Sezonālie emocionālie traucējumi

Bieži vien, mainoties sezonām, cilvēki sevī sajūt tādas kā iekšējas emocionālas pārmaiņas. Ziemas mēnešos nereti cilvēkus piemeklē nomāktība un skumjš noskaņojums. Šīs sajūtas pastiprināti izpaužas tieši sievietēm, un, ja tavs vīrietis apgalvo, ka tie ir tavi izdomājumi, pastāsti viņam par Sezonāliem Emocionāliem Traucējumiem (SET), bet vispirms par SET tev pastāstīsim  mēs.

SET cilvēku piemeklē ziemā, bet pazūd pavasarī. Principā SET var piemeklēt jebkuru cilvēku, bet visbiežāk ar šo sava veida slimību sirgst:
•    Cilvēki, kuri dzīvo apgabalos, kur ir pastāvīga ziema, ziemas dienas ir pārāk īsas;
•    Sievietes;
•    Cilvēki vecumā no 15-55 gadiem, risks pirmo reizi sasirgt ar SET mazinās līdz ar lielāka vecuma sasniegšanu;
•    Cilvēki, kuru draugiem un/vai tuviniekiem ir SET.

Kas izraisa SET?
Zinātnieki uzskata, ka SET izraisa saules gaismas trūkums. Tas var negatīvi atsaukties uz tavu miegu vai diennakts ritmu. Saules gaismas trūkums var radīt ķīmisku procesu smadzenēs, kā rezultātā tu kļūsti miegaina, nomākta, un visu papildinās slikta atmiņa.

Kādi ir SET simptomi?
•    Cilvēks jūtas bēdīgs, saīdzis, ir untumains vai nemierīgs.
•    Zūd interese par aktivitātēm, kas agrāk šķita saistošas.
•    Vairāk tiek lietoti ēdieni, kas satur daudz ogļhidrātus, piemēram, pasta un maize.
•    Vērojams svara pieaugums.
•    Vairāk laika tiek veltīts miegam, un arī dienas laikā jūties miegaina.
Visi šie simptomi parasti parādās kādā no ziemas mēnešiem, bet lēnām sāk izzust martā, aprīlī. Tā kā nebēdā – pavasaris vairs nav tālu!

Kā diagnosticēt SET?
SET simptomi ir līdzīgi depresijas simptomiem, bet SET tomēr nav depresija. Bieži vien SET tiek diagnosticēts šādos gadījumos:
•    Pēdējo gadu laikā vienā un tai pašā sezonā tu jūties nepamatoti nomākta.
•    Tev ir izteikti SET simptomi, īpaši tie, kas saistīti ar miega un apetītes izmaiņām.
•    Tuviem radiniekiem agrāk ir konstatēts SET.

Kā tikt galā ar SET?
Lai gan  pavasarī SET vienmēr atkāpjas pats no sevis, tomēr gribas ar to tikt galā pēc iespējas ātrāk, jo neviena no mums nevēlas visus rudens un ziemas mēnešus dzīvot nomāktā, īgnā un mūžam miegainā omā. Ārsti SET ārstēšanai iesaka gaismas terapiju. Pastāv divu veidu gaismas terapijas:
•    Gaismas procedūra. Tu no rīta nosēdies pretim spožas gaismas avotam, un nosēdi tur aptuveni pusstundu. Gaismas avotam nav jābūt milzīgam prožektoram, tā var būt arī naktslampiņa.
•    Rītausmas simulācija. Arī tiek lietoti mākslīgās gaismas ķermeņi, kas ieslēdzoties pamazām kļūst aizvien spilgtāki. Ar šiem gaismas ķermeņiem  jāsimulē tāds kā saullēkts veiksmīgai dienai.
Lielākā daļa cilvēku ļoti veiksmīgi tiek galā ar SET, pielietojot gaismas terapiju. Tomēr šī terapija jāpielieto visu ziemas sezonu, citādi SET var atgriezties.

Tomēr ir reizes, kad ar gaismas terapiju ir krietni par maz un SET var pāraugt pat depresijā. Tādos gadījumos noteikti jākonsultējas ar ārstu.
 
Lai ko būtu ieteicis speciālists, ārstēšanās kurss ir jāveic visu netīkamās sezonas laiku, lai SET neatgrieztos ar vēl lielāku spēku.

Ja nevēlies apmeklēt ārstu, bet tev ir aizdomas, ka tevi ir piemeklējis SET, arī pati vari mēģināt ar to tikt galā. Uzmundrini savu miesu un garu – dodies garās pastaigās, skrien, peldi, īsāk sakot, nodarbojies ar sportu,  Visas šīs aktivitātes aizbaidīs SET, un tu būs smaidīga un laimīga ne tikai gada siltajos mēnešos, bet arī tad, kad laiks aiz loga būs samērā tumšs un drūms.

6 komentāru
  1. Liels paldies par padomiem, kā to SETu pārvarēt, jo pagaidām mēģinu “ārstēties” tikai ar solāriju, kas ne visai palīdz…

  2. Kaut kad pirms gadiem 2 lasīju vienu pētījumu, kurā bija teikts, ka no visām ES galvaspilsētām saules spīdēšanas ilgums Rīgā ir viens no visīsākajiem. Tad kāds tur brīnums, ka mēs esam kašķīga tauta ar noslieci uz suicīdiem.
    Pietrūkst, pietrūkst mums tās gaismas…

  3. Es varu ieteikt dāmām šādiem periodiem un brīžiem sagatavoties un atrast ko tādu,kas spēj iepriecināt.Man,piemēram, šādos brīžos palīdz pašas veidotais video ar jaukām fotogrāfijām no skaistiem dzīves mirkļiem. Drūmos vai tādos kā depresīvākos periodos noskatoties šādu video ir vēlme, lai bildēs redzētie brīži atkārtojas vēl un vēl un gūstu spēku un iedvesmu priecāties par dzīvi, iet, skriet, smaidīt un smieties!
    Katrā gadījumā nekad neļaujiet skumjām un nomāktībai vaļu! 🙂

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.