Pārbaudi veselību, valsts maksā!

Latvijā jau vairākus gadus tiek īstenota valsts apmaksāta ļaundabīgo audzēju savlaicīgas atklāšanas programma, taču situācija šajā veselības jomā uzlabojas lēni. Joprojām dzemdes kakla vēzi, krūts vēzi un zarnu (kolorektālo) vēzi lielā daļā gadījumu atklāj novēloti. Tieši tādēļ Nacionālais Veselības dienests un Veselības ministrija ir uzsākuši informatīvo kampaņu par vēža skrīningu, kuras mērķis ir aicināt iedzīvotājus izmantot iespēju un laikus pārbaudīt savu veselību. Saņemot uzaicinājuma vēstuli, sievietes tiek aicinātas veikt profilaktisko pārbaudi dzemdes kaklam un/vai krūtīm, savukārt, lai veiktu zarnu profilaktisko pārbaudi, jāvēršas pie ģimenes ārsta.

Kam pienākas iespēja pārbaudīties bez maksas?
Kopš 2009. gada Latvijā tiek īstenota valsts apmaksāta vēža savlaicīgas atklāšanas programma, kas ietver dzemdes kakla vēža profilaktisko pārbaudi sievietēm vecumā no 25 – 70 gadiem – reizi trijos gados, saņemot uzaicinājuma vēstuli, krūts vēža profilaktisko pārbaudi sievietēm vecumā no 50 – 69 gadiem – reizi divos gados, saņemot uzaicinājuma vēstuli un zarnu profilaktisko pārbaudi, sievietēm un vīriešiem vecumā no 50 gadiem – reizi gadā, vēršoties pie sava ģimenes ārsta. 2011. gadā uz krūts vēža pārbaudēm atsaukušās 33% uzaicināto sieviešu un 34% sieviešu atsaucās dzemdes kakla vēža pārbaudēm. Šī gada 8 mēnešos krūts vēža pārbaudes veikušas 35% sieviešu, bet dzemdes kakla vēža pārbaudes – 28%. Vissliktākā situācija ir ar zarnu vēža pārbaudēm – no 800 000 iedzīvotāju mērķa grupas, kuriem ir iespēja veikt profilaktisko pārbaudi zarnu vēzim, atsaukušies vien 6-7%!

Ja iedzīvotājs ir attiecīgajā vecuma grupā, bet vēstuli nav saņēmis vai ir to nozaudējis, viņš var vērsties pie sava ģimenes ārsta vai vērsties Nacionālajā veselības dienestā – elektroniski (e-pasts: [email protected]) vai zvanot uz bezmaksas informatīvo tālruni 80001234 (darba dienās no plkst.8.30 – 17.00).

Kā notiek pārbaudes veikšana?
Dzemdes kakla vēža un krūts vēža profilaktisko pārbaužu soļi ir šādi – sieviete saņem uzaicinājuma vēstuli, sazinās ar izvēlētās ārstniecības iestādes reģistratūru, lai pierakstīties uz izmeklējumu un dodas uz ārstniecības iestādi. Tiek veikta pārbaude – dzemdes kakla pārbaude (citoloģiskā uztriepe) vai krūšu pārbaude (mamogrāfija). Pēc ārsta norādītā laika, sieviete vērša ārstniecības iestādē, kur notikusi pārbaude, un saņem informāciju par tās rezultātiem.

Zarnu profilaktiskās pārbaudes soļi ir šādi – sieviete vai vīrietis vēršas savā ģimenes ārsta praksē, kur tiek saņemts testa komplekts un informācija par testa veikšanu. Mājas apstākļos tiek veikts tests no 3 sekojošām vēdera izejām. Tad jāvēršas pie ģimenes ārsta, kas izskaidros testa rezultātus.

Pārbaužu veikšana uzskatāmi skaidrota video materiālā: http://ej.uz/t3wd un kampaņas vietnē Nacionāla Veselības dienesta mājaslapā http://ej.uz/rh6h.

