Tava mazuļa PIRMĀ ZIEMA – pats svarīgākais, kas JĀZINA

Daudziem mazuļiem šī būs pirmā ziema, pirmais sniegs un pirmās pastaigas saltā gaisā. Un viņu māmiņām – pirmā mācību stunda, kā rūpēties par bērnu aukstākajā no gadalaikiem.

Laika apstākļi mūs nelutina. Diemžēl lielākā gada daļa Latvijā nav ne saulaina, ne silta. Tāpēc pie mainīgiem laika apstākļiem, lietus, vēja un sniega būs jāpierod arī tavam bērniņam. Lai gan –  patiesībā tas nemaz nav tik grūti. Ne velti mūsu kaimiņi no miglainās Albionas salas mēdz teikt, ka nav sliktu laika apstākļu, ir tikai nepiemērots apģērbs.

Ir gan vēl dažas lietas, kas jāzina mazu bērnu mammām, rūpējoties par saviem lolojumiem ziemā. Bet nu par visu pēc kārtas.

Pastaigas no pirmajiem dzīves mēnešiem
Ziemā īpaši svarīgi bērniņu pasargāt no slimošanas, tāpēc jātrenē un jāstiprina mazuļa imunitāte. Tas ir iemesls, kāpēc jau no pirmajiem dzīves mēnešiem mazulītis pietiekami bieži un ilgi jāved pastaigās svaigā gaisā.

Bieži vien māmiņas, baidīdamās savai atvasei nodarīt pāri, atsakās no došanās ārā, tiklīdz termometra stabiņš noslīd mīnusu pusē. Tomēr ārsti pediatri to uzskata par lielāko kļūdu. Pat jaundzimušam veselam zīdainim, ja gaisa temperatūra nav zemāka par mīnus 10, vai vismaz pusgadu sasniegušam vai vecākam bērnam, ja termometra stabiņš nav noslīdējis zem mīnuss 20, nav iemesla palikt mājās. Pastaiga jaatceļ tikai tad, ja ārā ir ļoti stiprs vējšs, migla vai sniegputenis. Bet rāms sniedziņš vai lietus bērnam nekaitēs, drīzāk var nosalt ratiņu stūmējs.

Ziemā dzimuši mazuļi jāsāk radināt pie pastaigām, sākot jau no otrās, trešās dzīves nedēļas, to darot pamazām. Pirmo reizi bērnu ārā izved vien uz 15, 20  minūtēm, katru dienu pastaigu pagarinot par aptuveni to pašu laiku, līdz ārā tiek pavadītas aptuveni divas stundas. Turklāt šādas pastaigas var būt un pat ir ieteicamas divreiz dienā. Vienu no tām centies iekārtot dienas vidū, kad visvairāk jūtama ziemas saulīte. Lai gan ar zobiem un blāva, tā tomēr ļoti uzlabo bērna omu un labsajūtu un ir tik nepieciešamā D vitamīna dabiskais avots.

Doties ārā ļoti svarīgi arī tāpēc, lai mazais nomainītu vidi un pierastu pie mainīgiem laika apstākļiem un temperatūras maiņām. Ārā gūstamas arī daudzas citas pozitīvas emocijas un sajūtas, kas nav iespējams, ja bērniņš visu dienu pavada četrās sienās.
Svaigs un salts gaiss uzlabo asinsriti, attīra bērna elpceļus no putekļiem un mikrobiem, kurus tas saelpojies telpās. Turklāt, dodoties pastaigā, vari atstāt dzīvojamā istabā atvērtu logu, lai, arī pārnākot mājās, kādu laiku gaiss būtu svaigāks un tīrāks.

Kopīgas pastaigas nepieciešams arī māmiņas un bērna garīgajai labsajūtai. Citādā vide un fiziskā aktivitāte staigājot ļaus mammai atslēgties no mājas rūpēm, bet bērniņš pēc izbrauciena būs mierīgāks un miegs pusdienlaikā un naktī būs ciešāks.

Mazulīši, dodoties ārā, bieži vien ratiņos saldi aizmieg. Tomēr dažkārt zīdainītis biezajā kombinezonā un šaurā ratu kulbā nejūtas ērti un sāk raudāt. Ja tev mazo neizdodas nomierināt, pastaigu labāk pārtraukt, lai bērns nesarītos salto gaisu un neapaukstētos. Pēc pastaigas aukstā gaisā, pārnākot mājās, vari piedāvāt bērnam krūti vai piena maisījumu, lai viņš ar silto šķidrumu sasildītos. Tas bērnam būs tikpat patīkami kā tev, ja pēc pastaigas vēsā dienā kāds sagaida ar siltas tējas tasi.

