PINNES pieaugušo vecumā – ko iesākt?

Problemātiska āda pieaugušajiem diemžēl ir realitāte, kas skar ļoti daudzas sievietes. Tas ir ādas tips, kas prasa ļoti rūpīgu un sistemātisku kopšanu. Taču labā ziņa ir tāda, ka apzinoties savu problēmu un izvēloties atbilstošu pieeju tās risināšanai, ir sasniedzami labi rezultāti. Šoreiz – par problemātiskas ādas iemesliem un būtiskākajiem ieteikumiem tās kopšanā!

PROBLEMĀTISKA ĀDA PIEAUGUŠAJIEM  – KĀDĒĻ?
Pētījumi rāda, ka vidēji katra piektā sieviete vecumā no 20 līdz 40 gadiem sastopas ar problemātiskas ādas jautājumu. Ne visām tās ir ļoti izteiktas, bet ir tādas sievietes, kam šī problēma ir nopietna. Vēl niansētāki pētījumi uzrāda vēl precīzākus skaitļus – no problemātiskas ādas pazīmēm cieš 50% sieviešu vecumā no 20 – 29 gadiem, 35% sieviešu no 30 – 39 gadiem, un 26% sieviešu vecumā no 40 līdz pat 49 gadiem. Šie ir gana nopietni skaitļi, lai būtu skaidrs, ka šis jautājums nav tikai iedoma vai untums. Problemātiska āda pieaugušajiem ir reāla parādība, kas prasa uzmanību un attiecīgu kopšanu.

Ja sievietei ir problemātiska āda jau esot pieaugušai, pie vainas lielākoties ir tieši hormoni. Būtībā tas ir hormonālās sistēmas disbalanss, kas rada pastiprinātu ādas tauku dziedzeru darbību, kā rezultātā āda taukojas, parādās melnie punkti, pēcāk jau pašas pumpas. Šīs parādības var saasināties un atkal samazināties menstruālā cikla dažādu dienu ietvaros. Ir sievietes, kam problēmas ar ādu saasinās tieši pirms menstruācijām, ir tādas, kam tieši ovulācijas laikā. Ir tādas, kam tieši pretēji – problēmas ir pārējā laikā, bet pirms menstruācijām āda paliek smuka, gluda. Tas viss saistīts ar vīrišķo hormonu līmeni sievietes organismā – ja tas ir pārāk augsts, var būt problēmas ar ādu.

Protams, nevar viennozīmīgi apgalvot, ka pie vainas ir tikai hormonālā sistēma. Ādu spēj ietekmēt daudz kas cits, piemēram, imūnās sistēmas darbība. Ikdienas dzīvesveids, nepārdomāts vai pat kaitīgs uzturs, valdošais stress atstāj iespaidu un pastiprina ādas problēmas.

Interesanti ir arī tas, ka problemātisku ādu ļoti ietekmēt spēj grūtniecība – reizēm tās laikā sievietēm, kam bijušas problēmas ar ādu, tās gandrīz izzūd, vai tieši otrādi – ja nav bijušas pirms tam, grūtniecības laikā var saasināties. Arī te pie vainas, protams, ir hormoni, kuru līmenis grūtniecības laikā ievērojami mainās.

5 BŪTISKĀKĀS LIETAS, KAS JĀŅEM VĒRĀ PROBLEMĀTISKAS ĀDAS ĪPAŠNIECĒM
Apmeklē savu ārstu.
Tas patiesībā ir pirmais un pats galvenais. Apmeklē gan savu ģimenes ārstu, gan vēl jo būtiskāk – ginekologu. Abi šie dakteri veiks visas nepieciešamās analīzes un pārbaudes, lai noskaidrotu, kādi cēloņi varētu būt galvenie tavā gadījumā, kādēļ tev nākas sastapties ar problemātiskas ādas jautājumu. Tiks veiktas asinsanalīzes, noskaidrots hormonu līmenis tavās asinīs. Nebaidies un droši izjautā ārstus par iespējām, kas varētu tev palīdzēt cīņā ar ādas problēmām.

