Santa Meikulāne: Man patīk likt kopā neiespējamo

Sievišķīgums un strukturizēta domāšana dizaina salona lolot.lv līdzīpašniecei un dizainerei Santai Meikulānei palīdz būt gan veiksmīgai māksliniecei, gan biznesa sievietei.

Santa Meikulāne ir pārliecināta, ja vien ir iespēja, dzīvē vajag darīt to, kas visvairāk patīk un vislabāk padodas. ”Es izmantoju to, kas man ir dabas dots. Tiklīdz sapratu, es to akceptēju un beidzu noliegt. Sāku apzināties līdzsvaru un pieņemt sevi tādu, kāda es esmu,” norāda Santa.

Pēc vidusskolas Santa Meikulāne īsti nezināja, ko gribētu darīt turpmāk. Skolasbiedri iestājās universitātē, studēja ekonomiku un tiesību zinātnes, taču viņu tas nepiesaistīja. ”Es sapratu, ka mani nekas no tā īsti neinteresē. Taču tolaik Latvijā sāka ienākt jēdziens dizains un dizaina produkti, un mani piesaistīja Rīgas lietišķās mākslas skola. Tas palīdzēja izveidot manu fundamentālo bāzi – kas es esmu un kāpēc es esmu. Pēc lietišķās mākslas skolas iestājos Mākslas akadēmijā, stikla dizaina nodaļā, taču mācoties es sapratu, ka man patīk stikls kā detaļa telpā, bet vairāk saista pati telpa,” stāsta Santa.

Nenovērtējama pieredze
Dizainere norāda, ka nekas dzīvē nenāk viegli. Lai gūtu bagātu darba pieredzi dizaina jomā, ir jābūt profesionālei. ”Mans profesionālais ceļš sākās dizaina salonā Inspira, kas ir viens no pirmajiem nopietnajiem dizaina saloniem Rīgā. Nezinu, kāpēc, bet vienu dienu vēl studiju laikā, ejot tam garām, es iegāju salonā, kur satiku savu skolasbiedru, parunāju un uzzināju, ka viņš brauc prom uz ASV un Inspira atbrīvojas dizainera vieta. Tobrīd nesapratu, kāpēc mani paņēma darbā absolūti bez pieredzes šajā jomā, taču šodien sāku to apjaust. Toreiz man nebija nekādas praktiskas pieredzes dizainā, protams, man bija lietišķās skolas izglītība un studijas Mākslas akadēmijā (tikai praktiskas iemaņas par kompozīciju un gleznošanu), taču to, kas attiecās uz teorētisko un informatīvo bāzi dizainā, man vajadzēja apgūt pašai,” stāsta Santa.

Tagad to laiku Santa atceras ar smaidu un apbrīnu. ”Nebija nekādas informācijas par dizainu, dizaina vēsturi un tendencēm, jo tolaik Latvijā tikai sāka apzināt šo nozari. Es dienām un naktīm sēdēju internetā, meklēju informāciju, pētīju dizaina vēsturi, dizaina ikonas, ražotājus, dizaineru darbus, analizēju, kas ir kurš, kāpēc tā lieta ir tāda, kāpēc ir tas un tas,” saka Santa. Tikai iegūstot praktiskas zināšanas, viņa varēju droši runāt ar klientiem un ražotājiem. Pēc dizaineres teiktā, profesionālie komandējumi bija un ir viens no interesantākajiem un pamatotākajiem profesionālās izaugsmes veidiem. ”Braucu uz ražotnēm Itālijā, Vācijā, kur man bija lieliska iespēja tuvāk iepazīt ražotājus, saprast, kas ir kas un kā to tālāk lietot. Tā ir nenovērtējama pieredze,” teic Santa.

Lolota atmosfēra
Kā norāda Santa, viņa nevar mierīgi sēdēt, rokas klēpī salikusi. Nepieciešams izaicinājums un attīstības iespējas pat tad, ja jau iepriekš ir skaidri zināms, ka būs sarežģīti. Viņa ar vīrišķīgu raksturu un vienlaikus sievišķīgu pieeju realizē iecerēto projektu. Pirms astoņiem gadiem Santa riskēja un uzdrošinājās sākt strādāt patstāvīgi kopā ar kolēģēm dizaina birojā. Kā rāda pieredze, tas bija viņas pareizais lēmums. Taču līdz ar neatkarīgu darba uzsākšanu Santai Meikulānei nācās pašai risināt vairāk projekta procesu nekā līdz šim, koncentrējoties uz atsevišķām detaļām.

”Vairāki mani draugi ir teikuši, ka esmu sievišķīga. Ilgi to noliedzu, bet pēdējā laikā es secinu un pieņemu, ka esmu ļoti sievišķīga. Taču vienlaikus man ir strukturizēts prāts, kas vairāk raksturīgs vīrietim. Beidzot sāku pieņemt savu izteikti sievišķīgo daļu, un šī sajūta ļauj man šodien veiksmīgi strādāt,” bilst Santa Meikulāne.

