Pilsētas meitenes dodas pārgājienā!

Lieliem soļiem pie mums tuvojas vasara, līdzi nesot dažādas iespējas, kā pavadīt brīvo laiku. Šoreiz raksts domāts aktīvās atpūtas piekritējām, kas nebaidās mesties piedzīvojumos. Taču no pieredzes zinot, ka arī tās, kas lielākoties dot priekšroku laiskai zvilnēšanai pie jūras, nespēs pretoties kārdinājumam izmēģināt ko jaunu.
Pārgājiens sevī apvieno vairākas lietas, kas rada vēlmi tajā iesaistīties. Sākot jau ar to, ka pats gatavošanās un plānošanas process ir gana aizraujošs, beidzot ar lieliski pavadītu laiku svaigā gaisā, jaunās un neredzētās vietās, prom no ierastās vides un kopā ar lielisku kompāniju.
Mēs iesakām pāris noderīgus padomus, kā tavu pārgājienu padarīt drošu, komfortablu un baudāmu. Viss pārējais atkarīgs no tevis pašas.

Grupas veidošana un maršruta izvēle
Sāc ar to, ka atrodi citus entuziastus, kas vēlas doties pārgājienā. Vieglāk, ja tie ir tuvi cilvēki vai labi draugi, jo vari tiem pilnīgi uzticēties un zini, kādas ir jūsu savstarpējas attiecības. Svarīgi, lai grupa būtu saliedēta, ceļojuma vidū nerastos domstarpības un pārpratumi.
Katram no grupas ir jābūt par kaut ko atbildīgam, lai visas rūpes nebūtu uz viena cilvēka pleciem. Jāpārliecinās, ka katrs uzdotais pienākums tiek arī izpildīts.
Maršrutu izvēlas kopā, izvērtējot grupas locekļu iemaņas, pieredzi un spēkus. Jāņem vērā jebkuri ieteikumi, aizrādījumi un vēlmes. Šeit iederēsies apgalvojums, ka katra komanda ir tik stipra, cik stiprs ir tās vājākais dalībnieks. Ne visiem ir ideāla fiziskā sagatavotība. Tāpat arī jānoskaidro katra veselības stāvoklis, iespējamās kaites vai ārkārtas situācijas, kas var rasties saistībā ar tām. Ja esat nolēmuši doties tālāk par Latviju, jāveic pilna veselības pārbaude un jāsaņem vakcinācijas pret tur sastopamajām slimībām.

Plānošana un izpēte

Kad galamērķis ir noskaidrots, jāizveido plāns, cik dienās to sasniegsiet. Tāpat plāns jāizveido atsevišķi katrai dienai par mērojamo km skaitu, pārtikas izlietojumu, atvēlēto laiku objektu apskatei, atpūtai utt. Kartē jāatzīmē, kurās vietās iegriezīsieties, kur notiks nometnes vietas veidošana, kā un pa kuriem ceļiem virzīsieties uz mērķi.
Pirms došanās ceļā maksimāli jāizpēta ceļš un vietas, kurās būsiet pārgājiena laikā. Ar ko varat sastapties (flora, fauna), kāds ir klimats, laika apstākļi.
Tāpat jāņem vērā, vai nenāksies mērot daļu ceļa pa upi vai kalniem. Tad jāparūpējas par pienācīgu ekipējumu.
Būtu labi, ja izveidotu arī rezerves plānu, ja kaut kas nesanāk kā cerēts. Tādi neparedzēti gadījumi rodas, ja kāds dalībnieks vairs nespēj patstāvīgi veikt maršrutu , tiek bojāts kāds nozīmīgs inventārs vai notiek jebkas cits ārkārtējs.

Svarīgākās lietas, ka nepieciešamas pārgājiena laikā:

