Šīs nedēļas filmas. Iesaka espati.lv

TV1000
Otrdiena, 13. aprīlis, plkst. 19.00
KOMPANJONI /A Prairie Home Companion/
Melodrāma/ liriska komēdija. ASV, 2006.g.
Režisors – Roberts Oltmens. 
Lomās: Vudijs Harelsons, Merila Strīpa, Tomijs Lī Džonss, Linzija Loena, Kevins Klains, Virdžīnija Medsena, Lili Tomlina.
Reiz tas bija ļoti iemīļots, ļoti slavens – populārākais radio muzikālais šovs. Taču labie laiki jau sen ir garām, šodien ir pēdējā uzstāšanās. Teātrī ir ieradies gan vīrs, kuram uzdots uzraudzīt slēgšanu, gan vēl kāds, kam līdzi dosies viens no skatuves māksliniekiem…
Bieži, kad kāda filma kļūst par režisora pēdējo, tā tiek traktēta kā autora testaments. Dažkārt pamatoti, citreiz – nē. “Kompanjonu” gadījumā, kad filma tik daudz runā par beigām, zaudējumiem, kad filmā netrūkst sarunu par dzīvi un nāvi, tā patiešām der kā atvadu sveiciens. Paša autora nāve piešķir šim darbam pavisam citu jēgu un nozīmi, kaut nedrīkst nepiezīmēt, ka Oltmena aiziešana bija liels pārsteigums – viņš aktīvi bija ķēries pie vairākiem jauniem projektiem. „Kompanjoni” citastarp ir arī par samierināšanos ar beigām – viss, rīt šova vairs nebūs, vairs nav nekā, ko darīt! Vēl tikai iepriekšējā pavasarī Roberts Oltmens svinīgā ceremonijā kāpa uz skatuves, lai saņemtu Oskara statueti. Lai cik skumji to būtu atzīt, Oskara balva par mūža ieguldījumu bieži vien izrādās priekšvārds nekrologam. Roberts Oltmens vēlējās šo tradīciju lauzt – savas runas laikā viņš šokēja visu Holivudu, paziņojot, ka viņam jau 11 gadus ir sirds transplants. Vēl jaunas sievietes sirds, tā ka viņš plāno dzīvot vēl gadus 40! Tikai pēc nāves plašākai sabiedrībai kļuva zināms, ka viņš jau pusotru gadu slimojis ar vēzi. Mūžībā bija aizgājis viens no lieliskākajiem sabiedrības portretistiem, daudzu kritiķu uzskatīts par Amerikas labāko kinorežisoru, kura teju vai visas filmas ir mūsdienu kino zelta fonds, atsevišķi darbi vairākkārt nominēti prestižākajām no balvām. Autorkino ģēnijs, tāds pats kā Felīni vai Bergmans, tomēr uzsvērti amerikānisks. Aktieru mīlulis (un filmā “Kompanjoni” ir tik izcilu aktieru ansamblis, par kādu sapņo ikviens režisors), režisoru paraugs, producentu bieds. Oltmens neiekļāvās nevienā žanrā, paplašinot robežas katram, pie kura ķērās. Pats režisors mēdza salīdzināt savas filmas ar džezu – improvizācijā, to struktūrā, struktūras trūkumā. “Kompanjonus” – ļoti aizkustinošu filmu, nostalģisku, vienu no Oltmena visskaistāk veidotajām – meistaram palīdzēja uzņemt režisors Pols Tomass Andersons, pārsteidzošās filmas “Magnolija” (Magnolia, 1999.g.) autors. Šogad, kad kino svinēs savu 115-gadi, 20. februārī Robertam Oltmenam paliktu 85.


TV21

Trešdiena, 14. aprīlis, plkst. 17.35
NEDS KELLIJS /Ned Kelly/
Biogrāfiska drāma/ vesterns. Austrālija/ ASV/ Apvienotā Karaliste/ Francija, 2003.g.
Režisors – Gregors Džordans.
Lomās: Hīts Ledžers, Orlando Blūms, Naomi Votsa, Džefrijs Rašs, Reičela Grifitsa.  
Gluži kā Robins Huds angļiem, Džesijs Džeimss amerikāņiem, bet Kaupēns mums, Neds Kellijs ir slavenākā Austrālijas folkloras leģenda. Joprojām neviennozīmīgi vērtēts: vairums gan nešaubās, ka pakāršanu viņš bija pelnījis – neviens neapšauba, ka Kellijs patiešām bija gan banku aplaupītājs un zirgu zaglis, gan slepkava. Citi tomēr šo vīru uzskata par dumpinieku – drosmīgu, lepnu, par savu rīcību ļoti pārliecinātu vīru, kam bija svarīga nozīme Austrālijas neatkarības cīņās.
Titullomā kā arvien aizrautīgs un lomā pilnībā pārmiesojies, taču šeit vēl arī laimīgs atkal strādāt dzimtajā zemē Hīts Ledžers. 
Deviņas Austrālijas Filmu institūta balvas nominācijas. 