Apdomā savu ēdienkarti. Tas, ko mēs ēdam, tiešā veidā atsaucas uz mūsu izskatu. Par to, protams, jāpiedomā arī tad, ja savu ādu vari raksturot kā problemātisku. Kas ir galvenais? Ēst vairāk dabīgu pārtiku – tas nozīmē svaigu, nevis pusfabrikātus. Iekļaut savā ēdienkartē pēc iespējas mazāk e-vielu un citu ķīmisko piedevu, tāpat jāierobežo pārlieku liels sāls un cukura patēriņš. Vairāk graudaugu, dārzeņu, augļu. Derēs arī zivis un labas kvalitātes gaļa. Noteikti jādomā par to, vai tiek izdzerts pietiekošs šķidruma, vislabāk tīra ūdens, daudzums ik dienas. Tas ir ļoti būtisks palīgs ādai, lai tā spētu būt pēc iespējas labākā stāvoklī un izskatīties skaista.

Rūpīga kopšana. Ļoti svarīga ir ādas kopšana. Pienācīga attīrīšana, tonizēšana un mitrināšana. Ir skaidrs, ka problemātiskas ādas kopšana esot pieaugušai atšķiras no tās, kāda tā ir pusaudžiem. Te darbojas citi likumi – tavai ādai, papildus cīņā ar pūtītēm, ir nepieciešama arī mitrināšana, un kopšanai jābūt pēc iespējas saudzīgākai, tādai, kas ādu pārlieku nesausina. Galvenais, protams, ir ādas attīrīšana no rītiem un vakaros, tonizēšana ar toniku un mitrināšana ar krēmu vai kādu fluīdu. Līdzekļiem jābūt tādiem, kas gan mitrina ādu, gan vienlaikus arī ārstē to un matē.

Svarīgi ir arī neiekrist otrā galējibā, kas ir ādas pārāk nesaudzīga un bieža attīrīšana. Rīta un vakara attīrošajam līdzeklim jābūt efektīvam, bet vienlaikus maigam. Skrubi vari lietot, bet tikai vienu līdz divas reizes nedēļā. Ja ādu pārāk nesaudzīgi attīrīsi, tā reaģēs vienkārši – ar vēl aktīvāku taukošanos, kas, protams, problēmas tikai saasinās.

Vēl – būtiski ir izvēlēties tādus ādas kopšanas līdzekļus, kas piemēroti arī jutīgai ādai (kāda, starp citu, ļoti bieži ir problemātiska āda), tādus, ka ādu arī ārstē, nevis tikai attīra un mitrina. Raugies, lai šajos līdzekļos nebūtu tādas ķīmiskās sastāvdaļas, kā parabēni, dažādi alergēni, krāsvielas, spēcīgas smaržvielas. Noteikti nevajadzētu izmantot ziepes, jo tās pārāk sausinās tavu ādu un liks tās tauku dziedzeriem strādāt ar dubultu sparu.

Neaizmirsti par skaistumkopšanas speciālistiem. Tas, ka tev ir problemātiska āda, nenozīmē, ka tev nevajadzētu laiku pa laikam apmeklēt kosmetologu. Problemātiskas ādas īpašniecēm tas ir vēl jo būtiskāk, jo sertificēts un pieredzējis kosmetologs spēs tavu ādu palutināt ar tādiem skaistuma rituāliem, ko nevari veikt mājas apstākļos. Tās ir dažādas procedūras, kas var likt tavai ādai izskatīties daudz labāk. Arī intensīvas maskas, sejas masāžas un citas procedūras, ko var veikt tikai kosmētiskajā kabinetā.

Jā dekoratīvajai kosmētikai. Un visbeidzot – tas, ka problemātiskas ādas īpašnieces nedrīkst lietot dekoratīvo kosmētiku, ir mīts. To drīkst lietot un tas pat ir vēlams, jo dekoratīvā kosmētika ļauj nomaskēt problēmu un justies pārliecinātākai par sevi. Tikai – galvenais noteiktums, izvēloties dekoratīvo kosmētiku, ir izvēlēties tādu, kas nenosprosto poras un ļauj ādai elpot. Tas attiecas gan uz tonālajiem krēmiem, gan pūderiem, gan acu ēnām, vaigu ēnām utt. Tādu kosmētiku veikalu plauktos atrast noteikti vairs nav problēma. Turklāt – ir arī tādas dekoratīvās kosmētikas līnijas, kas problēmas ne vien maskē, bet arī ārstē.

