Šīsnedēļas labākās filmas espati.lv skatījumā

TV21
Otrdiena, 26. janvāris, plkst. 19.25
DĪVAINAIS NOZIEGUMS /Sotto falso nome/
Melodrāma/ detektīvfilma. Francija/ Itālija/ Šveice, 2004.g.
Režisors – Roberto Ando.
Lomās: Daniels Otejs, Grēta Skači, Anna Muglalis, Džordžo Lupano.
Reiz Daniels, slavens rakstnieks, iepazīstas ar jaunu, žilbinoši skaistu sievieti Milu, pavada ar viņu kaislīgu nakti un domā, ka nekad vairs viņu neredzēs. Tomēr pēc neilga laika Daniels ar šausmām uzzina, ka jaunā sieviete ir viņa dēla līgava. Turklāt kāds par abu sakaru, izrādās, zina! Kļuvis par šantāžas upuri, Daniels, kurš vienmēr publicējies ar pseidonīmu un līdz šim varējis paturēt savu privāto dzīvi noslēpumā, var zaudēt visu…
Filmas režisoru un arī scenārija līdzautoru Roberto Ando, šķiet, fascinē rakstnieki un rakstiecība – viņa pirmās filmas "Prinča manuskripts" (Il manoscritto del principe, 2000.g.) galvenais varonis ir Džuzepe Tomazi di Lampedūza, slavenā "Geparda" autors. Arī "Dīvainais noziegums" ir par rakstnieku un arī labi uzrakstīts. Turklāt galvenās lomas atveidotāja Daniela Oteja (kuram Roberto Ando speciāli veltījis šo lomu) vārds ir labas kvalitātes zīme. Atmiņā paliekošs ir filmas muzikālais pavadījums. Tā komponista Ludoviko Einaudi vārdu vērts paturēt prātā. 

TV1000
Trešdiena, 27. janvāris, plkst.21.00
BRĀĻI GRIMMI /The Brothers Grimm/
Pasaka pieaugušajiem/ fantāzijas filma. Apvienotā Karaliste/ ASV/ Čehija, 2005.g.
Režisors – Terijs Giljems.
Lomās: Mets Deimons, Hīts Ledžers, Monika Beluči, Džonatans Praiss, Lina Hedlija.
Pasaulē, kurā mājo brāļi Grimmi, visdažādākās burvestības, maģija un māņticība ir ik uz soļa. Vismaz viņi ļauj apkārtējiem tā domāt – kāpēc nenopelnīt, lētticīgiem ļautiņiem iestāstot, ka abi palīdz tikt vaļā no spokiem, mošķiem un raganām? Taču tad brāļi nonāk ciematā blakus apburtam mežam, kuram, šķiet, patiesi uzlikts lāsts – jau desmit meitenes pazudušas bez vēsts. Abi brāļi pilsētniekiem ir vienīgā cerība. Un briesmas šoreiz būs īstas!
Režisora Terija Giljema fantāzija robežas nepazīst. Ar neskaitāmām atsaucēm uz pašu filmas galveno varoņu – brāļu Grimmu pasakām – viss kļūst tikai vēl interesantāk. Taču ir ne tikai interesanti un neaprakstāmi krāšņi – brīžiem, skatoties filmu, ir tiešām bailīgi. Bet lai atceramies to, ka arī mūsdienās mīkstinātie pasaku nobeigumi abu stāstnieku oriģinālos bieži bija krietni skarbāki. Terija Giljema filma nav bērniem pirms gulētiešanas rādāma, tas nu ir skaidrs. Kas nav tik skaidrs – kā Giljema brāļi Grimmi sanākuši ar tik šaubīgu morāli – brīžiem būdami drosmīgi un godīgi romantiski varoņi, taču daudz biežāk melīgi šarlatāni, drīzāk klauni. Viņu pasakās taču vienmēr viss ir nepārprotami – krietnie darbi tiek atalgoti, bet nepaklausība – stingri sodīta… Savu fantāziju skatītāji var likt lietā, mēģinot iztēloties, kāda būtu filma, ja tās muzikālo pavadījumu būtu veidojis Gorans Bregovičs, kā Terijs Giljems sākotnēji vēlējies.
Terija Giljema jaunākā filma "Doktora Parnasa iedomu pasaule" ar Hītu Ledžeru tā pēdējā lomā, Džoniju Depu, Džūdu Lovu, Kolinu Ferelu, Kristoferu Plameru un Tomu Veitsu tieši šobrīd kinoteātros.   

