Spēlēsimies!

Visi izcilie matemātiķi, domātāji vai izgudrotāji ir cilvēki, kuri apveltīti ar plašu fantāzijas pasauli, ko virza dzīves laikā izkopts intelekts un uzkrātās zināšanas. Psihologi norāda, ka radoša un dzīva fantāzijas attīstīšana bērnībā, izmantojot rotaļas un spēles, palīdz veidoties analītiskām prāta spējām pieaugušā vecumā.

Bērnu bilžu grāmatas
Bērni, kuri sasnieguši gada vecumu, labprāt kopā ar mammu un tēti neskaitāmas reizes pāršķirsta mazuļu bilžu grāmatas, kur attēloti dažādi dzīvnieki, priekšmeti un krāsas. Bērns ar lielu interesi atkal un atkal klausās jaunumu, ka zirgs saka „ī-īīī”, dzīvniekam ir gara aste un lieli zobi, viņš ēd zāli un „dipadu-dapadu” rikšo. Pakāpeniski stāsti par zirga dzīvi var kļūt arvien garāki un tajos var iesaistīt jaunus personāžus no bilžu grāmatas. 

Tas nekas, ja vēl neatšķir!
Lai arī mazuļi šajā vecumā vēl nepilnīgi atšķir krāsas, ir vērts atkārtot to nosaukumus un aicināt bērnu atpazīt krāsas sev apkārt. Tam, ka, lūdzot viņu parādīt sarkanu krāsu, mazulis rāda uz dzeltenu spilvenu, nav būtiskas nozīmes. Galvenais, ka mamma vai tētis pastāsta, kādā krāsā ir spilvens, un atrod telpā kādu sarkanu priekšmetu. Pakāpeniski atkārtojot šīs zināšanas, bērns pēc laika krāsas atšķirs gana labi.

Fantāziju pasaules režisors

Izziņas un mācīšanās brīžus vērts papildināt ar rotaļām, kurās iesaistītas mazuļa mantiņas – lācis, zirgs, mašīnīte, krāsaini kluči. Tā bērns ne tikai daudz efektīvāk atceras informāciju, bet caur personāžu spēli apgūst spēju domāt, sapņot un radīt. Kā atzīst psihologi, tieši leļļu rotaļas dod mazulim iespēju fantazēt un radīt savu pasauli bez jebkādām realitātes robežām. Viņš vienlaikus ir gan režisors, gan scenārija autors, gan aktieris notikumiem, kas rodas viņa iztēlē. Labākais palīgs un ceļa rādītājs šajās rotaļās ir mamma/tētis un lelles.

Atraisi savu spēlēšanās prasmi!
Psihologi norāda, ka ir cilvēki, kuri, kļūstot pieauguši uzskata, ka vairs neprot spēlēties. Tomēr patiesībā spēja un māka spēlēties mūsos katrā saglabājas visu mūžu. Tev nav jārotaļājas ar mazuli citu cilvēku priekšā, ja tas tevi mulsina. Iespējams, tu izjutīsi spēles garšu tad, kad būsiet divatā, un izbaudīsi, ar kādu interesi bērns reaģē uz tavām rotaļāšanās zinībām un prasmēm.

Vienkārši, bet pa īstam
Vienu līdz pusotru gadu veci mazuļi vēl nespēj ilgstoši koncentrēt uzmanību un izprast sarežģītas notikumu un attiecību peripetijas rotaļās, tādēļ speciālisti norāda, ka šāda vecuma bērniem vispiemērotākās ir sižetiski vienkāršas un īsas leļļu spēles, kur iesaistīti nedaudzi personāži.
Rādot mazu uzvedumu un tā ietvaros sarunājoties ar lelli un mazuli, mēs mācām bērnu spēlēties. Šādas rotaļas ne tikai veido labas emocionālās attiecības starp mazuli un vecākiem, bet arī attīsta bērna runas iemaņas un emociju pasauli. Skatoties tevis inscenētu uzvedumu, mazulis no sirds tic un pārdzīvo to, kas notiek uz skatuves.
Jau pusgada vecumā bērni ar interesi vēro, kā lielais, brūnais lācis slēpjas aiz mammas muguras un tad negaidīti parādās aiz viņas pleca vai arī jocīgi gāzelējas, bēgot no zaķa. Pazīstamas mantiņas, kas brīnumainā kārtā atdzīvojas mammas/tēta rokās, māca bērnam jaunas emociju nianses un veidus, kā tās paust (zaķītis, atrodot burkānu, kļūst priecīgs, smejas un sāk lēkāt no prieka).
Iesaistīt mazuli šādā leļļu spēlē it nemaz nav grūti, jo bērns lelles uztver kā dzīvus radījumus, ar kuriem var sazināties un draudzēties.

