Vēnu veselības diagnostikā talkā nāk «ceturtā acs»

Skleroterapja gan ārstnieciskos, gan kosmētiskos nolūkos Latvijā tiek veikta nu jau vairāk nekā desmit gadus, daudzi cilvēki ir apmierināti ar rezultātu un pat jūtas mazliet izbrīnīti, uzzinot par jauniem uzlabojumiem šīs metodes izmantošanā, lai risinātu vēnu problēmas.

Par skleroterapiju un jaunajām iespējām, ko pavērusi Vein Viewer tehnoloģijas izmantošana, stāsta Dr. Mauriņa Vēnu klīnikas fleboloģe Sandra Prāve.

Aparāta Vein Viewer nosaukumu varētu tulkot kā «vēnu redzētājs» vai «vēnu skatītājs». Ko tad īsti tas spēj saskatīt?
Ar šo aparātu vēnas, tostarp arī ļoti smalkās, var saredzēt pat viena centimetra dziļumā zem ādas. Sākotnēji tas tika radīts nevis skleroterapijai, bet gan ar nolūku atvieglot intravenozās injekcijas, tai skaitā arī bērniem, kuriem ir ļoti būtiski veikt punkciju precīzi un nesāpīgi, kaut gan vēniņas tiešām ir ļoti mazas. Skleroterapijā mēs to lietojam gadījumos, kad ir redzams, ka veidojas sīko ādas kapilāru varikoze, bet īsti nevar ar  aci saskatīt barotājvēnu, no kuras veidojas šie kapilāri. Ja sonogrāfu, kurš ļauj redzēt lielākas vēnas, kuras atrodas dziļi audos, mēdz dēvēt par mūsu «trešo aci», tad Vein Viewer varētu nosaukt par «ceturto aci». Ir, protams, gadījumi, kad barotājvēna redzama caur ādu, bet vieglāk ir strādāt, lietojot šo palīgmetodi. Tā ir ļoti piemērota kosmētiskai ādas vēnu skleroterapijai, bet tur, kur jāapstrādā lielāki vēnu zari vai stumbra vēnas, mēs to veicam sonogrāfijas kontrolē.

Kāds ir  Vein Viewer  darbības princips?
Ierīce izmanto infrasarkano starojumu, kas absorbējas asinīs, tiek atstarots uz apkārtējiem audiem un mēs saņemam to attēla veidā, kas projicējas tieši uz ādas. Tas izskatās kā zaļi izgaismots laukums. Agrāk sīko vēnu saskatīšanai bija tāda palīgierīce, ar kuru vajadzēja strādāt aptumšotā telpā, bet, tā kā punkcija jāveic gaismā, grūti nācās adaptēt redzi biežajai apgaismojuma maiņai. Ar šo jauno aparātu mēs varam strādāt normāli apgaismotā telpā. Veicot skleroterapiju, ir precīzi redzams, kur atrodas attiecīgais asinsvads, varam sekot medikamenta ievadīšanai, redzēt, cik tālu tas nonāk, kā asinsvads spazmējas, tātad mēs varam ļoti labi kontrolēt procedūras gaitu.

Vai starojums nav kaitīgs?
Nē, tas nav kaitīgs, būtībā tas ir siltuma starojums.

Kā tiek diagnosticētas kosmētiskās vēnu problēmas?
Jebkuram pacientam, neatkarīgi no tā, vai viņu vairāk satrauc kāju izskats vai arī smaguma sajūta, pietūkums un citas sūdzības, mēs konsultācijā veicam ultraskaņas duplekssonogrāfijas diagnostiku, lai izmeklētu dziļās un virspusējās vēnas, izvērtētu asins plūsmu un arī vārstuļu stāvokli. Ja centrālās stumbra vēnas ir veselas, tad mēs šo ādas vēnu varikozi traktējam kā kosmētisku problēmu un lēmums par tālākajām procedūrām ir tikai paša pacienta ziņā. Ja viņš atzīst, ka šie kosmētiskie defekti netraucē, tad nav obligāti tos novērst. Bet nereti cilvēkiem tie  šķiet pat ļoti traucējoši, piemēram, uz apakšstilba ir asinsvadiņu zīmējums, kura dēļ sieviete kautrējas staigāt svārkos vai arī «tīmeklītis» uz augšstilba  šķiet tik neglīts, ka nav iespējams rādīties pludmalē peldkostīmā. Tādā gadījumā varam tos novērst.

Vai šie defekti galvenokārt satrauc sievietes?
Lielākoties kosmētiskās problēmas vēlas risināt sievietes, bet arī vīriešiem nav vienalga, kā viņi izskatās, piemēram, nepatīk kapilāri pie potītēm vai pacelē, un viņi ir motivēti no tiem atbrīvoties.