TV1000
Trešdien, 27. janvārī, plkst.23.00
AR NOVIRZĒM /Bent/
Laikmeta drāma. Apvienotā Karaliste/ Japāna, 1997.g.
Režisors – Šons Matiass.
Lomās: Klaivs Ouens, Lotārs Bluto, Iens Makelens, Nikolajs Kosters-Valdau, Miks Džegers, Braiens Vebers, Džūda Lovs.
Nacistu valdīšanas laikā būt ebrejam nozīmēja būt nolemtam uz nāvi, bet vēl daudz, daudz ļaunāk bija būt homoseksuālam. Tieši savas homoseksualitātes dēļ Makss nonāk koncentrācijas nometnē Dahavā. Viņš gan cenšas noliegt savu seksuālo orientāciju, tāpēc gļēvulīgi nodod savu draugu, toties saņem dzelteno – ebreju apzīmējošo – uzšuvi rozā zīmes vietā. Taču nometnē Makss iemīlas. Horsts rozā uzšuvi valkā ar lepnumu, un tas pamudina arī Maksu pārvērtēt savu rīcību.      
Holokausta traģēdija ir zināma ikvienam, taču daudz, daudz retāk tiek runāts par teroru, ko Hitlera valdīšanas laikā bija spiestas pārdzīvot citas minoritātes, kā čigāni vai geji. Filma ir godalgotas Mārtina Šērmana lugas, slavena teātra iestudējuma ekranizējums. Londonas iestudējumā Maksa lomu atveidoja Iens Makelens, savukārt Ņujorkā – Ričards Gīrs. Filmā tas ir Klaivs Ouens vēl ilgi pirms sava vispasaules slavas laika! Tieši Klaiva Ouena, šobrīd viena no pasaulē pieprasītākajiem aktieriem, sniegums padara šo filmu īpaši interesantu. Diemžēl jāatzīst, ka filmas režisors Šons Matiass gan ir meistarīgs teātra iestudējumu veidotājs, taču filmu "Ar novirzēm" – viņa vienīgo mēģinājumu kino lauciņā – kritiķi nesaudzē. Mūzikas autors – Filips Glāss.

TV1000
Piektdiena, 29. janvāris, plkst. 21.00
LĒLANDA SAVIENOTĀS VALSTIS /The United States of Leland/
Krimināla drāma. ASV, 2003.g.
Režisors – Metjū Raiens Hodžs.
Lomās: Dons Čīdlzs, Raiens Goslins, Lina Olina, Kevins Speisijs, Mišela Viljamsa, Šerilina Fenna.
Visbiežāk visi attopas par vēlu – kad noziegums jau ir izdarīts. Un tad meklē izskaidrojumus, nožēlo, cenšas saprast. Ja vēl noziegumu pastrādājis tāds cilvēks, kuru nu nemaz nevarētu uzskatīt par agresīvu, ažiotāža ir jo lielāka. Kā Lēlanda Ficdžeralda gadījumā. Vienīgais, ko pats puisis var paskaidrot par savas nežēlīgās rīcības motīviem, ir – skumjas! Bet vai aiz tām nav kas sarežģītāks – attiecības ar māti, kas arvien sagādā vilšanos, ar vienmēr prombūtnē esošo slaveno tēvu? Attiecību pārtraukšana ar draudzeni? Kas tāds, ko Lēlanda skolotājs Pērls varētu izmantot, lai uzrakstītu labu grāmatu? Tikai Lēlandam tas gan nav jāzina – Pērls ir vienīgais, kam viņš pagaidām uzticas.
Šajā filmā piedalās divi meistarīgi aktieri – Kevins Speisijs un Dons Čīdlzs. Speisijs turklāt ir arī filmas producents. Un viņu sniegums nekādā ziņā neliek vilties.

