Ziemas prieki – kur tos baudīt?

Latviju pārmaiņas pēc ir pārņēmusi ziema – īsta, nu gluži tāda kā bērnībā,  kad ej gulēt – snieg, mosties – joprojām zeme balta. Laikam jau zinātnieki un pesimisti kļūdījās, kad pārdroši mums prognozēja siltas un pelēkas ziemas, un labi, ka tā. Bet ja jau ārā ziema, nedrīkst aizmirst par ziemas priekiem, jo šogad slēpot, snovot un vienkārši priecāties par sniegu var arī Latvijā.

Slēpošana
Jā, šogad var slēpot ne tikai uz speciāli aprīkotiem un appūstiem kalniem, bet arī netālajā meža paugurā, vai nav jauki? Tātad, visticamāk, tev, taviem draugiem vai radiem mājās ir slēpes, ja ne jaunas, tad vismaz vecās, padomju laiku distanču slēpes.  Nekavējies – sapulcini jautru kompāniju, lielāku vai mazāku, un prom uz kalnu. Vari doties gan uz pieminētajiem slēpošanas kalniem, gan uz kādu netālo pakalnu.

Snovošana
Nu jau vairākus gadus snovošana kļuvusi aktuāla arī Latvijā. Ja pati jau snovo, neko jaunu tev nepastāstīsim, bet, ja nē, tad iesakām iemācīties snovot. Tāpat kā slēpošana, snovošana ir lieliska fiziska aktivitāte jebkurā vecumā, tiesa gan  – bez speciāla aprīkojuma un aprīkota kalna neiztikt, bet inventāru par salīdzinoši pieņemamām cenām var iznomāt uz kalna. Ja snovošana kļūs par tavu kaislību, tad gan vari apsvērt snova inventāra iegādi.
Tiesa, snovot pašai iemācīties būs pagrūti, tādēļ uz kalnu dodies ar zinošu cilvēku vai pārliecinies, vai uz kalna ir pieejams instruktors.

Snovošana uz slēpošana uz Latvijas kalniem
Ja esi nobriedusi doties uz kalnu, dari to –  nu jau visā Latvijas teritorijā ir pieejami lielāki un mazāki publiskie kalni, kur spodrināt savu slēpošanas un snovošanas māku. Lai tev palīdzētu, nolēmām sagatavot nelielu apkopojumu ar vietām, kurp doties, ja esi nolēmusi nodoties ziemas priekiem, bet šajā ziņā esi iesācēja. 

Žagarkalns. Šis kalns varētu būt viens no Latvijas populārākajiem kalniem. Tas atrodas Cēsu pusē. Slēpošanas un snovošanas iespējas visdažādākās – ir gan bērnu kalns, kalns iesācējiem un arī skolniekiem. Tāpat pieejama arī distanču slēpošanas trase. Iespējams izīrēt inventāru, kā arī un noalgot instruktoru – 50 minūtes 1 personai izmaksās 8.50Ls. Iespējama arī grupas apmācība. Ja tev šeit iepatiksies, varēsi pat iegādāties abonementu. Turpat iespējams arī nakšņot un nopērties jaukā pirtiņā. Žagarkalnieši ir parūpējušies par ļoti izsmeļošu informāciju savā mājas lapā www.zagarkalns.lv, kur atradīsi gan laika prognozes, gan trašu aprakstus, gan cenas, darba laikus un naktsmītnes.

