Rota vīruss

Tevi vai bērnu pēkšņi pārņem savārgums, parādās iesnas, paaugstinās ķermeņa temperatūra, vēlāk rodas nepatīkama sajūta vēderā, kam seko vemšana un caureja tu prāto, vai tā ir saaukstēšanās, gripa? Nē – rota vīruss!

Rota vīruss
Rota vīruss(rotavīrusu infekcija jeb rotavīrusu gastroenterīts) ir viens no vīrusiem, kas izraisa infekciju, kuru mēs saucam par vēdera gripu, neraugoties uz to, ka tam nav saistības ar gripu. Tā ir akūta vīrusu infekcijas slimība, kurai raksturīgs gremošanas trakta iekaisums, kas ik gadu izraisa vidēji 138 miljonus nopietnu saslimšanas gadījumu, 2 miljoni cilvēku ik gadu tiek hospitalizēti, letālu gadījumu skaits diemžēl pārsniedz pusmiljonu.

Pētījumos atklāts, ka pēc piecu gadu vecuma sasniegšanas gandrīz katrs bērns, proti 95% vismaz vienu reizi ir inficējies ar šo vīrusu. Lai gan ar katru inficēšanās reizi attīstās imunitāte, tā ir nenoturīga.
Vīrusam ir pieci tipi: A, B, C, D un E. Cilvēki visbiežāk inficējas ar A tipa vīrusu, kas izraisa vairāk nekā 90% inficēšanās gadījumu. Visi vīrusa tipi skar arī dzīvniekus.
Maldīgs ir uzskats, ka rota vīruss ir sezonāls, jo ar to var saslimt gan vasarā, gan ziemā.

Vīrusa pazīmes un simptomi
Rota vīrusa gastroenterīts var  noritēt gan vieglā, gan smagā formā, kam raksturīga vemšana, ūdeņaina caureja un neliels drudzis, iespējamas galvassāpes, savārgums, apetītes zudums, kā arī vienlaicīgi sasirgušajam ir arī augšējo elpceļu iekaisums – iesnas, klepus. Infekcijas ierosinātājs ir rotavīruss, kas ietilpst Reovīrusu grupā, kas ir ribonukleīnskābes vīrusu grupa, augšējo elpošanas ceļu un zarnu iekaisumu ierosinātāji.

Inficēšanās gadījumā vīrusa inkubācijas periods ilgst vidēji divas dienas pirms pirmo simptomu parādīšanās (var ilgt no dažām stundām līdz pat 7 dienām). Saslimšana visbiežāk sākas ar vemšanu, kam seko četru līdz astoņu dienu spēcīga caureja. Bieži organisms pārlieku atūdeņojas, kas ir visizplatītākais nāves cēlonis, saistīts ar rota vīrusa infekciju.

Ar rota vīrusa A tipa izraisītu infekciju var saslimt visa mūža garumā: pirmajā inficēšanās reizē parādās simptomi, bet turpmākās inficēšanās parasti ir vidēji smagas vai asimptomātiskas, jo imūnsistēma nodrošina zināmu aizsardzību. Līdz ar to simptomātiski inficēšanās rādītāji ir augstāki bērniem līdz divu gadu vecumam un pakāpeniski samazinās ap 45 gadiem. Ja inficējas jaundzimušais, visbiežāk saslimšana noris vidēji smagi vai asimptomātiski, savukārt vissmagākie simptomi un saslimšana skar bērnus aptuveni sešu mēnešu vecumā līdz diviem gadiem, vecāka gadagājuma cilvēkus un sasirgušos ar imūnās sistēmas funkciju traucējumiem. Bērnībā iegūstot imunitāti, lielākā daļa pieaugušo nav uzņēmīgi pret rota vīrusu; tādēļ gastroenterīta cēlonis ne vienmēr ir rota vīruss, tomēr asimptomātika rota vīrusa infekcija var tikt izplatīta citiem.

