Tavs BIJUŠAIS tiekas ar tavu DRAUDZENI – kā rīkoties?

Parasti cilvēki dalās divās lielās daļās – tie, kuri uzskata, ka tas nav nekas nosodāms, ja draugi satiekas ar savu draugu bijušajiem, un otri ir tie, kuri atsakās šādu faktu pieņemt un uzskata to par tādu kā tabu jautājumu. Taču dzīve rāda vienu – šādi pavērsieni attiecībās nebūt nav retums. Tavs bijušais var sākt satikties ar tavu draudzeni, tu vari ieskatīties sava bijušā puiša labākajā draugā, vai arī savas draudzenes bijušajā vīrā… Un arī tad, ja līdz šim esi domājusi, ka nekas tāds tevi nevar skart, tad tagad jāsāk stipri pārvērtēt savi uzskati. Ko darīt, ja šāda situācija ir piemeklējusi arī tevi? Par to šoreiz!

Kādēļ šāds pavērsiens?
Situācijas, kādas dzīve ar mums izspēlē, var būt visdažādākās – starp tavu bijušo vīrieti un labāko draudzeni var uzplaukt kādas simpātijas, tu pati vari ieskatīties draudzenes sasodīti jaukajā, bijušajā vīrā (un tu nekādi nespēj saprast, kādēļ viņa viņu pameta) vai, piemēram, tev uzmanību sāk pievērst bijušā vīrieša labākais draugs, kas, starp citu, tev vienmēr šķitis simpātisks… Kāds ir iemesls, kādēļ dzīve nereti izspēlē šādus jokus? Ja pasaulē ir tik daudz cilvēku, kādēļ liktenis sagriežas tā, lai krustotos tieši to cilvēku ceļi, kuriem pēc būtības nevajadzētu krustoties? Atbilde ir pavisam vienkārša – šie cilvēki ir bijuši pazīstami jau pirms atskārsmes, ka viens otram kļuvuši simpātiski. Un bieži vien, ja mums jāizvēlas, kam sākt tuvoties – pilnīgam svešiniekam, vai kādam simpātiskam cilvēkam, kuru daļēji jau esam iepazinuši caur kopīgām aktivitātēm draugu lokā, tad nereti mēs izvēlamies tieši otro variantu. Kādēļ? Tas ir drošāk, vienkāršāk un ar lielāku garantiju, ka izvērsīsies gana veiksmīgi! Tāda nu reiz ir cilvēka daba – tas, kaut vai neapzināti, tomēr vienmēr pirmajā vietā liek pats sevi un savu labumu.

Tavs bijušais draugs sāk tikties ar tavu draudzeni
Brīdī, kad tu uzzini šos jaunumus, jūties kā aplieta ar aukstu ūdeni. Tas ir šoks – neizpratne par to, kas noticis un par to, kā tas varēja notikt. Protams, tavas izjūtas noteikti ir atkarīgas no tā, kādas ir tavas jūtas attiecībā pret savu bijušo vīrieti. Ja jūsu starpā viss ir beidzies jau gana sen, turklāt bez lielām sirds sāpēm, tad, ļoti iespējams, jaunā situācija tev nešķitīs pārlieku problemātiska. Citādi gan ir tad, ja viņš ir tas, kurš pameta tevi un tu tam vēl arvien neesi tikusi pāri. Nereti gadās, kad sākam sevi mocīt – kādēļ viņš izvēlējās viņu? Ar ko viņa ir labāka par mani? Vai viņš mani izmantoja, lai tiktu klāt viņai? Turklāt psihologi apgalvo, ka nereti šādās dzīves piespēlētajās situācijās daudz lielāka sāpe mums ir tieši par draudzenes nevis bijušā puiša rīcību, jo bijušais puisis ir bijušais, bet draudzene vēl nupat bija viena no uzticamākajām personām, tādēļ neizpratne par notikušo ir vēl lielāka…

Kā rīkoties?
Protams, katrs no šāda veida gadījumiem var būt pilnīgi citādāks, jo atšķiras gan cilvēku raksturi, gan iepriekšējā pieredze utt. Taču, ja tu esi nonākusi situācijā, kad tavs bijušais vīrietis ir sācis tikties ar tavu draudzeni, tad ir vērts pievērt uzmanību vairākiem psihologu ieteiktajiem padomiem, lai izprastu sevi un tiktu galā ar jauno situāciju.

