TĒTIS bērna kopšanas atvaļinājumā – PAR un PRET

Pašsaprotami liekas, ka jaunā māmiņa pēc dzemdībām kādu laiku pavada mājās ar mazuli. Bet mazulim taču ir divi vecāki – kāpēc, lai bērna kopšanas atvaļinājumā nedotos tētis? Dažas mammas par šādu soli būtu sajūsmā, citas, iespējams, šaubītos, bet ko par to saka paši tēti? Vai tēti var būt labas mammas? 

KO SAKA TĒTI?
Uldis (36): „Es bērna kopšanas atvaļinājumā devos pēc otrā bērna piedzimšanas. Jāatzīst gan, ka mājās bija arī mana sieva, kura no mājām turpināja vadīt savu biznesu. Visu, izņemot barošanu, protams, darījām abi divi – gan cēlāmies pa naktīm, gan spēlējāmies pa dienām ar mazo. Es šo laiku ļoti izbaudīju un man nebūtu bijuši iebildumi palikt mājās ilgāk. Pēc tam bija grūti atgriezties apritē, likās, ka darbā jāpavada nesamērīgi ilgas stundas. Domāju, ka mūsu ģimenē šis bija vislabākais risinājums, tomēr citos finansiālajos apstākļos es diez vai to darītu.”

Jānis (28)
: „Agrāk man likās, ka nemūžam nevarētu sēdēt mājās un mainīt bērniem pamperus. Nu galu galā – ja tagad vīrieši un sievietes ir tik vienlīdzīgi un vīri piedalās dzemdībās, tad drīz vīrieši arī dzemdēs savu sievu vietā? No vienas puses, es joprojām uzskatu, ka daba nav paredzējusi vīrietim audzināt bērnus, tomēr kad pienāca laiks es spiestā kārtā dabūju iet bērna kopšanas atvaļinājumā. Īsi pirms dekrēta atvaļinājuma sievai tika piedāvāts paaugstinājums, bet ar nosacījumu, ka viņa nevarēs palikt mājās ar bērnu ilgāk kā 3 mēnešus. Solītā alga bija tik iespaidīga, ka tikai pilnīgs muļķis būtu atteicies no šādas iespējas. Emocionāli man bija grūti aptvert, ka ar sievu būsim mainītās lomās. Es gan ar visu tiku galā, barošanai izmantojām tam paredzētos darba pārtraukumus (pirms tam nezināju, ka tādi vispār tiek piešķirti Latvijā!), bet otrreiz – nu nē, tagad ir pienākusi mana kārta kāpt pa karjeras kāpnēm. Apbrīnoju sievietes, kas ir gatavas dzemdēt mazos vienu pēc otra!”

Matīss (28)
: „Es bērnu uztvēru kā piedzīvojumu. No sākuma, pirmo pusgadu, ar mazo kopā mājās palika mana draudzene, bet tad viņai paziņa piedāvāja perspektīvu darbu viņas specialitātē. Tā kā es biju tas, kurš pierunāja draudzeni dzemdēt mazo tieši tobrīd, jutos mazliet vainīgs, un iespēju palikt mājās viņas vietā uztvēru gan kā piedzīvojumu, gan kā iespēju izpirkt savu „vainu”, ja to tā var saukt. Protams, mums ar dēlu ir cita kārtība, nekā tad, kad mamma bija mājās, tomēr viss notiek un viss ir forši! Darbu neesmu pametis, tā kā darba specifika ļauj man strādāt no mājām un jebkurā laikā, laimīgi esam visi trīs un omītes arī netiek lieki traucētas. Ja grib, visu var izdarīt!”

KO SAKA MAMMAS?
Linda (30): „Jā, es esmu dzirdējusi par gadījumiem, kad tēvi paliek ar bērniem mājās, bet man tas liekas nepareizi. Tad ko tās mātes dzemdē, ja nevar parūpēties par mazo? Neticu un nekad neticēšu, ka vīrieši spēj tik pat labi par mazo parūpēties, nav viņos ne tās iejūtības, ne emocionālās saites. Pat ja mans vīrietis izteiktu šādu vēlēšanos (kam es neticu!), es kategoriski atteiktos – es dzemdēju un tikai es varu zināt, kas ir vislabākais manam mazulim. Vīrietim par ģimeni jārūpējas citādi."

Anete (32)
: „Es nezinu, ko būtu teikusi agrāk, bet manam līgavainim piespiedu kārtā nācās kļūt par tēti uz pilnu slodzi. Pēc dzemdībām man bija stipras veselības problēmas, pirmo mēnesi pavadīju slimnīcā, bet mājās ar mazo bija mans līgavainis. Tā kā tāpat nebija variantu, mēs pat neapspriedāmies ne par dzimumu lomām, ne to, vai viņš tiks galā. Es uz viņu paļāvos. Spriežot pēc tā, ka visi tagad ir sveiki un veseli, varu teikt, ka tēti arī var būt labas mammas. Tām, kuras vienmēr uzsver, ka vīrieši no bērniem neko nesaprot, man gribas pajautāt – saviem tētiem jūs arī neuzticētu mazos? Viņi taču arī ir vīrieši!”