LNT
Sestdiena, 30. janvāris, plkst. 21.10
DENA ĪSTĀ DZĪVE /Dan in Real Life/
Romantiska komēdija. ASV, 2007.g.
Režisors – Pīters Hedžs.
Lomās: Stīvs Karels, Žiljeta Binoša, Deins Kuks, Britnija Robertsone, Daiena Vīsta, Eimija Raiena.
Dens pieradis dot padomus mīlas lietās citiem, bet pašam, jāatzīst, šajā jomā pavisam neveicas. Kopš sievas nāves pirms četriem gadiem viņa dzīvē cita sieviete tā arī nav ienākusi. Pilnīgi pietiek nepatikšanu jau ar trīs meitu audzināšanu! Taču, kad Dens sastop francūzieti Marī, dvēseļu radniecība starp abiem ir acīmredzama jau uzreiz. Sajūsmināti par šo gudro, asprātīgo, šarmanto sievieti ir arī Dena vecāki, viņa brāļi un māsas, pat paša meitas! Tikai viņi diemžēl ar Marī iepazīstas kā ar Dena brāļa Miča jauno draudzeni…
Ļoti, ļoti simpātiska filma romantiķiem ar stāžu. Ārkārtīgi jauki man šķiet tas, kā amerikānietes ar, piemēram, Sāras Džesikas Pārkeres vai Sandras Bulokas seju līdzīga sižeta romantiskajās komēdijās, iepazīstoties ar savu mīļoto vīriešu ģimenēm, arvien vaiga sviedros nopūlas iepatikties un parasti nesekmīgi, bet te ierodas šarmantā francūziete Binoša un viņai vairāk jāuztraucas par to, kā neiepatikties pārāk daudziem pārāk stipri. Un līdz ar visu plašo ekrāna saimi Binoša nemanāmi iekaro arī skatītāju sirdis. Filmā brīnišķīgās aktrises ekrāna partneris ir Stīvs Karels. Humora izjūta arvien ieņem vienu no galvenajām pozīcijām, kad sievietes uzskaita, kas viņām šķiet pievilcīgs vīriešos. Bet Stīvs Karels neapšaubāmi ir viens no planētas labākajiem komiķiem. Filmā – cinisks mīlestības slepkava, starp citu!  

  

TV3
Sestdiena, 30. janvāris, plkst. 23.30
BASKĀJIS /Barfuss/
Liriska komēdija. Vācija, 2005.g.
Režisors – Tils Švaigers.
Lomās: Tils Švaigers, Johanna Vokaleka, Nadja Tillere, Mihaels Mendls, Štefans Vinks, Aleksandra Neldela.
Vēl ne reizi Nikam nav izdevies ilgi noturēties kādā darbavietā. Tad nodarbinātības dienests viņu norīko darbā psihiatriskajā klīnikā, par apkopēju. Klīnikā pa gaiteni viņam pretī tipina Leila. Naktskreklā un, kā ierasts, basām kājām. Viņa visu laiku bijusi ieslēgta – vispirms pie savas pārlieku aizbildnieciskās mātes, pēc tās nāves – šajā klīnikā. Niks pēdējā mirklī novērš meitenes  pašnāvības mēģinājumu, un tikai tad saprot, kur līdz ar to iekūlies. Leilai Niks ir pirmais cilvēks, kas jelkad par viņu parūpējies. Viņa seko vīrietim ārā viņa pasaulē. Pasaulē, ko nekad nav pazinusi. Basām kājām…
Paskat tik, blondajam vācu puisim Tilam Švaigeram no Kventina Tarantino jaunās filmas "Bēdīgi slavenie mērgļi" (Inglourious Basterds, 2009.g.), izrādās, ir ne tikai glīts vaigs un superslavenības statuss Vācijā kā aktierim un televīzijas šova vadītājam, bet arī krietna sauja citu ambīciju – viņš ir arī kinorežisors, producents un pats arī filmu scenāriju autors! Un nemaz nav slikti! 

