PĒCJĀŅU garša, jeb kā atgūt LABU pašsajūtu

Kā jau īstām latvietēm, mums patīk dzīvot pamatīgi. Un svētki nav izņēmums. Ja līgojam, tad no visas sirds, ja dzeram alu, tad tik, cik lien, ēdam, kamēr ir ko, un arī papardes ziedu meklējam sirsnīgi. Diemžēl līdz ar šo pamatīgumu nāk arī šo it kā jauko dabassvētku pēcgarša. Ko darīt, lai tā būtu mazāk rūgta?

Kārtīgs latvietis līgo ne tikai līgo dienā, bet arī dienu vai pat vairākas pēc tam. Ja arī gadās pāršaut pār strīpu, galvenais, ko atceries, ka pagātnē neko nevar mainīt un tāpēc nav vērts nožēlot. Tiec galā ar sekām un dzīvo uz priekšu gudrāk!

Ja ēsts par daudz
Pirms
Līgo vakars, Jāņu nakts un arī nākamās dienas mūsu tradīcijās nesaraujami saistītas ar ēšanu, jo kas tad tie par Jāņiem bez siera, pīrādziņiem un šašlika. Bet pārēšanās, kā zināms, ne pie kā laba nenoved. Lai nedraudētu tik smaga pārēšanās, ka tuvākās trīs dienas jutīsies kā ar akmeņu kaudzi vēderā un ugunspūķi kuņģa vietā, dodies uz svētkiem sagatavojusies. Pirms nakts ēšanas ieturi vieglas vakariņas, apēd salātus vai citu vieglu uzkodu, lai vēders nebūtu tukšs un, mēģinot remdēt izsalkumu, tu nepāršautu strīpai.

Pēc
Ja nu tomēr sāta sajūta pievīlusi, uzrīko sev atslodzes dienu. Dzer daudz ūdens un aizmirsti par vakardienas pīrādziņiem un neapēsto gaļiņu. Ja kārojas ko uzkost, lūko pēc kā viegli sagremojama.
Jau laikus vari iegādāties aptiekā kādu līdzekli gremošanas veicināšanai. Ja nenoderēs pašai, gan jau būs kāds, kuram tas būs pašā reizē.


Ja dzerts par daudz
Pirms
Jāņi bez alus nav nekādi Jāņi. Tomēr alum ir slikta īpašība – par daudz dzerts, tas liek justies kā apčurātam ugunskuram. Tāpēc atceries zelta likumu, dzer ar mēru un, lai mazāk reibtu, tikpat, cik dzer alkoholu, izdzer arī parastu ūdeni. Un vēl – jaukt dažādus alkohola veidus vienā vakarā nav prātīgi. Ja sāc ar alu, tad ar to arī beidz. Atstāj ko stiprāku vai vīnu un kokteilīšus citām reizēm. Ja alus negaršo, tad izvēlies ko citu, pie kā arī vakara gaitā paliec.
Bet vēl prātīgāk, ja nevēlies izbaudīt paģiru drūmo pēcgaršu, nedzer vispār. Iepērc bezalkoholiskos alus vai iesala dzērienus un esi jautra tāpēc, ka tev tāda daba.

Pēc
Ir tikai vienas zāles, kas patiešām efektīvi palīdz pret reibumu un paģirām, un tas ir laiks. Tāpēc, ja līgodama esi ierāvusi par daudz grādīgā, izguli reibumu un dzer pēc iespējas vairāk ūdens (vēlams minerālūdens), lai palīdzētu savam organismam savākties. Protams ir daudz un dažādi citi padomi, diemžēl lielākajai daļai tajos ieteiktajām metodēm drīzāk ir pašiedvesmas spēks, nekā reālā iedarbība.
Tāpēc, ja uzskati, ka tas tev palīdzēs, izmēģini!

Ja sakoduši odi un citi lidojoši mošķi
Pirms
Pirmkārt, dodoties uz nakts pasākumu brīvā dabū, attiecīgi saģērbies. Uzvelc garās bikses un kreklu ar garām rokām – tā tu nenosalsi un pasargāsi sevi no kodumiem. Protams, labi, ja ik pa laikam sapūtīsies ar speciālo pretodu līdzekli, kas nejaukos parazītus kaut uz mirkli atbaida. Sēžot pie ugunskura, ieteicams izvēlēties dūmu pusi, lai gan dūmi nedaudz kož, tie atbaida visus kodējus, un tu būsi vairāk pasargāta.

