Utis – delikātā problēma

Lai cik bieži tu mazgātu un ķemmētu savu bērnu, retais ir tas laimīgais, kas bērnību pavada bez utīm. Šī delikātā, bet ne būt ne tik retā, problēma piemeklē teju vai katru ģimeni, taču nekrīti panikā, mūsdienās tā ir ātri un viegli atrisināma.

Galvas ādas nieze un mazas, baltas oliņas pie matu saknēm ir visai pārliecinošas pazīmes, ka utis – nelūgtais ciemiņš, ir arī uz tava bērna galvas ādas.
Lai gan tradicionāli tiek uzskatīts, ka utis ir netīrības līdzgaitnieces, patiesībā šiem parazītiem ļoti patīk smaržīgi, tīri un izmazgāti mati. Tāpēc utis ir ciemiņš arī pašās kārtīgākajās ģimenēs. Tiesa gan, šeit to uzturēšanās ilgumu parasti ierobežo līdz minimumam.

Kas ir utis
Runājot par utīm, jāmin, ka to ir daudz un dažādas sugas, bet šoreiz stāstīsim tikai par galvas utīm, kuras ir biežākā bērnudārzu un skolu bērnu problēma. Galvas utis ir mazi parazīti, kas dēj vidēji 4 oliņas dienā, pavisam savas dzīves laikā saražojot aptuveni 150 oliņu, kuras 15 līdz 17 dienu laikā attīstās par jaunām utīm.
Utu iemīļotākās barošanās vietas ir aiz ausīm, pakausis un deniņi. Šajās vietās pašķirstot matus, var pamanīt, ka daži no tiem atgādina koka zaru pavasarī. Tikai pumpuru vietā te atrodamas gnīdas (utu oliņas).
Tās dzīvo uz galvas ādas un pārtiek no ādas un asinīm. Visvairāk utis traucē naktīs, jo tieši tas ir laiks, kad parazīti barojas. āda ar laiku sāk niezēt un ap koduma vietām veidojas sakasījumi un pat sastrutojumi.
Vēl viens ļoti nopietns iemesls, kāpēc no utīm jāatbrīvojas pēc iespējas ātrāk, ir to potenciālā iespēja pārnēsāt dažādas citas infekciju saslimšanas.

Kā var tikt pie utīm

Šis nav mājdzīvnieks, kuru izvēlas tā saimnieks, tās nāk ne lūgtas, ne aicinātas. Iespēja inficēties ar utīm ir tiešā kontaktā ar to nēsātājiem. Ja bērnudārzā, bērnu skoliņā, vasaras nometnē vai skolā kādam ir utis, nav nekā pārsteidzoša, ja drīz tās ir visam kolektīvam. Utis tiek iemantotas gan saliekot kopā galvas, gan tad, ja bērni guļ uz viena spilvena, lieto vienu ķemmi, matu lenti vai citu apģērba gabalu. Tāpēc ir vērts mazajiem vēlreiz atgādināt, ka ir personīgās mantas, ar kurām ar draugiem nedalās, kā piemēram, matu gumijas, lentes, ķemmes.
Arī ārstējot utis, ņem vērā, ka tās jāārstē visai ģimenei un bērna kolektīvam, jo citādi tie, kas no utīm atbrīvosies, drīz vien no neārstētajiem iegūs jaunus parazītus.
Lai gan bieži šķiet, ka pavēstīt par šādu problēmu bērna mācību iestādes darbiniekiem ir apkaunojoši, to vajadzētu darīt, ne tikai tāpēc, lai pievērstu apkārtējo uzmanību problēmai, bet arī, lai pasargātu bērnu no atkārtotas inficēšanās.

