Renāte Rone. Tavā CV – pašnodarbināta persona!

Pārmaiņu laikā nedrīkst zaudēt cerības, bet, gluži otrādi, šis laiks jāizmanto savā labā. Ja esi zaudējusi darbu, esi izglītota un pieredzējusi darbiniece, ir vērts padomāt par nelielu biznesu, kas būtu gan sirdslieta, gan nodarbe, ar kuru var nopelnīt naudu dzīvei. Ir jākļūst uzņēmīgākai, drosmīgākai darīt to, kas darītu tevi laimīgu.

Konsultē grāmatvedības pakalpojumu sniedzēji un finanšu konsultanti – SIA MANA NAUDA, valdes priekšsēdētāja Renāte Rone.

Katram no mums ir hobijs, piemēram, rotiņu gatavošana vai apģērba šūšana. Ir pienācis laiks spert soli uz priekšu un piedāvāt savus pakalpojumus jau plašākai auditorijai. Ir zināms, ka uzsākt savu biznesu nav viegli; bieži vien dzirdot vārdu bizness, cilvēks uzreiz saka: “Kas es par uzņēmēju? Tas viss ir tik nopietni un ir vajadzīgas zināšanas un liela nauda, bet man tās nav.” Taču tieši tev, uzņēmīgai, pozitīvi noskaņotai sievietei, Komerclikumā ir tāds uzņēmējdarbības statuss kā pašnodarbināta persona.

Pašnodarbināta persona?
Tā ir persona, kura veic saimniecisko darbību un ir reģistrēta kā pašnodarbināta persona. Saimnieciskā darbība var būt jebkura patstāvīga darbība par atlīdzību. Par pašnodarbināto personu izdevīgi ir reģistrēties tādā gadījumā, ja darbības joma ir saistīta ar pakalpojumu sniegšanu. Tā ir, piemēram, zinātniskā, literārā, pasniedzēja, aktiera, režisora, ārsta, zvērināta advokāta, zvērināta revidenta, zvērināta notāra, zvērināta mērnieka, zvērināta taksatora, mākslinieka, komponista, mūziķa, konsultanta, inženiera vai arhitekta darbība. Ja uzņēmējdarbība saistīta ar, piemēram, preču tirdzniecību, tad pašnodarbinātās personas statuss nav izdevīgs. Šādā gadījumā izdevīgāk ir reģistrēt sabiedrību ar ierobežotu atbildību.

Esi gatava izmaiņām
Pašnodarbinātās personas statuss ir interesants ar to, ka var reģistrēt personas, kuras sasniegušas 18 gadu vecumu. Piemēram, vēl studējot augstskolā, tu vari piepelnīties, kļūstot par pašnodarbinātu personu. Šī statusa priekšrocība ir tāda, ka tu droši vari strādāt mājās, nav nepieciešamas speciālas telpas vai birojs. Vēl viena pašnodarbinātās personas priekšrocība ir tāda, ka var noteikt savu darba grafiku, darba ražību un klientu loku.
Ja tu esi gatavam kļūt par pašnodarbinātu personu, tev nepieciešams doties uz Valsts ieņēmumu dienesta nodaļu, kurā deklarēta dzīvesvieta, līdzi ņemot pasi un, ja iespējams, tad arī līgumus, kas noslēgti ar potenciāliem klientiem. Statusa reģistrācija ir bez maksas. Pēc pašnodarbinātās personas statusa iegūšanas ir svarīgi nodrošināt savlaicīgu korespondences saņemšanu, kas atvieglo komunikāciju ar valsts iestādēm. Ja deklarētās dzīvesvietas adrese atšķiras no adreses, kur pašnodarbināta persona uzturas regulāri, var rasties problēmas laikus reaģēt uz valsts iestāžu sūtītām vēstulēm. Tāds mazs sīkums var izraisīt problēmas, tāpēc iesākam laikus atrisināt šo jautājumu.

Svarīgi! Atceries par grāmatvedību
Darbojoties kā pašnodarbināta persona, ir svarīgi kārtot grāmatvedību, protams, tā nav tik sarežģīta kā, piemēram, SIA vai AS. LR Komerclikums ļauj grāmatvedību kārtot vienkāršā ieraksta sistēmā. Tas ir kases princips, viss tiek uzskaitīts reālajā naudā (nauda saņemta, nauda samaksāta). Tas iedrošina – tu pati vari kārtot grāmatvedību. Vienkāršā ieraksta sistēma nedod iespēju pārskatīt debitoru un kreditoru atlikumus. Runājot par pašnodarbinātās personas grāmatvedības kārtošanas jautājumiem, jāteic, ka ir cilvēki, kuri tiek galā saviem spēkiem, ja ir apguvuši kursus par grāmatvedības kārtošanu. Ērtāk, protams, uzticēt to profesionāļiem. Ja uzņēmējs nav pārliecināts par savām zināšanām, labāk uzreiz doties pie profesionāļa.

