Visu laiku kārojas SALDU vai SĀĻU – par ko tas liecina?

Cilvēka garšas kārpiņas spēj uztvert piecas pamatgaršas – saldu, skābu, sāļu, rūgtu un asu. Normālos apstākļos būtu nepieciešams ēst produktus ar visām garšām, taču bieži pastiprināti kārojas tikai salda vai sāļa garša. Ja visu laiku kārojas saldumus vai sāļu ēdinu, visticamāk tavs organisms sūta signālus, ka tam kaut kas trūkst. Mēs palīdzēsim šos signālus saprast!

KĀPĒC VISU LAIKU GRIBAS SALDU?
Konfektes, šokolāde, cepumi, cukuroti dzērieni – pārmērīga kāre pēc saldas garšas, šķiet, ir visbiežāk sastopamā.

Iemesli nevaldāmai kārei pēc saldumiem parasti ir trīs veidu. Pirmkārt, tas var būt saistīts ar tavu emocionālo stāvokli un ikdienas ritmu. Otrkārt, tavam organismam var trūkt noteiktas minerālvielas. Treškārt, kāri pēc saldumiem var radīt hormonālā līdzsvara traucējumi.

Visizplatītākais iemesls, kādēļ kārojas saldumi, ir saistītas ar tavu ikdienas dzīvi. Saldumu patēriņš aug brīdī, kas piedzīvo negatīvas emocijas un stresu, kas saistīts ar to, ka tavs ķermenis tiecas pēc labsajūtas. Un saldumi darbojas kā viegli pieejams antidepresants. Pētījumos pierādīts, ka saldumi saprātīgos daudzumos patiešām uzlabo labsajūtu, turklāt mums jau no bērnības ir neapzināti ieaudzināts, ka salda garša asociējama ar priecīgiem brīžiem pozitīvām emocijām.

Vēl pārlieku lielu kāri pēc saldumiem var nogurums. Ja neguli pietiekami ilgi un pavadi visu dienu ofisā intensīva darba režīma, organismam sāk izsīkt enerģijas rezerves, un tas mēģina tikt pie tām visvieglākajā un ātrākajā veidā – pieprasot saldumus.  

Tomēr kāre pēc saldumiem var liecināt arī minerālvielu trūkumu organismā. Visizplatītākais ir hroma un magnija trūkums. Lieto uzturā pārtikas produktus, kas satur šīs minerālvielas, piemēram, vīnogas, sieru, brokoļus, vistas gaļu, banānus un pākšaugus.

Ja saldumus kārojas pirms mēnešreizēm, parasti tam par iemeslu ir hormonu līdzsvara zudums. Šādā gadījumā ārsti iesaka uzturā lietot pilngraudu produktus, riekstus, kartupeļus un citus produktus, kas satur vitamīnu B6.

KO IESĀKT?
Lai tiktu galā ar kāri pēc saldumiem, pievērs uzmanību saviem ēšanas paradumiem. Ēd regulāri, īpašu uzmanību veltot sabalansētām brokastīm.

Brokastis var būt saldas, piemēram, auzu putra ar žāvētiem augļiem vai banāniem. Ja saldās garšas devu saņemsi no rīta, mazināsies vēlme pēc saldumiem ēdienreižu starplaikos. Lai mazinātu kāri pēc saldumiem, lieto ēdienā kanēli, krustnagliņas, muskatu un kardamonu. Daudz uzturā lieto augļus – tie pēc garšas ir saldi, taču nesatur neveselīgi daudz cukura.

Ja pārmērīgā vēlme pēc saldumiem nemazinās arī pēc uztura sabalansēšanas, vērsies pie ārsta – iespējams, tev nepieciešami uztura bagātinātāji, turklāt iemesli, kādēļ ķermenis sūta signālus, ka vēlas saldumus var būt saistīti ar dažādām saslimšanām.

KĀPĒC VISU LAIKU GRIBAS SĀĻU, UN, KO IESĀKT?
Otra populārākā garša, ko ķermenis bieži vien pieprasa, ir sāļa.

Ja pastiprināti kārojas sāļus ēdienus un uzkodas, tas var liecināt par kalcija, retāk – par dzelzs vai kālija trūkumu. Ja bieži kārojas izteikti sāļu ēdienu, dzer kazas pienu, lieto uzturā arī citus piena produktus, ēd zivis, pākšaugus, bietes un liesu gaļu.

Vēl kāre pēc sāls var liecināt par organisma dehidrāciju – pirms apkaisi ēdienu ar papildus sāli, padomā, vai ikdienā izdzer gana daudz ūdens?

Līdzīgi kā gadījumā ar saldumiem, ja kāre pēc sāļa ēdiena ir nepārejoša un nerimstas arī pēc uztura revīzijas,būtu ieteicams doties uz konsultāciju pie ārsta.

4 komentāru
  1. Mana problēma ir tāda, ka parasti gribas saldu, kad to dabū, uzreiz sāļu un tā tālāk! No vienas garšas uz otru! Nevaru nepaēst pusdienas, ja nav deserta un otrādi – ja ēdu kūku, vienmēr pēc tam gribas atkal kādu gaļiņu…

  2. jāēd kārtīgas pusdienas – gaļa, dārzeņu u.t.t. pārstājot ēst saldusmus, “lomkas” pāriet apmēram pēc 2 nedēļām. Bet nu apburtais loks, tiklīz ēd, tā gribas tos saldumus, ka rokas trīc, bet ja spēj apstāties un pāris nedēļas noturēties, tad arī nemaz tā neprasās. Bet nosacījums ir, ka jāēd sabalansēta pārtika.

  3. Man atkal ir tas trakums uz sāļumiem! Piemēram kartupelīši frī ar daudz sāli… mmm siekalas saskrien mutē, kad iedomājos.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.