TV1000

Trešdiena, 14. aprīlis, plkst. 19.00
UZVARAS PUNKTS /Match Point/
Melodrāma/ krimināla drāma.
Apvienotā Karaliste/ ASV/ Luksemburga, 2005. g.
Režisors – Vudijs Allens.
Lomās: Džonatans Rīss Maijers, Skārleta Johansone, Emīlija Mortimere, Metjū Guds, Braiens Kokss.
Tenisists Kriss Viltons sācis strādāt par instruktoru prestižā klubā. Viņš iepazīstas ar Tomu Hjuitu – puisi no ļoti pārtikušas ģimenes. Toma māsa Klouī iemīlas Krisā, attiecības strauji virzās uz kāzām. Krisa uzmanību gan jau ir piesaistījusi Toma līgava – pavedinošā amerikāniete Nola. Bet viņš arī vēlas visas tās finansiālās iespējas, ko nodrošinātu laulības ar Klouī. Tomēr izvēle būs jāizdara…  
Gaidot jaunāko, uz septembri solīto Vudija Allena filmu (ar Antonio Banderasu, Entoniju Hopkinsu, Džošu Brolinu, Naomi Votsu un “Graustu miljonāra” skaistuli Freidu Pinto), vērts vēlreiz atcerēties pirmo no Vudija Allena Eiropā uzņemtajām filmām, kas arī kļuva par pirmo pēc 19 gadiem (kopš “Hannas un viņas māsām” (Hannah and Her Sisters, 1986.g.)), kas guva finansiālus panākumus un kritiķu atzinību. Tāpat šī ir arī pirmā no “Allenam netipiskajām” filmām tādā ziņā, ka tajā lielāka nozīme ir sižetam nekā personāžiem. Un tāpat kā gaidāmās filmas, arī “Uzvaras punkta” darbība norisinās Anglijā. Taču šajā kriminālajā drāmā ar tiešām saistošu sižetu nenotiek ierastā cīņa starp labu un ļaunu, bet gan starp veiksmīgu un mazāk veiksmīgu, kā labpatīk uzskatīt filmas galvenajam varonim, vēl precīzāk – starp alkatību un kaislību, ja runājam pavisam tieši.
Oskara balvas nominācija Vudijam Allenam par filmas scenāriju, četras Zelta Globusa balvas nominācijas.

TV21
Ceturtdiena, 15. aprīlis, plkst. 18.55
VELNA SPĒLES /Before the Devil Knows You’re Dead/
Krimināla drāma. ASV/ Apvienotā Karaliste, 2007.g.
Režisors – Sidnijs Lumets. 
Lomās: Filips Sīmors Hofmans, Ītens Houks, Alberts Finijs, Marisa Tomei, Rozmarija Herisa.  
Cerībā tikt pie lielas naudas, divi brāļi izplāno ideālu noziegumu – aplaupīt pašu vecāku juvelierizstrādājumu veikalu. Nepielietojot ieročus un vardarbību. Jebkādas problēmas izslēgtas. Tomēr brīdī, kad līdzzinātājs pārkāpj spēles noteikumus, noziedznieki zaudē kontroli pār situāciju un turpmākie notikumi vairs negarantē drošību nevienam.


