Vēl var paspēt – laivošana

Ja vēlies doties nelielā aktīvā atpūtā un izbaudīt dabas jaukumus ir pienācis pēdējais laiks, lai tu to paspētu izdarīt vēl šogad. espati.lv tev iesaka doties laivot pa kādu no skaistajām Latvijas upēm. Ja jau esi laivojusi, tad zini, kas jāņem līdzi, kā jāplāno maršruti utt., bet ja nē, tad pastāstīsim tev par svarīgākajām lietām, kas jāpārdomā un jāizdara, pirms dodies savā nelielajā ceļojumā.

Cik ilgi braukt
Tātad, pirms brauciena tas vispirms, protams, ir jāizlemj, cik dienas grasies baudīt Latvijas dabas jaukumus un pa kurieni vēlies laivot, jo no šiem aspektiem būs atkarīgs līdzi ņemamās pārtikas, apģērbu, dažādu citu lietu daudzums.

Kādas laivas izvēlēties
Ja vien tev šķūnītī nestāv kāda nesaplēsta laiva, tad tās tev būs jānomā, protams, pastāv iespēja laivu arī iegādāties. Bet kā neapjukt plašajā piedāvājuma klāstā? Pārdomā, cik cilvēki vēlas braukt, cik būs līdzi mantas un tad varat sākt apdomāt katra piedāvātā peldlīdzekļa plusus un mīnusus.

 • Kajaks – vissportiskākā laiva, neliela, viegla un ātra. Šī veida laiva vairāk piemērota sportam nevis mierīgai atpūtai, jo, lai vadītu kajaku ir jābūt ļoti labām airēšanas prasmēm.
 • Kanoe laivas. Kanoe ir lieliski piemērota atpūtas braucieniem pa mierīgām upēm. Tai ir liela celtspēja, praktiski atkrīt mantu novietošanas problēma, jo vietas tajā ir kā jūra, tai ir diezgan labas gaitas īpašības. Prātīgi airējot, ir labas iespējas saglabāt sausas rokas (un visu pārējo), kas citās laivās praktiski nav iespējams.
 • Katamarāns. Katamarāns ir ļoti universāls braucamrīks; augstākās kategorijās – gandrīz neaizstājams. Tas sastāv no diviem, gaitas virzienā vērstiem, paralēliem baloniem, kurus savieno šķērstrubas. Baloniem drošības nolūkos parasti tiek veidotas vairākas sekcijas un/vai baloni aplīmēti ar protektoru vai veidoti divslāņu baloni – ārējais kalpo kā protektors un satur visu būšanu kopā, iekšējais (lielāks) ir gaisa necaurlaidīgs. Parasti tiek izmantoti divvietīgi vai četrvietīgi katamarāni. Divvietīgais katamarāns var būt gan smailes, gan kanoe variantā, turklāt smailīškatamarāns (tāds, kurā braucēji sēž viens aiz otra nevis blakus) ir Latvijas ūdeņnieku prerogatīva.
 • Piepūšamās laivas. Piepūšamās laivas (pūšļi) savas trivialitātes (un cenas) dēļ ir populāra lieta. Izvelc no somas, nosvied to upes krastā, piepūt, samet iekšā mantas, pats vai paši pa virsu un braucam. Lai gan jāatceras, ka nav jau tikai plusi – laiva var saplīst, un to nevar salīmēt ar košļeni vai skoču. Kā arī piepūšamās laivas ir visai mazas un lēnas.
 • Plosti un rafti. Te nav runa par baļķu plostiem, bet gan par piepūšamajiem. PSN ir jūras glābšanas plosts, kam nogriezts nost viss liekais. Tā ir liela, apaļa gumijas pankūka. Kāpjot tādā iekšā, ir jāapzinās, ka kaut kur nokļūt ar to nav galvenais. Pamatā tāds plosts iet pa vējam. Galvenā PSN priekšrocība – tajā var sakāpt daudz cilvēku. Rafts ir rietumos ražota liela izmēra laiva no PVC vai Hipalona auduma. To parasti piepumpē ļoti cietu, tā ka korpuss kļūst stingrs un pazūd daudzi piepūšamo laivu trūkumi. Unikāls risinājums – rafta dibens nav vienlaidus, bet ar caurumiem. Pa tiem ūdens, kas salīst iekšā, iztek laukā līdz ar to pārvērsdams defektu par efektu. Rafts ir piemērots sarežģītām un jaudīgām upēm. Priekšrocība pār katamarānu – tas ir vieglāk manevrējams; trūkums – no tā ir vieglāk izkrist un rafti ir dārgi.