Milzkalns. Milzkalns atrodas Smārdes pagastā, Engures novadā. Uz kalna pieejamas 8 trases( 160 -320 m slēpošanas), snovparks un bērnu kalniņš. Ir iespēja izīrēt inventāru, gan snova aprīkojumu, gan slēpes, viena stunda izmaksā sākot no 3.50 Ls, izīrējot uz ilgāku laiku – lētāk, ja vēlies izīrēt ķiveri un visu pārējo, cena attiecīgi pieaugs. Bērnu kalns pieejams bez maksa, bet pieaugušajiem kalns izmaksā no 5 – 7 Ls dienā, atkarībā no nedēļas dienas. Ir pieejams arī instruktors, kas apmāca gan slēpošanā, gan snovošanā, izmaksas 8 Ls – 45 min.  Šis kalns gan ir diezgan apmeklēts, lai gan kustība notiek raiti, ir iespēja arī garšīgi paēst un pārnakšņot, ja paredzēta vairāku dienu atpūta. Sīkāka informācija:  http://www.milzkalns.lv/page.php

Lido kalns. Lido kalns atrodas uz Vestienas-Zelgauskas ceļa pie pagrieziena uz Gaiziņkalnu pretī Kaķīšezeram. Šis kalns ir krietni mazāks, šeit pieejama viena trase, kalns bērniem, slīdlente un karuselis. Bet kalns ir ļoti mājīgs, piemērots lai apgūtu slēpošanas, snovošanas prasmes, ir iespēja arī garšīgi paēst un uz vietas pārnakšņot . Ir iespēja izīrēt inventāru, gan snova aprīkojumu, gan slēpes, viena stunda izmaksā no 3.00 Ls, izīrējot uz ilgāku laiku – lētāk, ja vēlies izīrēt ķiveri un visu pārējo, cena attiecīgi pieaugs. Pieaugušajiem kalns izmaksā no 5 – 7 Ls dienā, atkarībā no nedēļas dienas. Ir pieejams arī instruktors, kas apmāca gan slēpošanā, gan snovošanā, bet par to jāinteresējas privāti. Sīkāka informācija: http://www.lidolauki.lv.
 
Rāmkalni. Šis kalns ir mazāks un mierīgās un attiecīgi lētāks. Rāmkalni atrodas Inčukalnā, apmeklētājiem ir pieejamas 2 trases.  Ir iespēja izīrēt inventāru, gan snova aprīkojumu, gan slēpes, viena stunda izmaksā 4 Ls, izīrējot uz ilgāku laiku – lētāk (2h – 5 Ls utt.), ja vēlies izīrēt ķiveri un visu pārējo, cena attiecīgi pieaugs. Kalna izmantošanas cena ir neliela – 2.50 Ls dienā. Ir pieejams arī instruktors, kas apmāca gan slēpošanā, gan snovošanā, izmaksas 7 Ls/h. Uz kalna var arī paēst. Sīkāka informācija: http://www.ramkalni.lv/

Zviedru cepure. Zviedru cepure atrodas Matkules pagastā, Tukuma rajonā. Šis kalns mēdz būt diezgan apmeklēts, kas ne visiem iet pie sirds, lai gan kustība arī šeit ir diezgan operatīva. Ir iespēja izīrēt inventāru, gan snova aprīkojumu, gan slēpes. Pieaugušajiem kalns izmaksā no 3 – 7 Ls par periodu, periods mērāms dienas daļās, viens periods 6 h, bērniem kalns ir bez maksas. Ir pieejams arī instruktors, kas apmāca gan slēpošanā, gan snovošanā, bet par to jāinteresējas privāti. Ir iespēja pārnakšņot viesu namiņos un labi paēst. Informācija: http://www.zviedrucepure.lv/

Lemberga hūte.  Lemberga hūte atrodas Ventspilī, Saules ielā. Uz šī kalna pieejamas divas trases pieaugušajiem, bērnu un iesācēju trase un kameršļūkšanas trase. Ir iespēja izīrēt inventāru, gan snova aprīkojumu, gan slēpes, cenas sākot no 2 Ls. Bērnu kalns pieejams bez maksa, bet pieaugušajiem kalns izmaksā no 3 Ls par periodu, viens periods 3 h. Ir pieejams arī instruktors, kas apmāca gan slēpošanā, gan snovošanā – gan individuāli, gan grupā. Pēc kalna izpriecām iespējams nobaudīt pusdienas Stenders picērijā. Informācija:  http://www.lembergahute.lv.