Maksā nodokļus!
Nedrīkst aizmirst, ka, esot pašnodarbināta persona, tev no savas saimnieciskās darbības ir jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis, kas šobrīd ir 15%, tāpat kā sabiedrībām ar ierobežotu atbildību – uzņēmuma ienākuma nodoklis.
Pašnodarbināta persona labprātīgi var kļūt par pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāju. Obligāti jākļūst par PVN maksātāju, ja ieņēmumi gadā sasniedz LVL 10 000 vai viens darījums ir LVL 10 000 vērts. Tādā gadījumā raksta pieteikumu Valsts ieņēmumu dienestam. Jāmaksā iepriekšminētais iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) 15% un Valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI). PVN maksā valsts kasē līdz katra mēneša 15. datumam, VSAOI maksā līdz nākamā mēneša 15. datumam par iepriekšējo ceturksni. IIN maksā 15 dienu laikā pēc deklarācijas iesniegšanas. Ja nodoklis pārsniedz LVL 100, var maksāt trīs mēnešu laikā. Ja pašnodarbināta persona ir PVN maksātāja, tad deklarācija jāiesniedz līdz katra mēneša 15. datumam. Ja tiek veiktas sociālās iemaksas, tad ziņojumus Valsts ieņēmumu dienestam sniedz četras reizes gadā un vienu reizi gadā iesniedz gada deklarāciju.
Esot pašnodarbinātā persona, slimības gadījumā tu var saņemt arī slimības pabalstu, ja ir veiktas valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas. Pabalsta apmērs atkarīgs no iemaksu apjoma.

Atbild ar visu savu mantu
Kā pats galvenais un būtiskākais trūkums pašnodarbinātās personas statusam ir tas, ka, atšķirībā no sabiedrības ar ierobežotu atbildību, pašnodarbinātais par savu saimniecisko darbību atbild ar visu savu mantu.
Ja gadījuma tavā rīcībā ir brīvi naudas līdzekļi vismaz Ls 1000 vai mantiskās vērtības līdzīgā summā (piemēram, datortehnika, iekārtas, mēbeles vai tml.), iesakām apsvērt iespēju dibināt savu SIA, jo šajā gadījumā par savu saimniecisko darbību uzņēmējs atbild tikai ar savu pamatkapitālu.

Banka atbalstīs
Ja tev padomā attīstīties, iegādāties jaunas tehnoloģijas vai uzlabot jau esošās un tev ir nepieciešams tam kredīts, droši vari doties uz banku. Pašnodarbināta persona kredītu var saņemt tāpat kā jebkurš cits, ja var pierādīt savu maksātspēju. Savu spēju apmaksāt kredītu var pierādīt ar izziņu no Valsts ieņēmumu dienesta, kur tiek uzrādīti ienākumi, par kuriem ir maksāti nodokļi. Vajag tikai darīt.

Pieredze
Elīna, fotogrāfe:
„Esmu pašnodarbināta persona jau vairākus gadus. Es strādāju viena. Ir mēneši, kad ir daudz darba, un ir periodi, kad ir tikai divi pasūtījumi. Visus nodokļus maksāju no 400–500 latu mēneša ienākumiem. Grūtības ar grāmatvedību nav, ja ir kādi jautājumi, tad vēršos pēc palīdzības VID, un tur jaukas meitenes man visu paskaidro.
Ieguvums ir tāds, ka droši varu ņemt pasūtījumus no juridiskām personām, kuri pakalpojumu var apmaksāt tikai ar pārskaitījumu. Turklāt man ir sociālas garantijas, piemēram, nesen divas nedēļas pavadīju slimnīcā, un no valsts puses saņēmu sociālo atbalstu, vienkārši vajag rūpīgi krāt čekus.”

SIA MANA NAUDA vēl veiksmi visām espati.lv lasītājām savu radošo ideju pārvēršanā par veiksmīgu uzņēmējdarbību! Mēs ticam, ka jums izdosies!

www.grāmatvedībaspakalpojumi.lv

12 komentārs
 1. Man jau liekas, ka vispirms ir jaaiziet pie gramatveza lai vins izstasta kas un ka jadara, un tad secigi, katru menesi veido attiecibas ar VID. Vienigais, vel viens lieais bridis, kad manuprat ir jadodas pie gramatveza parunaties ir pirms lielas gada atskaites iesniegsanas.

 2. Ja man ir pamatdarbs, un papildus darba vietā man ir jāreģistrējas kā pašnodarbinātai personai, tas ir iespējams? Kādus nodokļus un cik lielā apmērā man tādā gadījumā ir jāmaksā?

 3. katram noteikti vajag konsultāciju par grāmatvedību, bet to ir iespējams saņemt arī VIDā. vēl es zvanīju un konsultējos pasnodarbinatais.lv par grāmatvedību un reģistrēšanos. kā man izstāstīja, ka vajag noslēgt Uzņēmuma līgumu un tad vari sadarboties ar firmu kā pašnodarbinātais.

