Pēdu kopšana – uzdod jautājumus speciālistam

Ar šo mēs uzsākam 3 nedēļu projektu, kura laikā jūs varēsiet uzdot jautājumus un noslēgumā saņemt atbildes par šobrīd tik aktuālo tēmu – pēdu kopšana. Mūsu konsultante būs ārste dermatoloģe Tatjana Mileika, kas līdzdarbojās kosmētikas ražotāja Dzintars jaunās kāju kopšanas sērijas izstrādē un var daudz pastāstīt par to, kas jādara lai skaistas un koptas pēdas būtu arī tev.
Taču pagaidām, iedvesmai lasi par to, kas šķita svarīgs tieši mums.

Vai zini, cik stundu dienā pavadi uz kājām un cik soļu katru dienu sper? To nemaz nevar saskaitīt, toties var parūpēties, lai kājas, kas tevi visās šais gaitās balsta, būtu veselas un skaistas.
Kāju, un it sevišķi pēdu, kopšana īpaši aktuāla kļūst karstajās vasaras dienās. Jo atvērtāki apavi, jo labāk redzamas mūsu kļūdas un nolaidība, rūpējoties par savām kājām. Nemaz nerunājot par diskomfortu, ko nākas pieciest nekoptu kāju īpašniecēm. 
Karstuma ietekmē bieži vien pastiprinās arī tādas pēdu veselības problēmas kā kāju svīšana, uztūkums, noguruma sajūta un sēnīšu infekcijas. Tāpēc neslinko, bet velti mazliet laika kājām, lai tavs solis šai vasarā būtu viegls un priecīgs.

Vasarīgas problēmas – svīšana
Ja ziemu kājas cieš no tā, ka nav redzējušas dienas gaismu, ir saspiestas un sasvīdušas apavos, tad vasaru pēdas piemeklē citas problēmas.
Pat tad, ja izvēlies pusslēgtus vai vaļējus apavus, nav nekāds brīnums, ka karstā dienā kājas sasvīst. Bet līdz ar svīšanu rodas virkne citu netīkamu blakņu. Kāju āda mēdz kļūt jutīgāka, un bieža problēma ir noberzumi. Vēl nepatīkamāks un manāmāks defekts, kas visai bieži pavada kāju svīšanu, ir slikta smaka. Nav nekā nejaukāka, kā izjust spēcīgi uzmācīgu aromātu pēc kurpju novilkšanas. Tomēr nenokar degunu, šī nav likteņa nolemtība. Kāju svīšanu un ar to saistītās problēmas var novērst vai vismaz pamatīgi mazināt.
Pirmais un svarīgākais padoms pēdu kopšanā ir neaizmirst par ūdeni. Kājas jāmazgā katru vakaru un karstā laikā arī rītos. Vislabāk pret svīšanu palīdzēs viegla kontrastduša, ko beidz ar remdenu ūdeni. Tikai nepārspīlē, ūdens temperatūras starpībai jābūt jūtamai, bet ne stindzinošai.
Kāju mazgāšanai izmanto ziepjūdeni, bet, lai cik kārdinoši tas būtu, nav vēlams katru vakaru kājas ūdenī mērcēt. Pēdas, tāpat kā pārējais ķermenis ir apgādātas ar dabisku tauku aizsargslānīti, kas pasargā no ārējās vides nelabvēlīgās ietekmes. Ja to nomazgāsi, daudz vairāk iespējas iegūt saplaisājušu ādu vai pat sēnīšu infekcijas.
Pēc mazgāšanās un no rīta vēlams izmantot arī kādu speciālu kāju kopšanas līdzekli, kam piemīt atvēsinošs, dezinficējošs un antibakteriālas īpašības. Ja slikta smaka nāk arī no apaviem, iegādājies arī  apavu dezodorantu. Tas noderēs ne vien vasarā, bet arī ziemā.