Vīrusa pārnešana
Rota vīruss tiek pārraidīts fekāli – orālā ceļā, kontaktā ar netīrām rokām, virsmām vai priekšmetiem, kā arī gaisa pilienu vai putekļu ceļā. Vīruss var pat no 10 dienām līdz vienam mēnesim saglabāties uz dažādiem priekšmetiem, jo tas ir stabils apkārtējā vidē. Inficētās personas fēces var saturēt vairāk nekā 10 triljonus infekcijas daļiņu uz vienu gramu; mazāk par 100 no tām nepieciešams, lai nodotu infekciju veselam cilvēkam.  Sākotnēji varētu šķist, ka personīgās higiēnas pasākumi ir neefektīvi kontrolējot rota vīrusu, jo saslimstība ar vīrusu valstīs ar augstiem un zemiem veselības standartiem ir līdzīga, tomēr higiēnas ievērošana ir būtisks veids kā parūpēties par sevi un apkārtējiem. Regulāri un rūpīgi jāmazgā rokas, ieteicams ar individuālām ziepēm zem silta, tekoša ūdens un vislabāk slaucīt rokas papīra vienreizlietojamajā dvielī, jo kopīgi lietojot ziepju gabaliņu un auduma dvieli var infekciju nodot citiem. Ja tev ir akūtas zarnu infekcijas simptomi, nedrīksti nodarboties ar pārtikas produktu sagatavošanu, transportēšanu, apmeklēt kolektīvus, īpaši, ja slims ir bērns, nedrīkst apmeklēt bērnu iestādes.
Būtiski ielāgot, ka ar rota vīrusu inficētais vīrusu izdala vidēji 7 līdz 8 dienas, personas ar novājinātu imunitāti daudz ilgāk.

Vīrusa ārstēšana
Rota vīrusu infekcijai nav specifiskas ārstēšanas, saslimšanas gadījumā būtiska papildus šķidruma uzņemšana, lai novērtu organisma atūdeņošanos. Rota vīrusa laikā, lai nodrošinātu nepieciešamo šķidruma uzņemšanu ieteicams to dzert nelielos daudzumos, bet regulāri. Zaudēto šķidrumu un sāļus organismā var atjaunot ar orālo rehidratācijas šķīdumu, piemēram, Rehydronu, kuru bez receptes var iegādāties aptiekā un no pulverīša pagatavot šķīdumu ar organismam nepieciešamo nātrija un kālija hlorīdu, glikozi un ūdeni. Mājās apstākļos šādu šķidrumu var pagatavot vienā litrā ūdens izšķīdinot 8 tējk. cukura, 1 tējk. sāls, pievienojot svaigi spiestu divu apelsīnu vai greipfrūtu sulu. 
Slimības gadījumā, nepieciešams sazinieties ar savu ārstējošo ārstu!

36 komentāru
  1. Vai nu man nebija Rota vīruss, vai arī es nepamanīju iesnas un citas augšējo elpošanas ceļu iekaisuma pazīmes…

  2. Iesnas un citas augšējo elpošanas ceļu iekaisumu pazīmes var arī neparādīties, man gan bija arī trakas iesnas.

  3. Vakar izslimoju. Iesnas nebija, bet temperatūra uzkāpa līdz 38,2. Tiešām nepatīkams vīruss, labi, ka ātri uzveicams! Dzēru Smectu pret caureju un labās baktērijas- Liveo kapsulas.

  4. pret caureju neko nelietoju. Rimās pats no sevis. Bet ar škidruma lietošnu gan bija traki- ko izdzēru, to izvēmu. Tad es iemanījos dzert lēnītēm – paņemt malku ūdens mutē, paturēt un pamazām, palēnītēm laist iekšā. Tā es līdz rītam izdzēru puslitru. Un otrā dienā labāk. Caureja laikam beidzās un vemšana ar, bet vārgums un temperetātura turas. Saka, ka tādos gadījumos ir labāk doties uz slīmnīcu, kur liek pie sistēmas, īpaši ,ja nenotiek urinācija kādu laiku. Viss tas liekas ,ka īpaši labi nav nierēm. Maziem bērniem ar to dzeršanu var būt nopietnas problēmas un labāk doties uz slimnīcu. Man arī nebija augšējo elpošanas ceļu iekaisumu kaut kādas nopietnas izpausmes. Viss sākās tā, ka iepriekšējo nakti slikti gulēju, dienā slikta ēstgriba, vakārā, pēc vakariņām vienā mirklī palika slikti ap dūšu un sāku vemt vairākas reizes, tad ūdeņaina vēdera izeja- un tā vairākas reizes. Vēl naktī nezinkāpēc bija spēcīgi kāju krampji, iespējams ūdens zuduma( kālijs?) dēļ.

