VIENTULĪBA – kāpēc no tās jābaidās?

Psihologi apgalvo, ka vientulība cilvēkam kaitē tāpat kā smēķēšana vai liekais svars. Iespējams, ka vientulība ir pat ļaunāka par visiem iespējamajiem kaitīgajiem ieradumiem. “Komunikācijas trūkums ar citiem cilvēkiem ne tikai padara mūs nelaimīgus, bet arī negatīvi ietekmē fizisko un garīgo veselību” – apgalvo Čikāgas Universitātes (University of Chicago) profesors Džons Kacioppo (John Cacioppo), pamatojoties uz pētījumu rezultātā iegūtajiem datiem.

Atstumtības vai izolācijas sajūta izraisa stresu, nogurumu, paaugstina asinsspiedienu, kā arī palielina saslimšanas risku ar Alcheimera slimību. Turklāt šīs sajūtas pavājina gribasspēku un neatlaidību, kas savukārt traucē ievērot veselīgu dzīvesveidu.

Vientulība izraisa pastiprinātu stresa hormona – kortizola, sintēzi, kas negatīvi ietekmē imūnsistēmu, paaugstina arteriālo asinsspiedienu, kā arī izraisa depresiju. Profesors Džons Kacioppo skaidro, ka vientulība jeb sociālā izolācija var izraisīt dziļā miega traucējumus un Alcheimera slimības progresēšanu. “No veselības viedokļa vientuļu cilvēku un sabiedrisku cilvēku var salīdzināt ar pīpētāju un nepīpētāju” – apgalvo Kacioppo.

Vientuļniekiem, kā likums, ir sliktāks veselības stāvoklis. Viņi retāk nodarbojas ar fiziskām aktivitātēm un patērē vairāk kalorijas. Lai justos komfortabli, viņi uzņem treknāku pārtiku un ēd vairāk saldumus. Vientulība samazina paškontroli un pašdisciplīnu. Bieži problēmas tiek risinātās vienkāršākajā veidā, piemēram, slīcinot tās alkoholā.

Profesors Kacioppo ir viens no aizsācējiem tādai zinātniskai disciplīnai, kā sociālā neiroloģija. Pēc viņa vārdiem cilvēka nepieciešamībai pēc komunikācijas un saskarsmes ar sugasbrāļiem ir dziļas evolucionāras saknes. Lai izdzīvotu, cilvēkiem pagātnē bija jāapvienojas, turklāt tā bija vieglāk izaudzināt savus pēcnācējus. Lai attīstītos, viņiem bija jāpaplašina sava sadarbība un altruisms.

Gluži tāpat, kā fiziskas sāpes ir signāls uzvedības maiņai, piemēram, nebāzt pirkstus ugunī, tā arī vientulība evolūcijas procesā ir kļuvusi par sava veida padomu, kā rīkoties – signālu no mūsu senčiem, kas norāda par nepieciešamību pēc sociālo sakaru remonta.

1 komentārs

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.