Pirmais un pats svarīgākais padoms ir iepauzēt jeb piebremzēt. Protams, uzzinot jaunos un ne pārāk patīkamos jaunumus, tava reakcija var būt visai vētraina – no asarām līdz dusmām, un atkal atpakaļ pie asarām. Šādā emocionālajā stāvoklī cilvēks nav spējīgs pieņemt objektīvus un sakarīgus lēmumus par to, kā rīkoties tālāk. Ļoti iespējams, ka tava vienīgā vēlēšanās pirmajā brīdī ir viņus abus satikt, kārtīgi sabļaut un pat izlamāties, lai viņi saprastu, ko ir izdarījuši. Taču psihologi gan iesaka nestrēbt karstu un tā sakot nesadedzināt pilnīgi visus tiltus komunikācijai ar šiem cilvēkiem. Prātīgāk būtu kādu brīdi pieklusināt kontaktus ar draudzeni un viņas jauno vīrieti. Šis laiks tev pašai dos iespēju padomāt un saprast, kādēļ dusmojies, vai vispār patiešām dusmojies, un vai tam visam ir kāda jēga. Un izrādās, ka ļaujot paiet kādam laikam, ļoti iespējams, tu uz visu sāksi skatīties ar daudz citādākām acīm…

Otrai ieteikums – esi godīga pati pret sevi. Pamēģini izprast pati sevi – kādēļ tevi šie jaunumi apbēdina? Kādēļ esi dusmīga? Vai tu vēl arvien auklē kādas siltas jūtas pret savu bijušo? Sevi izprast ir svarīgi, jo tikai tā tu spēsi pieņemt lēmumu par to, kā rīkoties un dzīvot tālāk. Iespējams sapratīsi, ka dusmas ir bijušas tikai lielā un negaidītā pārsteiguma sekas, kurām pat nav pamata (jo tev ar tavu bijušo viss jau sen ir beidzies un patiesībā labi vien ir). Taču var arī gadīties, ka tu jūties nodota un pat pazemota – varbūt tu vēl arvien loloji cerības, ka saiesiet kopā? Psihologi apgalvo, ka izveidojusies situācija patiesībā tev var palīdzēt tikt galā ar bijušajām attiecībām – tā var palīdzēt tev tā sakot „palaist” savu bijušo prom. Protams, ir iespējama situācija, ka līdz ar šīm attiecībām tu palaidīsi projām arī savu un draudzenes draudzību…


Trešais ieteikums ir izrunāties ar savu draudzeni. Protams, šis ieteikums jārealizē tad, kad pirmās vētrainās emocijas ir aiz muguras un tu esi gatava atklātai sarunai. Kad tas būs? To neviens nevar pateikt. Cik ilgu pauzi tavās un draudzenes attiecībās ņemt, ir tikai tavā ziņā, tikai tu pati jutīsi īsto brīdi, kad būsi atkal gatava komunikācijai. Ja jūs abas gribat šo draudzību saglabāt, tad bez sarunas neiztikt. Un patiesībā viss ir vienkārši – ja spēsi draudzenei piedot, tad draudzība tiks saglabāta. Tas, vai tā būs tāda pati kā iepriekš, atkarīgs tikai no jums abām. Ļauj, lai draudzene tev izskaidro radušos situāciju, un pamēģini saprast viņas rīcības motīvus, nevis uzreiz nosodi tos.

Ceturtais ieteikums – pārskati savu sociālo dzīvi. Psihologi apgalvo, ka nereti šādi likteņa izstrādātie pavērsieni dzīvē dod mums reālu iespēju un grūdienu paskatīties uz savu dzīvi it kā no malas – varbūt konstatēsi, ka nu ir pienācis īstais brīdis, lai iepazītos ar jauniem cilvēkiem, pieteiktos un iesaistītos jaunās aktivitātēs (piemēram, dotos mācīties dejot utt.), un darīt visu to, ko jau sen esi vēlējusies, jo viss, ko dari savā labā tevi ne vien pilnveido un padara tavu dzīvi krāsaināku, bet arī ļauj izrauties no radušās situācijas un, iespējams, saprast, ka tas nav pasaules gals un patiesībā ir tikai viens no tik daudzajiem negaidītajiem pavērsieniem, ko dzīve mums piedāvā.

Piektais padoms – ņem vērā – visam, kas notiek, ir savs iemesls. Visticamāk tavas un bijušā vīrieša attiecības nebija no tām, kuras dēvē par perfektām. Ne velti jūs viens otram nu esat bijušie. Un svarīgi ir pieņemt domu, ka visam, kas dzīvē notiek, ir kāds iemesls. Iespējams, ka šis dzīves pavērsiens ļaus tev tik tiešām saprast, ka jums ar bijušo vīrieti nekas kopīgs vairs nebūs (par spīti domām, kuras, iespējams, loloji sevī) un brīdī, kad to sapratīsi, ieraudzīsi, cik daudz citu vīriešu ir tev apkārt! Viens no tiem, iespējams, gaida tieši tevi!