Kristīne (29): "Es uzskatu, ka tētis mierīgi var būt mammas vietā bērniņa pirmajos dzīves mēnešos. Tas, ka mājās jāsēž tikai sievietei, ir iesūnojušas sabiedrības radīts stereotips. Kuram labāks darbs un veiksmīgāka karjera, tas lai strādā, bet otrs – dzīvojas ar mazo! Protams, cita lieta, ja mamma pati (un parasti jau tā arī ir) ļoti grib būt ar mazo. Taču – varbūt tētis arī grib? Man jau liekas, ka ar šiem pienākumiem vienlīdz labi var tikt galā abi vecāki. Katrā ziņā – es uzticētu šos pienākumus savam vīrietim, jo tādēļ jau esmu ar viņu kopā – uzskatu, ka viņš būs lielisks tētis! Manī nav nekādu šaubu, ka viņš ar visu tiktu galā tieši tik pat labi, kā es pati."

PAR KO PADOMĀT JUMS ABIEM?

 • Kā notiks mazuļa barošana? Piena maisījums, mātes piens no pudelītes, barošanas pārtraukumi darbā?
 • Vai finansiāli jūs varēsiet to atļauties?
 • Vai visi, tiešām visi iesaistītie, būs ieguvēji un jutīsies labāk?
 • Vai esat vienojušies par savu koncepciju un neviens no vecākiem nejūtas iespiests stūrī?
 • Ja kaut kas nenotiks kā plānots, vai būs iespējams atkal mainīties lomām?
 • Vai jūs abi uzticaties viens otram?

Galu galā – nav pareiza vai nepareiza ģimenes modeļa, ir tikai jūsējais! Un kādēļ lai gan tajā galvenais, kurš rūpējas par mazuli nebūtu tētis? Izvēle ir katra pāra pašu ziņā, galvenais izsvērt visus par un pret, kā arī aplūkot alternatīvos variantus, lai būtu pilnīgi skaidrs – šādi mēs varēsim un mums sanāks!

9 komentāru
 1. Es nevarēju nenokomentēt par Lindas teikto šeit. Es nezinu kādā alā šī lēdija dzīvo, bet kā var izteikties, ka tētim nav emocionālās saites ar savu bērnu?! Ja šis cilvēks ir kluvis par tēvu, tad vinš ir tieši tikpat gatavs rūpēties un mīlēt bērnu cik mamma! Kad mans mazais piedzima, līgavainis palika mājās ar mums uz pāris nedēlām un ielika tieši tikpat daudz laika un rūpes cik es, laujot man atpūsties un vienkārši attapties. Man škiet, ka tas ir pilnīgs āzis un memlaks, nevis vīrietis, ja nav spējīgs rūpēties pats par savu bērnu. Un mamma nav daudz gudrāka ja neuzskata ka abiem ir jābūt vienlīdz iesaistītiem. Manam tulīt būs 3 gadi un katru vannas vakaru abi vecāki ir bijuši klāt.

 2. Njaa … es arī brīnos par šīm dībainajām sievietēm, kuras uzskata, ka veči nemāk ar bērniem apieties! Lai gan, ja ir šāda attieksme, tad vecis noteikti nemaz netiek laists pieskarties mazajam – nav jau brīnums, ka nemāk arī appieties! Šādas lēdijas – pašas veinīgas.

 3. Nu Linda spēcīgi pateica 🙂 Ja jau vīrietim nev emocionālās saites, varbūt vispār nevajag kļūt par tēvu, kāda jēga? Varāk gan izskatās pēc dāmas, kurai vīrietis ir vajadzīgs naudas pelnīšanai lai pati var sēdēt mājās un hiperkoncentrēties uz savu bērnu, un vēlāk šāds bērns nav nedz patstāvīgs, nedz pieradis pie citiem cilvēkiem, jo vienmēr ir tikai mammma kas vislabāk zina KĀ.

 4. “es dzemdēju un tikai es varu zināt, kas ir vislabākais manam mazulim. ” O bože, Linda….. man nav ko teikt!!! Nu tad jau vīriešiem vispār nav ko kļūt par tēviem, jo tavuprāt viņi ir derīgi tikai apsēklošanai un naudas pelnīšanai. Vai arī tēvi tik pat apsurdi varētu apgalvot- “es to bērnu uztaisīju un tika es varu zināts kas manam “taisījumam” vislabākais”.
  Ar tādu attieksmi pret bērna tēvu… Nu tad lai pēc tam nebrīnās, ka tēvs nemaz nerūpējas, neņemās ar bērnu un neko nesaprot!!!!

 5. “.. tēti arī var būt labas mammas” – vāks! Tētis ir tētis un mamma ir mamma. Bērnam vajag abus, bet arī tēvs var lieliski tikt galā ar zīdaini.
  Nebrīnos, ka mums ir tik daudz memmesdēļiņu – mammas jau nemaz neļauj tēviem audzināt bērnus.
  Un Lindas sacītais – esmu bez vārdiem.

 6. Lielākā daļa sieviešu nemaz nezina uz ko spējīgi viņu vīrieši, jo vienkārši nekad nelaiž viņus ne pie kādas teikšanas – tas attiecas arī uz mazo auklēšanu un audzināšanu!

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.