Pirmās nedēļas PĒC dzemdībām – lietas, ko māmiņu kursos tev NEPATEICA

Ja jau bērna piedzimšana ģimenē ienes tik neaprakstāmu laimi, tad kā nākas, ka tik daudz ir dzirdēts par pēcdzemdību depresiju? Bēbja ienākšana ģimenē bieži vien salīdzināma ar īstu kultūršoku, jo ikdienā izmainās viss un uzreiz. Tas nekas, ka dzemdībās esi nogurusi, mammas pienākumi negaidīs līdz būsi izgulējusies… 

GALVENIE RISKA FAKTORI
Neinformētība. Gaidot mazo un nemaz neinteresējoties par zīdaiņu kopšanu, var iedzīvoties pamatīgās nepatikšanās. Nē, protams, nav jāizlasa visi forumi, 5 enciklopēdijas un jākonspektē citu mammu pieredze, tomēr apdomāt pamatjautājumus, piemēram, vai barosi ar krūti, ko darīsi, ja piena nepietiks, vai mazuļa tētis arī celsies pa naktīm, un painteresēties par tiem nenāks par sliktu.

Pārāk daudz informācijas
. Dekrēta atvaļinājumā ir daudz laika un maz spēka, tāpēc ir viegli ieslīgt interneta dzīlēs. Ne visa iegūstamā informācija ir patiesa, turklāt bieži vien pieredzē dalās tās sievietes, kam ir kādas grūtības vai sarežģījumi, kas ne tuvu nepiemeklē katru sievieti. Tā vietā, lai prātotu, vai arī tev jādzer hormonu tabletes un vai dzemdībās ārsts negulsies tev uz vēdera, lai palīdzētu bērnam piedzimt, izrunājies ar ginekologu un dodies garās pastaigās!


BIEŽĀKIE KLUPŠANAS AKMEŅI
Piens un krūtis. Barot ar savu pienu ir pašsaprotami, vai ne? Bet vai tavus krūšu galus mazulim būs viegli satvert? Vai lietosi uzgaļus? Un vai tu zini, ka pirmajās dienās pēc dzemdībām, īpaši pēc ķeizargrieziena, piena var arī nebūt? Ko darīsi šādā gadījumā? Turklāt krūšu gali mēdz saplaisāt līdz asinīm, bet bērns brēkt ik pēc 10 minūtēm (un tā kā sākumā tu nesapratīsi, kas viņam vainas, liksi pie krūts bieži).

Puņķi un asaras
. Jā, jā, vecmāte jau teica, ka pēc dzemdībām gaidāmas hormonu vētras un asaru nokrišņi. Kurai tad nav garastāvokļa maiņas bijušas?! Šis nav salīdzināms – tu raudāsi no mīlestības pret vīru tik pat sirsnīgi kā par to, ka saplīsis balons un brīžiem nesapratīsi, vai tiešām banāna biezā miza ir tik bieza vai arī kaut kas nav kārtībā ar tevi pašu. Vienkārši pieņem to un ja iespējams ar humoru, mainīt tāpat tu neko nevari. Un galvenais nevaino vīru! Viņam arī gribas raudāt.

Miegs
. Tev nebūs laika gulēt. Ja pēdējos mēnešus neizgulējies vēdera dēļ, pati vainīga. Tagad tu gulēsi tikai tad un ja mazais cilvēks tev atļaus. Nekašķējies lieki ar vīru, tad ir cerības, ka viņš kādreiz piecelsies tavā vietā, lai nomierinātu mazo. Šī ir lieta, kas vienkārši jāpieņem, jo citu variantu nav.

Kam taisnība?
Mamma saka, lai pēc barošanas vienmēr sagaidi atraudziņu, bet medmāsa slimnīcā teica, ka vari droši likt mazo uz sāniņa čučēt uzreiz. Ārste teica sākumā neiet pastaigās ilgāk par pusstundu, bet draudzene ar savu jaundzimušo jau pēc nedēļas bija pārgājienā. Kam taisnība? Atrodi vienu, uz kura viedokli paļausies un dari tā. Neaizmirsti – tagad tu esi mamma un mamma vienmēr zina, kā ir pareizi! Uzticies sev!

Kāpēc viņš raud?
Daudz variantu jau nav – mazais grib vai nu ēst vai gulēt. Un kad nav skaidrs, kas tieši par vainu, visbiežāk tās ir vēdersāpes. Galvenais nesatraucies (it kā tas būtu iespējams!) – pēc pāris mēnešiem tu jau no pusraudiena sapratīsi, kas vainas.
UN VĒL…
Nesasapņojies, ka pirmajās dienās pēc dzemdībām būsi skaista kā no pamperu reklāmas, un tava ikdiena rožaina kā dažos TV raidījumos. Pacietība un paļāvība noderēs, jo mainīt tik pat gandrīz neko nav iespējams! Jo ātrāk pielāgosies tam, ka uz kādu laiku ikdiena nepieder tev pašai, jo ātrāk kļūs vieglāk!

8 komentāru
  1. nu Johaidī, ja es visu šito būtu izlasījusi pirms saviem trim bērniem, noteikti ne uz nebūtu parakstījusies 😀

  2. Labs, patiess raksts. Šķiet, ka autore zina par ko runā! Tieši tā arī ir, bet piekrītu iepriekšējam komentāram – visas tāpat ir tikušas galā un bieži parakstās arī uz otro un trešo bēbi, jo tas prieks un laime aizstāj visus šos, būsim godīgas – sīkumus 🙂

  3. Šis bija labs:”Un galvenais nevaino vīru! Viņam arī gribas raudāt.” 🙂 🙂 🙂

  4. “Miegs. Tev nebūs laika gulēt. Ja pēdējos mēnešus neizgulējies vēdera dēļ, pati vainīga. Tagad tu gulēsi tikai tad un ja mazais cilvēks tev atļaus. Nekašķējies lieki ar vīru, tad ir cerības, ka viņš kādreiz piecelsies tavā vietā, lai nomierinātu mazo. Šī ir lieta, kas vienkārši jāpieņem, jo citu variantu nav.”
    Piecelsies tavā vietā – nē nu šitas iespārda!!!! Manā vietā!!!!! Bērnu abiem vajag, bet šim redz jāceļas manā vietā…

  5. jau taapat bernus ipasi negribas, kad vel palasu par asinjainajiem kruushu galiem, tad vispar…

  6. Sieviete ,kura vienmēr ir gribējusi bērnu viņa būs laimīga pēc dzemdībām turot savu mazo kaut vai viņa nav izgulējusies, vai viņai kaut kas sāpēs utt. Dzemdības ir smags process kā arī pēc dzemdību process, to apzinās visas. Vīrietim,kuram rūpēs kā jūtas viņa sieva/draudzene viņš būs blakus un palīdzēs.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.