UZKRĀJUMU veidošana – kā uzkrāt, un kur ieguldīt savu naudu?

Lai gan kopumā Latvijas iedzīvotāju ienākumu līmenis nav tas pats labvēlīgākais uzkrājumu veidošanai, tomēr par nepieciešamību izveidot kaut nelielu uzkrājumu negaidītiem ārkārtas izdevumiem, domājis ir gandrīz katrs no mums. Un to darīt noteikti ir ieteicams. Kā veidot uzkrājumus un kur ieguldīt naudu – par to šoreiz.

Kādi būtu ieteikumi cilvēkiem par uzkrājumu veidošanu? 

Katram, kurš uzkrāj vai plāno sākt veidot uzkrājumus, pirmkārt, ir jāsaprot konkrēts uzkrājuma veidošanas mērķis. Uz uzkrājumu veidošanu ir jāpaskatās no vajadzību prizmas, t. i., pirmkārt, ir jāuzkrāj un jāizveido finanšu rezerves neparedzētiem tēriņiem vai gadījumam (3-6 ikmēneša tēriņu apjomā), ja uz kādu laika periodu cilvēks zaudē savu pastāvīgu ikmēneša ienākumu gūšanu.
Nākamais, par ko ir jāparūpējas, ir drošības sajūta. Ir nepieciešams identificēt savas saistības (kredīts, aizņēmums utml.), kuras, zaudējot darbu vai citu iemeslu dēļ, var radīt būtisku finanšu risku jums vai jūsu ģimenei un tamdēļ tos ieteicams apdrošināt.
Pēc tam seko uzkrājumu veidošana bērnu nākotnei un jūsu pensijas vecumam. Brīdī kad ir nodrošināti iepriekš minētie uzkrājumi un to papildināšana notiek ar noteiktu regularitāti, var pievērsties ieguldījumiem, kuri tiek veikti ar mērķi gūt peļņu. Bieži vien šādus ieguldījumus var veikt finanšu instrumentos, kas ir riskantāki un tajā pašā laikā spēj nopelnīt vairāk, nekā ieguldījumi ar garantēto ienesīgumu.

Vai ieteikumi atšķiras, ja cilvēks var mēnesī noguldīt, piemēram, 10, 30, 50, 100, 500 vai varbūt 1000?
Mūsdienās gandrīz visi finanšu instrumenti vai noguldījumu pakalpojumi paredz ieguldījumu veikšanu arī ar mazām summām, līdz ar to noguldāmā summa tomēr nebūs tas rādītājs, kurš primāri ietekmēs mērķa uzkrājumu izvēli. Primāri ir iepriekš minētais uzkrājumu mērķis, kas arī virzīs uz pareizā pakalpojuma izvēli.

Ja nu gadījies liels laimests? Ko ar to darīt? Zeltu pirkt? Vai iegādāties nekustamo īpašumu un tad to izīrēt?
Veicot ieguldījumus izejvielās vai nekustamajā īpašumā, ir jābūt ļoti piesardzīgiem. Zelts ilgtermiņā ir uzrādījis ļoti lielu savas vērtības kāpumu, bet tas nenozīmē, ka tas notiks arī nākotnē, kā arī laika periodā, uz kuru jūs būtu gatavi veikt ieguldījumus, zelta cena var būtiski kristies. Pirms veikt ieguldījumu izejvielās, ir nepieciešams izprast to cenu ietekmējošos faktorus, lai būtu priekšstats par riskiem, kurus Jūs uzņematies.
Nekustamo īpašumu sektors arī ir pierādījis to, ka cenas var būtiski svārstīties, kā arī ir rūpīgi jāaprēķina to uzturēšanas izmaksas ne tikai īstermiņa, bet arī ilgākā laika periodā.


Kā izvēlēties vislabāko uzkrājumu veidošanas veidu?
 

Vislabākais variants, protams, būtu doties pie finanšu speciālista savā bankā, kas tad arī palīdzēs izvēlēties vislabāko izkrājumu veidošanas veidu. Bankas piedāvā īpašas finanšu un ieguldījumu konsultācijas, kuru laikā tiek analizētas klienta iespējas un paradumi, kas ļauj noteikt un izvēlēties visērtāko un efektīvāko uzkrājumu veidošanas veidu.

Kas jāņem vērā izvēloties? Peļņa? Cik ātri varēs nopelnīto saņemt, ja vēlēsies? Riski? 
 
Jāņem vērā ieguldījumu mērķi. Ja ieguldījumu mērķi ir saistīti ar finanšu rezervju veidošanu, uzkrājumu bērnu nākotnei vai pensionēšanas vecumam, iespējams, vajadzētu izvēlēties pakalpojumus ar zemāku riska līmeni, piemēram, ieguldījumu dzīvības apdrošināšanas polisē vai pensiju fondā. Ja ieguldījumu mērķi ir saistīti ar peļņas gūšanu no sarežģītākiem finanšu instrumentiem, tad, vispirms, jāizprot individuālā riska apetīte – spēju uzņemties zaudējumus un to apmēru, jo ieguldījumi, kas nodrošina potenciāli lielāku peļņu nekā ieguldījumi ar garantētu ienesīgumu, paredz arī lielāku risku zaudēt daļu, vai atsevišķos gadījumos visu ieguldījumu. 

Ja grib krāt vecumdienām, ko tad darīt?
Izvēlēties atbilstošu pakalpojumu, kas apmierinās jūsu vajadzības, kā arī noteikt ikmēneša regulārās iemaksas apmēru, kurš ieguldītājam nesagādās finansiālas neērtības. Vēlams regulāri sekot uzkrājumam un nepieciešamības gadījumā mainīt to atbilstoši tirgus tendencēm.

Par ieteikumiem lielāku vai mazāku uzkrājumu veidošanā mūs konsultēja SEB bankas valdes locekle Ieva Tetere.

Lasi arī: 
Kā ietaupīt naudu? 
Saņemu par maz vai tērēju par daudz? 
20 veidi, kā papildus nopelnīt naudu

3 komentāru
  1. Ziniet, lai sakrātu summu 3-6 mēnešu algas apjomā, man būs vajadzīgi gadi (mēnesī varu atļauties atlikt 3-15 latus). Un ar tik mazām summām var izveidot tikai krājkontu, kas nes 0,1% gada peļņas. Jautājums – kāda jēga krāt?

  2. Ļoti tendenciozs raksts, izskatās pēc banku lobēšanas. Tas nekas, ka banku piedāvātais procents knapi nosedz inflāciju, jo banku mērķis ir PEĻŅA, pie tam tikai un vienīgi SAVA peļņa, nevis mūsu!
    Visi vērtīgākie ieguldījumu veidi pieminēti tikai garāmskrienot, mazinot to patieso vērtību. Skaidrs, ko tad citu mums var ieteikt bankas valdes locekle???

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.