Slaiduma noslēpums – korsete

Korsete sievietes garderobē ir aktuāla jau vairākus gadsimtus. Tomēr laika gaitā korsetes nozīme ir mainījusies. Tad nu atskatīsimies uz šo sievišķīgo apģērba gabalu – tad un tagad.

Korsetes pirmsākumi

Korsetes pirmsākumi meklējami jau 16. gadsimtā, Francijā, kad korsete bija tāda kā plata josta zem apģērba. Lai šī korsete piegulētu augumam tā tika veidota no stepēta materiāla un tajā tika iestrādātas koka vai kaula plāksnītes

Īstie korsetes ziedu laiki sākās 18. gadsimtā, kad korsete kļuva par modes lietu. Sākumā korsetes bija tādas kā vestes, kurās iestrādātas metāla stieples (kaulu un koka plāksnes dabīgā ceļā izzuda), formu izcelšanai. Aizmugurējā daļa korsetei varēja sniegtiess pat līdz kaklam.


Vēlāk, 19 gadsimtā, korsete tika pārveidota, tā zaudēja savas lences, korsete sākās uz gurniem un beidzās zem krūtīm, lai izceltu sievišķos apaļumus un izcili slaido vidukli. Šāda veida korsetes arī pieprasīja mode – dažādie tērpi un kleitas.
Korsetes parasti bija aizmugurē savelkamas. Priekšā arī reizēm bija kniedītes, bet tas bija vairāk skata pēc, bez funkcionālas nozīmes.

Interesanti ir tas, ka 19. gadsimtā korseti nēsāja arī vīrieši, tā sauktie dendiji. Lai gan vīrieši parasti apgalvoja, ka nēsā korsetes sāpošas muguras dēļ, tā tomēr esot bijusi modes lieta, jo slaida figūra bija vajadzīga katram sevi cienošam dendijam.

Kādēļ tika nēsāta korsete

Vēsturiski korsete tika nēsāta, lai uzlabotu auguma līnijas. Korseti savilka tik cieši, lai skaistajos apģērbos gan dāmas, gan kungi izskatītos nevainojami slaidi. Vēl korsete tika nēsāta ārstniecības nolūkos – muguras sāpes, kaulu saaudzēšana un tml.
19. gadsimtā korsešu lietošana kļuva drastiskāka, sievietes mēģināja ar korsešu palīdzību panākt lapsenes vidukļa efektu. Korsete tika savilktas tik cieši, ka dāmai bija grūti elpot, bet vēlamais efekts tika panākts – vidukļa apkārtmērs apmēram 40 cm. Kā arī, ar 19. gadsimta korsešu palīdzību krūtīm tika panākts push-up efekts, ko mūsdienās panākam ar krūšturi.

Korsete mūsdienās

Korsetes viennozīmīgi nav izzudušas arī mūsdienās. Šīs koriģējošās veļas motīvus ir aizņēmušies gan modes mākslinieki, gan ārsti.

Topi.  Korsetes motīvs ļoti bieži sastopams dažādos sieviešu topos. Korsetes mēdz būt gan ar lencēm, gan bez, aiztaisāmas priekšā, aizmugurē, ar rāvējslēdzēju, vai kā vien dizaineris vēlas. Arī šajās korsetēs nereti tiek iestrādātas metāla stieples, lai imitētu seno korseti. Tiesa gan, šīm korsetēm nepiemīt 19. gadsimta koriģējošās īpašības, vairāk tiek izmantots tikai pats fasons.

Kleitas. Arī kleitās bieži vien tiek izmantots korsetes motīvs, tas tiek izmantots gan vakarkleitās, gan kāzu kleitās. Tiesa gan, kāzu kleitu korsetes bieži vien mazliet vairāk pietuvojas pirmatnējām korsetēm, lai gan nebeidzas pirms krūtīm, tās tomēr nodrošina push-up efektu, kā arī tās tiek savilktas aizmugurē, lai līgava izskatītos slaida un korsete lieliski piegulētu.

