Piena zobi

Lai gan piena zobus drīz nomainīs īstie, to kopšana ir ļoti svarīga. Jo tieši veseli piena zobi ir pamats pastāvīgo zobu stiprumam. Turklāt, iemācoties savus pirmos zobiņus, bērns apgūst prasmes, kas būs nepieciešamas vēlāk.

Kad gaidāms pirmais

Pirmie zobiņi bērniņam var izšķilties jebkurā laikā pirmajā dzīves gadā. Lielākoties gan pirmo balto strīpiņu bērna mutē vecāki ierauga aptuveni piektajā vai sestajā mazuļa dzīves mēnesī.
Par to, ka zobiņš drīz nāks, jau kādu laiku iepriekš liecina dažādas pazīmes. Mazais var kļūt raudulīgāks, viņa smaganiņa nedaudz piepampt un pēc tam pavērties. Vēl pirms ar aci redzams zobiņš, to bieži vien var sataustīt, ar pirkstu nobraucot gar smaganu.
Dažkārt mazulim šai laikā var būt nedaudz šķidra vēdera izeja un vieglas iesnas, kā arī mazliet paaugstināta temperatūra, lai gan visu šo simptomu iemesls drīzāk ir nevis pati zoba šķilšanās, bet gan organisma pastiprināta uzņēmība pret dažādiem vīrusiem.
Daži bērni zobiņu šķilšanās laikā ir ļoti nemierīgi un visu laiku cenšas kaut ko iebāzt mutē. Šīs sāpes vecāki var mēģināt atvieglot ar atvēsinātām, speciāli zobu masāžai paredzētām rotaļlietām. Uz niezošās smaganiņas var uzklāt arī īpašas želejas, kas atvēsina un nomierina niezošo smaganiņu. Par piemērotāko līdzekli gan ieteicams konsultēties ar savu pediatru vai aptiekāru.

Kur zobiņš gaidāms

Lielākoties mazuļa zobiņi mutē parādās noteiktā secībā. Nekreņķējies, ja kāds steidzīgāks apsteidz pārējos un parādās, nesagaidījis savu kārtu.
Tātad – pirmie divi zobiņi jāgaida mutes apakšdaļā pa vidu. Tad nāk divi vidējie augšējie zobi, kam drīz augšžoklī pievienojas vēl divi gar malām. Tieši tāpat vēl divi pievienojas apakšējiem zobiem. Savukārt nākamo pāri gaidi parādāmies augšējā zobu rindā, bet šoreiz vienu vietiņu katrā pusē izlaižot. Un atkal, simetriski jāparādās arī apakšžoklī pretējiem zobiem. Tad jāsagaida, kad piepildās tukšās vietiņas, un visbeidzot, parasti gluži nemanāmi, izšķiļas paši pēdējie zobiņi.
Jāatgādina, ka atšķirībā no pieaugušā mutes dobuma, mazulim kopumā gaidāmi vien 20 zobiņi.

