Taupi naudu – iepērcies mērķtiecīgi

Ikviena no mums ir piedzīvojusi kārtīgu iepirkšanās māniju. Dažām tas gadās pat diezgan regulāri, un tas ir saprotams, jo kā nekā esam sievietes. Katru nelietderīgo vai spontāno pirkumu tikpat sievišķīgi mēdzam norakstīt uz nejaušu vai nelaimīgu apstākļu sakritību. Visbiežāk pašas neapzināti meklējam gan sev, gan citiem pieklājīgu, attaisnojošu iemeslu – „šodien bija slikta diena, vajadzēja sevi mierināt” vai „es jau sen to biju pelnījusi, tikai neatļāvos iepriekš nopirkt”, vai arī „pielaikošanas kabīnē spoguļi ir citādāki nekā mājās, nu kā es varēju zināt, ka šī blūze man tik ļoti nepiestāv…” un tā var turpināt vēl un vēl.

Pat ja tev tikai retu reizi gadās nopirkt lietu, par ko nožēlo vēl ilgi pēc tam, der ielāgot dažas sen zināmas patiesības. Iepirkties vajag ar prātu, strikti analizējot un apsverot visus par un pret katra pirkuma gadījumā. Tas attiecas kā uz drēbēm, apaviem aksesuāriem, tā arī uz sadzīves precēm, interjera priekšmetiem un mēbelēm.

Vislielākā iespējamība impulsīviem pirkumiem parādās tieši sezonas beigās un atlaižu laikā. Tad ieslēdzas domāšana „gribu”, bet piemirstas teikums, ko jāpajautā pirms sniedzies pēc kredītkartes – „vai man to vajag?”. Tomēr arī ikdienā gadās šad tad krist kārdinājumā.
Daži ieteikumi, kurus ievērojot iepirkšanās kļūs pārdomātāka, mājās netiks nestas kaudzēm nevajadzīgas mantas, un maciņš arī priecāsies.
 
Ko der paturēt prātā pirms ieej lielveikalā 
Pašā sākumā izveido mājas vajadzīgo lietu sarakstu. Pat ja būsi aizmirsusi to uz galda, prātā būs palikušas nepieciešamās preces. Pieturies stingri pie tā un neaizklīsti pie stendiem, kas nav iekļauti sarakstā.
 
Neuzķeries uz reklāmām un tādiem uzrakstiem kā „Pērc vienu un otru saņem bez maksas! (padomā, vai tev vajag divas vienādas lietas?), „Pērc par zemāku cenu!” (padomā, cik zema ir cena salīdzinot ar iepriekšējo un vai citur šā lieta bez akcijas nav lētāka), kā arī „Pērc … un dāvanā saņemsi …” (padomā, vai neiegādājies akcijas preci tikai dāvanas dēļ vai apziņai, ka esi kaut ko ieguvusi „par brīvu”).
 
Neiepērcies laikā, kad veikalos ir liels cilvēku pieplūdums – vakarā pēc darba un brīvdienās. Centies pirkumus veikt, kad nav daudz pircēju, lai varētu koncentrēties uz sev vajadzīgo. Pretējā gadījumā tiksi ierauta lielveikala drudžainajā virpulī, un, redzot citu pārkrautos iepirkumu ratiņus, arī savā groziņā liksi visu, ko vajag un arī ko nevajag.
 
Izvēlies iepirkties viena pati bez pavadoņa. Mīļotais, gribēdams ātrāk tikt prom, par labu esam atzīs pirmo lietu, ko pārcilāsi. Un tev radīsies iespaids, ka patiešām varētu būt labi, un ja jau viņam patīk, pati neiedziļinoties būtībā. Tādējādi vari tik pie pilnīgi nederīgām mantām. Toties, dodoties kopā ar draudzeni, riskē pārtērēt atvēlēto budžetu gan sev, gan viņai.
 
Dodoties uz veikalu, saglabā vēsu prātu un nepakļaujies liekām emocijām. Pērc to, ko tev vajag, nevis gribas. Izvērtē vai tā nav kāda īslaicīga kaprīze, ko vēlies apmierināt. Varbūt vari konkrēto lietu nepirkt, bet aizņemties no kāda. Ja būsi iepriekš to pārbaudījusi un izmantojusi, zināsi skaidri –  pirkt vai tomēr nē. Ja runa ir par kādu lielāku un dārgāku pirkumu, izsver, vai tev tas ir vajadzīgs tikai šodien vai tomēr arī rīt un pēc mēneša. Ir lietas bez kurām var tīri labi iztikt.
 
Neiespaidojies no veikalu pārdevējām. Viņu darbs ir notirgot maksimāli daudz. Paļaujies uz savu gaumi. Neļauj sevi pierunāt uz vēl kādu mazu nieciņu, lai tev sanāktu summa, kas nodrošinās zīmodziņu atlaižu kartē. Ar pilnu prātu tu taču apzinies, ka lai sakrātu noteiktajā periodā vajadzīgos zīmodziņus, tev nāktos katru mēnesi šajā veikalā atstāt krietnu daļu algas.
 