Nogurušas, uztūkušas un karstas

Arī tās ir raksturīgas kāju problēmas karstā laikā. It sevišķi, ja diena jāpavada uz kājām. Daudz var palīdzēt piemēroti apavi. Tiem jābūt ērtiem, samērā vaļējiem un vēlamas uz aptuveni 3 centimetri augsta papēža, tomēr pat visērtākajos apavos karstā laikā kājas nogurst.
Kāju tūsku noteikti palīdzēs mazināt jau iepriekšminētā kontrastduša. Tikai ievēro vēl vienu sīkumu, lai mazinātu kāju tūsku, ūdens strūklu vienmēr virzi no kāju pēdām uz augšu. Tādējādi tu veicināsi limfas un asinsrites darbību.
Un vēl, sēžot vienmēr lūkojies, lai kājas netiktu krustotas. Bet vislabāk seko amerikāņu gaumei un, kad vien iespējams, pacel tās augstu gaisā. Gan atpūtināsi, gan tūsku mazināsi.
Pirms došanās ārpus mājas vari lietot arī kādu no kosmētiskajiem līdzekļiem kāju atvēsināšanai un atsvaidzināšanai. Savukārt, dodoties uz darbu vai ilgākā ceļojumā, iemet līdzi atsvaidzinošu kāju spreju vai nogurumu mazinošu krēmu, kas būs kā ātrā palīdzība ikvienā mirklī, kad jutīsi, ka kājas sāk pagurt.
Ja dienu iznāk sēdēt pie rakstāmgalda, ik pa laikam atceries kājas izkustināt. Paapļo pēdas, pakustini tās.

Kājas ar ļoti sausu ādu, plaisājošiem papēžiem…

Svīšana, mehāniska berze, kāju mazgāšana un vienkārši karstais laiks var kļūt par iemeslu, kāpēc jau tā diezgan sausā āda uz kāju pēdām kļūst pavisam plāna un sāk plaisāt.  Bet katra, kas kaut reizi mūžā ir ko tādu piedzīvojusi, zina, cik sāpīga un traucējoša var būt pat maza plaisiņa papēdī. Tāpēc ir vērts pacensties, lai ko tādu nepiedzīvotu. Turklāt plaisājoša kāju āda nav tikai kosmētisks defekts. Pat ja šķiet, ka sāpes ir paciešamas, šādi ievainojumi uz kājas ādas ir ceļš, kā ādā var nonākt dažādi netīrumi, kas ir potenciāli iekaisumu un infekciju izraisītāji.
Lai novērstu kāju ādas plaisāšanu, neaizraujies ar kāju mērcēšanu. Jūtot, ka āda uz pēdām sabiezē, vislabāk mēģini no tās atbrīvoties, sausu pēdu norīvējot ar vīlīti vai dodoties uz kosmētisko salonu veikt sausā pedikīra procedūru. Ļoti bīstama kāju pēdām ir arī pārlieku centīga liekās ādas noņemšana. Ne velti anatomiski āda uz mūsu pēdām ir biezāka, tā kalpo kā aizsargslānītis, lai tavas maigās kājas netiktu savainotas. Atbrīvojoties no visiem sabiezējumiem, tu riskē, ka vietās, kur spiediens uz pēdu ir vislielākais, milzu tempos ataugs vēl biezāka ādas kārtiņa, turklāt, kamēr tas notiks,  staigāšana būs apgrūtināta un sāpīga. Kosmētikas ražotāju klāstā vari atrast virkni krēmu, kas domāti tieši kāju ādas mīkstināšanai un mitrināšanai. Vienīgi neceri uz brīnumu, krēmi, tāpat kā citi kosmētikas līdzekļi, iedarbojas tikai tad, ja tos lietosi regulāri.
Lai kājas justos labāk un āda būtu veselīgāka, neskādēs regulāras kāju pēdu masāžas. Protams, jauki, ja atradīsi kādu, kas to dara, bet ja brīvprātīgo nav, veic atviegloto variantu. Paņem rupju linu vai frotē dvieli, saloki to lentē un ar to pamasē kājas pēdu. Uzlabosies asinsrite, un skaties, arī problēmu kļūs mazāk.

Nesaprotama nieze, apsārtumi…
Diemžēl šis pazīmes liecina, ka kāju pēdu ādai ir daudz nopietnākas problēmas, kuru risināšanai ar kosmētikas firmu piedāvājumu un mājās veicamām procedūrām vairs nepietiek. Tāpēc nevelc laiku un neceri, ka viss pāries pats no sevis, bet dodies pie dermatologa vai uz medicīnisko pedikīru. Visdrīzāk, ka tavu problēmu cēlonis ir sēnīšu infekcija, kuras ārstēšanas galvenais sabiedrotais ir laiks. Jo ātrāk to uzsāksi, jo ātrāk no problēmas atbrīvosies un tas prasīs mazāk līdzekļu.

