Šīsnedēļas labākās filmas – izbaudi!

TV21
Pirmdiena, 30. novembris, plkst. 18.35
APSLĒPTĀ SAULES GAISMA /Milyang/
Drāma. Dienvidkoreja, 2007.g.
Režisors – Čan-don Lī.
Lomās: Do-jun Čona, Kan-ho Sans, Jen-ja Kims.
Reiz viņai tika solīta spoža pianistes nākotne, tomēr bija lemts citādi. Pēc vīra nāves Šinae mēģina sākt jaunu dzīvi sava vīra bērnības pilsētā. Taču seko vēl šausminošāka traģēdija, kad Šinaei tiek atņemts viss, kas viņai vēl atlicis…
Skumja filma, kas uzdod mūžīgos jautājumus – vai/kā iespējams piedot nepiedodamo, samierināties ar netaisnību, galu galā – saprast patiesību, citus cilvēkus, Dievu… pašu dzīvi? Un kur rast spēku galējā izmisumā – apkārtējo atbalstā, reliģijā?
Atveidojot sievieti, kas pārdzīvo visdziļākās sāpes, Do-jun Čonas sniegums ir tik pārliecinošs un izjusts, kas atnesa balvu Kannu kinofestivālā kā labākajai aktrisei. Pati filma bija Dienvidkorejas oficiālā izvēle Oskara balvai labākās ārzemju filmas kategorijā.

LNT
Pirmdiena, 30. novembris, plkst. 21.05
NOLAUPĪT DZĪVI /Taking Lives/
Detektīvfilma/ trilleris. ASV/ Austrālija/ Kanāda, 2004.g.
Režisors – D.Dž. Karuzo.
Lomās: Andželina Džolija, Ītens Houkss, Kīfers Sazerlends, Džīna Roulendsa, Olivers Martiness, Čeki Kario.
Efektīgs, spraigs un stilīgs trilleris, kas neliks vilties žanra cienītājām. Un, ja vēl ar Andželinu Džoliju intriģējošā lomā… Tikai viņas atveidotajai izmeklētājai Ileanai Skotai, kura vairāk nekā uz prātu paļaujas uz intuīciju, rodas apjausma par to, kāds ir maniakālā slepkavas rīcības princips – katrs nākamais viņa upuris arvien ir vīrietis, nedaudz vecāks par iepriekšējo. Slepkava taču izmanto viņu dokumentus līdz nākamajai reizei, paša pirmā sava upura dokumentus viņš apmainīja ar savējiem! Vai tiešām cilvēks var būt tik nelaimīgs pats savā personiskajā dzīvē, ka būtu gatavs uz slepkavībām, lai tikai "aizņemtos" citu cilvēku identitātes? Un vai tas savā ziņā nenotiek ik dienas mums apkārt, kad cilvēki negrib atzīt, kas/kādi viņi ir patiesībā un labprātāk aizņemas jau gatavas lomas un maskas, kaut arī nokauts tiek nekas cits kā tikai savas dzīves laiks?

TV1000 Kino
Otrdiena, 1. decembris, plkst. 22.00
TRĪS STĀSTI /Три истории/
Drāma. Krievija, 1997.g.
Režisore – Kira Muratova. 
Lomās: Sergejs Makoveckis, Renata Ļitvinova, Oļegs Tabakovs.
Arī šis ir skarbs kino par noziegumiem. Taču ne jau tās te ir galvenais, Kiru Muratovu kā jau allaž vairāk interesē cilvēka daba. Jo šīs slepkavības paveikuši cilvēki, kurus kāds vismazāk spētu turēt aizdomās. Trīs noveles, trīs variācijas par totālas necilvēcības, destruktīvisma, cilvēka degradācijas tēmām… ielietas harmoniskā  un estētiski nevainojamā formā. Neviens filmas elements – ne kadrējums, ne vārds, skaņa, krāsa, aktieru intonācija – nav nejaušs, bet rada arvien jaunas nozīmes. Uz vispārējā postpadomju kinematogrāfa fona šāda mākslinieciska pilnība šķiet patiess brīnums. Taču brīnums nav nejaušība – Kira Muratova ir izcila kinorežisore.      
Agrākajās viņas filmās pasaules izziņas un pārveidošanas instruments bija mīlestība – nevis abstraktas, bet neizskaidrojamas, kaislīgas dziņas, tagad viņa šķiet attapusies pasaulē, kura zaudējusi jelkādu jēgu un kurā cilvēkiem nav iespējams satikties. Neparasts kino.  

