PMS – pirmsmenstruālais sindroms

Pirmsmenstruālais sindroms jeb PMS nav svešs ļoti daudzām no mums, kā arī vīriešiem, kas nereti izbauda šo sindromu sekas, jāsaka gan – netieši. Par PMS sacerētas anekdotes, dažādi smieklīgi stāsti, teikas un leģendas, bet tām, kuras patiešām izbauda visu sindromu plejādi uz savas ādas, smiekli patiesībā nemaz nenāk. Kas īsti ir PMS, kas to veicina un kā to novērst?
Kas ir PMS un no kurienes rodas?

PMS ir psiholoģisku un fizisku simptomu kopums, kas liek par sevi manīt, sākot no 2 nedēļām līdz 5 dienām pirms menstruācijām. Šie simptomi saistīti ar hormonālām izmaiņām sievietes organismā. Lai šos simptomus nesajauktu ar kādas citas slimības izpausmēm, jāatceras, ka PMS ir ciklisks raksturs. Simptomi atkārtojas katru mēnesi no jauna, un šīs izmaiņas sieviete var piefiksēt noteiktu laiku pirms menstruācijām.
Tiek uzskatīts, ka PMS rašanos veicina nepilnvērtīgs uzturs ar paaugstinātu tauku, sāls un asu pārtikas produktu daudzumu, pārmērīga kafijas, melnās tējas, kokakolas un alkohola lietošana, smēķēšana, būtisko taukskābju trūkums organismā, nepietiekamas fiziskās aktivitātes un arī stress. Vārdu sakot, šos simptomus var izraisīt jebkas, jo ar vārdu stress mēs saprotam gan kaitinošas suņu rejas un mašīnas signalizēcijas skaņu zem loga, gan to, ka drēbju skapis tieši pirms ballītes apmeklējuma atkal ir tukšs. Jebkurā gadījumā zinātnieki īstenos cēloņus joprojām meklē, jo tieši tāds taču it viņu uzdevums. Droši ir tikai tas, ka ar PMS sievietes bijušas pazīstamas arī senatnē. PMS biežāk novēro sievietēm 30–40 gadu vecumā, kā arī dzemdējušām sievietēm.

KĀ IZPAUŽAS?
PMS raksturīgas fiziskās pašsajūtas un emocionālās izmaiņas, kuru dēļ stiprais dzimums mēdz uz laiku izvākties no mājas, dodoties makšķerēt vai uzturoties darbā ilgāk. Novērojamas biežas garastāvokļa maiņas, viegla aizkaitināmība, nervu spriedze un pat depresiju. Var būt paaugstināta uzbudināmība, svara pieaugums, slikta pašsajūta un galvassāpes cikla otrajā pusē, ādas patoloģijas (riebīgi izsitumi vai pūtītes), viegls krūšu dziedzeru jutīgums, diskomforta sajūta vēderā, nogurums un miega traucējumi. Ir pilnīgi pašsaprotami, ka tas viss apgrūtina ierasto dzīves ritmu. Lai iedzītu sieviešu dzimumu vēl lielākās šausmās, ir noskaidrots, ka mūsdienās pazīstamas vairāk nekā 150 (!) dažādas premenstruālā sindroma izpausmes, kas, tuvojoties menstruācijām, ietekmē daudzu sieviešu garastāvokli, darba spējas, veselo saprātu utt. Parasti PMS organismā aiztur dažus litrus šķidruma, kas izraisa sāpes krūtīs, vēdera pūšanos, tūsku locekļos un saasina arī citus simptomus. Lai gan jau tā nemitīgi cīnāmies par to, lai atbrīvotos no liekajiem kilogramiem, ūdens uzkrāšanās var palielināt ķermeņa svaru līdz pat 2 kg. It kā ar to vēl nepietiktu, ir sievietes, kas pirmsmenstruālajā periodā jūt paausgtinātu apetīti — gribas ēst visu pēc kārtas vai parādās kāre pēc kāda konkrēta produkta, piemēram, saldumiem.

KĀ NOVĒRST?
Pretsāpju medikamenti. Daļa sieviešu šo problēmu cenšas novērst, lietojot dažādus pretsāpju medikamentus. Sāpes patiešām uz laiku norimst, bet simptomi kā tādi saglabājas. Palīdz vienīgi speciāli bezrecepšu medikamenti, kas samazina sindroma ietekmi uz veselību un pašsajūtu. 

Ginekologs
. Vispareizākais veids būtu rast risinājumu šīm roblēmām kopā ar savu ginekologu. Ārsts ieteiks, kā labāk rīkoties konkrētajā situācijā, kā arī izvērtēs, kas tieši konkrētās sievietes dzīvesveidā būtu jāmaina, lai nepatīkamo sajūtu buķete mazinātos. Labākais variants ir ierīkot savu pirmsmenstruāciju sajūtu dienasgrāmatu, tas ir, pāris mēnešus atzīmēt savas sajūtas pirms menstruācijām, jo, atnākot pie ārsta, varēs ātri izvērtēt, kuri simptomi jāārstē un kā to darīt. Tāpat PMS var mazināt pareizā kontraceptīvā līdzekļa izvēle, ko apspriedīsiet kopā ar savu ārstu. Kā zināms, šobrīd jau klajā nākušas jaunas hormonālās tabletes, kas mazina nepatīkamos simptomus.