Kā jau iepriekš sacīts – gaidām Tavus jautājumus trīs nedēļu laikā (līdz 22.07.2010.) vai nu tepat – komentāros zem raksta, vai uz e-pastu: [email protected], vai vienkārši izmanto lodziņu "Jautā ekspertam" espati.lv sākumlapā. Mēs tevi interesējošo apkoposim un saņemot atbildes no speciālista pēc nedēļas publicēsim.

Kā arī drīzumā gaidi lielisku iespēju pašai pārbaudīt kāju kopšanas līdzekļu efektivitāte ;)!

22 komentāru
 1. Mani joprojām “uztrauc” jautājums, kas tad ir pareizāk: novīlēt sacietējušo ādu pirms kāju vannošanas vai pēc peldes. Esmu lasījusi galēji atšķirīgus viedokļus – vieni saka – “pirms”, otri – “pēc”, kā tad ir pareizāk un kādēļ?

 2. Mūsu ģimene, jau dramatiski ilgi cīnās ar kāju sēnīšu problēmu, mājās atnesa viens, bet tā kā to uzreiz nebija iespējams piefiksēt tagad ar “sēnēm” esam mēs visi, problēma ir tāda, ka spriežot pēc informatīvajiem materiāliem un visa tā ko var izlasīt internetā, kā arī ņemot vērā mūsu visai bagāto ārstēšanās pieredzi, no šīs kaites principā nav iespējams tikt vaļā, jo pat dzerot šīs briesmīgās zāles, drīzāk iedzīvosies nieru un aknu bojājumos, nekā tiksi vaļā no sēnēm. Pretsēnīšu krēmu reklāma ir tikai smalks mārketings, tāpat arī šo ļoti dārgo un faktiski indīgo tablešu izrakstīšana ir bezjēdzīga. Mans jautājums – vai no šīs slimības ir iespējams izārstēties bez šīm briesmīgajām tabletēm, vai principā ar sēnīšu klātbūtni ir jāsamierinās uz visiem laikiem un faktiski patiesībā kāju sēnīšu ārstēšana ir tikai tāda apārstēšana.

 3. Ļoti svīst pēdas,īpaši karstā laikā.Vai ir kādas ziedes kas varētu mazināt svīšanu,vai arī kādi tautas līdzekļi.kas būtu vēl bez kontrast dušām un kāju dezodorantiem ieteicams.

 4. Padalīšos savā pēdu kopšanas pieredzē. Vasarā, katru vakaru, pēc dušas, pēdas iesmērēju ar mitrinošu kāju krēmu un uzvelku zeķes, kuras atstāju kājās visu nakti. Ik pēc divām nedēļām veicu kāju sakopšanas rituālu: izmērcēju tās aromātiskās sāls vai speciālajā pēdu vannošanas līdzeklī, noskrubēju ar kafijas biezumiem vai cukura skrubi. Ar frotē dvieli ļoti rūpīgi noslauku kājas, vietās, kur āda ir biezāka – nedaudz paberžu. Iesmērēju ar krēmu. Novīlēju nagus, uzklāju nagu laku. Pēc šīm procedūrām, pēdas izskatās lieliski, papēzi nav sprēgājuši jau labu laiku un ādas sabiezējumi ir ļoti nelieli. Galvenais būt uzcītīgām un mīlēt sevi!

 5. Nu man, par laimi, ar ādu uz ‘ķepām’ ir palaimējies, taču, man ir kāda cita, daudz pamatīgāka problēma – kauliņi. Cilvēki, kam tie ir, sapratīs par ko runāju. Tie mazie kauliņi, kas atrodas pie lielā pirksta pamatnes pēdas augšpusē un dažkārt traucē iegādāties iepatikušos kurpju pāri. Kauliņi nesāp, taču esmu pamanījusi, ka ar laiku tie kļūst lielāki.
  Nevajag man, lūdzu, teikt, ka tas ir dabiski, vai, ka valkāju nepiemērotus apavus, kuros tiek sažņaugti mani kāju pirksti šādi liekot kauliņiem izvirzīties uz āru, nu muļķības tās ir, jo vienmēr esmu valkājusi ērtus, pēdām draudzīgus apavus no dabīgiem materiāliem, turklāt ar augstiem papēžiem arī nekad neesmu aizrāvusies.
  Tātad, cienījamie eksperti, paskaidrojiet, lūdzu, būšu no sirds pateicīga.