Ārstēšana
Droši vien ne viena vien no mums atceras bērnību, kad pēc šādas ražīgas sporta nometnes vai bērnudārza apmeklējuma, mamma ilgi plūkāja matus. Pašlaik utu apkarošanā ir daudz novitāšu, piemēram, speciālie pretutu šampūni un losjoni. Tos ražo vairāki ražotāji, un tiem ir dažāds iedarbības stiprums un aktīvie komponenti. Tāpēc pirms līdzekļa iegādes ir vērts konsultēties ar savu ģimenes ārstu vai aptiekāri, par tieši tavam mazajam piemērotāko. Iespējams nav vērts sākt ar stiprāko, jo mēdz gadīties, ka bērniem ar jutīgāku galvas ādu var parādīties alerģiskas reakcijas, kas nopietni apgrūtina tālāko utu apkarošanu.
Tomēr, ar šampūna lietošanu vien nepietiek. Mati arī jāķemmē ar speciālu, ļoti smalku ķemmīti, lai atbrīvotos no mirušajām utīm un gnīdām.
Ja bērna mati ir gari un grūti ķemmējami, diemžēl pirms šīs procedūras tos būtu vēlams apgriezt, vismaz tā, lai nolīdzināt bojātos galus un padarītu iespējamu izķemmēšanu.
Labā ziņa ir, ka mati ātri vien ataugs, un bērna galvas izskats un arī pašsajūta noteikti būs labāka, ja matos nedzīvos mazie, nejaukie parazīti.
Apkarojot utis, zini, ka tās dzīvo ne tikai bērna galvā, bet arī matu kopšanas piederumos, dvieļos, palagos, apģērbā un pat mīkstajās rotaļlietās. Lai iznīcinātu utis no drēbēm, ūdens temperatūrai, kurā to visu mazgā jābūt augstākai par 55 grādiem, un priekšmetam tajā jāatrodas vismaz 5 minūtes. Tos piederumus, kurus nevar pakļaut šādai apstrādei, vēlams ievietot plastmasas maisiņā, aizsiet galu un šādi uzglabāt aptuveni divas nedēļas, kuru laikā visas dzīvēs utis, atstātas bez barošanās iespējām, aizies bojā.
Patiesi efektīvam utu apkarošanas scenārijam būtu jābūt divos cēlienos. Pēc pirmās pretutu līdzekļa lietošanas reizes, to derētu veikt atkārtoti pēc aptuveni 2 nedēļām.
Bērniem ar ļoti jutīgu galvas ādu bieži vien neder gandrīz neviens no aptiekās nopērkamajiem līdzekļiem. Tad tīri labi izmantojams ir vazelīns, ar kuru apsmērē galvas ādas bojātās vietas. Zem tā kārtiņas utis iet bojā un pēcāk tās veiksmīgi var izķemmēt. Vienīgi šo līdzekli ir visai grūti izmazgāt no galvas un mati kādu laiku izskatās taukaini.
Lai gan bieži vien tiek izmantoti dažādi tautas līdzekļi, kā, piemēram petroleja vai dzīvnieku šampūni parazītu iznīcināšanai vai ķīmiska matu krāsošana, ar šādu pašdarbību nodarboties nevajadzētu. Pirmkārt, tas var izraisīt ļoti spēcīgu un nepatīkamu alerģisku reakciju, kas padarīs bērna jau tā sakairināto galvas ādu vēl jutīgāku un sāpīgāku. Un otrkārt, parasti tie ir visai drastiski, smirdīgi un citādi nepatīkami paņēmieni.
Kāpēc lai sarežģītu sev dzīvi, ja progress piedāvā tik daudz, patīkamākas un ērtākas utu apkarošanas metodes.

18 komentārs
  1. Šis ir manas bērnības lielākais murgs! Līdz ko septembrī aizgāju uz skolu, tā atkal mammai jāķeras pie kukaiņu iznīdešanas manā galvā. Tā kā man bija gari mati, pasākums vienmēr ieilga un bija ļoti nepatīkams. Ar šausmām gaidu brīdi, kad mani bērni sāks iet skolā.