  5. Ja man ir šis, tad pagaidām hronologija tāda: 1. diena mazs drebulītis, 2-4 tāds kā nespēks, katra vēja pūsma nāk ar vēsumu. Tad nāk Jaungada sagaidīšana un nākamajā naktī temperatūra 37.8, svīšana un vēderdarbības traucējumi. Tagad, 5. dienā gan temeperatūru izdodevās ar citrontējām un medu nodzīt.
    Bet varbūt tas nemaz nav vīruss šis…

  6. pašreiz slimoju ar šo vīrusu man kaitina visa diena aiziet tikai ar vēdera sāpēm!!!!!!

  7. Arī man pašlaik ir šīs šausmas jāpārcieš, jūtu, ka organisms ir atūdeņojies, jo nekas vienkārši neturas iekšā. Būs jātaisa rehidratācijas šķīdums.

  8. Arī biju izslimojis šo draņķi, palīdzēja vienas zāles, saucās “Entarols” liekās tāds nosaukums,viņas ir padārgas, bet efektīvas, ir arī tāda paša sastāva zāles latvijas ražojuma, var painteresēties,

  9. Bet vai noteikti ir jābūt caurejai?
    Man piemēram caurejas nav, bet es ļoti daudz vemju.
    Palasīju citus komentārus-visiem ir caureja un arī vemšana…

  10. Nu liekas ka es ari izslimoju ! nav temperatura vienkaarshi veders izgaaja, izveemos un kaa ar pogu ON un OFF viss pazuda 1 Tag jutos labi

  11. Sākās ar galvassāpēm,tad drudzis,naktī sākās pārvietošanās no gultas uz WC,tas ilga apm .kādas 6 stundas,tad periodiski drudzis un temp līdz 38.vakarā noriskēju viegli ieēst(visu dienu,protams,tējas,ogles kapsulas unl Loperamide(Grindeks)
    Šorīt(trešā diena)vieglas brokastis,pat kafija,bet drausmīgs nespēks,pie mazākās piepūles sirds”kāpj pa muti laukā”,bet vēders ir rāms,salīdzinot ar vakardienas vieglo ieēšanu,šķiet,iekšas jau ņem ēdienu pretī.Ceru,ka izķepurošos.

  12. Dzēru 3 dienas ,pa 10 ,aktivēta ogle, ļoti labi palīdz. Dzērt 2 stundas pirms ēsanās

  13. Ja es sapratu, cilvēks, kurš ir jau ar šo slimojis, vairs ar tādu neslimos, ja?
    Pati pārcietu tās sāpes, bēdīgi 🙁

  14. man arī nebija augšējo elpceļu iekaisums, temperatūra sakāpa burtiski stundu pirms vemšana sākās. Vēmu ilgi(ik pēc 15min), līdz vīrs neizturēja un jau gribēja saukt ātros, taču rokoties pa internetu, atrada info, ka coca cola palīdz novērst vemšanu. Tīri no ķīmiskā viedokļa- kāpēc gan ne?
    Izdzēru aptveni 50ml gāzētas kolas, vārgums nemazinājās, periodiski uznāca ļoti nepatīkami karstuma viļņi, kam sekoja drebuļi, tāpat kā tad, kad bija vemšana, bet pēc colas, vemšanas vairs nebija. Tagad vairs tikai ūdeņaina caureja, iešu uz veikalu, sapirkšu visu dabīgajam rehidronam, plus uzlikšu vēl pati sev sistēmu ar glukozi, lai organisms skalojas! 🙂