Pa kurieni laivot?

Mūsu skaistajā Latvijā ir daudz upju un gleznainu krastu, ko būtu vērts apskatīt, bet arī šajā piedāvājumā ir viegli apjukt. Tad nu pastāstīsim tev par populārākajiem maršrutiem. Lai gan tie nebūt nav visi iespējamie maršruti.

 • Brauciens pa Gauju. Upe ļoti skaista, gleznaina apkārtne, vienīgi mīnuss tāds, ka Gauja ir ļoti iecienīta laivotāju vidū – upē daudz cilvēku un nebūs tik viegli atrast vietu, kur pārnakšņot. Kā arī upe ir mazliet straujāka, var gadīties dažādi pārsteigumi.
 • Salaca. Arī ļoti skaista apkārtne un krasti. Upe mierīgāka, uzticamāka. Var vairāk baudīt dabu, mieru, un klusumu uz ūdens. Arī nakšņošanas vietas – mierīgas pļaviņas, var atrast viegli.
 • Rinda un Irbe. Izvēloties šo maršrutu, tiek garantēta ļoti kolorīta un skaista Latvijas daba, kā arī miers un klusums. Vienīgais mīnuss – vietām upe ir visai sekla, var nākties savus peldlīdzekļus nest ar rokām.
 • Abava – vietām seklāka, vietām dziļāka, bet viennozīmīgi skaista. Apkārt pļavas, tad tādas kā klintis. Upe mierīga, var gadīties satikt citus cilvēkus uz upes, bet tā jau ir visur. Upe diezgan mierīga.
 • Daugava. Daugava ir liela upe un kā tāda netiek uzskatīta par piemērotu ūdenstūrismam, tomēr gluži pareizi tas nav. Daugava ir ainaviski skaista gandrīz visā tās garumā, varbūt izņemot HESu ūdenskrātuves. Izvēloties atbilstošu peldamrīku, var izplānot patīkamas brīvdienas vairāku dienu garumā. Atbilstošs peldamrīks gan ir būtisks, jo lielie upes klajumi pārgājienu piepūšamajās laivās vai plostos padara par vējiem līdzi tipa izklaidi, kas ļoti ātri nojauc jūsu plānus un grafikus. Bet ar kanoe vai smaili – visas iespējas! Šeit ir pat vietas kajaku frīstaila treniņiem.

Kā sastādīt maršrutu?
Vispirms apdomā, vai laivu braucienā vēlies atpūsties uz ūdens, baudīt Latvijas dabas jaukumus, vai tomēr ļoti sportiski airēt? espati.lv tev iesaka izbaudīt mierīgo ūdens plūsmu, skaisto dabu un daudz neiespringt par cītīgo airēšanu. Lai nesanāk tā, ka pēc brīvdienām pie dabas jāņem vēl pāris brīvdienas, lai atpūstos.
Vislabāk piemērotāko upi un maršrutu Tev palīdzēs izvēlēties interneta vietne www.campo.lv. Šai lapā tu vari ne tikai izvedot maršrutu, bet arī noīrēt inventāru, uzzināt daudz vērtīgus padomus utt.

Ko ņemt līdzi?
Laivošana ir atpūta pie dabas, tātad papēžu kurpes un modīgas drēbes droši vari atstāt mājās. Līdzi ņem tikai nepieciešamās mantas. Noteikti paņem līdzi guļammaisu un telti, jo ja atpūties pie dabas – pie dabas arī jāguļ. Ja laiks ir silts – vari iztikt tikai ar guļammaisu un gulēt, skatoties zvaigznēs. Noteikti paņem līdzi vēl vienu drēbju kārtu, siltāku jaku vakaram un naktij, cepurīti un aizsargājošu sauļošanās krēmu, jo uz ūdens saulīte dikti ķeras klāt. Vēl noteikti paņem aerosolu pret odiem, lai nekļūsti par vakariņām. Neaizmirsti par mitrinošām salvetēm, un mitrinošu krēmu, laivojot āda ļoti ātri kļūst ļoti sausa. Neaizmirsti arī sadzīves priekšmetus – sērkociņus, ēšanas piederumus, katliņu, krūzīti un bļodiņu un tml. Ļoti noderīgs būs kabatas vai galvas lukturītis. Galvenais, ka visas mantas ir sapakotas tā, lai gadījumā, ja soma iekristu ūdenī, mitruma radītā skāde būtu daudz mazāka. Campo iespējams izīrēt arī īpašus maisus, kas pasargās tavas mantas.