  2. Riktīgi sasmējos ka utis nav mājdzīvnieks un ka ne mēs tās, bet viņas mūs izvēlas:)))))

  3. Atceros to reizi dzīvē, kad man skolā bija utis… Baigs notikums. Matus vairākkārt smērēja ar kodīgu (ja nemaldos) čemeriņūdeni un virākas stundas bija jānēsā plastmasas maišiņš ar dvieli ap galvu. Dabūju tās utis skolā. Pretpasākumus īstenojām visa ģimene. Nezinu gan, vai klasē arī kāds to darīja…

  4. Pag, bet tās utis vairāk tā kā uz bērniem attiecas? Pieaugušie viņas nepārnēsā?

  5. Man bija komiski/traģisks piedzīvojums ar utīm pirms padsmit gadiem. Vairākus mēnešus mocījos ar šaumīgu galvas niezi. Apstaigāju deramatlogus, alergologus un pat pabiju pie pūšļotāja. Visi plātīja rokas – neviens nevarēja līdzēt. Un tad atklājās, ka bērnam bērnudārzā visai grupai gandrīz ir utis. Viss salikās pa plauktiņiem… Savukārt pret mediķiem un “dziedniekiem” un viņu profesionalitāti man kopš tā laika ir vēl rezervētāka attieksme, kāda bija iepriekš.

  6. Fui!!!! Man šausmas pārņēma no sitā raksta. Es pat nelasīju. Kāpēc par tādām lietām vispār jāraksta????

  7. :)) tev laikam nekad nav bijusi nekāda saskare:))) I labi! Pieaugušie arī pārnēša, bet bērni daudz biežāk. Turklāt no pieaugušā tu diez vai ņemsi birsti, lai savus matus sasukātu un diez vai spiedīsi pieri pie viņa pieres, kamēr braukšsies pa smilškasti ar mašīnītēm. Utis nav blusas – viņas nelēkā, bet gan rāpo.

  8. A nav kaut kādi veidi kā vienkārši izvairītie sno tādas šaumsas, nevis tikai sekas pēc tam novērst?

  9. Vai tad Latvija ir tik šausmīga mežoņu un bezpajumtnieku netīreļu valsts, ka tas mums ir aktuāli? Esmu pārsteigta.

  10. IR! Izvairies no projekta “bērni”, ņesper soli sabiedriskā transportā – īapši mikroautobusos, nedejo un nebučojies ar svešiniekiem, pirms nav veikts vispārējs veselības tests – tai skaitā arī uz utu esamību/neesamību.

  11. no pieredzes varu teikt- cīnījāmies kādu mēnesi ar aptiekā nopērkajiem līdzekļiem tika izlietoti apmēram 30 Ls, bet rezultāta nekāda… līdz izmēģinājām pašu vienkāršāko un lētāko, ūdenim pielej etiķi un izskalo galvu, un pazuda visas utis ar pirmo reizi…

  12. Kā jau mēs visi zinam kā Karstums ietekmējās uz audiem un olbaltumvielām. Tātad ja jūs gribat tikt vaļā no utīm,tad jums bieži būtu jāmazgā veļa un jāgludina tā. Tā pat arī biežāk būtu jāmazgā galva un jāžāvē ar matu taisnotājfēnu vai arī ar matu gofrētāju jasagofrē mati. Jo karstā temperatūra uzcep gan pašas utis gan to gnīdas – tādā veidā iznīcinot tās.

  13. Sveicieni!
    Neesam nekāda mežoņu valsts! Bet utis pielīp arī vecākiem, kas katru dienu mazgā matus… pēc divu nedēļu kasīšanās likās, ka abas ar meitu esam dabūjušas alerģiju pret ikdienā lietoto Schwarzkopf šampūnu… bet izrādās, ka mums abām ir utis. Šovakar nīdēsim laikā.

