PMS – kā to atpazīt un SAVALDĪT?

Reta ir tā laimīgā, kura nezina, ko nozīmē reizi mēnesī no mīļas kaķenītes pāvērsties par nevaldāmu zvēru. Diemžēl PMS ar mums veic nejaukas spēles. Nepadodies, tu vari to kontrolēt!

Mēness cikls ietekmē ne vien dabu, bet arī sievietes organismu – gluži kā noslēpumains pulkstenis tas ik pēc 28 dienām (varbūt nedaudz ātrāk vai lēnāk) svin jaunu auglības ciklu. Tūlīt pēc ovulācijas organisms sāk gatavoties jaunas dzīvības rašanās notikumam un visā ķermenī notiek virkne izmaiņu. Hormonu līmenis sāk svārstīties, un tas ietekmē pašsajūtu. Ne vien fizisko, bet arī emocionālo.
Līdzīgus emocionālos kritumus un pašsajūtas pasliktināšanos pirms mensturācjām izjūt lielākā daļa pasaules sieviešu. Pēc dažādu pētījumu un aptauju rezultātiem, PMS vairāk vai mazāk bojā dzīvi aptuveni astoņām no katrām desmit sievietēm, bet vismaz divām šīs dienas ir izteikti mokošas.
Patiesībā PMS simptomus ir grūti formulēt, jo katrai sievietei reizi no reizes tie var būt nedaudz savādāki. Drošākā pazīme, ka šādas vai tādas nepatīkamas izjūtas piemeklē katru mēnesi, vienā un tai pašā laikā.


KAS VEICINA PMS RAŠANOS?
Protams, rodas jautājums, kas ir tās divas laimīgās, kuras premenstruālo sindromu neizjūt, un kāpēc tā. Viens no iemesliem ir iedzimtība, un to nu tu nekādi nevari ietekmēt.
Taču daudz kas ir atkarīgs arī no tevis, jo mediķi uzkata, ka PMS ļoti ietekmē tavs dzīvesveids. Svarīgākais ir ēšanas paradumi, fiziskās aktivitātes un emocionālā stablitāte, kā arī kaitīgie ieradumi.
Tātad premenstruālo sindromu veicina:
    •    nepilnvērtīgs uzturs, kurā ir pārāk daudz taukvielu un sāls, kā arī saldumi
    •    ļoti asu ēdienu lietošana
    •    nepiesātināto taukskābju trūkums ēdienkartē
    •    fizisko aktivitāšu neesamība, mazkustīgs dzīvesveids
    •    stress un nervozitāte ikdienā
    •    pārāk daudz kofeīnu saturošu produktu diētā (kafijas, tējas un kolas dzeršana)
    •    alkohola lietošana
    •    smēķēšana
    •    menopauzes tuvošanās

KĀ ATPAZĪT?
PMS joprojām ir līdz galam neizpētīts. Jāpiebilst, ka veids, kā katra sieviete to izjūt, var ļoti atšķirties.  Pašlaik mediķi uzskata, ka ir aptuveni 150 dažādi simptomi, kas raksturīgi PMS.
Dažos avotos izdala četrus dažādus PMS paveidus. Lai gan uzreiz jāpiebilst, ka tikpat labi var būt tikai viens simptoms, kā arī vesela to grupa vai visas četras kopā ņemtas.
Un tātad:
    •    PMS var radīt garastāvokļa maiņas, nemiera sajūtu, vieglu uzbudinājumu, aizkaitinātību, spriedzi. Tam parasti seko nepārvarams nogurums;

    •    atsevišķi mēdz izcelt derpesīvu noskaņojumu, kura pavadoņi ir raudulība, apjukums, aizmāršība. Dažkārt komplektā nāk arī miega traucējumi;

    •    klasiska PMS pazīme, ko izjūt vairums sieviešu, ir ēšanas taucējumi. Lielākā daļa nedēļu vai divas pirms kārtējām menešreizēm mēdz piedzīvot krasas izsalkuma lēkmes. Bieži vien gribas ko treknu vai saldu, ko ikdienā nemaz tik bieži neēd. Rezultāts – vari iedzīvoties arī galvassāpēs, reiboņos. Nekas neparasts nav arī pūtīšu parādīšanās;

    •    un visbeidzot – šķidruma aizture, svara pieaugums un izteikta  vēdera pūšanās, kā īri pārlieku jutīgas krūtis, uztūkušas potītes un pirksti.

PMS raksturīgi, ka simptomi parādās regulāri, noteiktās dienās pirms menstruāciju sākuma un atkārtojas no mēneša uz mēnesi. Tomēr neskrien uzreiz uz aptieku pēc zālēm pret PMS, līdzīgus simptomus var radīt vēl virkne citu saslimšanu, tāpēc vispirms dodies pie ārsta, lai noskaidrotu veselību.
Jau pirms ārsta vizītes ieteicams ieviest tādu kā PMS dienasgrāmatu, kurā pieraksti simptomus, kas tevi traucē, un laiku pirms mensturācijām, kad tie parādās, tas palīdzēs ginekologam vieglāk izvērtēt situāciju.

