Vecums, kad masāžu aizstāj ar vingrošanu

Gandrīz visi zīdainīši piedzīvojuši masāžas seansus, kuru mērķis parasti bijis nostiprināt vienas muskuļu grupas un atslābināt citas, lai mazulis justos fiziski un emocionāli mierīgāks un motivētāks uzsākt jaunu kustību ciklu. Bērniņiem pēc gada vecuma masāžu veic, lai nostiprinātu imunitāti, uzlabotu vielmaiņu un asinsriti. Ar masāžas palīdzību šajā vecumā var efektīvi ārstēt dažādus fiziskās attīstības defektus un nepilnības.

Tomēr veselam bērnam pēc gada vecuma sasniegšanas veikt masāžu ir pagrūti, jo viņš atrodas nemitīgā kustībā. Turklāt speciālisti norāda, ka no gada vecuma, kad mazulis sāk slieties kājās un spert pirmos solīšus, masāžu ir vērts aizstāt ar saudzīgu, rotaļīgu vingrošanu, kas nostiprinās pagaidām vēl vārgos muskuļus. Savukārt paglaudīt muguriņu, pēdiņas vai sāpošu vēderiņu tu vari vienmēr, kad vien abi esat šādai tuvībai noskaņoti.

Ļauj staigātājam staigāt!
Viens no piemērotākajiem brīžiem, lai pavingrotu kopā ar mazo cilvēciņu, ir pastaigu laiks. Savukārt svarīgākā iemaņa, ko vērts izkopt un nostiprināt mazulim, kurš vecāks par gadu un jau sācis spert pirmos solīšus, ir staigātprasme. Ja bērns vēl kustas nedroši, vērts ļaut, turoties pie , tos stumt uz priekšu vai atbalstīties pret rotaļlietu, kas garā kātā ripināma pa priekšu. Speciālisti norāda, ka bērni, kuru kustību brīvība netiek ierobežota ar vizināšanos ratos laikā, kad viņi atklāj un cenšas izzināt staigāšanas brīnumu, ātrāk apgūst iet un skriet prasmes un viņu attīstība norit pilnvērtīgāk.

Hop! Hop!
Kad mazulis staigā pietiekami droši, viņā rodas liela interese apgūt citus pārvietošanās paņēmienus. Viens no tiem ir skriešana. Ir bērni, kuri, iemācījušies joņot, līdz divu trīs gadu vecumam šādi pamatā arī turpina pārvietoties. Tas, kā mēs, vecāki, varam dažādot šo aizraušanos, ir iemācīt mazajam cilvēkam lēkt.

Ir divu veidu lēkšanas – viena no paaugstinājuma, kuras īstenošanai jāiemācās pārvarēt bailes. Otra – īsta lēkšana – tālumā, augstumā, atmuguriski. Lai parādītu bērnam, kā nolēkt no paaugstinājuma, iesākumā parādi pati, kā tu nolec no pēdējā kāpņu pakāpiena vai celma. Pēc tam novieto mazuli uz paaugstinājuma, iedod viņam abas rokas, piedāvā nedaudz iesēsties ceļos un lēkt tev pretī. Kad mazulis kļūst drošāks, dod vairs tikai vienu roku. Vēl pēc brīža – ļauj izbaudīt, ka viņš var lēkt PATS! Lēcieni uz priekš, atpakaļ, uz vienas un abām kājām parasti tiek apgūti mazliet vēlāk.

Staigāšanas, skriešanas un lēkšanas speciālistam var mācīt arī dažādus iešanas veidus – uz papēžiem, pirkstgaliem, pēdu iekšējām un ārējām malām. Šādi vingrojumi noder plakanās pēdas profilaksei.

Savukārt dažādu dzīvnieku pārvietošanās imitācija attīsta gan dažādu kustību apguvi, gan līdzsvara izjūtu. Mācot bērnam vienlaikus veikt kustības un radīt skaņu, tiek darbinātas smadzeņu daļas, kas atbild par darbības un runas saskaņošanu.
Piemērs.
Bērnu var mācīt, piemēram, lēkāt kā vardītei. Sēžot pietupienā, abas rokas atbalstītas pret zemi starp kājām. Sakot ”Kva!”, bērns vienlaikus lec uz priekšu, iztaisnojot virs galvas rokas un atkal nonākot vingrojuma sākumpozīcijā.

[BANNER]

Lienam, partizān!
Ne mazāk vērtīgs kustības veids ir līšana – pār kritušu koku, nelielu soliņu, rāpelēšana pa trepītēm rotaļu laukumā. Pirms aicini bērnu kaut kam tikt pāri, pati parādi, kā to izdarīt. Kad mazulis, noskatījies tavā piemērā, pūlas tikt galā ar šķērsli, ļauj to viņam pieveikt pašam. Lai tava palīdzība robežojas ar vārdiskiem ieteikumiem.

Vingrojam arī mājās
Rotaļāties vingrojot iespējams, ne tikai staigājot pa āru. Ir dažādi veidi, kā to darīt arī mājās.

Vingrinājumi pareizas gaitas veidošanaiStaigāšana pa šauru celiņu. Uz grīdas izveido taciņu, kas nav platāka par 30 cm, un piedāvā mazulim pa to pastaigāt, nepārkāpjot ceļa robežas. Staigāt var turp un atpakaļ. Bet ar laiku taciņu var sašaurināt līdz pat 10 cm.
Sāniska staigāšana. Pa iepriekš izveidoto ceļu māci bērnam pārvietoties sāniski. Gan uz kreiso, gan labo pusi.

Vingrojumi rokām un pleciem
Audz liels. Mazulis stāv taisni, kājas plecu platumā, rokas nolaistas. Jūs kopā abi paceļat rokas uz augšu un iztiepjat tās debesīs.
Parādi plaukstiņas. Mazulis stāv taisni, kājas plecu platumā, rokas nolaistas. Aicini viņu iztiept rokas sev priekšā un saki: ”Parādi man plaukstiņas!” Tad: ”Paslēp plaukstiņas!” Šādi  mazulis groza priekšā iztieptas rokas un trenē roku un plecu muskuļus.

Vingrojumi kājām

Kļuvu maziņš. Mazulis stāv taisni, kājas plecu platumā, rociņas nolaistas. Kad tu saki ”Kļuvu maziņš”, jūs abi pietupjaties. Savukārt pie vārdiem ”Izaugu liels” ceļaties kājās.
Skrien, es noķeršu. Mazulis skrien, savukārt tu izliecies viņu ķeram.

Vingrojums vēderam
Kustinām koku. Mazulis stāv taisni, kājas plecu platumā, rociņas nolaistas. Lēnām abi noliecieties uz vienu sānu. Tad uz otru.

Tikai rotaļa!

Neaizmirsti, ka visi šie vingrojumi izpildāmi tikai kā rotaļa un tikai tik daudz, cik mazulim tas sagādā prieku. Kad nolem kādu no vingrinājumiem mazliet sarežģīt, dari to tikai tad, ja mazulis to ir labi apguvis un jūtas drošs, to veicot. Visā, ko vēlies bērnam iemācīt, pati rādi piemēru, jo mazuļi šajā vecumā ir lieliski atdarinātāji. Nekas bērnu tik ļoti neiepriecinās, kā iespēja rotaļāties kopā mammu vai tēti! 

1 komentārs
  1. Lidzigus vingrojumus ar mazo mes veicam pie musu fizioterapeites, bet patiesiba var jau ari majas “uzrotalot” :).

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.