Vai TU esi AUGLĪGA – 7 pazīmes, kas par to LIECINA

Vienalga, vai tu plāno bērniņu ieņemt tuvākajā nākotnē, vai tas ir vēl tālas nākotnes plānos, visticamāk tu zini, ka kādreiz gribēsi kļūt par māmiņu. Kas ir tās lietas, kas runā par labu tavai auglībai, vai gluži pretēji – var traucēt kļūt par māmiņu un radīt problēmas šajā ziņā? Šoreiz esam uzskaitījuši septiņus būtiskākos iemeslus, kas var pozitīvi (vai negatīvi) ietekmēt tavas izredzes tikt pie bērniņa.

TU DZĪVO VESELĪGU DZĪVESVEIDU
– skatoties no auglīguma aspekta, galvenais ir tava ēdienkarte. Diētas, kas sola īsā laikā nomest 3 un vairāk liekos kilogramus, nav draudzīgas tavai veselībai. Tas pats attiecas uz diētām, kas nosaka izslēgt no ēdienkartes olbaltumvielas. Ja pārtiec vien no salātiem un dārzeņiem, tad ātri vien vari iedzīvot menstruālā cikla traucējumos. Visbīstamākā stadija ir menstruāciju zudums, kas ilgāks par 6 mēnešiem. Tas gan sastopams smagākos gadījumos, piemēram, anoreksijas slimības gadījumā. Līdz ar strauju svara zudumu tiek ietekmēta tava organisma hormonālais balanss, savukārt tas var ietekmēt spēju tikt pie bērniņa. Sievišķie hormoni, kas atbild par olšūnu attīstību izdalās ne vien no olnīcām, bet veidojas arī no taukaudiem. Kad organisms nonāk stresa – bada – stāvoklī, tas atmet liekās funkcijas, lai izdzīvotu. Viena no tām – menstruācijas un līdz ar to bērna radīšanas funkcija. Ilgstoša šāda sevis mocīšana tiešām var beigties ar neauglību, tomēr, ja sieviete laikus atgriežas pie pilnvērtīga uztura, ir iespējams atgūt zaudēto un nostabilizēt menstruālo ciklu.

TAVS SEKSS IR DROŠS
– to, ka nedrošs sekss ietekmē auglību, protams, zinām mēs visas. Un tomēr – ne tikai nopietnās seksuālā kontaktā iegūtās slimības, kā gonoreja vai HIV/AIDS rada problēmas auglībai. Nereti bīstamas var būt arī it kā ne tik zināmas un necilas slimības. Piemēram, hlamīdijas, kas ir mazi mikroorganismi, kurus varam iegūt seksuālā kontakta laikā vai tik pat labi – neievērojot personīgo higiēnu. Tās savairojoties spēj radīt saaugumus mazajā iegurnī, tādējādi apgrūtinot un pat liedzot spermatozoīdiem nokļūt līdz olšūnām. Ja šāda kaite laikus netiek ārstēta, tā iegūst hronisku raksturu un tad komplikāciju risks ir vēl jo lielāks. Tamdēļ, ja tev tomēr ir gadījies kaut viens vieglprātīgs mīlas prieku sakars, ir vērts doties pie ārsta un veikt pilnas analīzes, lai noskaidrotu, vai ar tevi viss ir kārtībā. Un, ja tomēr analīzēs tiek atrasts kas netīkams – laikus jāārstējas, lai šī neapdomība neliedz tev piepildīt sapni par bērniem nākotnē!

