Ziemassvētku dāvanā – pašu radīts prieks

Ieslēdzot radio, dzirdi Ziemassvētkus iezvanošos džinglbellus, veikalu skatlogus rotā košas eglīšu bumbas, bet lielveikalos tevi uzrunā rūķi un Salavecis. Svētku tuvuma sajūta, bet ap sirdi mazliet skumji. Jo negribas atkal ļauties svētku pirkšanas neprātam.

Tomēr glancēti žurnāli apalvo, ka bez dārga šampanieša neiztikt, ka draudzenei jādāvina dizainera radīta rokassomiņa, bet mātei – brendīgs lakatiņš. Kur ņemt naudu? Un vai tiešām šīs materiālās vērtības ienesīs svētku noskaņu un prieku tuvinieku sirdīs?

Var jau būt – kādam īstai svētku noskaņai vajadzīgs sainītis ar firmas preci, bet lielākoties cilvēku sirdis iesilda dāvanas, kas tapušas ar sirds siltumu un izdomu. Tāpēc esi radoša, un lai Ziemassvētku rūķi nāk palīgā!

Lūk, dažas pieredzes un idejas, kā Ziemassvētkus padarīt īpašus.

Stāsta Māra: "Pirms dažiem gadiem mūsu kaimiņš un draugs uzdāvināja mums ar vīru visjaukāko Ziemassvētku dāvanu, kādu esam saņēmuši. Dažas dienas pirms Ziemassvētkiem saņēmām ielūgumu 24. decembra pēcpusdienā ierasties viņu mājas pagalmā uz Ziemassvētku pārsteigumu. Jau daudzus gadus bijām pieraduši kopā iedzert karstvīnu un apmainīties mazām dāvaniņām, tāpēc gatavojāmies parastajam rituālam. Ieradāmies, iededzām sniegā svecītes, sakārām piparkūkas pagalmā augošajā eglītē un sākām malkot karstvīnu, izbaudot sniegoto vakaru. Bet pēc brītiņa mūs apciemoja ĪSTS Salavecītis. Jānis (mūsu draugs) bija sarunājis vienu no profesionāliem Salavečiem. Šis vīrs savu arodu prata un ar savu negaidīto ierašanos iededza svētku sajūtu mūsu sirdīs. Es atkal sajutos kā bērnībā, kad vēl ticēju svētku brīnumam. Un vēl… Salaveča bārda bija īsta!

Anna savukārt atceras: "Mēs ar vīru agri sākām dzīvot kopā. Un, tā kā bijām tikko beiguši skolu, savu ģimenes dzīvi iesākām viņa vecāku mājoklī. Staigājām pa veikaliem, es ieraudzīju skaistus katlus. Man vienmēr paticis gatavot, un mans, toreiz vēl tikai topošais, vīrs piedāvāja man traukus nopirkt. Bet es sadrūmu – kam man katli, ja nav savas virtuves. Pagāja mēnesis, un Ziemassvētku vakarā uz mana spilvena bija nolikta dāvana – milzu kaste. Un tajā iekšā… tie paši katliņi. Tie vairs nebija vienkārši katli, tas bija solījums, ka mums būs sava dzīvesvieta. Tā pirms 15 gadiem tikām pie sava pirmā dzīvokļa."

Un šeit – ieteikumi no espati.lv meitenēm.