Stāsts no dzīves
Aiva, 28 gadi: „Es esmu tā, kas nu tiekas ar savas draudzenes bijušo puisi. Kā tas viss notika? Mēs vienmēr esam bijuši vienā draugu lokā, taču vienmēr mums abiem ir bijušas otrās puses. Par spīti tam, viens otram, esam šķituši simpātiski un pat pievilcīgi tieši tādā nozīmē, kādai tai nevajadzētu būt. Un tad dzīve izspēlēja joku – abi bijām kļuvuši brīvi un pavisam nejauši tā sakot ieskatījāmies viens otrā… Viņš bija tas, kurš spēra pirmo soli, un es tam atbildēju. Jā, sākumā pat nešķita, ka tas izvērsīsies tik nopietni, cik nu ir izvērsies, tā bija vairāk kā izklaide, līdz brīdim, kad sapratām – gribam būt kopā pa īstam. Un tad sākās pats trakākais – slēpām šo faktu no visiem draugiem un paziņām vairākus mēnešus – slepeni randiņi, slepenas kaislības, milzīga vēlme visiem visu pastāstīt un tikpat lielas bailes no tā, kas būs… Un tad kādā kopīgā draugu pasākumā visiem visu atklājām. Šoks bija liels. Visvairāk, protams, manai draudzenei. Viņa bija dusmīga, krita teju depresijā un ar mani nerunāja. Pārējie draugi sadalījās tajos, kuri mūs atbalstīja un tajos, kuri nosodīja. Pagāja vairāki gari mēneši un mēs tikām ar šo situāciju galā – ar draudzeni izrunājāmies (lai gan tas nebija viegli) un viņa saprata, ka velti dusmojusies, jo viņai un manam tagadējam draugam kā saka – nebija pa ceļam. Turklāt, viņa atzina, ja mums šīs attiecības ir nopietnas, tad viņa tās pieņem. Nu ir pagājuši gandrīz divi gadi un mēs ar draugu joprojām esam kopā, turklāt viss pārdzīvotais mūs vēl vairāk satuvināja. Arī attiecības ar draudzeni ir stabilas, lai gan šī stabilitāte prasīja laiku, nervus un ļoti daudz asaru… Kopumā varu teikt vienu – lai gan nekad nebiju domājusi, ka kas tāds var notikt ar mani, tas notika un lika man saprast, ka nevar nosodīt cilvēkus par šādu rīcību, jo ne vienmēr tā ir ļaunprātīga. Tas, kas notika starp mani un draudzenes bijušo puisi tikai vēlreiz pierāda vienu – sirdij un liktenim nepavēlēsi…”

10 komentārs
  1. Ja šķiršanās notikusi sen un šķiršanās sāpes aizmirstas, tad ši varētu nebūt tas, par ko pārdzīvot, taču ja viss noticis nesen – spalvas varētu iet pa gaisu…

  2. Nesaprotu, kur problēma, ja tas ir bijušais, nevis esošais? Ja nav tā, ka aiziet draudzenes dēļ, bet papriekšu vienkārši aiziet?
    Izskatās no sērijas “suns uz siena kaudzes”.

  3. Tur jau tā lieta un arī rakstā tā teikts, ka problēmas sākas tad ja tev tas bijušais nav vienaldzīgs, vienkārši sakot – ja tu vēl lolo kkādas cerības! Vot tad ir problēma!

  4. Man liekas, ka ja esi izšķīries vairs nav ko “cepties” par pagājušo, draudzība tomēr ir svarīgāka!

  5. Kā vispār var nonākt līdz tam, ka notiek “ieskatīšanās” draudzenes vīrā, puisī – amorālība!!!

  6. Es arī paguvu izbaudīt! Apstākļi gan bija nedaudz sarežģītāki. Sāpēja ilgi! Un pēc tam domāju, kāpēc man tik ļoti ilgi tas sāp, jo ar čali nebija “īpaši nozīmīgas” attiecības. Rezultātā sapratu, ka ne jau no čaļa izšķīros, bet gan no draudzenes. Zaudēju cieņu. Draugi ir tie, kas mums liek smaidīt un ar draugiem vēlamies pavadīt laiku kopā. Vienu brīdi sapratu, ka tieši viņa liek man raudāt, justies slikti un un izvairījos pavadīt kopā laiku?!

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.