Apakšveļa. Korsete joprojām tiek lietotas arī kā apakšveļa. Tiesa, pastāv divu veidu apakšveļas, kur tiek lietots šis korsetes motīvs – ikdienas un apakšveļa īpašiem vakariem.

Ikdienas apakšveļai – korsetei joprojām ir koriģējošas funkcijas. Tiesa gan tajā netiek iestrādātas metāla stieples un to nesavelk aizmugurē. Ikdienas korsete ir izgatavota no stīvināta materiāla, tā bieži vien ir bez vīlēm, lai neizceltos zem apģērba. Korsetē var būt iestrādāts kāds papildus materiāls, kas palīdz saturēt augumu.
Tiek izgatavotas arī biksītes-korsetes, šī veļa pilda gan biksīšu, gan saturošo korsetes funkciju.

Seksīgā apakšveļa – korsete. Šāda veida apakšveļā parasti ir palicis tikai vizuālais korsetes motīvs, tas neko nekoriģē. Bieži vien korsetes ir sasienamas vai aizpogājamas priekšā. Šajās korsetēs gan arī reizēm mēdz iestrādāt metāla stieples, bet tās vairs neko nekoriģē, tas ir paredzēts tādēļ, lai korsete labi piegultu augumam. Šīs korsetes mēdz būt ar dažādām cakām, mežģīnēm, pinumiem utt.

Ortopēdiskās korsetes. Ortopēdiskās korsetes pilnībā nelīdzinās seno laiku korsetēm. Tās var koriģēt stāju, palīdzēt brukas gadījumā u.c. Šīm korsetēm ir jāiebīda vietā kauli un jāsatur augums, piemēram, grūtniecības laikā. Arī šīm korsetēm nav metāla stiepļu un savelkama aizmugurējā daļa, ortopēdiskās korsetes ir veidotas no elastīga materiāla un valkājamas ikdienā, tātad bez rotājumiem un liekām šuvēm. Ortopēdiskā korsete parasti ir velkama uz vēdera vai kā veste.

No medicīnas viedokļa skatoties

Senās korsetes mēdza būt bīstams veselībai – tās saspieda orgānus, apgrūtināja to darbību, kā arī mēdza deformēt kaulus. Lai gan ieguvums bija stalta stāja.
Mūsdienu korsetes nav veidotas tik cietsirdīgi, lai gan arī tiek saspiesti iekšējie orgāni. Ortopēdiskajām korsetēm nevajadzētu radīt nekādas problēmas veselībai. Bet sievietēm, kurām ir nevesels kuņģis, aknas vai liesa, nevajadzētu lietot arī mūsdienu korseti (izņemot gadījumus, kad tā pilnībā ir zaudējusi savas funkcijas, palicis tikai fasons, vai ir izvēlēta ortopēdiskā korsete pēc konsultācijas ar speciālistu), jo tā var radīt vēl lielākus veselības traucējumus, neļaujot orgāniem pilnvērtīgi darboties.

8 komentāru
  1. Ja zin pie kā šūt koreti, tad var uzšūt ļoti kvalitatīvu. Vidukli var savilkt pat par 10 cm šaurāku.

  2. Zorgiene
    Lāsma, varbūt jūs zināt kādas koordinātes/info. kur Latvijā iespējams pasūtīt koriģējošu korseti/grāciju, lai mazliet strukturētu savas paplūdušās formas? Paldies jau iepriekš.

  3. Dažādas korsetes – gan erotiskas, gan nēsājamas pie biksēm vai svārkiem, gan greznākas, gan klasiski melnas var nopirkt Erotiskās veļas veikalos Kr.Barona 37 un Kr.Barona 96/98 kā arī interneta veikalā erotiqe.lv

  4. es gan gribetu ta ka 19 gadsimta,cik zinu ari tagad ir sievietes un ari viriesi kas valka loti,loti stingri savilktas korsetes,ja ir kads vai kada kas mil ekstremi saznaugties ar korseti vai ari jostu varat rakstit uz [email protected] mekleju domubiedrus

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.