Fiziskās aktivitātes.
Neskatoties uz individuālajiem cēloņiem, ieteicams lietot sabalansētu uzturu, izvairīties no pārmērīga stresa, kā arī dot priekšroku fiziskajām aktivitātēm, piemēram, peldēšanai, vingrošanai, pilatēm vai jogai. Arī tas, ka PMS laikā nav ieteicams sportot, ir mīts. Fiziskas aktivitātes ir pat ieteicamas.

Vitamīni
. Kas attiecas uz garastāvokļa maiņām, ieteicams lietot B grupas, kā arī A+E vitamīnus. Izteiktākos gadījumos ieteicams lietot ne tikai vitamīnus, bet arī minerālvielas — magniju un kalciju. Ja ir sūdzības par pietūkumu, uzturā jāsamazina sāls patēriņš.

Miers un režīms
. Ļoti vēlams, lai sievietei būtu sabalansēts darba un atpūtas režīms, kā arī pilnvērtīgs miegs. Cik vien iespējams, jāsakārto sava ikdienas dzīve, lai neatrastos nemitīgā stresā. Lietas jāmācās saplānot jau iepriekš, nevis pēdējā brīdī. Nokavēts autobuss, izlādējies telefons, nenomaksāts rēķins vai citas sadzīviskas ķibeles arī var kalpot par iemeslu stresam.

Homeopātija. Nepatīkamās sajūtas palīdz novērst arī homeopātiskie līdzekļi — nomierinošas tējas un dabiskas izcelsmes preparāti, par kuriem vari interesēties homeopātiskajās aptiekās. 
Nav jau tā, ka PMS tikai bojā mūsu dzīvi. Ne visas cieš no šīm nepatīkamajām sajūtām, bet gandrīz visas tās izmantojušas kā aizbildinājumu brīžos, kad tas ir izdevīgi, it sevišķi akcentējot pašu menstruāciju postošo iedarbību uz pašsajūtu. Mēs, sievietes, esam pietiekami viltīgas, lai šo “netuvojies man” periodu izmantotu savā labā – paņemtu brīvdienu darbā, neapmeklētu kādu ne visai saistošu pasākumu utt. Tāpēc, ja šie simptomi nešķiet pazīstami, zini, ka arī tas ir normāli. Ir sievietes, kurām šis ļaunais murgs iet secen, un, ja esi viena no tām, vari tikai priecāties.

16 komentārs
 1. Jaaaa, jau nedeļu pirms jūtu visus priekus, bet nu nav tā, ka pa sienām jārāpo. It kā jau viarākus gadus ir spirāle, bet tikai pēdejā gada laikā kaut kas ir mainījies.

 2. Šajā periodā, ko sauc par PMS es varu iznīcināt pilnīgi visu sev apkārt stāvošo/eksistējošo ar vienu acu skatienu. Apēst visu, kas pagadās un trīreiz lielākās porcijās kā parasti. bet, kad tas viss beidzās, esmu īsts enģelītis. Nopietni, pēc dabas jauka un forša sieviņa/draudzene/māsa/meita 🙂
  Kaut kā apzinoties, ka ir PMS vnk IR jāiemācās tas apvaldīt.. Tur vairs nelīdz nekādi padomi, ja reiz tiek iesēts, ka tas tak ir normāli – Tev ir PMS un vari uzvesties kā fūrija. Es mācos, joprojām mācos kontrolēt savu trako uzvedību šajā tik ļoti saspringtajā laikā 🙂 Lai mums izdodās! 😉

 3. Starp citu, man tieši PMS un mēnešreižu laikā ir vislabākie sasniegumi sporta sacensībās.

 4. Pati esmu ievērojusi kas esmu tāda nedaudz satraukta, tīri tā ka satraucies par daudziem sīkumiem, vai vnk otrādi ir pilnīgi vienalga par visu. Bet paldies manam puisim kurš mani atbalsta un mierina ja kkas notiek netā

 5. Man PMS kā tāda nav. Nav un viss. Kā sākas MR, tā arī sākas, reizēm pat nejūtu, kad sākas, tikai konstatēju faktu. Nav visām PMS, muļķības tas.

 6. PMS ir sieviešu izlaidība, tas laiks, kad tiek uzskatīts, ka sieviete drīkst izgāz dusmas pār apkārtējiem it īpaši vīriešiem (esat ievērojuši, ka PMS laikā sieviete uz citu sievieti izgāž dusmas mazākā apmērā nekā uz vīrieti). ir vairāki veidi, kā sakārtot savu iekšējo pasauli un atbrīvoties no iekšejiem konfliktiem – joga, meditācija…

  Ja cilvēks otru MĪL, tad nekad uz to otru pat neradīsies dusmas. DUSMAS liecina, ka mīlestības vienkārši nav. Ja spēj dusmoties, tad tu NEMĪLI.