 4. No sākuma izskatās itkā labi.
  Bet tālāk, kad nodokļi ir pirmajā vietā nevis cilvēks… tas liek aizdomāties. Ja kautkas neparedzēts atgadās (ilgstoša slimība, invaliditāte, bankas krahs) un vēl ir paņemts kredīts. Nu tad ir cauri. Izgērbs tevi un visu gimeni. Nodibinot SIA ja kaut kas, izgērbsi citus. Mūsu gudrās valdības likumi to paredz.

 5. Nik, raksts tapis 2009.gadā, tavs komentārs pievienots 2013. gadā. Laiks iet, likumi mainās…

 6. Vai jums ir nepieciešams kredīts? Vai esat biznesa cilvēks vai sieviete, un jums ir nepieciešams kredīts, lai palielinātu savu biznesu ?? Vai jums ir nepieciešams kapitāls, lai uzsāktu biznesu? Neatkarīgi no jūsu aizdevumu problēmas varētu būt, šeit nāk jūsu palīdzību, jo mēs piedāvājam aizdevumus privātpersonām un uzņēmumiem par zemu un pieejamu procentu likmi.
  Sazinieties ar mums šodien ([email protected] vai [email protected]), lai saņemtu savu aizdevumu šodien.

 7. Vai jums ir nepieciešams kredīts, lai samaksāt rēķinus vai jums ir nepieciešama nauda, lai sāktu savu biznesu, sazinieties ar mums, jo mēs dodam no the aizdevuma, kā zema kā 2% procentu likmi, mēs arī sniegt ilgtermiņa un īstermiņa laiku aizdevumu mor informāciju, sazinieties ar mums pa e-pastu [email protected]

 8. Jums vajag steidzamu kredītu, lai uzsāktu uzņēmējdarbību, vai jums ir nepieciešams kredīts refinansēt, jums nepieciešams aizņēmumu, lai nomaksātu parādu? Vai jums ir nepieciešams iegādāties mašīnu vai māju aizdevumu? Ja jā, jāuztraucas ne vairāk, mēs piedāvājam visu veidu aizdevumu pieņemamām procentu likmi bez kredīta pārbaude! sazinieties ar mums jau šodien pa e-pastu. ([email protected]) (+ 1-617-934-1393)
  Mēs piedāvājam aizdevumus visiem mērķiem. Šodien un saņemt finansējumu 3 darba dienu laikā.
  -Minimālā aizdevuma summa: € 2, 000.00
  -Maksimālā aizdevuma summa: € 100,000,000.00
  -Procentu likme: 2 % gadā
  Lai iegūtu vairāk informācijas, sazinieties ar mums pa e-pastu ([email protected]) (+ 1-617-934-1393)

 9. Jums vajag steidzamu kredītu, lai uzsāktu uzņēmējdarbību, vai jums ir nepieciešams kredīts refinansēt, jums nepieciešams aizņēmumu, lai nomaksātu parādu? Vai jums ir nepieciešams iegādāties mašīnu vai māju aizdevumu? Ja jā, jāuztraucas ne vairāk, mēs piedāvājam visu veidu aizdevumu pieņemamām procentu likmi bez kredīta pārbaude! sazinieties ar mums jau šodien pa e-pastu. ([email protected]) (+ 1-617-934-1393)
  Mēs piedāvājam aizdevumus visiem mērķiem. Šodien un saņemt finansējumu 3 darba dienu laikā.
  -Minimālā aizdevuma summa: € 2, 000.00
  -Maksimālā aizdevuma summa: € 100,000,000.00
  -Procentu likme: 2 % gadā
  Lai iegūtu vairāk informācijas, sazinieties ar mums pa e-pastu ([email protected]) (+ 1-617-934-1393)

 10. Audzini idejas un sāc augt. Cityfinances finansējums Jūsu uzņēmumam. Piesakies jau tūlīt un attīsties kopā ar uzņēmumu! [cenzēts]cityfinances.lv

 11. Damat finanšu Corporation, Inc.

  Mēs esam privāta starptautiskajiem naudas aizdevējiem. Mēs piedāvājam dažādus aizdevumus ļoti zemu procentu likmi par trim procentiem gadā. Mūsu fondi ir nopelnījis tīri no privāto un korporatīvo investīciju portfeļus, mūsu tiešo jurisdikcijā.

  MĒS PIEDĀVĀJAM ŠĀDU VEIDU KREDĪTS BEZ NODROŠINĀJUMA 3 % PROCENTU LIKMI
  * Individuālie aizņēmumi * uzņēmuma aizņēmumiem * investīciju aizdevumi * automašīnas kredīts
  * Studentu kredītu * lauksaimniecības aizdevuma * mājas aizdevums

  Ja jums ir interese par mūsu piedāvājumu lūdzu īsi norādīt šādu informāciju vadībai caur e-pastu: [email protected]

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.