SLIKTA elpa – iespējamie cēloņi un risinājums

Halitoze jeb slikta elpa rada pamatīgu diskomfortu attiecībās ar citiem. Ko darīt, ja jūti, ka tev ir slikta elpa? Kādi varētu būt tās cēloņi?

KAD SLIKTA ELPA IR “NORMĀLI”?
Slikta elpa var būt īslaicīga, ja esi ēdusi ķiplokus, sīpolus vai citus produktus ar specifisku aromātu. Arī smēķētāju elpa nav diez ko aromātiska, tāpat, kā elpa no rīta, ja iepriekšējā vakarā lietots alkohols. Arī ikdienā no rītiem var būt slikta elpa, jo naktī ir siekalu izdalīšanās ir samazināta, bet baktēriju skaits palielinās. Taču parasti tā pazūd stundu pēc pamošanās vai pēc brokastīm.

UN, KAD JĀSĀK UZTRAUKTIES?
Taču, ja jūti, ka tava elpa ilgstoši ir nepatīkama, vai esi pamanījusi apkārtējo cilvēku reakciju, kas varētu par to liecināt, vispirms pārdomā savus mutes higiēnas paradumus, atbildot uz jautājumiem:

  • Vai tīri zobus ar kvalitatīvu zobu birsti divreiz dienā (ieteicams iztīrīt zobus arī pēc piena produktu, gaļu vai zivju ēdienu ēšanas) vismaz divas minūtes?
  • Vai notīri arī mēli un maini zobu birsti reizi trijos mēnešos?
  • Vai izmanto arī zobu diegu, kas ir ļoti būtiski, jo palīdz iztīrīt tās vietas, ko zobu birste nesasniedz?

Ja atbildes ir „jā”, tomēr slikta elpa saglabājās ilgstoši un nepazūd, dodies pie zobārsta vai zobu higiēnista. Speciālists novērtēs smaganu stāvokli, un, ja halitozes cēloņi būs atrodami mutes dobumā (kur tie visbiežāk arī ir meklējami), pēc iespējas tos novērsīs.

Zobārstniecības speciālisti ārstēs tādus sliktās elpas cēloņus kā kariess, uz zobiem uzkrājies aplikums, zobakmens, smaganu iekaisums un citas ar mutes dobumu saistītas problēmas. 

Ja tomēr atklāsies, ka halitozes rašanās iemesls nav mutē, zobārsts tevi nosūtīs pie cita speciālista, piemēram, gastroenterologa vai LOR. Viņi izpētīs, vai halitozes cēlonis nav kāda vispārēja organisma saslimšana, piemēram, elpošanas (iekaisums degunā, rīklē, balsenē vai plaušās) vai gremošanas orgānu sistēmā.

3 komentāru
  1. Ha, ha, reiz man bija priekšnieks, kura elpa visus turēja metra atstatumā. Labs veids, kā likt citiem ieturēt distanci 😀

  2. mocījos ar šo te, nekādi zobu diegi vai higēnisti nepaliidzeeja, izraadiijaas, ka iekaisusi zoba sakne, t.i. zobs saacis bojaatioes no apakšas, līdz ar to zobaarsts bez rengena neredz probleemu, bet smaka traka.

  3. Mokos ar šo problēmu jau vairāk kā 2 gadus. Cilvēki, jūs nespējat iedomāties, kādas tās ir mocības! Es nespēju nearvienu parunāt, visu laiku nākas ēst visādas konfektītes un košļenes, bet man jau slikti no viņām paliek! Zobi man ir veseli, es tīru mēli katru dienu, lietoju skalojamo, bet slikta elpa paliek! Citi man dod visādus mājienus, it kā, lai es aizeju iztīrīt zobus utt, bet ko lai es padaru? manas pūles ir bezspēcīgas.! ko lai es daru? :-((((((((

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.