 6. Man ir tieši tāda pati problēma un līdzīgi argumenti un neizpratne. Bet ārste paskaidroja, ka visticamāk tā ir iedzimtības problēma. Manai mammai un omai ir palielināti kauliņi un nu tas ir skŗis arī mani. Bet būtu interesanti uzzināt, vai ir kaut kas, ko var darīt, ja tas jau ir noticis? esmu dzirdējusi par to, ka jāsmērē ar jodu. Bet vai jods nav tikai iekaisuma procesu un sāpju mazināšanai?

 7. A ko īsti ietver pēdu kopšana? Tas ir regulāri jāiet pie pedikīra? A pati arī var kopt pašas spēkiem un ar kaut kādu kosmētikas vai dabas līdzekļu arsenālu? Ja atskaita mazgāšanu, kas vēl jādara?

 8. Nav ne jaumas, cik tas ir zinātniski pamatoti, bet man kāju svīšanas problēma stipri mazinājās pēc dzemdībām. Man būtu interesanti zināt, vai tajā ir kāda sakarība?

 9. Vasarās esot ļoti terapeitiski staigāt basām kājām, bet vot kaut kā tas ar smuku pedikīru slikti savienojas:) Nervu sistēmai labi, bet pēdu izskatam slikti:)

 10. A kāju sēnītes var ārstēt ne ar aptiekas zēlēm? Dzintaram arī ir kaut kas piedāvājumā? Pat nebiju pamanījus līdz šim, ka viņiem ir tāda pēdu sērija!

 11. Man vienā brīdī sāka škelties vienam kājas pirkstam nags. Gribētu uzzināt no ekepsrta, kādēļ tas notiek un kādi ir risinājumi? Paldies

 12. ko darit ar tulznam? ljoti biezhi paliek tadi zili plekisi kas neizzud un ljoti slikti dziist. nezinu ka cinities .?

 13. Man bija iespēja izmēģināt pēdu krēmu no “Perfect Feet” sērijas, briesmīgāku smaku vēlēties nevarēja, turklāt ne vella krēms neiesūcās pēdās!

 14. Jā, par jodu ir arī dzirdēts, taču nesaprotu kāds no tā labums. Jebkurā gadījumā es ceru, ka ekspertiem būs kaut kas par to bilstams.

 15. Vēlējos uzzināt no speciālista, kads tad ir ideālais pēdu kopšanas plāns: kas, kā un cik bieži būtu jādara. Vēlams no pozīcijām – daram to mājās. Cik ļoti “Dāma ar glīšām kājām” ir tuvu ideālajam kāju kopšanas plānam?

 16. kāds varētu ieteikt kā visefektīvāk tikt vaļā no varžacs? ir izmēģinātas dažādas smēres/pilieni, plāksteri, nekas nelīdz 🙁 pēc to lietošanas ir vēl grūtāk pastaigāt. HELP

 17. lietoju kājām mūsu pašu Dobeles ražoto kāju kremu Vita.lēti un labi.tik dažam var tas skuju ekstrakta aromāts nepatikt.labi mīkstina,mitrina un papēžiem der pret plaisāšanu un sprēgāšanu.varžacim variet pamēģināt citronu,regulāri,katru vakaru tās ar citronu sasmērējiet,tas skābums manējai varžacij nepatika un ātri vien tiku valā.

 18. Varbut, ja dermatologe patiesam ir piedalijusies Dzintars kaju kopsanas serijas izstrade, var pastastit, kadel kremiem ir si ipatneja smarza, vai tas ir kadas sastavdalas del?

 19. Man ari ir kaaju pedas problemas.nezinu kas tas ir.uz pedam ir apsartumi un ja iezskatas tad redz mazus punktinus kuri niez.ka ari lielaki pardurot iznak tads ka udens.un ir loti sausa ada.ko ddarit?

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.