  15. Vai kāds zina, kāda ir starpība starp parastu saindēšanos, piemēram, ar gaļu, kas laikam skolas kopgaldā nebija pirmā svaiguma, un šo vīrusu? Man pašai likās, ka tā ir saindēšanās, bet kolēģe domā, ka rota vīruss, kas jau esot skāris arī daudzus skolniekus no mūsu skolas. Likās, ka pazīmes ir tās pašas, tikai viss iesākās ar atraugām un pretīgumu tieši pret šo vienu apēsto kotleti, kaut gan, kad ēdu, likās vēl ļoti garšīga. Tālāk viss tas pats, kas jau komentāros rakstīts, varbūt vienīgi, izņemot caureju. Mēģināju cīnīties kā pret saindēšanos (pēc vienā grāmatā izlasītām pampacībām). Edu pa druskai vienīgi mandarīnus un apelsīnus (pilnīgi neko citu arī nevarēju ieēst), daudz dzēru tējas (piparmētru, kumelīšu, timiāna), vienkārši negāzētu ūdeni un dzērienu no vitamīnu tabletēm ar apelsīna aromātu (aptiekā pirkts uztura bagātinātājs), košļāju ingvera šķēlīti; 20 minūtes iegāju vannā, kuras ūdenim piepilināju dažus pilienus ēteriskās eļļas (vajadzēja tējaskoka, piparmētru, ģerānijas un ingvera, bet man bija tikai pirmā), masēju vēlāk vēseru ar krūzmētras eļļu, kad dabūju nopirkt (uzreiz neattapos, ka tas nav tas pats, kas piparmētra, bet arī jau likās, ka laba). Krīzes laikā (labi, ka man iekrita brīvdiena) nogulēju veselas 13 stundas… Pēc 3 dienām no visa šī posta vairs nav ne vēsts. Bet bija ļoti ļoti slikti. Domāju, ka gandrīz vai gals klāt. Tagad man bailes skolas kopgaldā pat kāju spert, jo nevaru iedomāties, ka vēlreiz kaut kam tādam būtu jāiet cauri.

  16. Man viss sākās nedēļu pirms īstā trakuma.Arī domāju ,ka esmu to dabūjusi noēdiena.Tad saņēma paīstam ,ar drudzi , temperatūru, graizēm, caureju tā pamatīgi. Tad sāku lietot smectu ,ogli ,kumelīšu tēju.Pa druskam ēdu rīsus, vārītus ūdenī ,mannā putru ar ķirbi.Likās ,ka palika labāk, bet vēl ēst neriskāju. Kaut kas ieteca ,ka vajag lietot Magne B6.Lietoju.Vakarā to pašu putru ieēdu pavēlāk ,ap 10.Otrā rītā viss sākās no gala , gan bez temperatūras,Ko tad īsti drīkst ēst un kad/

  17. Dzeru Rehidronu, Smectu un Enterolu, tgd trešā diena un jūtos labāk – nav caurejas, vemšanas un temperatūras vairāk, bet vājums, galvassāpes, vēdera pūšanās gan vēl ir palikušas, bet gan jau būs ok pēc pāris dienam. No ēdieniem, dzērieniem lietoju: minerālūdeni bez gāzes (atšālētu Borjomi), piparmētru tēju, sausiņus bez piedevām, griķus un rīsus vārītus, banānus un melleņu bifido jogurtu. Godīgi sakot, neko diži vairāk arī negribās pagaidām. 😀
    Vēl esmu dzirdējusi, ka var dzert dārzeņu novārījumu un kompotu no žāvētiem augļiem. Pašus dārzeņus un augļus gan ēst nevar. Pati gan neesmu pamēģinājusi.