Karte un kompass – lai virzītos uz mērķi, ja apgūstiet nezināmas teritorijas
Telts un guļammaiss – lai nakts tiktu pavadīta pilnvērtīgā atpūtā
Aptieciņa – ja rodas kāds ievainojums. Svarīgi, lai aptieciņā būtu tik daudz pirmās palīdzības līdzekļu un medicīnas, lai nepieciešamības gadījumā tie pietiktu katram no grupas!
Nazis – visnoderīgākais no instrumentiem, jo izmantojams jebkurā ikdienišķā situācijā
Kabatas lukturītis – noderīga manta,  jo nakti tomēr pavadīsiet zem klajas debess
Sērkociņi – interesanti, ka tos visbiežāk aizmirst paņem. Tādos gadījumos labi, ja no grupas kāds smēķē un uguns nav jāiegūst pēc sentēvu metodēm.
Katls – ēst gatavošanai
Ērti apavi – tas ir galvenais, kas nepieciešams, lai nesabeigtu kājas
Maiņas apavi un apģērbs – neparedzētiem gadījumiem
Pretodu līdzekļi un aizsargkrēms no saules – komfortam
Plēve – zem kuras paglābties lietus laikā pašiem un pārklāt teltij
Liels daudzums tīra ūdens – ja vien nav plānota kāda apstāšanās vieta, kur pie tāda pārgājiena laikā varētu tikt
Pārtika – ideāli, ja katrai dienai ir sastādīta ēdienkarte.

Nometnes ierīkošana
Nometnes vietu sāk ierīkot laicīgi, lai tas nebūtu jādara pa tumsu. Vietai ir jābūt nedaudz nomaļus no takas vai kāda ceļa. Pietiekami plašai un līdzenai, lai uzslietu teltis un ierīkotu ugunskura vietu. Ugunskurs jāizvieto, lai tuvumā neatrastos nekas, kas varētu aizdegties, un lai dūmi neietu tieši teltīs. Labi, ja ugunskura vietu nedaudz norobežo ar salasītiem akmeņiem vai tā vietu izrok, kā nelielu bedrīti. Par malku labi var izmantot turpat tuvumā salasītus sausus zari, dažādus žagarus, nolauztus kokus. Drošībai, ka iekursies, var paķert no mājām avīzi.
Uz ugunskura no diviem žuburainiem kokiem un viena balsta, kur karināt katlu, izveido pavardu. Laba un ērta vieta ēst gatavošanai.
Telti ceļ nostāk, nepieciešamības gadījumā apklāj ar plēvi, lai nesamirktu. Reizēm arī ūdensizturīgās mājvietas pie spēcīgas lietus šalts nav savu uzdevumu augstumos. Guļammaiss ir obligāta lieta, jo tad praktiski nekas cits nav nepieciešamas. Ja zeme vēl ir ļoti auksta, var paņemt piepūšamo matracīti uz kura gulēt.

Atceries!
Nedari neko pārgājiena laikā, par ko neesi droša vai pietiekami informēta (piem., nelien nezināmās alās, nepeldies nepārredzamās ūdens tilpnēs, neēd nepazīstamas ogas, sēnes)
Neesi pārgalvīga, neļaujies provokācijai vai kādam izaicinājuma, derībām (nelaimes gadījumā pie palīdzības nokļūt var būt visai sarežģīti)
Ja sastrīdies ar grupu, NEKAD nenošķiries no tās un neturpini ceļu uz savu galvu
Drošības labad ņem līdzi telefonu
Pabrīdini mājiniekus, kur dodies, uz cik ilgu laiku, atstāj viņiem ceļojuma maršrutu un pārējo grupas biedru koordinātes (nelaimes gadījumā tas var būt ļoti noderīgi)
Neaizmirsti par sevis saudzēšanu – dzer pietiekami daudz ūdeni, atpūties, ja tas nepieciešams, pasargājies no apdegšanas saulē, saules dūriena vai izmirkšanas lietū
Izturies saudzīgi pret vidi, nepiemēslo to un savāc aiz sevis atkritumus. Nelauz kokus, uzmani uguni, lai tā neieiet mežā. Rūpīgi izturies pret jau izveidotām apmetnes vai telšu vietām, atstāj tās sakoptas
Līdzi ņem tikai pašu minimumu, jo tas viss pašai vien būs jānes
Obligāti paņem fotoaparātu, lai iemūžināto lieliski pavadītos mirkļus
Ļaujies pārgājiena burvībai un pamani lietas, kas ikdienā tiek palaistas garām
Izbaudi mirkli!

6 komentāru
  1. interesanti maršruti ir izstrādāti un dabūnami pilsētu info centros, bet man pašai vislabākais pargājies liekas gar jūru

  2. Piekrītu Martai,tiešām ļoti jauki ir doties pārgājienā gar jūru. Ļoti jaukas pludmales vietas ir Apšuciemā un Plieņciemā. 🙂

  3. Manējie aizbrauca laivu braucienā, ir gan fiziskais, gan prieks par feinajiem dabas skatiem…

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.