Pēc
Tā kā odu šogad ir padaudz, pat ievērojot stingru pretodu plānu, pēc nakts brīvā dabū visdrīzāk no niezošiem kodumiem neizsprukt. Centies tos nekasīt. Lai mazinātu niezi, vari izmantot kādu speciāli tam paredzētu ziedi, kas atrodamas aptiekās. Kā ātrais līdzeklis, ja nekas nav pa rokai, ir spirta kompreses uz sakostās vietas. Ja jūti, ka nieze ir neciešama, iespējams, ka tev var līdzēt arī kāds no bezrecepšu pretalerģijas medikamentiem.

Ja atrasts neīstais papardes zieds
Pirms
Dodoties uz pasākumu bez savas otrās puses, labāk jau iepriekš izlem, ko tu vēlies no šīs nakts, un rīkojies saskaņā ar savu plānu, lai vēlāk nav morālo paģiru.
Līgo naktij piemīt maģija, kas liek aizmirst par pašas morālajiem standartiem. Ja ilgi pārdzīvot un grauzt sevi nav tavā dabū, iespējams, ir vērts ļauties piedzīvojumam, bet, ja pēc tam jūties slikti, paflirtē, ļaujies kam vieglam un gaisīgam, bet novelc sev robežas, kuras nepārkāpsi. Ja tomēr gadās pārkāpt, iemet kabatā drošas kontracepcijas līdzekli, piemēram, prezervatīvu. Gan tāpēc, lai pēc deviņiem mēnešiem tevi neapsveiktu jāņubērns, gan tāpēc, lai nebūtu jāpārdzīvo mulsinoši brīži pie ginekologa, noskaidrojot, kas par iemeslu ir dīvainajai niezei.

Pēc
Ja esi ļāvusies senču tradīcijām un redzējusi, kā zied papardes, bet tā vārdu, kurš šos ziedus parādījis, ne īsti atceries, ne alksti vairs atcerēties, aizmirsti. Un nemokies pašpārmetumos. Sliktāk, ja šīs nakts piedzīvojumi iegriezuši tavā sirdī nedziedināmas ilgas. Bet te atkal palīdz vai nu aktīva darbība, jo nav taču ko zaudēt, vai laiks, lai sadziedētu brūces.
Sliktāk, ja nakts sakars atstājis ne tikai atmiņas, bet arī kādu jūtamu piemiņu, kas par sevi atgādina ar sliktu dūšu no rītiem. Te nu atliek pieņemt vienu ļoti svarīgu lēmumu.
Vēl šai naktij, ja esi aizmirsusi par prezervatīvu, var sekot kāda niezoša vai citādi visai netīkama piemiņa. Te nu nevilcinies un neceri, ka problēma pazudīs pati no sevis. Pēc iespējas ātrāk pieraksties pie ginekologa un uz analīzēm.

13 komentārs
  1. he heeee……nenosmieties.Diemžēl tā latviešu karstasinības izpausme aprobežojas tikai uz dze4ršanu un ēšanu….visur citur ir spēcīgi mīnusā!:))))

  2. Nu odi šogad tiešām ir ne pa jokam. Uz vakaru viņu bija tik daudz, ka man jau vairs nebija skaidrs – palīdz pretodu līdzekļi, vai nepal;idz.

  3. Neizdarīt to visu, kas te rakstīts var manuprāt tikai tad, ja sēž rīgā un nesvin. Piedzīvots viss, kas te uzskaitīts, izņemot pēdējo, un nemaz nesūdzos.

  4. Odi tiešām ir kaut kādi baisi, bet par to jau brīdināja pirms tam. Toties nepārēdos un nepārdzēros kā citkārt. Ne jau odu dēļ, bet laikam ar gadiemiemācā mēru just.

  5. Man atkal šogad taisni būtu gribējies kaut jelkas no šitā būtu noticis, bet sanāca tā, ka paliku mājās viena:( Arī tā gadās – ne tikai dulli un jautri.

  6. Neiteiksiem, ka baigi gudrie padomi, bet Jāņi jau ar gudrību arī īpaši neizceļas:))))

  7. Es ar lasu darbā un aš kaut raudi – tas viss nu jau uz nākamo gadu attiecas.

  8. ??? Jūs, mīļās, tik pa jāņiem izbraucat pie dabas un tusējat? Nav ko bēdāt! Vēl tak visa vasara preikšā!!!!!

  9. Par “neīsto papardes ziedu” gan te uzrakstīts tik pavirši, ka autoei manāmi nekad nav bijušas šādas situācijas dzīvē. Tēma ir gana nopietna. Te ar tādām frāzēm neizlīdzēsies. Varbūt es pati vaŗ kādu atsevišķu rakstu par šo tēmu uzražot?

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.