KĀ SAVALDĪT?
Ja esi pārliecinājusies, ka tas tiešām ir PMS, kas traucē baudīt dzīvi, nepadodies. Diemžēl vairums sieviešu uzskata, ka vienīgās zāles pret PMS ir pretsāpju tabletes. Tās gan sniedz īslaicīgu efektu pret sāpēm, tomēr nekādi nepalīdz tikt galā ar pārējiem PMS radītajiem simptomiem. Protams, ir medikamenti kas palīdz tieši pret PMS, bet vispirms noskaidro, ko savas pasšajūtas uzlabošanai vari darīt pati.

    •    Saprātīgākais risinājums būtu doties pie ginekologa. Ārsts spēs pareizāk novērtēt situāciju un ieteikt risinājumus. Iespējams, pietiks, ja mainīsi dažus savus ikdienas paradumus, bet, iespējams, tev var palīdzēt medikamenti.

    •    Ļoti nozīmīgas ir fiziskās aktivitātes. Protams, šajās dienās tev nevajadzētu skriet maratonu vai citādi nodzīties līdz nemaņai. Bet viegla sportošana neilgu laiku pašsajūtu uzlabos. Ieteicamas ir vismaz 4 līdz 6 pusstundu garas nodarbības nedēļā. Sportojot organisms ražo laimes hormonus, tāpēc pēc nodarbības oma uzlabosies un arī citādi jutīsies labāk.

    •    Ja esi nogurusi un satraukta, lūkojies pēc relaksācijas vingrojumiem.

    •    Seko līdzi tam, ko ēd. Tā kā PMS bieži vien nāk komplektā ar izsalkuma sajūtu, ēd bieži, bet nelielām porcijām. Izvēlies pilngraudu produktus, rīsus, pākšaugus (ja tie nepūš tavu vēderu) un putras. Ja esi kārumu mīļotāja, lūkojies, lai ēdienā būtu vairāk šķiedrvielu un proteīnu, kas  palīdzēs tikt galā ar cukuru. Kādu tumšās šokolādes gabaliņu vai citu kārumu vari notiesāt, tomēr nepārspīlē.

    •    Lūkojies, lai divas nedēļas pirms menstruālā cikla sākuma tavā uzturā būtu pēc iespējas mazāk sāls. Tas palīdzēs mazināt uztūkumu un krūšu jutīgumu.

    •    PMS laikā tavs organisms var kļūt jutīgāks arī pret alkoholu un nikotīnu. Iespējams, ka parasti, izdzerot pāris glāzes vīna, nejūties slikti, bet tieši pirms menstruācijām tās tevi var nogāzt no kājām. Tāpēc centies šai laikā ierobežot alkohola lietošanu un smēķēšanu līdz minimumam.

    •    Ļaujies atslābinošām procedūrām, piemēram, aromātiskai vannai. Šādam nolūkam noderēs kumelīšu, lavandas, kadiķu un ģerānijas eļļas, kas palīdz mazināt nemieru. Tikai lūkojies pēc dabiskām, jo ar ķīmiski sintezētām vēlamais efekts var izpalikt.

    •    Gan  relaksācijai, gan tūsku mazināšanai var palīdzēt masāža. ļaujies un atslābsti. 

    •    Netaupi laiku uz miega stundām. Ja nebūsi pietiekami izgulējusies, PMS radītie simptomi var pastiprināties. Veselīgam miegam nepieciešamas aptuveni astoņas stundas atpūtas un miera.

    •    Dažkārt nepatīkamās izjūtas mazina arī vitamīnu lietošana. Lūkojies, lai tevis izvēlētajā kompleksā būtu B grupas vitamīni, kā arī A un E vitamīns. Daži Rietumu speciālisti uzskata, ka pārvarēt  PMS palīdz arī kalcijs.

    •    Pašsajūta uzlabosies, ja sakārtosi savu ikdienu, cenšoties izvairīties no stresa situācijām. Protams, ir brīži, kas nav atkarīgi no tevis, bet mēģini stresu neradīt pati. Uz tikšanos izej laicīgāk, lai sastrēgums uz pilsētas tiltiem nebūtu kā katastrofa, uzlādē mobilo sev un bērniem un ieliec somā mazu tumšo šokolādīti, ja situācija kļūst nekontrolējama.

    •    Izvēloties lietot medikamentus, neskaties uz pretsāpju preparātiem, jo tie nomāks tikai šo vienu simptomu. Aptiekās pieejami daudz un dažādi līdzekļi, kas palīdz cīnīties ar PMS simptomiem. Aprunājies ar ārstu vai farmaceitu, lai izvēlētos sev piemērotāko.