  14. es saskāros nupat ar šo problēmu – otro reizi savā mūžā, man vienmēr ir bijuši ļoti gari un superbiezi, viļņaini mati ar veselu galvas ādu – utu sapnis! un riktīgākais murgs arī priekš pašas, jo nekas nepalīdz – neviens “oficiālais” līdzeklis pret utīm, pati sevi izķemmēt par 100% arī nekad nevar, pirmajā reizē vienīgais, kas pēc dažu nedēļu neveiksmīgām cīņām (NIX, dzērvenes, Pedex u.c.) man palīdzēja, bija nokrāsot matus ar pēc iespējas nesaudzējošāku matu krāsu. utis un gnīdas bija pagalam, bet škrobe bija liela, jo vairāk kā gadu apzināti nebiju tos krāsojusi, jo vēlējos izaudzēt savu dabīgo krāsu 🙁 tagad (4 gadus vēlāk, tāpat kā pirmoreiz – sabiedriskajā transportā), kad dabūju utis otro reizi, matu krāsošana vairs nebija opcija, biju gatava izmēģināt jebko, lai tikai nenāktos matus krāsot. atkal pāris dienas neveiksmīgu risinājumu (NIX, PEDEX, majonēze+etiķis, olīveļla, PARANIT), uzreiz pēc mācībām mājās, kko ieziežu uz savas nabaga galvas un sēžu lasu forumus, ko nu vēl varētu pamēģināt.. un atradu tiešām brīnumlīdzekli – LISTERINE mutes skalojamais līdzeklis, goda vārds!!! tas ir pārbaudīts līdzeklis Amerikā, cilvēki paaudžu paaudzēs viņu lieto jau no 50tajiem – palasiet pašas forumos, cilvēki dzied slavas dziesmas tam! viņam ir ideāls sastāvs, lai jau ar pirmo reizi nogalinātu visas utis, pie tam viņa smaka atbaida tās vēl pēc vairākām galvas mazgāšanām (kas ir ļoti svarīgi, ja neizdodas pēc atbrīvošanās no utīm uz galvas izmazgāt visu veļu&drēbes 60 grādu temperatūrā). ar to var dezinficēt arī visu ko un salīdzinoši viņš ir lēts!

    kā es tiku vaļā vienā vakarā no utīm(apkopojot amerikāņu mammu un skolotāju forumu populārākās metodes):
    nopirku 500 ml zilo listerine aptiekā (kkur drusku virs 4 ls, pameklējiet, dažreiz ir arī stipri lētāk)
    ielēju to matos, tā lai visi līdz ādai slapji, saliku copē uz augšu un uz divām stundām AIDĀ! es uz saviem supergarajiem matiem neiztērēju pat pusi no tā tilpuma! tātad, kamēr tas 2 stundas jātur matos, pa to laiku izmazgā visu 60 grādu temperatūrā, ko vien var tā mazgāt, tās drēbes&veļa, ko nevar – ielieciet maisos un uz divām nedēļām – atā, pēc tam izmazgā kā parasti (nešpetnās gnīdas ārpus cilvēka ķermena vēl līdz 10 dienām var notusēt un izšķilties). nomainiet gultas veļu, visus dvieļus vannasistabā, iebāziet visas ķemmes un sprādzītēs utt krūzē ar verdošu ūdeni uz 10 min!!!
    pa to laiku 2 stundas būs pagājušas nemanot, mazgājiet ārā Listerine, un izskalojiet matus ar etiķūdeni, kas izšķīdinās gnīdas (etiķis darbojas tikai uz gnīdām, tāpēc nav efektīgs uz pieaugušām utīm), es darīju tā – piekto daļu daļu glāzes pielej ar ābolu etiķi (it kā esot vienalga kādu etiķi lietot, tikai nelietojiet rīsa etiķi – tas pa vāju), pārējais – ūdens, un tad to smuki lej uz galvas, kādas 5-6 glāzes šitā, lai jūt, ka visi mati ar to izskaloti, līdz pašai ādai. viss, lieta darīta!
    pēc tam varat ķemmēt arā visu beigto uz nebēdu! viss beigts un cauri ar vienu reizi! 🙂
    šī metode tiešām ir superefektīva un vienkārša, nav ķēpiga un tūkstošiem cilvēku gadu desmitiem ir sajūsmā par tās efektivitāti!
    nepērciet visus to dārgos, bezjēdzīgos un kaitīgos līdzekļus! listerine ir lieta, kas nenodara neko briesmīgi ļaunu, pat ja to norij!!!