TU NEPIEKOP SLIKTOS IERADUMUS
– smēķēšana un pārmērīga alkohola lietošana ir populārākie no tiem. Kā viens tā otrs kaitē veselīgai bērniņa ieņemšanai. Viena cigarete, piemēram, satur vairākus tūkstošus dažādu ķīmisko vielu, kas samazina hormona estrogēna līmeni tavās asinīs, būtībā tā samazina visu to hormonu līmeni asinīs, kas atbild par placentas attīstību un ļauj olšūnai turēties dzemdes sieniņās. Smēķēšana, starp citu, ir viens no spontānā aborta iespējamajiem iemesliem. Turklāt – arī atmetot smēķēšanu, uzsūktās kaitīgās vielas tavā organismā saglabājas vēl labu laiku, tādēļ, ja plāno kļūt par māmiņu, smēķēšana jāatmet laikus! Ņem vērā – arī pasīvā smēķēšana kaitē tev kā sievietei – arī tā ir jānovērš. Un viss jau minētais attiecas arī uz pārmērīgu alkohola lietošanu – tas paātrina olšūnu dabisko zudumu un mazina tavas izredzes kļūt par māmiņu un kvalitatīvi iznēsāt bērniņu.

AR TAVU CIKLU VISS KĀRTĪBĀ
– normāls menstruālais cikls ir no 25-35 dienām, svārstības trīs dienu robežās vēl ir pieļaujamas. Mēnešreizes var ietekmē ceļojumi, klimata un laika zonas maiņas, ēdienkarte, kā arī tik populārais stress. Ja šādas ietekmes ir pārāk krasas un biežas, tavs cikls var kļūt neregulārs un menstruācijas pārlieku vieglas vai spēcīgas un sāpīgas. Tādās situācijās noteikti jākonsultējas ar ginekologu, lai saprastu iespējamos rīcības variantus! Jo regulārs un normām atbilstošs menstruālais cikls parasti norāda, ka ar taviem hormoniem viss ir kārtībā, un tas liecina par to, ka arī ar bērniņa ieņemšanu problēmām nevajadzētu rasties (ja, protams, nav citas – blakusproblēmas).

TU ESI GINEKOLOĢISKI VESELA
– ginekologa apmeklēšana vismaz reizi gadā ir obligāta. Un tas jādara arī tad, ja tev pašai šķiet, ka viss taču ir kārtībā – mēnešreizes regulāras, sekss drošs utt. Runa ir par tavu ginekoloģisko veselību, ko tu pati tā īsti novērtēt nevari. To var izdarīt tikai ārsts, veicot tādas pārbaudes, kā profilaktisko apskati, ultrasonogrāfiju u.c. Šo pārbaužu laikā ārsts aplūko un pārbauda tavus ārējos un iekšējos dzimumorgānus, izmēra dzemdes gļotādas slāņa biezumu, struktūru, pārbauda olnīcas, noskaidro, vai tevi nav skārušas olnīcu cistas, vai nav kādi nevēlami veidojumi mazajā iegurnī utt. Jebkura no laikus atklātām problēmām ir vieglāk ārstējama un novēršama, kas savukārt tev rada lielākas izredzes kļūt par māmiņu un kvalitatīvi iznēsāt savu bērniņu.

TAVI HORMONI IR KĀRTĪBĀ
– hormoni ir viena sarežģīta lieta, ko pašas novērtēt nevaram nekādi. Cilvēka organismā ir identificēti vairāk kā 50 dažādi hormoni, turklāt auglību spēj ietekmēt tie visi! Lai saprastu, vai ar taviem hormoniem viss ir kārtībā, ir jāveic pilnas hormonālās ainas analīzes, ko vari izdarīt pie sava ārsta. Tomēr ņem vērā – hormonālo analīžu rezultātus var ietekmēt laika periods, kad analīzes ņemtas, tādēļ tikai ārsts spēs pateikt, kurā cikla dienā vislabāk ir uz šīm analīzēm doties. Protams, hormonus nelabvēlīgi spēj ietekmēt arī badošanās un stress. Būtiskākie hormoni, kas ietekmē auglību ir androgēnie jeb vīrišķie hormoni, kas pārāk lielā daudzumā var neļaut iestāties grūtniecībai, jo ietekmē menstruāciju ciklu – tas kļūst neregulārs. Otrs ir prolaktīna līmenis asinīs – ja tas ir paaugstināts, tad iespējams, ka grūtniecība neiestājas vai arī, ja tā ir iestājusies, šis hormons var radīt spontānā aborta draudus.

