SAULE un BĒRNI – kas tev OBLIGĀTI jāzina

Lai arī saulains laiks priecē gan lielus, gan mazus, skaistajam debesu spīdeklim ir arī ēnas puses. Saulītes siltajos un glāsmainos staros var ciest gan mazuļa ādiņa, gan actiņas. Tāpēc uzzini, kā pasargāt savu lolojumu.

Cik gan bieži dzirdēts, ka mazais ir neveselīgi bāls un tāpēc jāsteidz baudīt vasaras karstās dienas, lai atbrīvotos no aristokrātiskās ādas krāsas… Tomēr zini, ka zeltainais brūnums uz mūsu ādas nav domāts skaistumam. Ādas īpatnību mainīt krāsu daba mūsos ielikusi, lai pasargātu no saulītes izstarotajiem ultravioletajiem stariem.

Bet pat šī visai niecīgā aizsardzība, ko piedāvā daba, neparādās uzreiz. Pavisam mazu bērniņu ādā nav pigmenta melanīna, tāpēc zīdaiņu ādu iesauļot nevar. Tomēr tas nenozīmē, ka mazuļa āda saules staros netiek bojāta.

Bēbīša āda ir pat desmit reižu plānāka par mūsējo, tāpēc saules apdegumi un citi izraisītie bojājumi var būt daudz nopietnāki nekā pieaugušajiem. Turklāt bērniņš saulītē var apdegt ļoti ātri. Tādēļ pediatri, sauļojot bērnu, iesaka ievērot šādus nosacījumus.

 • Nerādi atklātai saulītei bērniņu līdz sešu mēnešu vecumam. Pat pastaigai ratiņos tik maziem mazulīšiem vasarā ieteicams izvēlēties laiku, kad saule nav pārāk aktīva – no rīta līdz pulksten 11, kā arī pēcpusdienā pēc pulksten 16. Un lūkojies, lai mazajam ratu kulbiņā nespīd virsū tieši saules stari. Labākais apģērbs zīdainim ir balts, viegls, dabiska materiāla tērps, kas nosedz kājas un rociņas. Ratu kulbiņā, pasargātam no saules un vēja, cepurīte zīdainim nav jāliek.
 • Īpaši rūpīgi no saules savu bērniņu sargā tad, ja mazajam ir rudi vai blondi mati un ļoti gaiša ādas krāsa. Tomēr saulē apdegt var arī tumšādaināki mazuļi, tāpēc uz šo rādītāju vien paļauties nedrīkst. 
 • No pusgada vecuma, vedot mazo pastaigāties saulainā dienā, jālieto speciāls mazuļiem domāts aizsargkrēms. Spreju, losjonu vai krēmu – izvēle tavā ziņā. To uzzied uz visām neapsegtajām bērna ķermeņa daļām.
 • Atceries, ka, atrodoties saulē, krēma kārtiņa ik pa laikam jāatjauno. Tas obligāti jādara pēc katras peldes, pat ja uz aizsarglīdzekļa flakoniņa rakstīts – ūdensizturīgs.
 • Lai aizsargkrēms labāk pasargātu tavu mazuli, izvēlies tādu, kam ir lielāks SPF. Turklāt netaupi krēmu, tas jāuzziež dāsni uz visām ķermeņa daļām. 
 • Bērns, kurš kaut mirkli atrodas tiešos saules staros, obligāti jāietērpj cepurītē. Jo tā platākām malām, jo labāk.
 • Ja nolemts mazo atrādīt saulei, sauļošanos sāc pakāpeniski. Pirmajā dienā tiešos saules staros bērnu drīkst rādīt vien 10 līdz 15 minūtes. Tad pakāpeniski sauļošanās laiku var palielināt par piecām minūtēm dienā. Tomēr maksimālais atrašanās laiks pludmalē vasarā nav ieteicams ilgāks par vienu stundu divgadniekam un divām – trīsgadniekam.
 • Pat tad, kad pie saules esat pieraduši, savu atpūtu pludmalē vai citās sauļošanās vietās vēlams plānot laikā, kad saule nav pārāk aktīva – no rīta līdz pulksten 11 vai pēcpusdienā pēc pulksten 16.
 • Atceries, ka, dodoties atpūsties ar mazuli siltā laikā, vienmēr pa ķērienam jābūt ūdens pudelei. Ik pa laikam piedāvā bērnam padzerties vai uzkost kādu ogu vai sulīgu augli. Noder arī saldētas sulas saldējumi.

Pēc sauļošanās
Pat tad, ja esi ievērojusi visus nosacījumus, gadās, ka mazā ādiņa ir saulē apdegusi. Visbiežāk no saules apdegumiem cieš mazuļa pleci un muguriņa. Ja bērna āda šajās zonās pēc sauļošanās ir apsārtusi, uztūkusi un/vai mazais sūdzas par galvassāpēm un nespēku, viņš saulē pavadījis pārāk ilgu laiku. Pirmā palīdzība, ko vari savam bērnam sniegt, ir saulē apdegušo ādu atvēsināt. Var lietot speciālus pēcsauļošanās kosmētikas līdzekļus, bet var arī uzziest kādu mitrinošu bērnu losjonu vai pieniņu. Lai gan tautas medicīnā uz apdegušas ādas bieži iesaka uzziest elļu, tā darīt nevajadzētu, jo eļļas kārtiņa pastiprina siltuma efektu.