    ieteikumi profilaksei – taisnojiet matus ar pannu vai žāvējiet ar ļoti karstu fēnu – utis un gnīdas tad mirst, ik pa laikam izmazgājiet ar Listerine matus, ja strādājat riskainās vietās (skolā, bērnudārzā, pansionātos, u.c.),vienmēr savāciet matus un nēsājiet kapuces sabiedriskajā transportā, nekad nelietojiet citu ķemmes un nedodiet savas citiem, skalojiet matus ar etiķūdeni (labi palīdz vienkārši pret matu šķelšanos), taisiet matu maskas no olīveļļas un ķemmējiet matus visā garumā (bet atkārtoju – šis variants ir tikai profilaksei), mati būs super gludi un veseli.
    padodiet šito ziņu visiem tālāk, jo Latvijā neviens īsti nezin par šo metodi, kas ir tiešām super! vēlu jums visiem tik pat ātri un laimīgi atbrīvoties no šī mazā murga, lai izdodas! 🙂

  15. tas ir šausmīgi amanai meitai skola visai klasei ir utis :2 🙁
    meita aiziet ar tiru galvu uz skolu atnak utaina 🙁

  16. Paldies par izsmeļošajām pamācībām! Esam piecu cilvēku ģimene ar trīs maziem bērniem. Divi iet bērnu dārzā, jau mēnesi cīnamies ar utīm un nekādā jēgā. Visādi aptieku līdzekļi izmēģināti, nekas nelīdz. Arī fiziski nevaru sēdēt un tās gnīdas visiem izlasīt. Vīrs dusmīgs saka, ka man aptiekās visu ko iesmērē. Bet instrukcijās jau ir rakstīts, ka iznīdētas tiek utis un gnīdas. Domāju, ka jāsmērē galvas ir katru otro dienu, jo pēc 3 dienām jau atkal utis lien. Instrukcijā rakstīts pēc 7 dienām. Atslābt nedrīkst ne mirkli. Šodien bērnu atkal izraudīja no bērnu dārza, teica, lai bez ārsta zīmes nerādās. Mēģināšu to listerinu smērēt varbūt palīdzēs… nav jau vairs spēka. Drēbes mazgāju, visu dzīvokli izdezinficēt arī liekas nereāli…
    Nevienam cilvēkam nenovēlu tādu sērgu dabūt… kas ir saskārušies tie zina. Man ši ir otrā reize mūžā, bērnībā atceros, ka vectēvs petroleju manos garajos matos smērēja un viss bija kārtībā.

  17. Murgs nevis medmāsa!Vakar nolēmu bērnam pārbaudīt galvu jo ļoti pēdējā laikā sāka kasīties.Biju pārsteigta par atradumu!Nodzinu bērnam matus,sāku tīrīt galvu no gnīdām un utīm.Zvanīju audzinātājai lai medmāsa skolā pārbauda pārējos bērnus.Šodien aizeju pie medmāsas un atkal biju pārsteigta,jo utis bērns ir dabūjis sabiedriskajā transportā.Tas būtu iespējams ja bērns brauktu bez cepures.Un atklājās vēl kas interesants,ka mācību gada sākumā ir konstatēts fakts par utu esamību grupiņā,bet tas bija noklusēts.Tā kā mīļie vecāki,pārbaudiet saviem mīļajiem bērniņiem galvas vismaz reizi nedēļā un būsiet pasargāti no nepatīkamiem pārsteigumiem!

  18. Manam bērnam ir utis, bet visu mēs jau izmēģinajam, visus tos pretutu līdzkļus un tamlīdzīgi, domajam, ka kautkas būs internetā, bet šeit ari neka tada nav, varbūt kautko varat ieteikt, ja Jums jau ir pieredze?

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.