TV21

Piektdiena, 16. aprīlis, plkst. 16.25
LABĀ SIEVIETE /A Good Woman/
Tikumu komēdija.
Apvienotā Karaliste/ Spānija/ Itālija/ Luksemburga/ ASV, 2004.g.
Režisors – Maiks Bārkers.
Lomās: Helēna Hanta, Skārleta Johansone, Toms Vilkinsons, Stīvens Kembels Mūrs, Marks Amberss.
Bez graša kabatā, toties kā arvien lepna un eleganta, pēc kārtējās neveiksmīgās afēras misis Ērlina no Ņujorkas ierodas Itālijas Rivjērā cerot atrast sev jaunu ‘aizbildni’. Te sapulcējies viss sabiedrības zieds, bet viens pāris ir jo īpaši spožs – jaunie, skaistie amerikāņi Roberts un Mega Vindermīri. Misis Ērlina labi zina – te katram ir savs noslēpums un skelets skapī, un viņas plāns ir to izmantot savā labā. Misis Ērlinas ierašanās acumirklī izraisa baumas un intrigas, taču pat briesmīgā reputācija neattur vīriešus no šīs skaistules – iekrīt arī Roberts Vindermīrs… 
Gaumīgs un elegants Oskara Vailda ironijas par Viktorijas laikmeta liekulīgo sabiedrības morāli, lugas “Lēdijas Vindermīres vēdeklis” (Lady Windermere’s Fan) ekranizējums. Tikai darbība šoreiz pārcelta no 1890. gadu Londonas saloniem uz 1930. gadu Amalfi, kur pulcējas bagātākie amerikāņi un titulētākie angļi.

LNT
Piektdiena, 16. aprīlis, plkst. 21.05
VIENTUĻĀS SIRDIS /Lonely Hearts/
Krimināla drāma. ASV, 2006.g.
Režisors – Tods Robinsons.
Lomās: Džons Travolta, Džeimss Gandolfīni, Džareds Leto, Selma Haijeka, Skots Kāns, Lora Derna.
Sižets balstīts uz patiesiem notikumiem.
1940.gados Marta Beka un Reimonds Fernandess bija Amerikas slavenākais slepkavu pāris. Viņu metode bija vienkārša – abi apkrāpa un tad nogalināja vientuļas, nelaimīgas atraitnes, kuras atbildēja uz Reimonda iepazīšanās sludinājumu. Beidzot apcietināti, viņi atzinās 12 slepkavībās, taču tiek uzskatīts, ka bija vēl arī citas. Pat sensacionālās tiesas prāvas laikā Marta un Reimonds joprojām izturējās kā kaislīgi mīlētāji, kas nespēj viens bez otra. Abiem tika piespriests nāvessods, kas tika izpildīts 1951. gada 8. martā Sing Singa cietumā.
Todam Robinsonam ir labs iemesls ķerties pie šī jau vairākas reizes ekranizētā stāsta – Elmers Robinsons, kuru filmā atveido Džons Travolta, – izmeklētājs, kas strādāja pie “Vientuļo siržu” lietas un pieredzēja abu bandītu nāvessoda izpildi, bija režisora vectēvs. Vēsturiskā precizitāte tomēr acīmredzot nav ieceres galvenais aspekts – vismaz Selmai Haijekai ārēji nav ne mazākās līdzības ar tās varones prototipu Martu Beku – pavisam citas svara kategorijas sievieti, kuru nāvessoda izpildes laikā nemaz nevarēja kārtīgi ietilpināt elektriskajā krēslā. Taču kuru gan īsti interesē atbilstība īstajiem notikumiem, ja Selma Haijeka un tās ekrāna partneris Džareds Leto ir tik glīti, ka ne acu atraut?

TV21
Sestdiena, 17. aprīlis, plkst. 18.05
BŪT PAR STENLIJU KUBRIKU /Colour Me Kubrick: A True…ish Story/
Ekscentriska komēdija. Apvienotā Karaliste/ Francija. 2005.g.
Režisors – Braiens V. Kuks.
Lomās: Džons Malkovičs, Džims Deividsons, Ričards E. Grānts, Terenss Rigbijs, Pīters Boulzs, Leslijs Filipss. 
1990. gados kāds anglis vārdā Alans Konvejs ar prātam neaptveramu nekaunību apkrāpa pārsteidzoši daudz cilvēku, iestāstot viņiem, ka ir dižais kinorežisors Stenlijs Kubriks. Un pat ne mirkli nemēģinot izlikties līdzīgs Kubrikam! Pat iztiekot ar visai paviršām zināšanām par savu ‘objektu’. Un, ja tā padomā, varbūt apkrāptie neko citu arī nebija pelnījuši – katrs no viņiem taču pats labprāt pakamptu savu gabaliņu no Kubrika slavas, naudas vai talanta.
Džons Malkovičs, viens no visu laiku visekscentriskākajiem aktieriem, atveido citu ne mazāk ekscentrisku cilvēku – krāpnieku, kurš savukārt tēlo citu ekscentrisku personību – kinorežisoru. Filma ar šādu šarādi pamatā, protams, nekā citādi kā ekscentriska sanākt nemaz nevarēja. Turklāt stāstiņš nav nekāds sagudrotais – filmas pamatā ir reāli notikumi, scenārija autors ir Entonijs Frevins – ilggadējais Stenlija Kubrika privātsekretārs, savukārt filmas režisors Braiens Kuks ir bijis paša Kubrika asistents vairākās filmās. Un atsauces, kā vizuālas, tā muzikālas un verbālas, uz Kubrika darbiem ir neskaitāmas. Starp citu, pats Stenlijs Kubriks arī uzzināja par Konveju, taču neko daudz darīt nespēja – krāpšanas upuru vēlme ātrāk aizmirst savu apkaunojumu bija stiprāka par vēlmi atriebties tiesā.

