Pārliecināta vīrieša izvēle – vazektomija

Tabletes nedrīkst aizmirst iedzert, hormonalās injekcijas var radīt blaknes, spirāles izslīdēt, bet prezevatīvs un spermicīdi jālieto brīdī, kad gribas domāt gluži par citām lietām. Lai gan kontracepcijā notikusi gluži vai revolūcija, tā joprojām ir tālu no ideālās.
Bet ir izsargāšanās veids, kas praktiski neizraisa blaknes un nav jālieto atkārtoti – vazektomija.

Lai gan stiprais dzimums parasti ir ļoti jūtīgs uz visu, kas attiecas uz viņa mazo draudziņu, vazektomija ir izsargāšanās metode, ko Rietumos un Amerikā izmanto vairāk nekā 10 procenti vīriešu. Šī ir pasaulē drošākā izsargāšanās metode, turklāt atbrīvo abus partnerus no jebkādu medikamentu vai citu palīglīdzekļu lietošanas. Vienreiz veikta neliela ķirurģiska operācija ļauj būt pārliecinātiem, ka par negaidītu grūtniecību nebūs jāuztraucas. Ir tikai viens bet – reiz veikta, tā ir uz mūžu. Protams, dažkārt ķirurgi veic atgriezenisku operāciju, lai vīrieša auglību atjaunotu, tomēr jāpiebilst, ka šāda procedūra ir krietni dārga un diemžēl ne vienmēr veiksmīga.
Turklāt jāņem vērā, ka vazektomija pasargā no negribētu pēcnācēju radīšanas, bet ne no seksuālās attiecībās gūstamām slimībām.

Pirms vazektomijas
Šī kontracepcijas metode no pārējām atšķiras ar savu patstāvību. Tāpēc, pirms izlemt, ka par drošību rūpēsieties šādā veidā, jāizvērtē visi par un pret.
Lielākoties šo metodi iesaka vīriešiem vecumā pēc 30, ar stabilu ģimeni un vismaz trīs bērniem.
Mediķi ir novērojuši, ka savu izvēli parasti nenožēlo tie vīrieši, kuri pirms operācijas lēmumu ir labi pārdomājuši un pārrunājuši ar savu otro pusi.
Tomēr dzīvē mēdz būt dažādi – ģimenes izjūk vai pāris, kas domāja, ka bērnus vairs negribās, sāk izjust vēlmi pēc vēl viena maza ķipara.

Tad iespējama rekonsruktīva operācija, kas gan ne vienmēr ir veiksmīga. Pieredze rāda, ka biežāk atjaunot auglību izdodas vīriešiem, kuriem operācija veikta salīdzinoši nesen (ne vairāk kā pirms 15 gadiem, bet vēlams mazāk).
Visu šo iemeslu dēļ, ja vēlas izlemt veikt vazektomiju, dodoties pirmajā vizītē pie urologa, ārsts pārrunās metodes priekšrocības un mīnusus, bet operāciju noliks ne agrāk kā pēc divām, trim nedēļām. Šis laiks tiek dots, lai vēlreiz varētu pārdomāt savu lēmumu un izsvērt visus par un pret.

Kā tas notiek?
Lai gan viss, kur pieminēts vārdi ķirurģiska iejaukšanās, izklausās šausminoši, vazektomija ir pavisam vienkārša ķirurģiska procedūra. To veic dienas stacionārā, izmantojot vietējo anestēziju, un jau pēc pusstundas viss ir beidzies.
ķirurgs izdara nelielu iegriezumu (mazāk par vienu centimetru) starp sēkliniekiem un cirksni un pārgriež sēklvadus, lai spermatozoīdi nenonāktu spermas šķidrumā. Un turpmāk mīlējoties, lai gan vizuāli un sajūtās viss notiks tieši tāpat kā iepriekš, spermā nebūs mazo astaiņu. Līdz ar to, iespējams, ka sekss kļūs pat kaislīgāks nekā iepiekš, jo to netraucēs raizes par nevēlamu grūtniecību.

Nezināšanas dēļ, vīrieši bieži vien baidās, ka pēc šīs procedūras mazināsies seksuālā dziņa. Tomēr par to nav jāraizējas, jo, lai gan sēklvadi vairs nefunkcionē, vīrišķie dzimumhormoni organismā tiek ražoti iepriekšējā līmenī.
Protams, jāņem vērā, ka jebkura ķirurģiska iejaukšanās var izraisīt komplikācijas. Nu gluži tāpat kā, ja iegriež pirkstā, var rasties negaidīta asiņošana vai brūcē tikt ievazāta infekcija. Tomēr jāatzīst, ka vazektomjā sarežģījumu mēdz būt ļoti, ļoti reti.

Pēc operācijas
Tā kā vazektomija ir ļoti vienkārša procedūra, pēc tās veikšanas slimnīcā uzturēties nav nepieciešams. Jau tajā pašā dienā vīrietis var doties mājās. Vienīgi ārsti iesaka šo braucienu neveikt pašam, bet gan lūgt kādu, kurš aizved.
Lai pēc operācijas nejustu diskomfortu, jau laikus ieteicams iegādāties stingras, dabiska materiāla apakšbikses, kas palīdz pacelt sēkliniekus uz augšu. Tomēr uztrakumam nav pamata, nelielu diskomfortu – kņudāšanu un niezi – vīrietis var izjust vien pirmās divas dienas, bet pēc tam pašsajūtai jābūt tādai pašai kā pirms operācijas. Vienīgi vēl pāris dienu ieteicams atturēties no lielām fiziskām slodzēm un smagumu cilāšanas.