    •    Ja nevēlies lietot tradicionālos medikamentus, nemieru un citas nepatīkamās sajūtas vari mazināt, dzerot zāļu tējas vai lietojot kādu fitopreparātu vai homeopātisku līdzekli.

21 komentāri
 1. Tā problēma, kas mani kaitina visā šai sakarā ir uztūkšana. Vairākas dienas pirms esmu bez maz vai par izmēru lielāka. Un tad vēl ir galvassāpes, ar kurām bez saridoniem un ībumetīniem tā ar neesmu sapratusi – kā cīnīties. Vispār viena ķēpīga lietas tas PMS un tad M.

 2. Nu jā, man nav nekādas dumsu lēkmes, vai slikts garastāvoklis, bet es fiziski pirms tam ļoti slikti jūtos. Svīstu, jūtu nogurumu, spēku izsīkumu. Regulāri sportoju, bet kādu 1/2 nedēļu pirms mokos sortojot – ir fiziski grūti. Un tas, ka ginekologi ko var ieteitk’? – atļaujiet pasmaidīt. Viņi apskata atvas analīzes un saka, ka viss ok – tātad, jums vienkārši tāda reakcija un viss.

 3. Kurš tad var atļauties šitāar sevi nēsāties ik pēc trim nedēļām? Vienkārši jāpieņem tās lietas kā ir. Uz visu mūžu jau neesam tam nolemtas.

 4. ne jau velti sievietes ar lielu sajūsmu izvēlas tās spirales ar hormoniem, kuras nomāc mēnešreizes. lai arī ārsti saka, ka diez cik labi nav, bet tas taču reāli atvieglo dzīvi – nav ne PMS, ne pašu mēnešreižu, ne satraukuma palikt nevēlamā stāvoklī.

 5. A ko darīt, ja tiešām jūtos ļoti slikti? Izlikties, ka nejūtos? Tev vienkārši tas nenorit smagā formā, tādēļ arī vari tik vīzdegunīgi spriest.

 6. Varbūt tu zini, cik maksā tādas hormonālās spirāles? Un uz cik ilgu laiku tādas liek? Labprāt aiztaupītu sev visu to, ko tādām pteicoties var aiztaupīt.

 7. Kas tā par attieksmi pret savu ķermeni un tā normālu, dabisku funkcionēšanu??? Varbūt uzreiz dzimuma maiņu veikt, nevis niekoties ar menstruāciju izskaušanu?????

 8. Sāli, starp citu, labāk vispār uzturā nelietot. tas nemaz neattiecas tikai uz divām nedēļām pirms m/reizēm.

 9. Nemaz nevajag gaidīt menopauzi vai dzīt iekšā ķīmiju. Vēl jau paspēs;) Vajag laist pasualē bērnu, tad arī visas tās saasinātās mēnešreižu izpausmes pašas ņem un saregulējas.

 10. Man parasti kādas pāris dienas pirms ir pilnīgi neciešams garastāvoklis. Es to zinu, ar to rēķinos, dzeru asinszāles un balderjāņu tējas, cenšos aiziet uz baseinu, pirti, bet neko jau daudz tas nelīdz.

 11. Manuprāt, katrs cilvēks var darīt kā tīk. Viņš par sekām ari uzņemas atbildību. Ja traucē mēnešreies un ir iespēja no tām atbrīvoties, tad ne tev taču gudri spriest par dabiskumu?! Tā ir katras pašas izvēle.

 12. Nebiju dzirdējuis ka alkohols pasliktina kopstāvokli. Ņemšu vērā un pamēģināšu darbojas tas tā vai nedarbojas.

 13. dzīvoju kopā ar māsu. versija, ka kopā dzīvojošām sievietēm ar laiku noregulējas vienāds cikls, ir pierādījies. tas nozīmē – divas ar PMS sirgstošas sievietes zem viena jumta!!! brīžam iet zibeņi pa gaisu, bet pēc nedēļas jau par to pasmejamies.

 14. Jā, esmu dzirdējsui, ja draudzenes bieži kopā tusējas vai dzīvo, tie cikli sāk saskanēt, kāpēc vispār tas tā notiek?

 15. Nepiekrītu, man pašai ir spirāle Mirena jau vairāk kā 2 gadus, MR ir katru mēnesi, tiesa ļoti vājas, bet ir un aptuveni ik pēc 3 mēnešiem ir izteikts PMS, kad kādas 3 dienas pirms MR jūtos slikti, tad arī pēc tam seko MR ar lielāku asiņošanu nekā parasti. Nav vienas formulas visām sievietēm, katrai tas ir individuāli, bet man katrā ziņā šī kontracepcija pēc bērna ir vislabākā. Ārste arī teica, ja atrod sievietei īsto kontracepciju, tad viss ir normāli – svars, libido utt.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.