  18. …izlasiju raksu un komentarus…hm istas skaidribas nav…sakas vis ar drebuli( itka saaukstejies butu),tadu ka nespeku un sajutu ka ir neliela temperetura, devos majup( parliecinats ka esmu saaukstejies)..mazliet sapeja galva…majas paris ripas pret galvassapem un karsta teja ar dzervenju ievarijumu devos gulet..ikpabridim pamostoties dzeru topasu teju ar dzerv.ievarijumu …mazliet sapeja kakls…..2.diena…nespeka sajuta,galvassapes,kaklasapes,bet apetite ir un paedot negribejas ne vemt ne bija caureja…pusdienas paedot pec kadas pusstundas sapratu ka jadodas uz tualeti..min.20 tur pqavadiju/caureja……parejas dienas garuma tejas ar ievarijumu tika dzertas..3.diena no rita reals bezspeks,bet pirmas 15.min pec pamosanas….jaceljas un jaiedzer teja…brokastis auzuparslu putra/ievarijums……..

    nu neko saku lasit par simptomiem un vel lielaka putra…rota virus jeb kada saindesanas………!!

  19. Pašlaik ir otrā diena, naktī domāju nomiršu, nebija spēka somas sakravāt. Bērni tikko no slimnīcas ar rotu, negribējās atkal likties atpakaļ slimnīcā, bet sajūtas briesmīgas un sāpes ar.

  20. sveiki.peec pazimeem tiko iszlimoju so virusu.bet tikai rodas jautajums vai to ir iespejams izslimot 24 stundaas?

  21. sirgstu laikam tad jau ar to vīrusu, tik nesaprotu tad cik ilgi tas vilksies? Gribas tomēr 1dien uz darbu iziet! Vēders sāp nežēlīgi, un jau 2tro dienu mokos, bezspēks ir tas papildinošais elements dēļ kura grūti sevi darbā iedomāties!

  22. No sākuma domāju, ka esmu saindējusies ar ēdienu, jo pamatīgi izvēmos. Pēctam 2 dienas klusums, un pēkšni parādijās ūdeņaina caureja, vēdersāpes, nelabums, krampji, temperatūra vēl + menstruāciju sāpes vēderā. Traks var palikt. Iesaku stipras caurejas gadījumā iedzert LINEX kapsulas, uzreiz sakārtoja vēderu, nav jāskraida vairāk uz tualeti. Bet vienvārdsakot vīruss bezgala šausmīgs!

  23. biju atklātā jūrā atbraucu mājās arī sasirgu ar šo slimību nopirku apelsīnus sajaucu to recepti liekas ka galvai arī palika labāk …

  24. Šo vīrusu nesajaukt ne ar ko citu, jo ir tik slikti, vemšana, un guļot gūltā pakustēties nevar, jo gribas visu laiku vemt, bļodiņa jātur blakus gultai, paspēt aizskriet nevar. Cik briesmīgi, kāpēc es!!!

  25. Labākās zāles pret rota vīrusu pieaugušajiem ir Rīgas melnais balzāms, kuņģa pilieni vai zemes tauki (spirtā, brendijā vai konjakā- tiek sagatavoti vasarā).
    Kad parādās šie simtomi, vislabāk iedzert nekavējoties. Slimības gaita noris vieglākā formā.

  26. No saakuma sāku vemt pēc tam sēdēt uz poda. Vairs nevemju bet sēžu uz poda. Saožot vēmekļu. smaku sāl celt uz augšu

  27. Man sākās vakar vakarā pēc piknika (turklāt man vienīgajam, pārējiem piknikotājiem pilnīgi nekas) – ar drudža sajūtu, salšanu. Naktī jau pievienojās vēdersāpes, vemšanas sajūta, negulēšanu. No rīta vēdersāpes, pat spazmas, raušana uz augšu, drudža sajūta un visam tam paralēli neaprakstāms nespēks. Beidzot 4x izvēmos, kā saturs bija piknika ēdiens. Iedzēru Sorbex, Silicea, Nošpu un neg.ūdeni. To visu izvēmu pēc 1h. Tad iedzēru Rehidronu, to izvēmu pēc apm. 1h. Pēc vemšanas ir atvieglojuma sajūta. Tagad iedzēru Kolu, lēnām, pa malciņam. Ceru līdzēs. Temperatūra 37,4’C. Apēdu rupjmaizes mazu gabaliņu.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.