Nepērc mazāku izmēru drēbēm, nekā tas ir patiesībā. Šādi sevi mānot iztērēsi naudu un iegūsi apģērbu ar kuru nevarēsi no mājas iziet vismaz divu iemeslu dēļ – tas spiedīs, rīvēs un žmiegsies, kā arī tu neizskatīsies diez ko pievilcīgi.
 
Nepērc lietas, kas tiešām nav vajadzīgas, tikai pirkšanas pēc vai ja tas ir kādas firmas Jaunums. Piemēram, jaunu roku krēmu, jo tev mājas ir viens iesākts un otrs pat neatvērts.
 
Kad pērc kādu mantu, jau prātā vajag izdomāt, kāds būs tās pielietojums. Ja tas ir apģērbs, tad kā tas kombinēsies ar tavu jau esošo garderobi, cik daudz lietas varēsi vilkt ar to kopā, vai tas ir tavs stils.
Ja esi noskatījusi kādu interjera lietū, tad kā tā izskatīsies tavā mājvietā, vai būs praktisks pielietojums.
 
Saglabā pirkuma čeku un cenu zīmi, tad varēsi bez problēmām apmainīt iegādāto pirkumu, piemēram, defekta gadījumā.
 
Skaties pēc būtības, kas ir tas ko tev vajag, kur to var iegādāties un cik maksā, nevis pēc konkrētas firmas un veikala prestiža. Saturs nemainās, bet cena ir atkarīga no popularitātes un brenda. Reizēm ļoti izdevīgi var nopirkt kāroto pameklējot alternatīvas.
 
Nepērc pārāk izlecošas modes preces, kura ir topā uz neilgu laiku, ja vien nepelni tik daudz, lai varētu katru sezonu nomainīt garderobi. Bieži vien modes diktētājiem ir tendence par hītu padarīt lietas, kas, cik ātri uzlekušas slavas augstumos, tikpat ātri krīt no tiem zemē. Parasti šādas lietas ir diezgan dārgas, un par tām izdotā summa neatmaksājas, pēc sezonas guļot dziļākajā skapja stūrī.
 
Neķer un negrāb visu, ko vien ieraugi ar uzrakstu „Atlaide” pašās izpārdošanas beigās. Tur visbiežāk ir haotiski piegrūsti plaukti ar saburzītiem apģērbiem, kolekciju pārpalikumiem un precēm ar defektiem.
 
Tai vietā uz sezonas izpārdošanu dodies sākumā un meklē klasiskas vērtības. Pērc lietas, kas nekad neiziet no modes un ar to trāpīsi desmitniekā. Galvenais mērķis ir nopirkt kvalitatīvi un ilgi kalpojošu lietu par labu cenu.
 
Kontroljautājumi sev par jebkuru lietu, ko vēlies iegādāties
Vai es varu to atļauties?
Vai man tas tik tiešām ir nepieciešams?
Vai es pērku šo preci, jo man to vajag vai tāpēc, ka ir izpārdošana?
Vai šī ir labākā cena, varbūt citur var atrast lētāk?
Cik bieži es to izmantošu ikdienā?
Cik ilgi šī manta man kalpos?
Vai tā ir kvalitatīva un atbilst savai cenai?
 
 Var gadīties, ka pārkāp sev izvirzītos noteikumus un neņem vērā arī citu ieteikumus. Tas nebūt nav apzināti, vienkārši tu ej pa veikaliem un pēkšņi ieraugi kādu lietu, acis sāk mirdzēt viss apkārtējais kļūst mazsvarīgs. Cena, kvalitāte, pielietojums un pat nepareizs izmērs reizēm nav šķērslis. Un tu attopies izejot no veikala ar rokās plīvojošu maisiņu un muļķīgu, toties laimīgu smaidu pa visu seju. Tikai mājas parasti nāk apskaidrība. Tad nu padoms, kas nostrādā visās dzīves situācijās – uz veikalu ņem nelielu naudas summu un arī kredītkarti atstāj mājās. Savukārt, ja lietu tomēr esi nopirkusi, paņem čeku un ja trīs dienu laikā tomēr attopies, ka manta tev nav piemērota, varēsi to aiznest atpakaļ uz veikalu un atdot, saņemot atpakaļ naudu.
 
7 komentāru
  1. Nu it kā zinu, ka nav jāgrābj viss kas pagadās acīs, BET TĀ GRIBAS KAUT KO NOPIRKT!!!

  2. Es jau 2 nedelas gaidu, kad manam kurpem tiks nolaista cena, visam parejam -50%, manejas stav plaukta par pilnu cenu, censos but pacietiga, tacu lenam “sak zust speki”.

  3. Krīze iemācījusi to, ko nozīmē “budžeta plāošana”, agrākos laikos bieži “norāvos” izpārdošanās. Taču palasīties un stiprināt gribasspēku nekad nav par maz, paldies par rakstu.

  4. Man jāatzīst,ka stipri vien atvēsinošs raksts,tas liek pārvērtēt savas iepirkšanās paradumus.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.