Ēdiena specifika
Ēdienu sarūpē laicīgi, lai nav jāpaļaujas uz bodītēm, kas var gadīties kaut kur pa ceļam. Ja atpūta pie dabas, tad arī ēdiens jāizvēlas piemērots – konservi, rupjmaize, produkti, kas nebojājas. Vari paņemt līdzi rīsus vai makaronus, kad esat atraduši guļvietu, makaronus katliņā uz ugunskura arī izvārīt. Pie makaroniem var piejaukt klāt konservētu gaļu. Lieliski garšos ugunskurā cepti kartupeļi. Kartupeļus vari pārgriezt uz pusēm, pa vidu iebērt garšvielas, kaut vai ķiploku sāli vegetu, salikt kopā atpakaļ un ietīt folijā, cept apmēram 10 – 15 minūtes. Šāda veida ēdienam brīvā dabā ir sava romantika. espati.lv redakcijas laivotāju pieredzē ir stāsts par mežā salasītām un turpat katliņā bez papildproduktiem izsautētām gailenēm.
Neaizmirsti paņemt līdzi tīru dzeramo ūdeni. Jo, lai gan dzīvosieties uz ūdens – dzert to nevarēsiet.
Kā arī traukus izvēlies neplīstošus – vislabāk plastmasas. Lai nesanāk tā, ka trauki ir saplīsuši un jāēd no katliņa.

Ko NEņemt līdz?
Pat, ja esi liela mūzikas cienītāja – atturies no jebkāda veida stereo iekārtām, daba pati rada brīnumainu mūziku – ūdens čalas, sienāžu sisināšana, putnu dziesmas. Tāpat atturies no dažādām lasāmvielām – kādēļ gan iegrimt svešā pasaulē, ja savējā ir tik skaista?
Atgriežoties pie ēdiena.. neņem ēdienu līdzi, kas bojājas un traukus, kas plīst.

No kā uzmanīties laivojot?
Lai brīvdienas uz ūdens būtu jaukas ir jāievēro daži drošības pasākumi.

 • Laivojot vislabāk valkāt drošības vestes, it īpaši tiem cilvēkiem, kuri nemāk peldēt.
 • Izzini maršrutu – uzzini, kur var būt plūstošās smiltis, krāces un tml.
 • Piestājot vienmēr novelc laivu krastā, novieto drošībā airus, lai tie nepazūd.
 • Uzmanīgi apejieties ar ugunskuru, kad dodieties prom no nometnes vietas – rūpīgi nodzēsiet to.
 • Nemēslojiet dabā, vienmēr savāciet aiz sevis – šādam nolūkam vislabāk paņemt līdz pāris iepirkumu maisus, kuros salikt visus atkritumus. Galapunktā varēsiet no tiem atbrīvoties.
 • Visi esam pieauguši, saprotams, ka atpūšoties reizēm tiek lietots alkohols. Bet tomēr būtu jāuzmanās peldoties, lecot pāri ugunskuriem utt. Un skaidrākajiem draugiem tomēr būtu mazliet jāuzmana iereibušie. Jo skaidrs, ka iereibušiem cilvēkiem vienmēr jūra ir līdz ceļiem.
 • Laivojot paņem līdzi aptieciņu, ja nu gadās kādi sasitumu, nelieli ievainojumi, lai brūci uz vietas var dezinficēt, pārsiet, un ja brūce ir neliela, turpināt ceļu. Noteikti noderēs arī pretsāpju un pretiekaisuma zāles, vēdera problēmu zāles un līdzeklis pret apdegumiem.

Un noteikti, ja šī būs tava pirmā reize, vislabāk būs, ja laivā būs kāds spēcīgs, stalts un pieredzējis kompanjons.

Lai jauks brauciens! 🙂

Noderīgas saites laivošanas brauciena plānošanai:
www.campo.lv
http://salacaskanoe.lv/
http://ezi.lv/?id=25

5 komentāru

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.