. Ja zobi ir labā stāvoklī, pareizi un profesionāli veikta balināšana veselībai nopietnu risku neradīs.  

No kā nāksies atteikties pēc zobu balināšanas? Pēc zobu balināšanas 1-2 nedēļas nāksies maksimāli izvairīties no krāsojošiem produktiem, piemēram, sarkanvīna, kafijas, tējas, bietēm, burkāniem, saldumiem, kam pievienotas krāsvielas u.tml. Tāpat pēc zobu balināšanas smēķētājām uz vismaz vienu nedēļu jāaizmirst par savu ieradumu – arī smēķēšana var balināšanas rezultātu sabojāt.

Vai sniegbalts smaids garantēts? Izvēloties balināt zobus, sievietes nereti gaida nevainojami sniegbaltu smaidu. Un bieži vien mēdz vilties. To, par cik toņiem baltāki kļūs zobi pēc balināšanas iepriekš noteikt praktiski NAV IESPĒJAMS. Rezultāts, protams, būs redzams, tomēr ne vienmēr zobi kļūs nevainojami balti. Jaunais zobu tonis nostabilizējas vidēji 1-2 nedēļas pēc procedūras veikšanas, un tas lielā mērā ir atkarīgs arī no tā, vai šajā laikā netiek lietoti iepriekšminētie krāsojošie produkti.

Balināt zobārsta kabinetā vai mājās? Lai gan reklāmās tiek piedāvāti dažādi līdzekļi, kas sola zobus padarīt baltākus pāris nedēļu laikā, speciālisti tomēr iesaka zobu balināšanu uzticēt profesionāļiem. Tā būsi droša, ka ārsts ir pārliecinājies par tavu zobu stāvokli un varēs tev ieteikt labāko kopšanas metodi pēc balināšanas, piemēram, jutību mazinošus līdzekļus un sniegt citus padomus. Zobārstniecības klīnikas piedāvā vairāku veidu balināšanas procedūras, piemēram, balināšanu ar gaismu vai lāzeri, kas ir dārgāka un ātrāka metode vai balināšanu ar kapēm, kas ir laikietilpīgāks, taču salīdzinoši lētāks veids.

Ja tomēr vēlies zobus balināt mājas apstākļos, apvaicājies zobārstam vai higiēnistam viņa viedokli par tevis izvēlēto līdzekli. Atceries – ja tas būs nekvalitatīvs, tu riskē iegūt nopietnas mutes dobuma problēmas.

Drošākā, bet lēnākā metode, ko vari izmēģināt mājās, ir balinošās zobu pastas. Nejauc tās ar baltinošajām zobu pastām! Uz baltinošo zobu pastu iepakojuma ir norādīts „whitening”, bet uz balinošo – „bleaching”. Balinošajām zobu pastām ir pievienots ūdeņraža peroksīds mazā koncentrācijā, kas tavus zobus patiešām pakāpeniski balinās, bet baltinošās zobu pastas tikai noņems pārtikas un dzērienu atstāto nokrāsu.

Nav komentāru

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.