Sasmaržo prieku

Cik burvīgi smaržo ziedi pavasarī, cik daudz patīkamu emociju izsauc tikko pļautas zāles smaržas, vai arī kā iekārdina svaigi ceptas maizes aromāts… Dažādi aromāti pavada mūs visu mūžu, bet kādēļ tie atstāj uz mums tik spēcīgu iespaidu?

Atbilde ir ļoti vienkārša – oža ir  vistiešākā maņa. Ar pārējiem maņas orgāniem tu vispirms sajūti, tad tavas smadzenes apstrādā saņemto informāciju, ko ir raidījis maņas orgāns, un tikai tad rodas atbildes reakcija. Bet smarža iedarbojas uzreiz – tā izraisa dažādas emocijas un rosina atmiņas.

Oža darbojas kā spēcīgākā atmiņu uzjundītāja. Tu kādu aromātu sasmaržo īsu brīdi, iespējams nepilnu sekundi, bet asociācijas ar šo aromātu tevi ir aizvedušas tālā vai tuvā pagātnē. Aromāti var raisīt gan patīkamas emocijas un atmiņas, gan nepatīkamas, iespējams, kāda smarža tev liek atgriezties tev nepatīkamos dzīves brīžos, šķietami jau aizmirstos. Bet ir arī tādi aromāti, kas aizved tevi atpakaļ uz tādiem dzīves mirkļiem, kurus tu kā dārgumus glabā visu savu mūžu.

Smaržas atstāj fizioloģisku iespaidu uz cilvēka organismu. Ja smaržas tiek uztvertas kā patīkamas, tās stabilizē sirdsdarbību, mazina stresu un vienkārši ļauj tev justies labāk un pacilātāk. Savukārt, nepatīkams aromāts paveic tieši pretējo – tas uzvelk, var atstāt ietekmi uz veselību – veicināt galvassāpes un tml. Tātad, lai apmierināti būtu abi – gan miesa, gan gars, pēc iespējas vairāk sev apkārt ir jāsagādā patīkamas smaržas.

Kādas smaržas tev palīdzēs sevi uzturēt emocionāli labā formā? Līdzīgi kā kumelīšu tēja tiek uzskatīta par nomierinošu, tāpat arī kumelīšu aromāts tiek uzskatīts par nomierinošu, lielisku antidepresantu. Tāpat uzmundrinošs efekts ir rožu aromātam. Ja vēlies veiksmīgu dienu – no rīta noskalo seju ar rožūdeni, tas palīdzēs tev atmosties, sarosīties un smaidīt. Vēl no rītiem uzmundrinoši un pacilājoši ir citronu, apelsīnu un citu citrusaugu aromāti.

Patīkamas smaržas palīdz justies pacilātā garastāvoklī. Tādēļ, neatkarīgi no tā, kas ir tavs mīļākais aromāts, neaizmirsti nedaudz šī aromāta uzpūst sev, ejot ārā no mājām, jo, iespējams, tādā veidā tu ar vienu smaržu pūtienu uzpūtīsi sev labu garastāvokli un nedaudz veiksmes.

1 komentārs
  1. viena vīriešu smarža. pat tagad pēc gadiem, kad sajūtu šo aromātu, kādam vīrietim prātā nāk skaistas vasaras naktis, pastaigas pludmalē. Taisnība smaržas uzbur ainas, bet reizēm tas ļoti traucē.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.