Lielākam bērnam pastaigas laikā jāļauj pašam izskrieties un izbradāties pa sniegu, ja tāds uzsnidzis. Tikai lūkojies, lai bērniņš nenosaltu vai nepārkarstu. Un lai viņš neaizelstos un nesāktu rīt gaisu caur muti.

Pareizs apģērbs ziemīgai pastaigai
Jautājums, kas uztrauc teju katru jauno māmiņu ziemā, kā ģērbt mazo, dodoties pastaigā. Pat ja izdodas atrast pareizo apģērbu, nekad jau nevar zināt, vai nākamajā dienā pēkšņi laika apstākļi nebūs sagriezušies kājām gaisā un kļuvis stipri siltāks vai vēsāks.

Tāpēc veiksmīgai pastaigai bērnu ieteicams ģērbt kā sīpoliņu – kārtu kārtām. Tam ir daudz iemeslu. Pirmkārt, ja ārā ir auksts, tad mazulim būs daudz siltāk vairākās plānākās kārtās nekā vienā siltā. Tas tāpēc, ka šādi starp apģērbu sakrājas gaiss, kas aizkavē aukstuma piekļūšanu. Vairākas apģērba kārtas, no kurām ārējā ir ratu siltinājums un sega, ir ļoti noderīgas arī tad, ja mazais pastaigas laikā vēl tikai guļ. Tādējādi, manot, ka zīdainītim ir par aukstu vai par siltu, bez pūlēm vari mazo apsegt vēl ar kādu segu vai lieko noņemt nost.

Liela kļūda, ko dažkārt mēdz pieļaut rūpīgas māmiņas, ir aukstā laikā censties aizsegt bērna sejiņu. Elpojot uz auduma, kas pieskaras sejiņai vai mutei, uz tā virsmas sakrāsies mitrums, bet aukstā laikā tas var izraisīt sejas ādas apsaldēšanu.

Pastaigas laikā, ja vēlies pārbaudīt, vai mazajam nav auksti, ar siltu roku patausti bēbīša skaustu. Tas nedrīkst būt ne sasvīdis, nedz arī vēss. Ideāli bērna skaustam jābūt siltam. Auksts deguns un rociņas ārā ir normāla parādība un nebūt nav rādītājs, ka mazajam salst. Lielākos mīnusos skaties, vai mazā seja nekļūst neparasti bāla. Tas gan ir nelāgs signāls.

Tomēr neuztraucies tik ļoti, mazulīši parasti ir diezgan kaprīzi, un, ja bērns nejutīsies komfortabli, visdrīzāk viņš ratos mierīgi negulēs, bet gan par savu nelabsajūtu ziņos, knosoties un raudot.

Labs tests, vai tev izdevies bērnu saģērbt pastaigai piemēroti, ir arī pēc atgriešanās mājās. Izģērbjot mazo, pārbaudi, vai viņš nav sasvīdis un cik siltas ir viņa kājiņas. Ja bērna peciņas nosalušas ledainas, visdrīzāk mazajam ārā tomēr bijis pārāk auksts. Lai gan dažiem bērniem kājas mēdz būt vēsas un mitras arī telpās. Tāpēc, ja zini, ka tavam mazulim kājiņas mēdz svīst, pirms nākamās pastaigas uz plikas kājas uzvelc vilnas zeķītes, kas absorbēs mitrumu un radīs papildu siltumu. Daži bērnu kopšanas speciālisti bērna pēdiņas pirms pastaigas ziemā iesaka nopūderēt ar bērnu pūderi, lai pasargātu tās no mitruma.

Papildu vajadzības pirms pastaigas
Pastaigā svarīgs ir ne tikai bērna apģērbs, bet arī tas, cik pasargāta ir mazā āda un vai dibentiņš ir sauss. Vēsā un vējainā laikā pirms pastaigas bērna sejas ādiņu vajadzētu ieziest ar speciālu bēbīšu aizsargkrēmu. Tas tāpēc, ka zīdainīša ādiņa ir ļoti plāna, tāpēc neaizsargāta pret skarbiem laika apstākļiem un krasām temperatūras maiņām, izejot salā un ienākot telpās.
Šim nolūkam skaties pēc krēma, kas piemērots bērna maigajai un jutīgajai ādai. Tev nederes tie paši krēmi, kas piemēroti pieaugušajiem.