Palīdz arī vēsa vanna, kurai var pievienot stipru kumelīšu tēju vai kartupeļu miltus. Pēc šīm procedūrām galvenais mazo pietiekami daudz dzirdīt. Šoreiz nav svarīgi, kādu šķidrumu bērns dzer, galvenais, ka tas būtu viegli vēsinošs un daudz. 

Ja sliktā pašsajūta mazajam nepāriet, jāmeklē ārsta palīdzība, jo nereti saules apdegumiem komplektā ir arī karstumdūriens vai saulesdūriens. 

Un vēl, ja vienreiz āda apdegusi, tā zaudējusi daļu savu spēju pretoties saules negatīvajai ietekmei. Tāpēc nākamreiz, esot pludmalē, noteikti bērnam izvēlies spēcīgāku aizsargkrēmu un pavadiet saules staros īsāku laika brīdi. 

Dažiem bērniem no saules stariem mēdz būt alerģija. Tad pēc atrašanās saules staros uz bērna ādiņas varēsi novērot lielākus sārtus plankumus vai sīkus izsitumus. Diemžēl  šai gadījumā vienīgais līdzeklis ir pēc iespējas izvairīties no saules.

Saulesbrilles – gan pastaigas laikā, gan atpūšoties pludmalē

Lai gan bieži vien saulesbrilles uzskatām par modernu aksesuāru, patiesībā tās nepieciešamas acu aizsardzībai. Tāpēc savas saulesbrilles jānēsā ne vien pieaugušajiem, bet arī bērniem.

Protams, dodoties uz tuvējo spēļu laukumu, kur bērns lielāko laika daļu pavada ēnā, visdrīzāk bez šī aksesuāra varēs iztikt. Tomēr, ja braucat kopā atpūsties pie ūdens, jūrmalā, uz kalniem vai dienvidzemēm, saulesbrilles jānēsā visiem – gan lieliem, gan maziem.

Bērnu saulesbrilles pārdod ik uz stūra, pat lielveikalos un benzīntankos, tomēr izvēlēties piemērotākās nemaz nav tik vienkārši.
Lūk, kas tev jāzina par bērnu saulesbrillēm!

 • Lūkojies pēc saulesbrillēm ar lielām, piegulošām lēcām. Savādāk atspīdums no pludmales smiltiņām vai ūdens kairinās mazā acis.
 • Ieteicamāk izvēlēties brilles ar polarizētām lēcām, kas novērš dažādos atspīdumus. Šādas brilles drošāk iegādāties optikas veikalos, jo lētajiem modeļiem lielveikalos bieži vien apraksts ir daudz krāšņāks par reālajām īpašībām.
 • Iegādājoties lētākas brilles, palūkojies, vai lēcas neizkropļo attēlu, nav nevienmērīgi biezas vai burbuļainas.
 • Ļoti svarīgi, lai brilles ne vien pasargātu no spilgtās gaismas, bet arī no UV starojuma. Ja brilles esi iegādājusies lielveikalā vai citviet, kur par kvalitāti neesi pārliecināta, to spēju pasargāt no UV stariem var pārbaudīt optikas veikalos – lielākoties šis pakalpojums ir bez maksas.
 • Pievērs uzmanību arī lēcu tonējumam un krāsai. Tonējums mēdz būt četru dažādu stiprumu. Bērna saulesbrillēm piemērots 2. vai 3. Pirmais ir pārāk vājš, bet ceturtais pārāk tumšs. Savukārt tonējuma krāsa maina to, kāda bērna acīm izskatās apkārējā pasaule. Lai acis nenogurtu un bērnu nemulsinātu nepierastas krāsas, ieteicamāk izvēlēties pelēka vai brūna tonējuma lēcas.
 • Svarīgi arī, lai bērnam domātās brilles būtu ar neplīstošām (plastikāta vai polikarbonāta) lēcām. Nekādā gadījumā neizvēlies stikla lēcas, kas, mazajam aktīvistam spēlējoties, var saplīst. Pievērs uzmanību briļļu ietvaram – tam jābūt izturīgam un pietiekami stingram, lai brilles nesaplīstu pirmajā lietošanas dienā. Pirms iegādāties brilles bērnam, uzlaiko tās, vai brilles no mazās galvas nenokritīs vai nespiedīs.
 • Ļauj bērnam iesaistīties pirkšanas procesā – ja iegādāsies saulesbrilles, kas mazajam pa prātam, būs lielāka garantija, ka tās tiks arī godprātīgi nēsātas.
 • Un visbeidzot, ja desmit vai vairāk latu par bērnu saulesbrillēm šķiet par dārgu, labāk ļauj bērnam staigāt bez tām. Sliktas kvalitātes saulesbrilles, kas tikai noēno spilgto gaismu, bet neaiztur ultravioletos starus, var nodarīt vairāk ļaunuma nekā saulesbriļļu neesamība.
3 komentāru

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.