Sievietes un humora izjūta

Humora izjūta ir jebkura cilvēka ļoti būtiska rakstura īpatnība, bet šai reizē vēlējāmies uzzināt, ko par sieviešu humora izjūtu – tās esamību vai trūkumu domā vīrieši. Kā jau allaž espati.lv uzticas psihoterapeites Ainas Poišas profesionālajam viedoklim, tāpēc uzklausījām viņas skaidrojumu un komentārus par vīriešu izteiktajām domām.
Lai noskaidrotu, ko par sieviešu humora izjūtu domā vīrieši, veicām nelielu aptauju, jautājām, cik svarīga katram no viņiem šķiet sievietēm piemītošā humora izjūta un kā attiecības ietekmē tās trūkums. Aptaujājām dažādu profesiju pārstāvjus vecumā no 24 līdz 38 gadiem.  Arī  šo vīriešu attiecību statuss bija dažāds – precējies, ir draudzene, šķirtenis, brīvs. Lai gan respondentu skaits bija diezgan liels, atbilžu apkopošana bija visai vienkārša – visi vīrieši vienā balsī apgalvoja, ka sievietei ir nepieciešama humora izjūta, jo tas atvieglo dzīvi gan sievietēm, gan vīriešiem. Bet nu pie lietas – interesantākie apgalvojumi par sievietēm un humora izjūtu.

Humora izjūta harmoniskākai dzīvei
Gandrīz visi vīrieši vienojās atziņā, ka humora izjūta palīdz veidot harmoniskākas attiecības, ir mazāk strīdu un ir vieglāk vienam otru uztvert. Andris: „Man ir daudz vieglāk atrasties tādas sievietes tuvumā, kura saprot jokus, kura pati prot jokot, jo tā ir vieglāk gan ikdienā, gan tā saucamajās krīzes situācijās. Ir grūti satikt ar pūpēdi, kas nesaprot mani brīžos, kad jokoju.” Līdzīgi domā arī Sergejs: „Humora izjūtai ir liela vērtība, humora izjūta ir puse no veiksmīgām attiecībām.”

Humora izjūtai jābūt, bet tā ir jākontrolē
Cilvēks stāsta anekdoti vai kādu atgadījumu un smejas viens pats. Šādu skatu gan jau ir redzējis katrs. Par šādām situācijām stāstīja arī mūsu aptaujātie vīrieši – humora izjūtai ir liela nozīme cilvēka personībā, bet tā ir jākontrolē, ir jāņem vērā un jāievēro  arī citu reakcija. Līdzīgi ir ar melno humoru. Kārlis: „Domāju, ka humora izjūtai noteikti ir liela nozīme. Ja satiecies ar meiteni un viņa smejas par muļķīgām, jocīgām lietām, kas tev pašam nešķiet un nav smieklīgas, var rasties tāds kā apjukums. Savukārt, dzīvojot kopā ar sievieti, kurai patīk melnais humors, kura regulāri metas puisim virsū, arī nekas labs nevarētu sanākt, sāktos kašķi, bet no otra puses – kas ķīvējas tas mīlējas.”
Vēl kāds respondents stāstīja, ka pārlieku liela humora deva var arī traucēt. Sandis: „Vīriešiem patīk sievietes ar humora izjūtu, bet būtu dīvaini, ja sieviete nepārtraukti mēģinātu izmest kādu jociņu un censtos būt ārkārtīgi asprātīga, man nepatīk pārgudras sievietes. Ja vīrietis ir viens sieviešu sabiedrībā, sieviešu humors ir neciešams, bet, ja vīrieši ir vairāki, tad arī joki mainās. Man patīk dabisks, nesamākslots humors.”

Humora izjūta piemīt visiem
Daži mūsu aptaujātie vīrieši apgalvoja, ka humora izjūta piemītot katrai sievietei, tās trūkums varētu liecināt par to, ka attiecībās kaut kas nav kārtībā – kaut kas, ko, iespējams, vīrietis nemaz nav pamanījis. „Es domāju, ja jau diviem cilvēkiem attiecībās viss ir kārtībā, tad ar humoru arī viss ir labi. Man ir svarīgi, lai sievietēs būtu tāda kā dzirkstelīte. Jo kam gan patīk pūpēži?” retoriski jautā Normunds.

Optiskais internets Vīrietis kā anekdote?
Viena no interesantākajām mums šķita Tomija izteiktā doma:  „Sievietes humora izjūtai jābūt izteiktākai nekā viņas vīrietim, jo kā gan savādāk sieviete varētu sadzīvot ar vīrieti?” No šī apgalvojuma varam spriest, ka vīrieti un viņa izgājienus vieglāk ir pārdzīvot ar smaidu uz lūpām.

