Vecākiem par bērnudārzu Rīgā no marta būs jāmaksā dubultā

Rīgas domes budžeta projekts paredz, ka vecākiem par Rīgas bērnudārzu pakalpojumiem no marta būs jāmaksā dubultā.
Kā aģentūrai LETA pastāstīja Rīgas domes deputāte Baiba Brigmane (JL), līdz šim vecāki par bērniem, kuri apmeklē bērnudārzus, maksā par ēdināšanu no 25 latiem līdz 30 latiem par mēnesi, bet šī gada budžeta projekts paredz, ka no marta vecākiem būs jāmaksā 25 lati klāt ēdināšanas naudai, lai līdzfinansētu bērnudārzu.

No vecāku piemaksām par bērnudārzu plānots iekasēt 4 007 584 latus, kurus plānots tērēt, lai segtu pirmsskolas izglītības programmas izmaksas, tostarp izglītības iestāžu nodrošināšanu ar mācību līdzekļiem, saimnieciskajiem un citiem nepieciešamajiem izdevumiem.

Rīgas domes Izglītības, jaunatnes un sporta lietu departamenta direktors Guntis Helmanis uzsvēra, ka dubultā maksa par bērnudārzu nevarēs stāties spēkā, kamēr Saeima nemainīs Izglītības likumu, kas neļauj pieprasīt no vecākiem šādu papildu maksājumu.

Vispārējās izglītības likumā nav noteikts vecums, no kura uzsākama pirmsskolas izglītības apguve. No minētajām tiesību normām arī secināms, ka pirmsskolas izglītības iestādes apmeklēšana bērniem līdz pieciem gadiem ir brīvprātīga, bet piecus līdz sešus gadus veciem bērniem ieviesta obligātā sagatavošana skolai.

Tātad pašvaldības obligāts pienākums nodrošināt bērnu ar pirmsskolas izglītību ir tikai tiktāl, cik tas attiecas uz piecu līdz sešus gadus vecu bērnu obligāto sagatavošanu pamatizglītības apguvei. Tā kā bērnu izglītošana līdz piecu gadu vecumam nav obligāta, pašvaldībai jāparedz tiesības vecākiem, kuru bērni saņem pirmsskolas izglītības pakalpojumu līdz pieciem gadiem, noteikt līdzfinansēšanas pienākumu, daļēji sedzot sava bērna uzturēšanas izmaksas.

Šā gada budžeta projektā finansējums piemaksām skolotājiem paredzēts tikai sešiem mēnešiem, atbalstu guva arī priekšlikums turpināt 50 latu pabalstu maksāšanu vecākiem, kuru bērniem nav atradusies vieta pašvaldības bērnudārzā.
Domnieku atbalstu neguva JL priekšlikums budžetā tomēr turpināt no pašvaldības budžeta līdzfinansēt privātos bērnudārzus, tādējādi kaut daļēji risinot aktuālo vietu trūkumu bērnudārzos. Atbalstu neguva arī JL priekšlikums turpināt brīvpusdienu programmu 1.klašu skolēniem visa gada garumā – komitejas deputātu vairākums atbalstīja priekšlikumu pašvaldības finansējumu paredzēt tikai uz pusgadu.

Kā tu plāno rīkoties, zinot šo situāciju?

3 komentāru
  1. Un tagad visas tās, kuras sapņo par mazu brēkulīti, apsveriet savu izvēli un pagaidiet vēl gadus 10. Nē, nē, ne par sevi domājiet, bet par bērnu, kādā pasaulē laidīsiet un ar ko barosiet.

  2. Nu jau mēnesi mazā apmeklē pašvaldības b/d. līdz šim gājām uz privāto b/d rindu dēl, kas mums maksāja 250Ls.
    Tagad maksāju pašvaldības bernudarzam apm. 30Ls, bet redzot, saprotot situāciju kāda tā šobrīd ir valstī un bernudarzos, man nav iebildumu maksāt arī dubultā.
    tās tomēr ir musu bernu labā.
    lai viņi labi tur jūtas un lai audzinātajai nebūtu ar sakostiem zobiem uz darbu jāiet un jālādē bērnos tas viss negatīvais, kas viņai jāizjūt. arī viņia ir jādzīvo un pa dzīviokli jāmaksā….
    Ir marta beigas, bet dubultais maksājums tā ari nav uzlikts =)

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.