Bez šīm Latvijā ir vēl vairākas citas trases, kas iespējams vairāk piemērotas tev un tavām vajadzībām. Par citiem kalniem vari gūt informāciju šeit:  http://www.slalom.lv/.

Slidošana
Lai gan slēgtajās slidotavās vari slidot visu gadu, ziema tam ir vispiemērotākais gadalaiks, jo šai laikā tiek atvērtas arī publiskās slidotavas ārpus telpām, kur vari arī izīrēt slidas.
Rīgā blakus rātsnamam darbu sākusi slidotava, kurā ar savām slidām slidošana ir bez maksas. Bet ja slidu nav, tās var arī iznomāt. Tāpat slidotava atvērta Grīzņkalna skeitparkā, kur arī ir pieejama slidu noma.
Viena no apmeklētākajām brīvdabas slidotavām noteikti ir Krasta ielas Lido kompleksa slidotava, kurs slidošana var izvērties par jauku romantisku vai ģimenes vakaru. Ar plašāku informāciju par šo slidotavu vari iepazīties šeit: http://www.lido.lv/lat/uznemumi/edinasanas_uznemumi/atputas_centrs/atrakcijas/slidotava/

Piemērots apģērbs
Lai ziemas prieki nebeigtos ar nejauku saaukstēšanos, ir jāpiedomā arī pie apģērba. Protams, labākajā gadījumā tie būtu slēpošanai/sovošanai piemēroti kostīmi un slēpošanas apakšveļa, it īpaši, ja izvēlies ziemas izpriecām pieiet sportiski, jo šie apģērbi gan elpo, gan izvada mitrumu, tādejādi nodrošina tavam ķermeņiem vajadzīgo temperatūru. Izvēloties šādu kostīmu noteikti konsultējies ar pārdevēju, jo elpotspēja un mitrumizturība šiem apģērbiem  ir dažāda un attiecīgi piemērota dažādiem laika apstākļiem. Slēpjot vai snovojot neaizmirsti arī par brillēm un ķiveri, kas pasargās tavu galvu un acis. Protams, neaizmirsti arī par cepuri un cimdiem. Kā arī apdomā, kas tev kājās, jo teiciens – galvenais, lai kājas siltas, ir ļoti patiess.

Citas ziemīgās lietas
Ja neesi uz sportu vai citām fiziskām aktivitātēm tendēts cilvēks, ziema šā vai tā ir domāta tev, jo ir arī citi ziemīgas atpūtas veidi, kas viennozīmīgi sagādā daudz prieka, piemēram – pikošanās. Protams, jāapzinās spēks un piku cietums, bet šī izklaide ir ļoti jautra. Šādā sniegā tu nedrīksti neuzcelt sniegavīru, neaizmirsti arī par burkānu degunam! Un vēl vari padarīt labu darbiņu, lai gan Ziemassvētki jau garām, mežā izrotāt dzīvniekiem kociņu ar dažādām viņiem piemērotām uzkodām – dārzeņiem un maizīti. Un, protams, neaizmirsti sniegā uzzīmēt eņģeli.
Jauku ziemu!

18 komentārs
 1. Biku besī tā “Alpu” Latvijas cilviņu ziemsportot tieksme. Kalnu nav – a visi bagie slēpotāji (kas gan vairs nav stilīgi) un galvenais – snovotāji.