Vēl bariņš vīriešu apgalvo, ka ir sievietes, kurām humora izjūta nepiemīt gandrīz nemaz. Smaidošas un atvērtas sievietes noteikti ir pievilcīgākas. Pēc rezultātu apkopošanas devāmies pie psihoterapeites Ainas Poišas, lai uzzinātu kādēļ šīs īpašības – veselīga humora izjūta, reizēm nepiemīt un kā cīnīties ar tās trūkumu. Mēs taču visas vēlamies būt pievilcīgas gan vizuāli, gan kā personības!

Vai tiešām ir sievietes, kurām pilnībā nepiemīt humora izjūtas?
Humora izjūtas var nebūt, bet humora izjūtu var attīstīt, lai gan tomēr kaut kādai talanta dzirkstij ir jābūt. Cilvēki, kuriem nav humora izjūtas, ir smagnējāki. Sievietēm, kas ir audzinātas ļoti pareizi, prātīgi un par tādām kā teicamniecēm, var likties, kas humors viņu tēlam nepiestāv.

Nepiestāv pasmieties?
Humors, kad smejies, atņem tev to svarīguma sajūtu, jo bieži vien ir priekšstats, ka cilvēki, kas smejas, ir tādi pavieglāki. Bet cilvēkiem, kuri ir ārkārtīgi nopietni un atbildīgi, kuri nopietni strādā pie dzīves, tāda šķautne kā humora izjūta neiederas viņu paštēlā. Kā arī, ja cilvēks, sieviete, nav augusi tādā ģimenē, kur humors ir bijis ierakstīts kā musturs – tētis ar mammu jokojas, bērni pasmejas – tad ar humoru varētu būt problēmas, jo ģimene ir pirmais treniņa laukumus, kur tu vari attīstīt šo izjūtu, vari smieties. Ģimenes, kurās smejas, jokojas, ir daudz veselīgākas. Bet tās ģimenes, kas visu laiku risina problēmas vai ļoti intelektualizē visu, kur attiecīgi absolūti nav šai bezrūpībai vietas, arī iedod šo scenāriju ģimenē augošajiem bērniem. Un tad, piemēram,  jau pieaugusi sieviete apprecas vai vienkārši veido attiecības ar vīrieti, viņa atkārto redzēto – attiecības uztver ļoti nopietni un smagnēji.

Bet kā attīstīt šo humora izjūtu?
Viens no padomiem varētu būt – pulcēties kopā ar cilvēkiem, no kuriem ir pilnīgas tiesības čiept visādas izpausmes, kas pašam nepiemīt. Nevis nosodīt vai brīnīties, bet censties saprast. Jo ar laiku tik un tā tiks pamanīts, cik labi humora izjūta palīdz veidot attiecības. Cilvēks ar humora izjūtu ir sabiedrības dvēsele, šāds cilvēks piesaista. Ieteikums – pavēro šo cilvēku, pamācies un paņem kaut ko no tā visa savā bruņojumā. Sākumā tas, protams, šķitīs nedabiski, jo viss jaunais ir nedabisks, bet ar laiku sieviete var iemācīties reaģēt uz humoru. Iespējams, no tevis nesanāks nekāda joku plēsēja, bet tu iemācīsies klausīties un adekvāti reaģēt nevis apvainoties. Iemācīties jokot un kļūt par sabiedrības dvēseli, kā jau minēju, nav tik vienkārši, tur vajag talanta dzirksti.  Visi visu nevar, bet bezrūpīgāku attieksmi var uztrenēt.

Kā ir ar sievietēm, kurām humors ir ļoti melns? Mūsu respondenti apgalvoja – arī tas var traucēt.
Melnais humors savā būtībā ir ironija un sarkasms. Ironija un sarkasms patiesība ir pasīvās agresijas izpausme. Melnais humors ir raksturīgs sievietēm, jo tādā veidā ikdienā var tikt pausta neapmierinātība, jo sieviete retāk to pauž atklāti, izņemot reizes, kad vadzis lūzt, un sieviete ir gatava iziet cīņas arēnā. Melnais humors ir cita stratēģija, tie nav tieši strīdi. Tā ir vai nu zāģēšana vai apcelšana, tāda kā atriebība par to, ka vīrietis sievieti nesaprot. Tas parasti netiek darīts apzināti, tas vai nu pārmantojas vai nu ir saistīts ar to, ka sievietes ir pieņēmušas, ka viņām nepiedien būt tiešām. Patiesībā ir tā, ka visi cilvēki dusmojas un sievietes, kas izglītojas, pieņem, ka labāk ir pa tiešo risināt problēmas, jo zāģēšana un sarkasms tā pati agresija vien ir. Tā ir emocionālā agresija, ja tu katru dienu sarkastiski izturies pret sev tuvu cilvēku.

Ko darīt, ja tu atrodies kompānijā, kuras humors neliekas pieņemams?
Humors ir smalka padarīšana, tā var būt gaumes lieta, kādi joki kādam patīk. Ja joki neliekas pieņemami, tu droši vari palūgt mainīt tematu vai atstāt attiecīgo kompāniju ne pēc pirmā nepieņemamā joka, bet tad, ja tie turpinās ilgāku laiku. Ir cilvēki, kas vēlas tīksmināties par sevi un pievērst uzmanību sev, bieži neievērojot citu reakciju.