Pirkstiņlelles – tev un mazulim
Ja tev šķiet, ka ar parastām lellēm spēlēt leļļu teātrus un mazus pasaku uzvedumus nav interesanti, iespējams, jaunas nianses šajās rotaļās var radīt pirkstiņlelles. Turklāt pirkstiņleļļu pasaku spēlē varat iesaistīties abi ar bērnu. Viena pirkstiņlelle, lai dzīvo uz tava pirksta, otru – uzvelc mazulim. Svarīgi izvēlēties lellīti, kas der mazajam pirkstiņam un nekrīt no tā nost. Pretējā gadījumā bērns ātri vien zaudēs rotaļas un pasakas burvību – viņam radīsies gluži nepamatota sajūta, ka viņam šī spēle nepadodas.
Spēles ar pirkstiņlellēm ne tikai attīsta bērna iztēli, bet arī stimulē pirkstiņu sīko motoriku – mazā lellīte kustas, var šūpoties šurpu turpu, noliekties viduklī un palocīt galvu!
Ar laiku savās pasaku rotaļās ar pirkstiņlellēm varat iesaistīt arvien vairāk personāžu. Jums abiem kopā ir 20! pirkstiņu, kurus var apdzīvot dažādi cilvēciņu un dzīvnieciņi! Turklāt līdzīgi, kā mēs bērnībā varējām rotaļāties ar akmeņiem un pieneņu galvām, jo redzējām tajās gan princeses, gan brīnumainus radījumus, arī pirkstiņlelles palīdz attīstīt bērnā spēju saskatīt rotaļu pasauli it visā. Visticamāk, ka viņš pēc laika aizrautīgi spēlēsies pat ar saviem pirkstiņiem – un viņa iztēle būs gana radoša, lai īkšķītis pārvērstos karalī, bet mazais pirkstiņš mazā meitenītē.
 
Cimdiņlelles
Dažāda vecuma bērniem ļoti patīk cimdiņlelles ar galvu, kuru kustina rādītājpirksts, un divām rokām, kuru darbināšanā iesaistās īkšķis un vidējais pirksts. Šīs lelles ir vienas no kustīgākajām un emocionāli izteiksmīgākajām, bet bērni paši iemācās ar tām rotaļāties vien piecu sešu gadu vecumā, tādēļ līdz tam pieaugušajam jāuzņemas šādas lelles vadība.

Bērna rotaļa – izziņas iespēja tev
Lai arī rotaļas ar lellēm aizved bērnus šķietami citā – spēļu – pasaulē, ne velti tieši ar rotaļlietu starpniecību psihologi strādā ar maziem bērniem. Šo psiholoģijas novirzienu sauc par smilšu terapiju.
Mazie cilvēki rotaļās izspēlē savu dzīvi, pieredzi, notikumus, attiecības un vēlēšanās. Vērojot bērna rotaļu, vecāki var labāk izprast, kas mazulim šajā pasaulē šķiet svarīgs, un atklāt, kas viņam patiešām šķiet interesanti. Ar rotaļas palīdzību mazuļi atbrīvojas no negatīvām emocijām – dusmām un agresijas. Tas, ka lācītis sit sunītim, norāda, ka bērns uz kādu ir dusmīgs, bet nebūt nenozīmē, ka viņš par šādu rotaļas pavērsienu jānosoda. Labāk mēģināt izprast, pret ko patiesībā dusmas vērstas, un censties pašā rotaļas sižetā atrisināt to cēloni.

Tagad tu zini – kāpēc? 
Apzinoties, ka rotaļas bērnam nav tikai saziņas forma vai laika pavadīšanas veids, mēs vecāki varam daudz motivētāk paši iesaistīties mazuļa spēlēs – tā palīdzot viņam ne tikai iepazīt un izzināt pasauli, bet arī dot iespēju atraisīties viņa radošajai domāšanai un izpausties sajūtām un emocijām.

1 komentārs
  1. Atceros to, ka esot bernam man dikti patikas mammas piedalisanas manas 4 lellu “teatra uzvedumos” Zel, pasai man dikti maz laika atliek sada veida nodarbes.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.