Jāatceras, ka vazektomija nav mirkļa brīnums. Pēc operācijas vēl kādu laiku spermas šķidrumā atrodas arī mazie astaiņi. Tāpēc vismaz pāris mēnešus jeb aptuveni divdesmit ejakulācijas pārim nepieciešams izmantot papildu izsargāšanās metodes. Pirms baudīt vazektomijas priekšrocības, jāveic vēl divas spermas analīzes, kurās tiks pārbaudīts, vai efekts ir panākts.
Jo, lai gan tas nav bieži, ir gadījumi, kad organisma dziņa vairoties ir tik spēcīga, ka vīrieša sēklvadi un līdz ar to arī reproduktīvā spēja atjaunojas.

19 komentārs
 1. Mjaaa, interesanti, cik Latvija ir veiktas vazektomijas operacijas??? Man ir aizdomas ka loooooti maz ;).

 2. es arī domāju, ka varētu būt maz šadu gadījumu, jo tas tomēr ir loti nopietni. tabletes jau var pārtraukt dzert un spirāli ārā izņemt, bet šis ir tā baigi krasi. ja nu vienīgi vīrietis tiesam zina, ka negrib un tad, lai bez pārsteigumiem.

 3. Man liekas, ka Latvijas veciem vienkarsi ir bail no visa kas ir saistiba ari vinu darbaricinu medicinisku aizskarsanu. Paldies Dievam, tagad tie urologi sasparojusies, viriski vismaz aizdomajas par to, ka vajadzetu varbut aiznest kraninu atradit specialistam. Manuprat vazektomijas veicejiem ari ir jauzsak plasa PR kampana (tapat ka urologiem), jo viriesiem tacu ari ir jabut tiesibam 😉 rupeties par pecnaceju planosanu. Starp citu, dazkart gan liekas, ka lielaka dala musu valsts stipra dzimuma parstavju butu japieraksta uz planveida operacijam ;), jo sada pastiprinata nerupesanas par savam atvasem, citas vidusmera Eiropas valstis vienkarsi ir neiedomajama.

 4. Galvenais, ka vīrietis bildē ir ļoooti smuks 🙂

  Bet, ja pa tēmu – tad jau sievietes var uztaisīt ko līdzīgu arī, vienīgi sievietēm tas nav atgriezeniski. Jebkurā gadījumā – nezinu… tā ir tomēr tāda lieta. Ja nu pēc tam gribēs tomēr bērnu? liela varbūtība, ka nevarēs atgriezt to atpakaļ.

 5. to xxl, sievietēm ši operācija ir daudz daudz smagāka. Tāpēc aŗi pārsvarā to veic vīriešiem

 6. Laikam vainīgs jaunības dullums vai zināms primitīvisms manā apziņā, tomēr man šī operācija liekas neētiska. Protams, krietni neētiskāk ir radīt bērnus un tos pamest uz ielas, taču šaubos, vai kaut viens no vazektomijas veicējiem ir nelabvēlīgas ģimenes pārstāvis. Nesaku, ka nosodu operāciju kā tādu, tomēr nevēlētos, lai vīrs to jebkad veiktu un pati arīdzan nedarītu.

 7. Vēl jau vīrietis pirms tam var nodot savu spermu (Spermas bankā), ja nu kādreiz sagribas to ķiparu!

 8. °izklausās jau jauki, ka vairs nekad nav jāuztraucas par kontracepciju, tomēr man šāda operācija tiešām liekas pārāk brutāla, un es negribētu lai vīrs izdara ko tādu, arī tāpēc ka tas pārsvarā ir neatgriezeniski, un ja gribētos vēl bērnus, tad nu peimēram variants ar spermas banku man liekas galīgi nepievilcīgs….

 9. Man tuvu pie 40, vīram nedaudz pāri 40, esam jauka, mīloša ģimene, 2 pieauguši bērni. Kad ierunājos par šādu kontracepcijas variantu savam vīram, reakcija bija – kā tu kaut ko tādu no manis vari prasīt? Bet no manis kas tiek prasīts – tabletes, spirāles un kas tik vēl ne… Esmu principiāli no visiem šiem palīgrīkiem atteikusies. Un vīrs jau vairākus gadus ir spiests tēlot tīni, ar prezervatīvu….
  Dīvainie latviešu vīrieši.

 10. Sen jau esmu veicis šādu operāciju – viss ir kārtībā. Un atgriezeniskā operācija nav dārgāka par maksimālo sodu, kāds ir par braukšanu dzērumā 🙂

 11. Tev gan vajag zetonu, nezinaju, ka Latvija ir sitik drosmigi un sapratigi viriesi.

 12. Piekrītu Ilzei (kas rakstīja par vīrieša nespēju saprast, ka kontracepcija nav tikai sievietes uzdevums).
  Mans vīrietis ir kategoriski pret vazektomiju, prezervatīviem utt. bet ja nu gadītos bērniņš, viņš liktu man taisīt abortu! tas ir normāli??? :@

 13. šitas der tiem kam jau ir 5 un vairāk bērni! bet nezkapēc tādām ģimenēm pat nepiedāvā ārsti šo metodi….

 14. Edgar, būt jauki, ja varētu ar tevi sazināties, vari atrakstīt man uz meilu ([email protected]), jo pats esmu ljoti nopietni sācis apsvērt, ka šādu procesu vajadzētu veikt. Tāpēc vēlos dzirdēt viedokli no cilvēka, kurš jau ir to izdarījis un protams arī ar ārstu runāšu.
  Paldies!

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.