TV21
Sestdiena, 5. decembris, plkst. 19.35
DŪJAS SPĀRNI /The Wings of the Dove/
Melodrāma. Apvienotā Karaliste/ ASV, 1997.g.
Režisors – Iens Softlijs. 
Lomās: Helēna Bonema-Kārtere, Elisona Eliota, Lainuss Roučs, Šarlote Remplinga, Maikls Gembons.
Šis latviski diemžēl (cerēsim, ka pagaidām) netulkotā Henrija Džeimsa romāna ekranizējums ir uzticīgs klasiskas literatūras cieņpilnu adaptāciju tradīcijām. Tām, kas dara Džeinas Ostinas, Edvarda Morgana Fostera un arī Henrija Džeimsa romānu ekranizējumus tik fascinējošus. Stāsta varoņi neapšaubāmi ir džentlmeņi un lēdijas, taktiski, smalkjūtīgi, ar teicamām manierēm un krāšņiem gadsimtu mijas tērpiem. Bet tad viņi metas kaislībās, kurām nav iespējams pretoties. Un dodas uz visskaistāko vietu pasaulē – Venēciju, lai pastrādātu noziegumu – nolaupītu ne tikai kādas sievietes naudu, bet arī viņas sirdi. Tomēr ne viss izdosies, kā ieplānots – klupšanas akmens izrādīsies viņu pašu jūtas!
Četrām Oskara balvām nominēta filma. LNT

Sestdiena, 5. decembris, plkst. 23.20
NETĪRĀ JAUKĀ DZĪVE /Dirty Pretty Things/
Krimināla drāma. Apvienotā Karaliste, 2002. g.
Rež. Stīvens Frīrs.
Lomās: Odrija Totū, Čevitels Idžohfors, Serhi Lopess, Sofija Okonedo.
Londonā ir septiņi miljoni iedzīvotāju. Bet cik vēl tādu, kas dzīvo nelegāli? Kuri zina, par ko naktī pārvēršas pilsēta, kas dienā ir tik cēla un droša. Mānīgi droša, jo, tumsai iestājoties, atklājas tumši noslēpumi.
Bet tas jau nebūtu kino meistars, intelektuālis Stīvens Frīrs – "Bīstamo sakaru" (Dangerous Liaisons, 1988.g.), "Augstākās precizitātes" (High Fidelity, 2000.g.) un "Karalienes" (The Queen, 2006.g.) autors, kas aprobežotos ar parasta trillera uzņemšanu. Filmas būtība ir ne jau paši noslēpumi, bet gan posts, kādu tie var nodarīt to zinātājiem – neaizsargātiem visdažādāko tautību un valodu cilvēkiem ar nelegālu statusu, kas dzīvo pastāvīgās bailēs no izraidīšanas, kas spiesti darīt visnetīrākos darbus, ko izlepušie rietumnieki paši nedarīs.
Oskara balvas nominācija par scenāriju.

TV1000 Kino
Sestdiena, 5. decembris, plkst. 23.30
IZRAIDĪŠANA /Изгнание/
Drāma. Krievija, 2007.g.
Režisors – Andrejs Zvjagincevs.
Lomās: Kontantīns Lavroņenko, Marija Bonevī, Aleksandrs Balujevs, Dmitrijs Uļjanovs.
Sieviete ir nodevusi, vīrietis cieš. Viens ir skaidrs – viņu ģimene nekad vairs nebūs tāda kā agrāk. Turpmāk sagaidāma vien mokoša vientulība, miršana dzīvošanas vietā. Ģimene bez siltuma un sapratnes. Ko darīt – sodīt? Pamest? Lai kāds būtu lēmums, no traģēdijas neizbēgt. 
Režisors Andrejs Zvjagincevs precīzi rada nolemtības sajūtu, kas emocionāli nevar atstāt vienaldzīgu. Vienlaikus šī filma saglabā arī unikālu glezniecisku skaistumu – katrs tās kadrs ir kā glezna. Turklāt ar igauņu komponista Arvo Perta muzikālo pavadījumu!
Galvenās lomas atveidotājs Konstantīns Lavroņenko Kannu Kinofestivālā saņēmis balvu kā labākais aktieris.TV3

Svētdiena, 6. decembris, plkst. 22.15
LĪDZZINĀTĀJS /Collateral/
Krimināla drāma/ trilleris. ASV, 2004.g.
Režisors – Maikls Manns.
Lomās – Toms Krūzs, Džeimijs Fokss, Džeida Pinketa-Smita, Marka Rafalo, Havjērs Bardems.
Losandželosas taksistam Maksam šī iesākās kā parasta nakts. Tomēr plāni mainās, kad viņa mašīnā iekāpj vīrietis, kas piedāvā krietnu summu par nogādāšanu vairākās vietās visas nakts garumā. Kā vēlāk izrādās – algots slepkava! Šī nakts būs ilga, ies bojā cilvēki. Taču visinteresantākā tajā būs gara saruna visas nakts garumā starp slepkavu un cilvēku, kurš baidās par savu dzīvību. Smalki veidota saruna, daudz dziļāka, nekā trillera žanram parasts…
Toms Krūzs ļaunā puiša lomā! Turklāt vēl sirms! Viens no šarmantajiem filmas aizkulišu stāstiem ir par to, kā Krūzs, gatavojoties Vincenta – tāda cilvēka, kas spēj iekļūt jebkur un izkļūt no jebkuras vietas neievērots un nepazīts – lomai, piestrādājis par FedEx sūtījumu piegādātāju pārpildītās Losandželosas vietās tā, lai neviens viņā neatpazītu Holivudas slavenību.
Divas Oskara, sešas Britu Kinoakadēmijas balvu nominācijas.

Nav komentāru

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.