 • Varbūt tavai ģimenei jau sen nav bijis kopīgu pasākumu? Lieliska dāvana, kas padara dzīvi jaukāku vēl pēc svētkiem, ir biļetes visai ģimenei uz… operu. Varbūt tev un mammai patīk teātris? Ja ģimene ir draudzīga un saskanīga un spēj bez strīdiem pavadīt ilgāku laiku kopā, tās var būt biļetes kruīzam, piemēram, ar prāmi uz Stokholmu.
 • Ja tavā ģimenē ir romantiķi vai mazi bērni, iespējams, tev noderēs ideja Ziemassvētkos apciemot eglīti mežā. Izrotā ar lietām, ko zvēri pēcāk varēs nograuzt – burkāniem, āboliem un sausu maizīti. Kopā iedzeriet līdzpaņemtu karstvīnu vai tēju, kraukšķiniet piparkūkas un uzdziediet. Tikai izraugies eglīti iepriekš, lai, dāvinot šo vakaru, eglītes meklējumos nav jāmaldās pa mežu.
 • Kulinārēm vai vienkārši lieliskām mājasmātēm svētku dāvanas var palīdzēt sarūpēt pašas talants un prasme. Domājams, lielākā daļa radu un draugu būs priecīgi par kādu interesantu, tieši viņam vārītu ievārījumu, pastēti vai pašdarinātām konfektēm. Tikai piedomā, kā to visu skaisti noformēt. Piemēram, apsien burciņai vāciņu ar greznu audumu un lenti vai lentes galā iesien kanēļa mizu saišķīti. Garšīga, bet, galvenais, īpaša dāvana gatava.
 • Kāda mana draudzene savam mīļotajam vīrietim Ziemassvētku vakarā uzdāvināja solījumu lapiņu ar trim noplēšamām strēmelēm. Un uz tās bija rakstīts – izpildīšu trīs tavas vēlēšanās. Kas būs tas, ko mīļotais pieprasīs – brokastis gultā, striptīzu sveču gaismā vai vēl kas cits, palika abu noslēpums… Cik zinu, draudzene savu dāvanu nenožēloja.
 • Vēl viena personiska un mīļa dāvana, ko var radīt kopā ar bērniem, ir piparkūkas. Tās varat veidot kā īpašu veltījumu katram apdāvināmajam.
 • Savukārt ģimenes locekļiem – mammai un tētim, omai ar opi, brālim un māsai, kā arī citiem radiem itin labi varētu patikt tavs vai tavas ģimenes (ja tev ir otrā pusīte un bērni) foto rāmītī. Tā būs īpaša dāvana, ko varēs aplūkot visu gadu.
 • No šīs paša operas ir dāvana visai ģimenei. Pieraksties pie laba fotogrāfa un aizved visu ģimenei iemūžināt mirkli pirms svētkiem. Skaistās fotogrāfijas būs lieliska dāvana gan pašiem, gan tiem, kuri jūs labi pazīst. Bet, ja fotografēsities jau laikus, var sanākt arī labas apsveikuma kartītes radiniekiem. Savukārt pēc gadiem, kad būs sakrājušās vairāku gadu fotosesiju liecinieces, paši ar interesi varēsiet aplūkot, kā esat mainījušies.
 • Skaista dāvana ir arī cilvēkam īpaši piemeklēts dzejolis vai vēlējums. Uzraksti to uz glītas kartītes vai grezna papīra lapas, apsien ar lentīti un skaisti iepako. Ja šķiet, ka ar to ir par maz, pieliec klāt kādu kanēļa standziņu. Tā sacīt – svētku smaržai.
 • Sen zināms, ka vislielākais prieks ir nevis dāvanas saņemot, bet gan tās dāvinot. Varbūt šogad vienojies ar saviem tuvākajiem, ka parasto dāvanu vietā sarūpēsiet kaut ko vajadzīgu kādam, kuram tas nepieciešams vairāk – tava izvēle ir plaša – bērnunami, veco ļaužu pansionāti, dzīvnieku patversmes vai vienkārši vientuļa kaimiņiene…

Un zini, ka pati kopābūšana svētkos jau vien ir vislielākā dāvana, ko viens otram varat sniegt. Tāpēc nav svarīgi, ko dāvināsit, galvenais, lai notiekošajā būtu daļiņa no tava sirds siltuma.

3 komentāru
 1. atceros vienu no skaistākajiem ziemassvētkiem bērnībā, kad tā arī izdarījām – aizbraucām uz mežu, appušķojām vienu eglīti, paēdām pīrāgus… tolaik vēl Latvijā bija īstas ziemas 🙂 un mežs – sniegains un smuks – neenormāli labi!

 2. Bet es atceros Ziemassvētkus, kad vairs galīgi nebiju maza, bet kaut kad biju izteikusies, ka īstu salaveci vispār neatceros, kad redzēju. Un tad man ļoti labs draugs sarīkoja tieši šādu dāvanu – atnāca pie manis kā salavecis ar maisu un lika skaitīt dzejoli, es pat sākumā nepazinu 😀

 3. Piekriitu, ka Ziemassveetki ir gjimenes sveetki, taadeelj shogad noteicoshais ir siltums, origjinalitaate un, protams, cena! [cenzēts]tprint.lv omiiteem taisiishu kruuziites ar beernu ziimejumiem, vecteeva iegraveeshu nazi ar vinja iniciaaljiem, draudzenei, kura maacaas pavaaros, taisiishu priekshautu ar uzrakstu “tavs viedoklis nav ieklauts receptee”:), teetim aadas atsleegu piekarinu auto atsleegaam ar trim noziimiigaakajiem gada skaitljiem – kaazaam ar mammu, manu un maasas piedzimshanas gadus, manupraat, ljoti miilji un personiigi…

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.