LNT
Sestdiena, 17. aprīlis, plkst. 21.10
SOLIS AUGŠUP /Step Up/
Melodrāma/ filma jauniešiem. ASV, 2006.g.
Režisore – Enija Flečere.
Lomās: Čenings Tetums, Dženna Devana, Demeins Redklifs, Drū Sidora, Reičela Grifitsa.
Tikpat labi kā dejot, Tailers prot arī kauties un vienmēr iekļūt nepatikšanās. Reiz, kopā ar draugiem, viņš pa izsistu logu iekļūst mākslas skolā un izdemolē to. Taču Tailers tiek notverts, un tiesa viņam piespriež 200 stundas sabiedriskā darba tajā pašā skolā. Šeit viss ir tik ļoti atšķirīgs no Taileram ierastā – šeit jaunieši izkopj savus visdažādākos talantus, rada mākslas darbus, iestudē priekšnesumus. Tik ļoti Tailers šeit neiederas… līdz brīdim, kad satiek dejotāju Noru, kurai nepieciešams deju partnera aizstājējs.


TV3

Sestdiena, 17. aprīlis, plkst. 22.55
KEITA UN LEOPOLDS /Kate & Leopold/
Fantāzijas filma/ romantiska komēdija. ASV, 2001.g.
Režisors – Džeimss Mengolds.
Lomās: Mega Raiena, Hjū Džekmens, Ljevs Šraibers.
Keita un viņas brālis aktieris dzīvo 21. gadsimta Ņujorkā. Viņas bijušais puisis Stjuarts dzīvo tieši virs viņas dzīvokļa un netālu no Bruklinas tilta uziet vietu, kur iespējams ceļot laikā. Viņš atgriežas 19. gadsimtā un safotografē tā laika vidi. 1870. gadā dzīvojošo Leopoldu ieintriģē Stjuarta sīciņais fotoaparāts. Viņš seko puisim, un abi nonāk mūsu gadsimtā. Leopolds neizprot jaunos apstākļus. Viņam talkā nāk Čārlijs, kas nospriedis, ka Leopolds ir aktieris, kas absolūti iejuties lomā. Leopolds ir ļoti gudrs un cenšas izprast un pat uzlabot visu jauno, kas gadās viņa ceļā.

LTV1
Sestdiena, 17. aprīlis, plkst. 23.10
NEVAJADZĪGIE ĻAUDIS [Loss/ Nereikalingi zmones] Drāma. Lietuva, 2008.g.
Režisors – Māris Martinsons.
Operators – Gints Bērziņš.
Lomās: Valda Bickute, Kostas Smorigins, Daļa Mihelevičute, Andrjus Mamontovs, Daiva Tamošunaite.
Pasaule, kurā dzīvojam, ir ļoti maza. Par to liecina savstarpējās pazīšanās ķēde: no cilvēkiem, kurus pazīstam, mūs šķir viens solis, savukārt no pilnīgi visiem tiem, kurus paši nepazīstam, šķirot ne vairāk kā piecu savstarpēji pazīstamu cilvēku ķēde. Kāds Īrijā dzīvojošs lietuviešu garīdznieks satiek jaunu sievieti no Lietuvas, kura dzīvo ar vainas apziņu par to, ka dzimtenē atstājusi savu bērnu. Drīz vien garīdznieks saprot, ka ar Valdu saistīts kāds viņa paša pagātnes noslēpums. Valda uz Īriju devusies nopelnīt naudu, jo iespēja nodrošināt pienācīgu dzīvi savam dēlam dod cerību, ka viņai atdos bērnu, kas ievietots bāriņu namā. Bet tikmēr Lietuvā kāda bezbērnu sieviete adoptē puisēnu, kas kļūst par viņas dzīves jēgu un nākotni. Tā ir Nora, uzņēmēja Bena šķirtā sieva. Notikumu tālākais risinājums un atmiņu uzplaiksnījumi apliecina sešu soļu teoriju – visi filmas personāži patiešām atrodas tikai dažu soļu attālumā viens no otra.
 Lielā Kristapa balva kā labākajai pilnmetrāžas filmai. Lietuvas oficiālā izvēle Oskara balvai kategorijā “Labākā ārzemju filma”.