Turklāt krēms jāieziež pareizi – aptuveni pusstundu pirms došanās ārā. Pievērs uzmanību, ka pastāv divu veidu aizsargkrēmi pret sliktiem laika apstākļiem – tādi, kas paredzēti vējainai, bet siltākai dienai, un tādi, kas domāti lietošanai pie mīnus grādiem. Kā likums, šādi krēmi nesatur ūdeni.

Vēl viens svarīgs moments pastaigājoties, lai dibentiņš būtu sauss. Pat ja pirms pastaigas mazais autiņbiksītes piečurājis tikai nedaudz, ziemas laikā tās obligāti jānomaina.

Atgriežoties mājās
Arī pēc pastaigas, krasi mainoties apkārtējai temperatūrai un nonākot apkures sausajā gaisā, bērna ādiņa mēdz jūtami ciest. Tāpēc tieši ziemā īpaši jāpievērš uzmanība, vai mazuļa āda nav sausa un tai nav nepieciešams papildus lietot kādu mitrinošu krēmu. Pat ja izlem krēmu nelietot, dienā vēlams veikt vismaz pāris gaisa peldes, izģērbjot bēbīti pilnībā plikiņu un maigi paglāstot viņa ādiņu. Šādi pieskārieni veicinās mazuļa labsajūtu, bet tādējādi arī stiprinās imunitāti, jo laimīgi bērni slimo retāk.

Ja bērniņa āda ir īpaši sausa, jāpievērš uzmanība bērna apģērbam un autiņbiksīšu kvalitātei. Vislabāk mazuļa āda jutīsies dabiska materiāla apģērbā no kokvilnas vai vilnas un kvalitatīvās autiņbiksītēs. Piemēram, Pampers ir radījis īpašu autiņbikīšu sēriju Premium care, kas ir īpaši saudzīga pret zīdaiņa jutīgo ādu.

Lai bērniņš neciestu no sausā gaisa, to telpās ieteicams mitrināt. Pats vienkāršākais veids ir nopirkt speciālus gaisa mitrinātājus. Tomēr, ja nevēlies izdarīt finansiālu ieguldījumu, gaisu telpās var mitrināt, arī vienkārši uzliekot uz radiatoriem trauciņus ar ūdeni vai uzklājot samitrinātu frotē dvieli.

Jāpiebilst, ka gaisa mitrināšana ir ļoti svarīga arī saaukstēšanās un citu vīrusu profilaksei. Jo, ja gaiss ir ļoti sauss, izžūst bērna un arī pieaugušo deguna gļotāda, kuras galvenais uzdevums ir pasargāt no vīrusiem. Ja tā pati ir savārgusi, tas nozīmē, ka jebkura saskare ar mikrobiem var beigties ar slimošanu.

Lai gan bieži šķiet, ka bērns naktī nospārda sedziņu un salst, nevajadzētu pirms gulētiešanas uzregulēt apkuri uz maksimumu. Daudz saldāks miedziņš gan maziem, gan lieliem ir mazliet vēsākās telpās. Ideāli piemērota gulēšanai ir aptuveni 18 līdz 20 grādu temperatūra. Ja bērns guļot vienmēr nospārdās, vari izmantot vai nu speciālu zīdaiņu guļammaisu, vai vienkārši apģērbt mazo biezākā pidžamiņā un uzvilkt kājās vilnas zeķītes.

Tā kā ziemā apkārt klejo dažādas infekcijas un slimības, svarīgi ir arī bieži vēdināt telpas. Nebaidies, svaigss un vēss gaiss bērnam par sliktu nenāks. Istabā, kurā uzturas mazulis, vari nolikt arī vairākas saspiestas ķiploka daiviņas vai gaisa mitrināšanas nolūkos trauciņos uz radiatoriem saliet kumelīšu tēju.

Un, lai nu kā, atceries, ka galvenais noteikums veselam un laimīgam bērnam ir pozitīvas emocijas. Biežāk samīļo un noglāsti savu mazulīti. Parādi viņam,  ka mīli. Un jādomā, ka šo ziemu varēsiet pavadīt veseli un laimīgi, ar pilnu krūti baudot gaidāmos ziemas priekus.

Paldies par sadarbību raksta tapšanā www.pampers.lv

7 komentāru
  1. Jā, daudzi jau no padomiem noder arī bez sniega, lai gan kas tā par zemu, kad visu laiku tikai līst 🙁

  2. Manejai ara izejot vienmer aukstas rokeles, man liekas, ka vina no tiem, kuram pasam silti, bet degungals un rokas aukstas.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.