Mājas komplekti

Kā saprast, kad humors ir nevietā, pat ja pašam situācija liekas komiska?
Ja tu saņem reakciju, ka uz tevi tā jocīgi skatās, iespējams, tu uzjautrinies neatbilstoši, smejies nevietā. Cilvēkiem ir jābūt arī paškritiskiem un jāizvērtē, vai humors iederas vai neiederas, jāvēro citu cilvēku reakcija. Mēs nevaram būt tik egocentriski un domāt tikai par sevi, savs ES ir jāsaglabā, bet jāciena arī citi.

Kādēļ vīrietim tik ļoti ir nepieciešama humora izjūta sievietēs?
Vīrietim bieži vien gribas atpūsties, viņš vienkārši ir tāds radījums, kuram šķiet, ka viņš jau pietiekami daudz ārpusē cīnās ar dzīves grūtībām. Vīrietis grib atpūsties morāli – lai viņu nezāģē, netracina un neliek visu laiku analizēt attiecības vai būvēt kaut kādas perspektīvās bildēties – kā mēs dzīvosim.
Humors ir neatņemama dzīves un attiecību sastāvdaļa, sevišķi šajā krīzes laikā, jo ar humora izjūtu pāriet pāri krācēm ir vieglāk neuziet uz sēkļa. Ja tu spēj atrast spoguli, kas tavu dzīves realitāti mazliet deformē, vari mazliet pairgoties par visu, kas notiek, ir labāk, jo traģikomēdija, manuprāt, ir visizdevīgākais žanrs šajā situācijā, nevis īsta traģēdija vai izlikšanās, ka nekas nav nopietni. 

Tātad humora izjūta ir neatņemama cilvēka personības sastāvdaļa?
Visiem nevajag humora izjūtu, bet tas atvieglo atmosfēru. Ja cilvēks spēja smaidīt, smieties un jokoties, tas ir ļoti pozitīvi – bez dziļākas analīzes. Ja cilvēks vairs nevar atcerēties, kad pēdējo reizi ir smējies, tas jau ir nopietni. Labāk, ka mēs humoru regulējam – nospraužam robežas un situācijas, kad uzjautrināmies, nevis nejokojam un nesmejamies nemaz.

6 komentāru
 1. Man patīk kad sievietes smejas. Esmu sastapis daudzas kas sāk smieties pilnīgi ne no kā, nezinu – man seja tik smieklīga, neviļus ko smieklīgu pasaku vai arī tas viņām hroniski 🙂

  Sieviešu jokus gan ne vienmēr saprotu(laikam dzimuma īpatnība), bet labāk lai brīvajā laikā pajoko nevis stāsta lekcijas, analizē, utt.(ir gadijies)

  par melno humoru – tur gan taisnība, labāk saņematies un pasakat kā ir(ja nevarat pateikt acīs uzrakstat e-pastu – palīdz) kā “apceļat” vairākus mēnešus
  ja attiecībās kautkas nav kārtībā izteikšanās vairumā gadijumu visu izdara ātri – ir/nav un miers, bet ja ilgu laiku šādi moka – tas iznīcina arī glābjamas attiecības

  atvainojiet par garo komentāru, vienkārši sieviešu humora izjūta ļoti ietekmē vīrieša dzīvi 😛

 2. Bet es no dabas esmu cilvēks, kas retis mejas tā no sirds, man ir smieklīgi, arī smaidīt varu, bet kaut kā tā līdz galam nesanāk, neesmu arī pesimiste un depresīvā, bet ar skaudību skatos uz tām meitenēm, kas ar platu smaidu var staigat apkārt un smieties uz līdzenas vietas.

 3. Cenšos dzīvē uz daudzām lietām skatīties caur humora prizmu,tas tiešām kliedē atmosfēru,kaut gan nereti nācies no paziņām saņemt šķibus skatienus un mājienus,ka tikai stulbenim varētu nākt prātā šobrīd dzīt jokus ! Nu ko ,sāksim visi kopā varbūt šņukstēt, raudāt,vai zākāt valdību – cerams – kādam arī tas palīdzēs !
  Mani ir vieglāk – dzīvot ar smaidu ( tur ,kur tas ir pieļaujami!)

 4. Arī man patīk ar humoru iet pa dzīvi, īpaši radu un draugu lokā. Māku būt arī nopietna un pareiza, ja to etiķete prasa, bet Tikai žēl ka gadās tādas ” pareizās” , kuras uzreiz uskata, ka tas ir zemais līmenis, un nav smalkais stils. Un tas jau sāk traucēt un jūtos neomulīgi ja tādi gadās pasākumā , un sēž malā un sačukstās.

 5. Pāra saskaņa humora līmenī ir gandrīz svarīgāka nekā saskaņa seksā, lai būtu harmoniskas attiecības!

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.