Pateicamies par sadarbību raksta tapšanā dermokosmētikas zīmolam Pharmaceris, ko var iegādāties aptiekās! Pharmaceris ir izstrādājis speciālu kosmētisko līniju – Pharmaceris T, kas domāta problemātiskas ādas – nosliece uz akni, melno poru veidošanos un taukainas ādas kopšanai.

9 komentāru
  1. Man ir šāda problēma un ar to ir neiespējami cīnīties, var tikai nedaudz apkarot un ierobežot bet ne novērst 🙁

  2. No raksta gan nav skaidrs, KO darīt, ja ir tas hormonālais disbalanss, kādas ir iespējas to mainīt…

  3. Cīnies, atrodot īstos ādas problēmas izraisošos iemeslus. Visticamāk, tā ir nepareiza ēšana, kas izsauc hormonālos traucējumus: parāk daudz cukura, tai skaitā “slēptā” cukura (!!!), bieža gaļas ēšana, miltu izstrādājumu, kafijas utt. Pamēģini 1-4 nedēļas nodzīvot “tīri”: ēst augļus, svaigus dārzeņus, dzert svaigi spiestas sulas, ūdeni, attīrošas zāļu tējas, gaļu minimāli 1 vai 2 reizes nedēļā, maz lietot piena produktus, ja gribas, tad tikai nedaudz skābpiena izstrādājumus (bez cukura) un es domāju par 99,9%, ka problēma pazudīs un tad, kad tas būs noticis, varēsi pati izlemt turpināt savu ierasto dzīvesveidu un būt atkal pumpaina vai atrast veidu, kā dzīvot ēdot veselīgi.

  4. Paldies par padomiem. Patiesībā ēdienkarte ir diezgan veselīga (t.sk. daudz dārzeņu, lapu, augļu, bet kurš var pateikt, cik veselīgi tie ir, ja pirkti veikalā!), daudz sporta (varbūt tas ir iemesls paaugstinātam vīrišķā hormona rādītājam? labprāt lasītu par iemesliem un iespējām sakārtot šo hormonālo līdzsvaru!). Šobrīd mēģinu pilnībā atteikties no kafijas (grūti 🙂 ), piena produktus lietoju ļoti maz (izņemot vājpiena biezpienu). Garšo maize! (ēdu tikai rupjo, bet varbūt arī vajadzētu atteikties… iekšējā sajūta gan saka, ka problēma slēpjas kur citur) Daudz dzeru ūdeni, spiežam sulas no sezonāliem dārzeņiem/augļiem. Tā kā kopumā dzīvoju diezgan veselīgi! Ko ar tiem hormoniem lai iesāk? 🙂 Kādi varianti? (hormonālās tabletes gluži nav vēlmes sākt lietot)

  5. ja daudz kas tiek darīts un arī piedomāts pie veselīga dzīvesveida, taču nav pozitīva rezultāta, varbūt ir vērts pārbaudīt, vai tik problēmas izraisītājs nav stafilokoks.

  6. Nevis kosmetologs jāapmeklē, bet gan dermatologs, jo tikai ārsts var ārstēt. Kosmetologs var palīdzēt ar padomiem kopšanā. Protams, ja pumpas ir nepareizas ādas kopšanas rezultāts, tad šie padomi līdzēs, bet vairumā gadījumu tomēr īstais pumpu cēlonis ir pārmērīgs sāls, cukura un citu rafinēto ogļhidrātu patēriņš, arī dabīgās sulas un augļi var izraisīt pumpas (kā alerģiska reakcija), gremošanas trakta problēmas (zarnu un kuņģa veselība atspoguļojas ādā), pārsauļošanās (ļoti biežs iemesls), t.s. ādas ērcīte (nejaukt ar kašķi), baktērijas (stafilokoki, streptokoki, aknes baktērijas, ādas sēnītes (kurām ļoti patīk cukurs un rafinētie ogļhidrāti) un hormonu disbalanss. Un tikai dermatologs varēs pateikt, kurš ir īstais iemesls un kā pareizi ādu kopt un ārstēt.

  7. Esmu mazuļa gaidībās nu jau 14 nedēļas un mana āda ir briesmīga, nekad tāda nav bijusi, ja nu vienīgi pusaudžu gados. Pinnes visu laiku, kā viena noiet, tā nākamā vietā 🙁 Laikam hormonu izmaiņas dara savu…

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.