Pirmo zobiņu kopšana

Te nu pediatru viedoklis ir negaidīti vienots – piena zobiņi jāsāk kopt, tiklīdz tie izšķīlušies. Protams, sākotnēji pilnīgi lieka būs zobu suka. To varēsi sākt lietot vien tad, kad vienā rindiņā būs parādījušies jau vismaz četri zobi.
Pirmos zobiņus tīra ar speciālu silikona uzliktni pirkstiem (var nopirkt aptiekās un bērnu preču veikalos). Ja vēlies, vari izmantot arī nedaudz speciālās bērnu zobu pastas.
Ja silikona uzgali pirkt nevēlies, tikpat labi bērna zobiņus var iztīrīt arī ar ap pirkstu aptītas marles gabaliņu vai kokvilnas kabatlakatiņu. Ja zīdainis pret zobu pastu izrāda nepatiku vai cenšas to apēst, labāk sākotnēji iztikt bez tās un zobus tīrīt ar tīru dzeramo ūdeni.
Un vēl, nekādā gadījumā nevajadzētu bērna zobu tīrīšanai lietot pieaugušo zobu pastu. Tās sastāvs nav paredzēts norīšanai un var kaitēt mazuļa veselībai. Turklāt pieaugušo zobu pastās bieži vien ir dažādas abrazīvas, balinošas un vēl citas palīgvielas, kas ir ar pārāk spēcīgu ietekmi nenobriedušajiem piena zobiņiem.
Kad rindā izauguši vismaz četri zobiņi, varat ķerties pie zobu sukas lietošanas. Tā jāizvēlas ar pēc iespējas maigākiem sariņiem. Lūkojies, lai sukas galviņa būtu pietiekami maziņa, lai aizsniegtu arī tālākos zobus, bet kātiņš mazajai rociņai labi satverams.
Un, lai kā mazulis visu vēlētos darīt pats, pirms ļaut bērniņam zobus tīrīt patstāvīgi, tas jāizdara vecākiem. Ja mazais nav ieinteresēts zobu tīrīšanā, pārvērt to par rotaļu. Vari pat iegādāties speciālu taimerīti vai smilšu pulkstenīti, kas palīdzēs mazajam saprast, cik ilgi zobiņi jātīra.
Būtu labi, ja zobus bērns tīrītu vairākas reizes dienā – no rīta (pēc brokastīm), pusdienlaikā (pirms diendusas) un vakarā (pirms gulētiešanas).

Vai zobus tīri pareizi
Lai gan visas esam pārliecinātas, ka mākam to darīt pareizi, zobārsti atzīst, ka lielākā daļa nezina, kā zobi būtu jātīra. Neuzķeries uz reklāmās demonstrētajām sānu kustībām. Šādi braukājot zobu suku, drīkst tīrīt vienīgi zobu virsmas kožamo daļu. Savukārt priekšzobi jātīra virzienā no smaganām uz mutes centru. Centies iztīrīt arī bērna tālākos zobus, jo, lai gan neredzami, tie parasti bojājas visātrāk.

Fluora tabletes
Droši vien daudzas no mums vēl no bērnības atceras, kā vecāki pirms gulētiešanas lika  nosūkāt fluora tabletes.
Arī mūsdienās daudzi pediatri un zobārsti bērniem iesaka lietot fluoru. Tikai jādara tas ļoti uzmanīgi – jo pat nedaudz pārdozēta fluora deva var nopietni ietekmēt veselību un padarīt zobiņus nevis stiprākus, bet tieši otrādi – vājākus.
Daudzi zobārsti par ieteicamāku uzskata fluoru saturošas zobu pastas lietošanu. Tomēr, lai tā padarītu zobiņus stiprākus, ar šādu pastu tie jātīra vismaz trīs minūtes.
Ja zobi jau bojāti vai uz tiem parādījušies baltāki, krītaini plankumi (emaljas bojājumi), kopā ar mazo var doties pie zobu higiēnista, lai tas mazās pērlītes pārklātu ar fluora aplikāciju.

Kāpēc zobiņi bojājas
 Diemžēl aizvien izplatītāks ir skats, kad mazais rakaris smaidot paver skatam jau stipri bojātus zobiņus.
Viens no iemesliem ir pārlieku ilgā pudelītes lietošana – it sevišķi naktī. Ne velti šis zobu bojāšanās veids pat tiek dēvēts par pudeļu kariesu. 
It sevišķi zobiņiem nedraudzīgs ir pieradums pudelīti ar saldinātu dzērienu vai pienu lietot uz nakti (aizmiegot), kā arī slāpju remdēšanai naktī. Vislabāk bērnu būtu pieradināt naktī un vakaros slāpes veldzēt ar tīru ūdeni. Bet dienā mazo ieteicams radināt garšīgos dzērienus dzert no parastas krūzītes.
Slikta ietekme uz zobiņu veselību ir arī nepārtrauktai dažādu saldumu un našķu lietošanai. Vēlams šo gardumu ēšanu ierobežot kādā noteiktā laikā un tūlīt pēc mielasta mazajam iztīrīt zobus.