 2. Es esmu galīgi nemoderna un ārā no aprites, jo man nekas no šitā visa neinteresē, ja nu vienīgi ragutiņas 😀 Mani reiz aizvilka uz Žagarkalnu – uzlika uz slēpēm, iedeva vēl instruktoru, viss šaibās, kamēr tiku līdz pacēlājam. vienreiz izdevās uzbraukt, nākamās 3 reizes nogāzos. Paldies, nevajag, ja nobraucot nevar iesācēja augšā tikt, tad visa vēlme vējā. Izrādās, tas vēl sarežģītāk nekā slēpot 😀

 3. Zinu, ka ir cilvēki, kuri nevar pastrādāt vasarā – viņiem prasās sauļoties – tad, lūk – es nevaru pastrādāt ziemā. Kā paskatos ārā pa logu – tā saulīte, baltās niega kupenas, vienkārši kļūstu darbam nelietojam. GRIBU UZ KALNA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 4. Jā, šitādi raksti darbdienā kacina ne pa jokam:) Bet, nekas, Snovotāja, darbdienām ir arī vakari! …. Vēl tik pāris stundas jāpaciešas:)

 5. Jā, šogad superīgi! Bet man tik un tā gribās uz lielajiem kalniem. Mums tie nobraucieni, piedodiet, fani, bet tomēr par īsi. Vairāk laika sanāk pavadīt uz pacēlājiem un rindās, nekā braucot.

 6. Druksu jau nāk msiekli pat LV kā slēpošanas lielvalsti. Lai gan šdieziem tiešām – cepuri nost! Tomēr man kā slidošanas fanam daudz virķ uztrauc, ka Rīgas dome neiedeva naudu publiskajām slidotavām. Un vienigā atvērtā tipa ir pie lidiņa. Vot tas ir neforši! Jo nav jau visi tikai slēpotāji! ira arī SLIDOTĀJI, YOU KNOW!

 7. Tu lasīt arī māki, vai tikai bliez? Ir ir slidotavas – piemēam, Grīziņkalnā

 8. taa kaa nav apgjerba epikeejuma-izpaliek kalna prieki 🙁 paaraak daargs tas apgjerbs!un pietam ieniistu-salu :/

 9. Oi, lieliski, lieliski! Šito ziemu var ēst kā kūku ar putukrējumu! Kaut ko labu, redz, arī pa visu to realitātes murgu esam nopelnījuši. Un vai tad tiešām ziemas priekus var baudīt tikai smalkā slēpošanas kombinezonā? Jebkurās humpalās var iegādāties ok bikses. Vajag tikai gribēt!

 10. Man arī bik par to slidošanu sāp. Bija pagājušogad teicama slidotava pie Arēnas Rīga. Pietiekami liela, ērta, slidas tur bija labas un vienmēr sausas. Labi, piedodiet man nezinātājai, a kur ir Grīziņkalns? Un kur tur slidotava?

 11. pateicoties shitai skaisajai ziemai esmu apguvusi snovoshanas iemanjas un tagad kaa tik ir briivs briidis un var aizbraukt ar deeli uz kalnu, es keru taaadu kaifu. iesaku visiem to pameeginat!

 12. Jūs esat piemirsišas par tādu lielisku lietu kā distanču slēpes! Arī reāla lieta. Skolas laikā parasti visiem sabojā jebkādu iespaidu par slēpēm, bet, ja apzinātā vecumā, pamēģina atkal, tad var riktīgi izbaudīt to smeķi.

 13. laikam esmu baigi izlepusi, bet man arī ar latvijas kalniem par īsu. ļoti gribas uz lielajiem. tikai šoziem diemžēm nesanāks.

 14. tās, kuras nav piedzimušas ar slēpēm kājās, varbūt varat ieteikt kādu kalnu, kur ir vissaprotošākie un pacietīgākie instruktori? nekad neesmu slēpojusi, bet šoziem būtu nepieklājīgi nepamēģināt, kad visi apstākļi uz to mudina.

 15. Nav vispacietīgāko – instruktors ir instruktors. Viņiem jābūt paceitīgiem un viņiem ar iesācējiem ir pieredz 🙂

 16. ceru, ka mani nenomētās ar sniegu, bet man tā šī gada ziema liekas kā nebeidzama mocība. BET IR TAČU AUKSTI!!!! Un ko tad darīt tiem, kuriem visas tās snovošanas un pikošanās kaut kā pilnīgi neuzrunā?

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.