Vakara DZIESMIŅA – attīsta, satuvina un nomierina

Mūsdienās, kad iespējams bērniem nopirkt visu – dziedošas, pīkstošas un grabošas rotaļlietas, muzikālus šūpuļkrēsliņus un daudzkrāsainas lampas guļamistabai, bieži vien aizmirstas, ka vislabākais veids, kā nomierināt savu mazuli un nolikt viņu gulēt, ir cieša samīļošana un šūpuļdziesma. Šūpuļdziesmai ir daudz lielāka nozīme bērniņa un vecāku dzīvē, nekā sākumā varētu šķist!

ŠŪPUĻDZIESMAS PALĪDZ BĒRNAM ATTĪSTĪTIES
Miegā mazulis atgūst enerģiju, aug un attīstās. Ar šūpuļdziesmu mazais mācās skaņas, ritmu un zilbes. Skanot šūpuļdziesmai, mazulis vērīgi skatās – sākumā neapzināti, bet pēc tam apzināti, viņš uzsūc informāciju. Tas viss kopā attīsta bērna uztveri, palīdz ātrāk apgūt runas spējas. Pavisam maziņš, viņš sākumā tikai klausīsies, vēlāk mēģinās lallināt līdzi, vēl pēc laiciņa mēģinās atkārtot kādas zilbītes, un jau pavisam drīz būs klāt laiks, kad viņš varēs atkārtot jau pirmos vārdus.

Šūpuļdziesmas palīdz attīstīt arī bērna fantāziju un iztēli, trenē atmiņu. Svarīgi, ka ar šūpuļdziesmu tiek attīstītas bērna uztveres spējas, un viena melodija ar vairākiem pantiņiem notur bērna uzmanību.

ŠŪPUĻDZIESMAS VEIDO EMOCIONĀLO SAIKNI STARP BĒRNU UN VECĀKIEM
Tava balss bērniņam ir vispazīstamākā un mīļākā, viņam nav svarīgi, vai tu proti noturēt melodiju, vai zini vārdus. Jau no brīža, kad viņš dzīvojās mammas vēderā, mazulis zina, kā skan mammas balss. Tā ir vismierinošākā no visām. Šūpuļdziesmu maigās melodijas, īpaši kopā ar mammas balsi, nomierina bērnu, rada viņā drošības sajūtu un ieaijā miegā.

Būtiska nozīme mazuļa dzīvē ir rituāliem. Viņš zina, ka pēc vannas, pārģērbšanas un pabarošanas, viņš tiks siltā gultiņā un, atskanot šūpuļdziesmai, zinās, ka rotaļu laiks šodien ir beidzies un jādodas uz čučumuižu.

Ja skan šūpuļdziesma, un blakus ir mamma vai tētis, tad viss ir kārtībā. Šī sajūta nekur nepazūd, un tieši tāpēc pat pieauguši, mēs tik emocionāli uztveram šūpuļdziesmas, jo tās savā bērnībā esam dzirdējuši paši.

ŠŪPUĻDZIESMAS – VISLABĀKAIS MIERINĀJUMS
Šūpuļdziesmas nomierina. Tās palīdz mazulim tikt galā ar dienas lielajiem iespaidiem un sagatavoties gulēšanai. Tās palīdz arī vecākiem. Pavisam godīgi – ne vienmēr vecāki jūtas spēka pilni un spējīgi ar visu tikt galā. Šūpuļdziesma spēj nomierināt arī mammu vai tēti pašus.

Izslēdz televizoru un radio. Noskaņojies. Tas nekas, ja nezini nevienai šūpuļdziesmai vārdus. Vari izmantot jebkādu melodiju un ar to izdziedāt kaut vai to, kādas bijušas vakariņas un vanna, vai cik jauks tavs mazulis ir. Patiesībā, arī melodijai nav nozīmes. Mazulim ir svarīga tava intonācija un miers. Tomēr, ja kautrējies pati dziedāt, vari iegādāties kādu no Latvijā izdotajiem šūpuļdziesmu kompaktdiskiem. Parasti tiem klāt ir arī grāmatiņa ar dziesmu vārdiem. Tādējādi tev būs gan iedrošinošs muzikālais pavadījums, gan arī špikeris vārdiem. Jebkurš no mums spēj dziedāt līdzi skaistai melodijai, kāpēc gan lai tā nebūtu šūpuļdziesma? Un iespējams, pēc vairākām reizēm, tu jau mācēsi dziedāt pati.

Lai izdodas!

Pateicamies par sadarbību raksta tapšanā:
www.facebook.com/ICOMEFROMTHESTARS

4 komentāru
  1. Es arī joprojām dziedu savam puikiņam, viņam jau 5, taču bez šupuļdziesmas miedziņš sliktāk nākot.

  2. tā tik ieradina bērnu pie tā, ka pats nevar aizmigt, ka obligāti, kādam jādūdo blakus…un īstais stress sākas, ja kādu vakaru nav iespēja pašam nolikt gulēt…

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.