SLIMĪBAS lapa – VISS, kas tev par to JĀZINA

Ja esi saslimusi, tev ir tiesības saņemt slimības lapu – dokumentu, kas nodrošinās ienākumus slimības laikā. Šoreiz par to, kas par slimības lapu būtu jāzina katrai strādājošai sievietei!

KURŠ VAR SAŅEMT SLIMĪBAS LAPU?
Slimības lapu jeb slimības pabalstu var saņemt gan darba ņēmējs, gan pašnodarbinātais, kas veic sociālās apdrošināšanas iemaksas. Slimības pabalstu vari saņemt arī tad, ja ir saslimis tavs bērns, kurš ir jaunāks par 14 gadiem.
 
CIK ILGI?
Slimojot nepārtraukti, pabalstu izmaksā līdz 26 slimības nedēļām, taču, ja slimība ir ļoti nopietna, pamatojoties uz Veselības un darbspējas ekspertīzes ārstu valsts komitejas (VDEĀVK) atzinumu, slimības pabalstu var pagarināt līdz 52 nedēļām. Ja slimošana ir ar pārtraukumiem, pabalstu izmaksā ne ilgāk par 52 nedēļām trīs gadu ilgā periodā.

Pabalstu bērna slimības gadījumā piešķir no 1. līdz 14.dienai vai no 15.-21.dienai, ja bērns slimības dēļ uz kādu laiku ievietots slimnīcā un kopšana bijusi nepieciešama tur.

A UN B SLIMĪBAS LAPAS – ATŠĶIRĪBAS
Slimības lapas iedalās divās kategorijās – A un B.

A slimības lapu ārsts izsniedz par pirmajām 10 slimības dienām, un slimības naudu maksā darba devējs. A slimības lapa jāiesniedz darba devējam.

Ja slimošana turpinās, pēc 11.dienas tev tiek izsniegta B slimības lapa, par kuras apmaksu vairs nav atbildīgs darba devējs. Šai laikā tu sāc saņemt slimības pabalstu, ko izmaksā VSAA (Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra). Lai saņemtu B slimības lapas pabalstu, nepieciešams uzrakstīt VSAA adresētu iesniegumu pabalsta piešķiršanai un sagatavot darba nespējas lapu ar darba devēja parakstu, kas apstiprina, ka slimības laikā nestrādā savā darbavietā. Ja strādā vairākās darbavietās vienlaikus, apstiprinājumu jādabū no visiem darba devējiem. Iesnieguma formu vari atrast VSAA MĀJAS LAPĀ. Pēc tam sagatavotie dokumenti jāiesniedz jebkurā VSAA nodaļā


Pašnodarbinātajiem procedūra ir vieglāka – B darba nespējas lapā faktu, ka slimības laikā nevari gūt ienākumus, vari apstiprināt pati. 

Bērna slimības gadījumā pabalstu jau no pirmās bērna slimības dienas maksā valsts.

Visos gadījumos lēmumu par pabalsta piešķiršanu atbildīgās institūcijas pieņem 10 dienu laikā pēc nepieciešamo dokumentu saņemšanas. Pabalsts jāpieprasa gada laikā, skaitot no pirmās slimības dienas.

JA TU STRĀDĀ ĀRZEMĒS
Slimības pabalstu iespējams saņemt arī, ja strādā ārvalstīs, taču ievēro – ārpus Latvijas izsniegtam darba nespēju apliecinošam dokumentam ir jābūt tulkotam. Turklāt, ja strādā ārpus Eiropas Savienības (kā arī Šveices Konfederācijas un Eiropas Ekonomikas zonas valstīm), dokumentam nepieciešama arī legalizācija.
 
CIK NAUDAS SAŅEMSI?
Slimības naudu, ko par pirmajām 10 darba dienām maksā darba devējs, saņemsi sākot no otrās slimības dienas. Par pirmo slimības dienu darba devējs drīkst nemaksāt, ja vien darba līgumā nav norādīts citādi. Par 2. un 3.slimības dienu tev jāsaņem ne mazāk kā 75% no vidējās dienas peļņas. Savukārt no 4. līdz pat 10.dienai – ne mazāk kā 80%.

Ja slimība ieilgusi, sākot no 11.dienas tu vari sākt saņemt valsts apmaksāto slimības pabalstu. Slimības pabalsts sastāda 80% no vidējās iemaksu algas. Vidējo iemaksu algu aprēķina par 12 kalendāro mēnešu periodu, kas beidzas divus mēnešus pirms tā mēneša, kad iestājusies darba nespēja (slimība). Tātad, piemēram, ja saslimsti 2014.gada novembrī, divpadsmit mēnešu perioda vidējā iemaksu alga tiek rēķināta no 2013.gada septembrim līdz 2014.gada septembrim.

Pašnodarbinātajiem vidējo apdrošināšanas iemaksu algu aprēķina atbilstoši veiktajām iemaksām pēdējo 12 mēnešu laikā, kas beidzas vienu ceturksni jeb 3 mēnešus pirms ceturkšņa, kad saņemta slimības lapa.

Vēl jāņem vērā, ka B slimības lapas pabalsts piešķirtajā apmērā tiek izmaksāts tikai tad, ja vienā dienā saņemamais pabalsts nepārsniedz 16,38 eur. Ja aprēķinātais slimības pabalsts ir lielāks, saņemsi 16,38 eur un 50% no piešķirtā pabalsta summas, kas pārsniedz 16,38 eur (50% no summas, ko vari iegūt, atņemot no aprēķinātā pabalsta apjoma 16,38 eur).

7 komentāru
 1. Ko darīt, ja 3 dienas vaigs ir uzpampis un temperatūra pēc gudrības zoba izraušanas?

 2. Tas taču ir normāli! Tā ir organisma reakcija uz traumu (to, ka zobu izrāva)! Man pampums bija apmēram nedēļu. Ar temperatūru gan jāskatās – ja ir ilgāk un liela, tad jākonsultējas ar ārstu. Pirmajās dienās neliela temperatūra varētu būt reakcija, kas pāries.

 3. Vēl ir svarīga lieta, kas nav pieminēta tekstā, ka no aprēķinātā slimības pabalsta ietur nodokli, ņemot vērā arī neapliekamo min par apgādājamo (ja ir).

 4. Iespeejams, ka tas ir nereaali, bet, ja straadaaju aarzemees, bet aarsteejos vai veicu kjirurgjisku operaaciju Latvijaa – varu sanjemt slimiibas lapu kaa attaisnojoshu dokumentu anglju valodaa savai darba vietai?

 5. Sveiki.
  Ko man iesākt, ja man ir maiņu darbs (slidosais grafiks) un es 5dien darbā saslimu, bet ģimenes ārsts 6,7dien nestrādā lidz ar to pie ārsta varu ierasties tikai 1dien, bet 6,7dien nēesmu spējīgs strādāt…
  Kā rīkoties šādā situācijā?
  P.s. Strādāju rīgā, ģimenes ārsts 130km no rīgas, mazpilsētā, kur dakterim savs darba laiks un telefoniski atvērt slimības lapu nevar.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.