LNT
Svētdiena, 31. janvāris, plkst. 20.20
ATKRITĒJI /The Departed/
Krimināla drāma. ASV/ Honkonga, 2006.g.
Režisors – Mārtins Skorsēze.
Lomās: Leonardo Di Kaprio, Džeks Nikolsons, Mets Deimons, Marks Vālbergs, Mārtins Šīns, Entonijs Andersons, Aleks Boldvins, Rejs Vinstouns.
Policists vai noziedznieks? Kad uz tevi tēmē ar pielādētu ieroci – kāda gan starpība? Tomēr divi jaunie Policijas akadēmijas absolventi izvēlējušies atrasties katrs savā likuma pusē – Viljamam Kostiganam uztic iegūt visuvarenā mafiozi Frenka Kostello uzticību, lai iegūtu pierādījumus tā arestam, bet paša Kostello audzēknis un ziņotājs Kolins Salivans tiek norīkots darbā pie izmeklēšanas. Kurš kuru pārspēs viltībā un veiklībā?     
Vislabākie aktieri un meistarīgākais kino režisors iedzīvina izcilu scenāriju! Mārtins Skorsēze filmē savā ierastajā žanrā, tomēr "Atkritēji" ir tik ļoti daudz vairāk nekā tikai filma par mafiju. Šī ir filma par meliem un lamatām, par nodevību, par morāles labirintiem, kuros apmaldīties un kuros labais un ļaunais valkā pretējās puses maskas. Piecas Oskara balvas nominācijas, godalgas kā labākajai filmai, labākajam režisoram Mārtinam Skorsēzem, par labāko montāžu un adaptēto scenāriju.

LTV1
Svētdiena, 31. janvāris, plkst. 20.20
MAIKLS KLEITONS /Michael Clayton/
Krimināla drāma/ detektīvfilma. ASV, 2007.g.
Režisors – Tonijs Gilrojs.
Lomās: Džordžs Klūnijs, Toms Vilkinsons, Sidnijs Polaks, Tilda Svintone. 
Maikls Kleitons strādā ievērojamā juristu firmā Ņujorkā, viņa uzdevums ir nokārtot radušās nepatikšanas. Neko vairāk Maiklam nepiedāvā – viņa reputācijai ir kaitējusi gan laulības šķiršana, gan azartspēļu parādi. Glābjot citus, Maikls ir spiests gan izmantot savus sakarus ar ietekmīgiem cilvēkiem, gan nereti rīkoties pret visiem godīguma principiem. Nekādus ideālus Maikls nelolo un arī citiem visbiežāk saka patiesību, ko tie nemaz negrib dzirdēt. Bet nu izrādās, ka viņš pats ir kļuvis par traucēkli. Kurš mēģina Kleitonu nogalināt?
Tonija Gilroja – slavenā scenārista, "Sātana advokāta" (The Devil’s Advocate, 1997.g.), "Dzīvības pierādījuma" (The Proof of Life, 2000.g.) un visu trīs "Borna" (The Bourne Identity, 2002.g. un tās turpinājumi) filmu autora – debija režisora krēslā, "Maikls Kleitons" ir viena no mūsu laika vislabākajām kriminālā žanra filmām, kuras galvenā vērtība ir tās izcilais aktieru ansamblis. Septiņas Oskara balvas nominācijas, godalga Tildai Svintonei kā labākajai otrā plāna aktrisei. Piecas Britu Kinoakadēmijas balvas nominācijas, četras Zelta Globusa balvas nominācijas un neskaitāmas citas balvas. 

Nav komentāru

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.