Runā ar bērnu pārdomāti

Parasti, kad bērni iebilst taviem norādījumiem vai vienkārši čīkst un neklausa, tu tūlīt ķeries pie soda piemērošanas vai arī mīļā miera labad ļoti ātri padodies, bet gan vienā, gan otrā gadījumā tā ir kļūda. Iemācies runāt ar bērnu tā, lai tam rastos vēlme tevī patiešām ieklausīties.
Risini problēmu nevis uzbrūc
"Tev jau ir pilna māja ar mantām, vairs tev neko nepirksim!" Ar šādu paziņojumu bērnu tikai aizvainosi vai saniknosi. Koncentrējies uz problēmas risinājumu plašākā spektrā. "Mēs rotaļlietām esam iztērējuši jau diezgan daudz naudiņas. Varbūt kopā sastādīsim sarakstu, kas jānopērk, un paskatīsimies, kuras mantas tiešām ir svarīgas un galēji nepieciešamas, sarunāts?" 

Piedāvā variantus bez soda iekļaušanas
Vecāki mēdz piedāvāt bērniem diezgan nejaukas izvēles iespējas, ja runa ir par svarīgām lietām – dārzeņu ēšanu, istabas kārtošanu u.c. "Ēd sakņu zupu vai ej uz savu istabu!" "Sakārto istabu vai arī rīt Kaspars pie tevis ciemos nenāks!" Iespējams, tavam bērnam dārzeņi garšo pagatavoti citādāk vai svaigā veidā. Istabas kārtošanā meklē risinājumus, kas patīkami arī bērnam. "Būtu jauki, ja ciemiņus tu sagaidītu kārtīgā istabā. Kaspars novērtēs, ja redzēs, ka esi viņa dēļ pacenties."

Pieņemiet lēmumus kopā
Mudini bērnu piedalīties dažādu lēmumu pieņemšanā, ļauj viņam piedāvāt variantus, izvērtējiet un izrunājiet tos kopā. Arī izdarīto izvēli vēlāk varat kopā apspriest. Bērnam radīsies sajūta, ka viņš tiek respektēts un uztverts kā līdzvērtīgs.

Kopā izdomājiet noteikumu
Šāds risinājums nepadarīs tevi par ļauno, ja noteikumus un arī soda mērus izdomāsiet kopā. Ierosini bērnu piedalīties  un arī pašam ieteikt sev ierobežojumus. Tas liks viņam sekot līdzi savai uzvedībai rūpīgāk. Paskaidro, ka bērns jau izaudzis pietiekami liels, lai pieņemtu svarīgus lēmumus un uzņemtos atbildību.

2 komentāru
  1. Diezgan tāds vispārīgs raksts – un šādi padomi redzēti jau visos iespējamajos sieviešu un māmiņu žurnālos, kā arī pilnīgi visos portālos.

    Bet pēdējais punkts – par kopīgo noteikumu izdomāšanu – ir labs! Ar palielāku bērnu tas varētu lieliski nostrādāt. 🙂

  2. Ir jau ir tās elementāras lietas, bet es tā padomāju – nemaz tām nesekoju līdzi un iekdienā neievēroju. Diezgan bieži pielietoju to iebiedēšanas – soda metodi, nedomājot, ko pasaku.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.