Pirmo reizi pie zobārsta
Aptuveni divu gadu vecumā (ja zobiem pamanāmi kādi bojājumi – ātrāk) bērniņš pirmo reizi jāved pie zobārsta.
Šī vizīte nav domāta, lai kaut kā īpaši ārstētu mazos zobeļus, bet gan drīzāk kā iepazīšanās.
Jau laikus uzzini, kurās zobārstniecībās ārsti ir gatavi mazo pacientu vizītei. Būt labi, ja šajā reizē zobārsts vienkārši apskatītu zobiņus un izstāstītu vecākiem, vai nepieciešama kāda papildu kopšana. Jauki, ja zobārsts mazajam parāda savus instrumentus un atļauj apskatīt krēslu. Jau iepriekš ar dakteri var vienoties, ka pēc apskates tas bērnam pasniegs kādu mazu jūsu sagatavotu dāvanu.
Visdrīzāk, ka pēc šādas pozitīvas pieredzes nākamajā reizē mazais pie zobārsta dosies ar prieku.
Turpmāk tas būs jādara reizi sešos mēnešos. Kāpēc tik bieži? Tāpēc, ka caurumiņi mazajos zobiņos ir ļoti nepamanāmi un var ātri kļūt lielāki. Skumji, ja bojājuma dēļ no zobiņa būs jāšķiras. Īpaši negatīvi tas ir laikā, kad mazais mācās runāt, jo zoba neesamība var ietekmēt runas skaidrību un vārdiņu izrunu.

Ja vēlies noskaidrot atbildi vēl uz kādu sev interesējošu jautājumu par mazuļa zobiņiem un to kopšanu, raksti mums –[email protected] vai atstāj jautājumu tepat zem raksta. Tev atbildi sniegs salona Salūte zobārste Rebeka Brīvmane.

9 komentāru
  1. Manai trsīgadīgajai meitai pēc antibiotiku kursa lietošanas zobiņi kļuva dzelteni? Vai tas pāries un ko iespējams darīt, lai atgūtu zobiņu labo izskatu?

  2. To Big mama – muma arī bija tāpat. Es tirīju bērnam zobiņus 2 reizes dienā, devu pagrauzt ābolīti, burkānu un 2 nedēļu laikā tas apmetums (vai nezinu kas tas ir) pazuda, zobi atkal balti.

  3. Jautājums par zobiem un fluora tabletēm – ja 2g.v. vecs bērns fluora tableti tikai īsu laiku pasūkā un tad to sakožļā un norij (jo ir garšīga) – vai ir vērts to dot ? vai tomēr labāk pagaidīt, kad paaugsies un varēs pacietīgi nosūkāt visu nesakožļājot (savādāk viss aiziet barības vadā nevis paliek mutes dobumā)? paldies!

  4. Manējam gads un trīs mēneši un tūlīt būs pilnībā iznākuši arī četri augšējie zobiņi, taču neesmu vēl ne reizi nekādā veidā tīrījusi zobiņus, jo viņš nemaz neļauj man neko darīt pa savu muti – vai nu kož, vai never nemaz vaļā … ko tad lai dara?

  5. Manam puikam jau 2g.5mēn. un priekšējam zobiņam aizmugurē pie smaganiņām jau atklājies pirmais caurumiņš (īsti nezinu, vai tas tiktiešām ir caurumiņš, varbut kariess,bet..) nu un nu jādomā kā lai zived pie zobu ārsta, viņš jau pie ģimenes ārsta iet ļoti nelabprāt, neļauj neko darīt, pat izmērīt nevaram augumiņa garumu, kur nu vēl pie zobu ārsta.. nu esmu izmisusi, jo jāatrod taču arī zinošs, pacietīgs speciālists! pat bail domāt, ko iesākšu, ja šī pieredz būs bēdīga…

  6. manai meitiņai ir 8.5mēn, apakšējie zobiņi iznāca 6.5mēn abi vienlaicīgi,un tagad izlīda augšējie, nevis pa vidu bet blakus sānos abi izlīda! vai tas ir normāli vai arī mums būtu jādodas pie zobārsta uz pārbaudi?

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.