Ja cilvēkam ir gan medicīniskas, gan kosmētiskas vēnu problēmas – kādā secībā tās jārisina? Ko sakāt pacientiem, kuri noskaņoti iespējami drīzāk likvidēt kosmētiskos defektus, bet nopietnu ārstēšanos atlikt?
Te ir jāsaprot, ka mēs esam ārsti un mūsu pienākums ir pacientus izglītot un pastāstīt par to, kas var notikt, ja ilgstoši ir neārstēta varikoze, ka tas var beigties gan ar tādām nopietnām izmaiņām apakšstilbos kā trofiskas čūlas, gan arī ar virspusējo vēnu iekaisumu jeb varikoflebītu, kas notiek tad, ja ir apgrūtināta venozā attece. Turklāt jāsaprot, ka skleroterapijas rezultāts tad, ja ir apgrūtināta asiņu attece pa stumbra vēnām, nebūs stabils – paplašinātās ādas kapilārās vēnas atjaunosies, kamēr pastāvēs refluksā – ačgārnā plūsma pa centrālajām vēnām, kas rada tajās paaugstinātu spiedienu. Pat ja procedūra tiek veikta, pacients pēc kāda laika atkal dodas pie ārsta un saka: man veica skleroterapiju, bet pēc pusgada visi defekti  atkal parādījās no jauna. Neko citu arī nevar gaidīt, ja vēnu problēmas nerisina pareizā secībā. Vispirms jāārstē lielās stumbra vēnas, tad lielie vēnu zari un tikai pēc tam jāpievēršas ādas vēnām – tad varam sagaidīt stabilu un labu ilgtermiņa rezultātu. Var būt arī tā, ka pacientam ir ādas vēnu tīklojums augšstilba ārējā virsmā un arī centrālās stumbra vēnas problēmu, taču mēs konstatējam, ka šīs ir divas nesaistītas lietas. Tad var veikt ādas vēnu skleroterapiju, tomēr konsultācijas laikā pacients jāinfromē par to, ka viņam nepieciešama ārstēšana un kādas var būt sekas, ja to novēlo.  Ir jāieklausās ārsta padomos, lai būtu gan laba veselība, gan arī skaistums.

Cik daudz kosmētisko defektu var apstrādāt vienas skleroterapijas procedūras laikā?
 Saskaņā ar vadlīnijām mēs drīkstam vienā reizē izmantot ne vairāk kā 10 ml putu formas medikamenta – sklerozanta. Putu forma ir efektīvāka savā iedarbībā: mēs piepildām asinsvadu gluži kā caurulīti, putas saskaras ar visām tā sieniņām, rada asinsvada iekšējā slānīša bojājumu pa visu perimetru. Pēc tam, saspiežot asinsvadu kopā ar kompresijas materiāliem, sieniņas var labi sarētoties. Katras injekcijas vietā ievadām ļoti nelielu putu daudzumu, tāpēc vienas procedūras gaitā pacientam tiek veiktas diezgan daudz šo injekciju, nereti pat līdz 50. Vienas procedūras laikā mēs varam apstrādāt, piemēram, apakšstilba mugurējo virsmu vai augšstilba mugurējo virsmu – diezgan lielu ādas rajonu, kur parādījusies varikoze. Ja pacientam ir tikai nedaudz varikozo «slotiņu», teiksim, viena augšstilbā, viena apakšstilbā, tad to var paveikt arī vienas procedūras laikā. Ar Vein Viewer atrodot barotājvēnu un ievadot tajā medikamentu, nereti  sīkie kapilāru tīklojumi jau pazūd pirmās injekcijas laikā.

50 injekcijas – tas izklausās draudīgi…
Sāpju slieksnis katram cilvēkam ir individuāls, bet mēs izmantojam ļoti mazas adatiņas, pārsvarā pacienti dūrienus pat īsti nejūt. Reizēm, ievadot medikamentu vissīkākajos kapilāros, ir nedaudz dedzinoša sajūta, bet kopumā pacienti par sāpēm šajās procedūrās  nesūdzas, jau pēc pirmajiem diviem dūrieniem saprot, ka nekā briesmīga tur nav, un atslābinās.

Kādi dzīvesveida nosacījumi jāievēro pēc kosmētiskās skleroterapijas?
Arī pēc vismazāko kosmētisko defektu likvidēšanas iesakām valkāt kompresijas zeķes aptuveni vienu mēnesi, jo ir pierādīts, ka tad mazāk veidojas hiperpigmentācija. Vienu mēnesi vajadzētu izvairīties no sildošām procedūrām, karstām vannām un pirtīm;  sportot drīkst ar kompresijas zeķēm kājās. Kamēr pa sklerotizēto vēnu gaitu ir redzama viegla tumšākas pigmentācijas līnija, tikmēr šīs vietas nevajadzētu sauļot. Tāpēc mēs iesakām, ja vien iespējams, skleroterapiju veikt savlaicīgi – rudens un ziemas periodā. Pavasarī jau jārēķinās ar to, ka nāksies  kādu laiku lietot saules aizsargkosmētiku ar SPF 50, citādi tumšās josliņas kļūs vēl tumšākas un paliks uz visiem laikiem.

Cik ilgi jāgaida, līdz tās izzūd?
 Man ir bijuši pacienti, kuriem pigments pazudis divu nedēļu laikā, un tādi, kuriem nācies gaidīt  pusgadu un pat gadu. Īpaši ilgs šis laiks ir sievietēm ar izteiktu celulītu. 

Pašlaik jūsu klīnikā notiek akcija Vēnu pavasaris, kuras laikā tiek piedāvātas dažādas atlaides. Vai tās attiecas arī uz skleroterapiju?
Martā gan pirmreizējai ārsta konsultācijai, gan skleroterapijai, gan kompresijas zeķēm ir 25% atlaide, tā ka, atnākot pie mums mēneša sākumā, var pagūt izmantot tās visas.

Nav komentāru

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.