Par dizaina salonu nosaukumu lolot, kura idejas autors ir grafikas dizainers Andis Niedre, Santa saka: ”Mēs veidojam un lolojam atmosfēru, lolojam projektu, mēs lolojam cilvēkus, kuri nāk pie mums: draugus un klientus. Mēs esam sievišķīgākas un rūpējamies par saviem klientiem un savu darbu.”


Jāņem time out

Ne katrs cilvēks var būt uzņēmējs, un arī ne katrs mākslinieks var būt labs uzņēmējs.
Santai lēnām izdodas veiksmīgi apvienot šīs divas jomas. ”Mākslinieks strādā un dzīvo tīri intuitīvi un kreatīvi, savukārt biznesa cilvēkam iekšējām sajūtām jāpievieno stratēģiska domāšana. Biznesā ir termiņi, ir piegādātāji, ir izgatavotāji, ir būvnieki, ir līgumi, strikti noteikumi. Ir arī konflikti, kavēti termiņi, problēmas, ko nemitīgi vajag risināt, un ne katrs radošs cilvēks vēlēsies to darīt,” skaidro Santa.

Dizainere norāda, ka, neraugoties uz aizņemtu darbdienu, viņai pietiek laika arī radošajam darbam. ”Bieži vien cilvēkiem šķiet, ka dizainera darbs ir ļoti viegls un nekā sarežģīta tur nav. Atnāk uz darbu, no rīta iedzer kafiju, pēc tam sēž ar zīmuli rokā un pusi no dienas pavada meditējot, kā varētu uzzīmēt krēslu jeb kāda būs toņa nianse uz konkrētās sienas vakarā, rietot saulei. Taču skarbā realitāte ir pavisam cita – zīmēt krēslus es varu tikai vēlā vakarā, kad visi darbi ir pabeigti, tālrunis nezvana un varu mierīgi apsēsties, ne par ko nedomāt, koncentrējoties zīmēšanai,” saka Santa. Dizainere apgalvo, ka iedvesma nāk no sakārtotas ikdienas, no prasmēm pārvaldīt stresu un sakārtot savu dzīvi. ”Ir svarīgi ik pa brīdim paņemt time out, kaut kur aizbraukt, iztīrīt galvu, iegūt jaunus iespaidus. Nevar strādāt divpadsmit un četrpadsmit stundu diennaktī. Vienā brīdī tavs organisms pasaka: viss, stop, vairs nevar, es tagad slimošu un pasaule bez tevis neapstāsies!” tā Santa.

Patīk būt dažādai
”Esmu ārkārtīgi dažāda, man patīk tādai būt. Negribu atkārtoties, man patīk izaicināt, likt kopā to, ko it kā nav iespējams salikt,” tā par sevi saka Santa Meikulāne.

Santas diena sākas ar zaļo tēju. Un viņa cenšas no rītiem nesteigties. ”Es dzīvoju netālu no salona un no rītiem izmantoju iespēju pastaigāties. Es varu lēnām un mierīgi atnākt uz darbu, pa to laiku visu saplānoju, apdomāju. Kādreiz varēju pamosties un pēc desmit minūtēm sēsties mašīnā. Arī tagad, ja ir nepieciešams, varu desmit minūšu laikā sakrāmēt čemodānu un būt lidostā, taču ar laiku sāku apzināties, ka tā nav pareizi. Pēdējos divus gadus neaizmirstu veltīt laiku sev. Arī tam, kas attiecas uz mani pašu, maniem draugiem un ģimeni. Draugiem un man ir līdzīgas mūzikas gaumes. Arī mūzikā mums interesē diametrāli dažādas lietas – sākot no Šnitkes, Filipa Glāsa un baroka operas un beidzot ar popa dīvu Madonnu, acid jazz, house. Es mīlu dažādi sarežģītu mūzika, un tas rada iespēju doties uz koncertiem daudzās vietās Rīgā un Eiropā,” stāsta Santa.

Kā vēl vienu atpūtas veidu Santa min aktīvu ceļošanu. ”Labākais veids, kā izvēdināt galvu, ir aizbraukt uz Berlīni vai Londonu – klīst pa ielām, apmeklēt izstādes, sēdēt jau iemīļotos restorānos un atklāt jaunus. Berlīne man patīk īpaši, jau otrajā dienā sāku pamanīt jaunas krāsas, idejas, varu likt tās uz papīra. Kaut kas tas tajā pilsētā ir radoši relaksējošs un piepildošs,” saka dizainere. 

Santa Meikulāne atzīstas, ka viņai piemīt profesionālais kretīnisms. Viņa pievērš uzmanību dizainam, interjeram, bet tajā pašā laikā māk aizmirst par savu profesiju. Piemēram, apciemojot draugus viņu jaunajā dzīvoklī, viņa nekad nevērtē to no dizainera viedokļa, svarīgāki tomēr ir cilvēki, ne tikai lietas viņiem apkārt.

Nav komentāru

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.