TV1000
Svētdiena, 18. aprīlis, plkst. 15.00
ATSVEŠINĀTĪBA /Uzak/
Drāma. Turcija, 2002.g.
Režisors – Nuri Bilge Seilans
Lomās: Muzafers Ozdemirs, Emins Topraks.
Kritikas ārkārtīgi cildināta, ļoti gleznieciska, bet arī pārpasaulīgi skumja filma par tik daudziem latviešiem šobrīd aktuālu sāpi – bezdarbu. Darbība gan šoreiz norisinās Turcijā, taču tikpat labi tas varētu būt jebkur citur, arī Latvijā, arī tavā ģimenē. Jusufs ieradies Stambulā no laukiem un lūdz palīdzību brālēnam Mahmutam – iespēju padzīvot pie viņa ‘pāris dienas’, kamēr izdosies atrast darbu. Naiva cerība, kas pamazām pāraug izmisumā un saspīlētā klusumā starp diviem cilvēkiem, kuriem nav nekā, ko teikt otram, kuriem arī nav neviena cita, ar ko parunāt.
Filma izpelnījusies Kannu kinofestivāla žūrijas godalgu režisoram, labākā aktiera balvu dala abi filmas galveno lomu atveidotāji. Diemžēl Emins Topraks to nevarēja saņemt, jo jau bija gājis bojā autokatastrofā.

10 komentārs
  1. Ja pašķirsta parastu programmu, tur nemaz neliekas, ka pa TV rāda TIK daudz labu filmu. A te palasies – izrādās – rāda. Tikai par lielāko vairumu neviens neko nezinātu, ja nebūtu kāds, kas pastāsta un iesaka. Paldies!

  2. Es arī piekrītu betai. Kaut atnāc šovakar mājās un skaties kino vienu pēc otra:) Lai gan laiks tik labs, ka diez vai apskatīšu kādu no šodienai ieteikām filmām.

  3. Bet loģiski, h! 50. vsdk rullē!:) Mēs esam ekselenti visā un ar gaumi arī mums ir OK:)))

  4. Paldies Lea par iknedēļas labāko filmu apskatu. Šīs sadaļas regulāra nočekošana ir kļuvusi par manu rituālu un vēl vienu iemeslu iegriezties espati.lv 🙂

  5. Tāda tiešām gaumīga filmu izlase. Pati noteikti tādas televīzijā neuzmeklētu. Tagad var kā vecos labos laikos omas – apvilkt konkrētā dienā laiku un kanālu un griezt skatīties, jeb arī lietderīgāk – pat nokacāt, lai var skatīties, kad ērti.

  6. Nevienu no šitām filmām neesmu redzējusi. Salikās kā tā ar Malkoviču varētu būt laba. K’da ir redzējusi varbūt?

  7. Neds Kellijs – vo tā varētu būt laba, relaksējoša piedzīvojumu filma. Turklāt tur vēl Orlando Blūms spēlē…!!!! Un vēl tik pamatīgi apbalvota! Jāredz!

  8. Paldies par ideju un iespēju noskatīties filmu treilerus, jo viņi jau diezgan sniedz priekšstatu par to, kāda gaidāma filma. Pārsvarā iedarbojas pārliecinošāk, nekā apraksti, jo mēs jau visi kino uztveram stipri subjektīvi un kas patīk vienam, pilnīgi garām ir kādam citam.

  9. Ai, paldies, paldies par labajiem vaardiem! Beernishkjiigi, tomeer tas uzmundrina =) Prieciigu pavasari visiem un prieciigas ieilgushaas briivdienas tiem koleegjiem, kuri netiek maajaas pateicoties Islandes vulkaanam.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.