TU NEESI VEIKUSI ABORTU
– šis, protams, ir ļoti nopietns iemesls, kā dēļ grūtniecība var vai nevar iestāties. Aborts jeb mākslīga grūtniecības pārtraukšana ne vien spēcīgi izsit no ierindas visu sievietes hormonālo sistēmu, bet arī draud ar neauglību. Pētījumi rāda, ka vidēji sieviešu izredzes tikt pie bērniņa, ja viņām ir bijis aborts, ir puse uz pusi, vai mazāk. Tas tamdēļ, ka aborts ne vien ietekmē sievietes ginekoloģisko veselību un hormonālo stāvokli, bet arī emocionālo sfēru – depresijas, dažādi emocionālie traucējumi un citas problēmas ir ļoti populāras šādām sievietēm, un arī tas var atstāt iespaidu uz spēju ieņemt un iznēsāt bērniņu nākotnē. Protams, liela nozīme ir arī tam, cik lielā grūtniecības laikā aborts veikts, un cik kvalitatīvi tas ir darīts.

 

 
14 komentārs
  1. Mnjā, interesanti, ka tām, kuras negrib palikt stāvoklī, to izdodas izdarīt pat “visnevainīgākajā” veidā, bet citām, atkal, kam tas ir sapnis, nesanāk ni un ni.

  2. Piekrītu – traki, ka nelabvēlīgās ģimenēs, kur alkohols, piemēram, mīļš, dzimst viens pēc otra un visi bērnu nami pilni, bet ģimenē, kur tiešām gaida, gaida ilgi un dikti … Likteņa ironija, tā to laikam sauc 🙁

  3. Ja jau bērnu nami pilni un savu bērnu ieņemt nav iespējams, kāpēc gan nedot iespēju bērniņam, kam nav neviena uz ko šajā pasaulē paļauties? Zinu, Latvijā tā nav pārāk izplatīta prakse, vairākums grib savus bērnus. Taču ja savu bērnu nav un nebūs?

  4. Nav tik traki – arī Latvijā bērniņus adoptē. Tomēr domāju, kamēr ir kaut mazākā iespēja tikt pie sava, cilvēki cenšas un par to taču nevienu nevar nosodīt…

  5. Nevar gan, nevienu pašu brīdi. Turklāt ir tik grūti, ja cenšās tikt pie bērniņa un domā, ka nu, ir, bet galu galā izrādās, ka viltus trauksme.

  6. Nope,nepiekrītu,ir vnk tādas sievietes,kuras pat “apsēžoties” uz gultas var palikt stāvoklī.Pa lielam viss ir galvā..

  7. man sakrit 4 pazimes,plus vel tam kas nesakriit ir cistas olnicas,un abus berninjus ienjemu ar pirmo meginajumu,taa kaa daudz kas ir atkarigs no partneru saderibas,pat no asins grupam!Un man liekas,tas kuras nopipejushas un nodzerushas lidz bezjegai un vel neapmekle ne vienu arstu dzemde daudz vairak bernu,nekaa taas,kuras it kaa ievero visu sho,daudz,kas ir atkarigs no cilveka organisma ipatnibam!

  8. Man piemeram ir 2 bernini delinam 5 a meitinai 1 gads un 2 menesi tagat censamies ienemt velvienu berninu a pec tam domajam panemt berninu no bernu nama

  9. virspusīgs raksts, kas veicina steriotipus. Neauglība ir daudz nopietnāka un izplatītāka problēma, kurai ārsti izskaidrojumus nevar pataiks t.s. neizskaidrojamā neauglība. Cilvēkam, kas ar to ir saskāries šādi virspusēji un bezjēdzīgi raksti tiešām krīt uz nerviem:(

  10. Strīdīga informācija. Cilvēki no sliktiem sociāliem apstākļiem, ar sliktu dzīvesveidu un vēl daudz ko nepieņemamu, var sadzemdēt krietnu bariņu bērnu. Tātad, nevajag jaunām sievietēm uzciklēties uz šādiem standartiem. Sliktais dzīvesveids drīzāk parādīsies uz bērnu nevis auglību!

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.