 7. Ja jau sievietes nevar savaldīt savas dusmas PMS laikā un izgāž tās uz vīriešiem, tad laikam jau viņi ir to pelnījuši.Nevar jau visu mūžu paturēt sevī visu, muļķigi smaidīt izliekoties ka viss ok…..lai vīrieši par to aizdomājas. Sievietes vajag vairāk lutināt, tad arī neviens dusmaz neigāzīs pār stipro dzimumu….Nekā personīga 😉

 8. Nē, nu kā var teikt nav! Pati mokos veinmēr nedēļu pirms m.r. garastāvoklis mainās, krūtis sāp, sagurums. Un katru mēnsi tā.Un cik esmu runājusi ar daraudzenēm, visām ir līdzīgi.Nu tad ir super- truper sievietes kuras tas neskar, un ir jau labi, ka tā.Tam gan piekrītu ka jāmāks sevi savākt es mācos, esmu nedaudz neiecietīgāka bet nu jau esmu iemācijusies to negatumu sevī iekšā savākt:)

 9. Reizēm uznāk, reizēm nē. Bet ir kas cits…:). Kad pāriet garastāvokļa maiņas, sākas tīrais iekāres trakums. Vīrs starā, jo man reāli nepietiek. Esam izmēģinājuši vistrakākās lietas. Bet par untumiem – aizbraucam uz mežu, izstaigājamies, ziemā izbraucam ar sniega motocikliem, un no untumiem nav ne miņas. Ja ir pavisam slikti, vīrs mani palutina, noliek pagulēt. Kad pamostos, vakariņas ir pagatavotas, bērniem skolas darbi padarīti. Nē, dusmas neizgāžu, par ko tad? Bet tam visam vajag mīlestību. Un saprast otru. Un neaizmirst pateikt – piedod, ja kas ne tā, un paldies, ka palīdzēji.

 10. agrāk tam nepievērsu uzmanību, bet tagad, it sevišķi, ja iepriekš bijis kāds stresa periods, kādas antibiotikas, vai kaut kas tāds, tad ir izteiktāk.
  tieši šobrīd, sēžu un domāju- a ko man galva tā sāp un krusti? jā jā- man laikam ir PMS 😀
  kādreiz bija tikai uzpūties vēders, varbūt lielāka apetīte, jūtīgas krūtis, vēders, bet tagad ir nācis klāt vēl tāds zvērs kā uzbudinājums- šeit es domāju- nemiers, raudulīgums, vainas apziņa, kaut kas nav labi, piekasos vairāk kā parasti. Mēģinu ar to cīnīties, jo saprotu, ka mans mīļotais vīrietis ne pie kā nav vainīgs un nedrīkst no tā ciest. Tāds mums sievietēm liktenis! ieraujam uzpūtušos vēderu, izdzeram kādu tabletīti, lai nesāp galva un vēders un turpinam būt SIEVIETES!

 11. Nez vai tas ir pms, ja man ir nedaudz slikta dūša un sāp vēdera lejasdaļā kreisajā pusē? Kā vispār noteikt, kad sāksies menstruācijas?

 12. Agrāk neko nejutu, tagad jau apmēram 2 nedēļas pirms jūtu velkošu sajūtu, galva kā spainis, nogurums (lai arī miegs nav man pietiekošs..aizejot gulēt uz pusnkati un možoties 7:00, lai bērnu tuntulētu uz dārziņu). Ik pa brīdim liekas, ka uznāk karstums un sašķebina nedaudz dūšu, ne līdz vemšanai, bet tā sūdīgi uzmet. Nav tā, ka kājas nevarētu pavilkt – tas nē..varu iet un darīt. Tiesa, labāk dotu priekšroku pa dienu nosnausties 😀 Gaidu MR, cerams ka nebūs kāds supraizīts 😀 Nesenā vilkšana vēderā liecina, ka MR ir jābūt. Vienmēr laiku pēc šādas vilkšanas MR parādās. Mulsina tikai tas miegainums, galvas nīdēšana un nelabums. Plusā visam vēl 2x nedēļā ir ārpusmājas nodarbības, kuras diži kavēt nevaru.

 13. Man arī kādreiz nebija tāda PMS. Nu vienīgi jūtami palielinājās apetīte un piebrieda krūtis. Bet tagad… Tās ir pilnīgās šausmas! Gan man pašai, gan apkārtējiem. Vispār es esmu mīļumiņš un jaukumiņš, bet PMS laikā kļūstu kašķīga, aizdomīga, atceros sen aizmirstus pārinodarījumus. Strīdi rodas uz līdzenas vietas. Tas ir briesmīgi. Pēc tam pati jūtos vainīga, ka tā..
  Mīļie vīrieši, lūdzu saprotiet, ka tās neesam īstās mēs – tie ir hormoni, kas mūs pašas tracina!

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.