Kur var pārbaudīties?
Zarnu vēža profilaktisko pārbaudi nodrošina 1371 ģimenes ārsts visā Latvijā. Dzemdes kakla vēža profilaktisko pārbaudi iespējams veikt 160 ārstniecības iestādēs. Savukārt krūšu profilaktisko pārbaudi iespējams veikt 29 ārstniecības iestādēs, kā arī apmeklējot mobilo izbraukumu mamogrāfu, kas viesojas dažādās Latvijas pilsētās – izbraukumu mamogrāfa grafiku var aplūkot šeit: http://ej.uz/z38n, kā arī uzzināt sev interesējošo informāciju par grafiku un veikt pierakstu, zvanot pa tālruņiem 67142840 vai 27866655. Sīkāku informāciju par visu vēža veidu profilaktisko pārbaužu vietām un iespējām var uzzināt Nacionālā veselības dienesta mājaslapā www.vmnvd.gov.lv, kā arī zvanot uz bezmaksas informatīvo tālruni – 80001234 (darba dienās no plkst. 8.30 – 17.00).

Vēl daži svarīgi fakti par profilaktiskajām pārbaudēm
Profilaktiskās pārbaudes tiek pilnībā apmaksātas no valsts līdzekļiem, tās nav laikietilpīgas vai sāpīgas. Šo pārbaužu veikšana sniedz drošības sajūtu un pārliecību par savu veselības stāvokli. Regulāri veicot profilaktiskās pārbaudes, var savlaicīgi atklāt pirmsvēža slimības un vēzi agrīnajā stadijā. Vienmēr jāatceras – savlaicīgi atklātu vēzi var izārstēt! Turklāt, profilaktiskās pārbaudes laikā var atklāt arī kādas citas veselības problēmas, piemēram, dzemdes kakla pārbaudē var noteikt arī iekaisumu. Profilaktisko pārbaužu veikšana ir ļoti ieteicama un nepieciešama, jo vēzis ir slimība, kas var attīstīties bez simptomiem un sūdzībām.

Seko līdzi jaunumiem kampaņas „Pārbaudi veselību, valsts maksā” vietnēs:
http://www.vmnvd.gov.lv/lv/kampaa-prbaudi-veselbu-valsts-maks
http://www.draugiem.lv/parbaudiveselibu/
https://www.facebook.com/ParbaudiVeselibu

PĀRBAUDI VESELĪBU VALSTS MAKSĀ VIDEO
https://www.youtube.com/watch?v=AYrqdtsmzjY

PĀRBAUDI VESELĪBU VALSTS MAKSĀ PLAKĀTS


16 komentārs
 1. Problēma ir tā, ka nevar jau tikt pie normāliem dakteriem, pie visiem sakarīgajiem rinda oj oj oj!

 2. Kā mana ģimenes ārste zinās varu vai nevaru veikt šo bezmaksas pārbaudi, viņai būs pieeja kādai datu bāzei?

 3. Paldies par atgādinājumu! Es esmu jauna sieviete, kura nupat tikai iekļuvusi 25 gadnieku grupā. Šogad saņēmu uzaicinājumu uz dzemdes kakla vēža pārbaudi, bet … neizmantoju. Man ir sava ginekoloģe un es negribu iet pie citas!!! Manuprāt, problēma ir tajā, ka ar šo uzaicinājumu nevaru vērsties pie savas ārstes, jo viņa neietilpst programmā. Bet pie svešas es nevēlos iet.

 4. Piekrītu Lienei! Sanāk, ka jāiet pie kaut kādas pilnīgi nezināmas dakteres, ne viņa mani zin, ne viņai interesē kā man klājas… Domāju, ka tieši šī iemesla dēļ arī šim pasākumam ir tik zemi kvalitātes rādītāji, jo iet taču pie SAVA ĀRSTA!

 5. Varēja šo pasākumu rīkot pēc apdrošināšanas sabiedrību principa: atnāk vēstule, ej pie sava, vai sev patīkama ginekologa ar šo “bezmaksas caurlaidi”, čeku piesūti vai nu pats valstij, vai arī ārsti piesūta čekus valstij. Tā tas notiktos daudz sekmīgāk!

 6. Jā, būtu jāintegrē iespēja doties pie sava ārsta ar šo uzaicinājumu! Tad noteitki to izmantotu daudz vairāk sieviešu!

 7. Bet var taču iet pie sava ārsta. Ja ārsts nav programmā, tad par vizīti jāmaksā un tikai analīzes ir valsts apmaksātas. Ja ārsts ir programmā, tad par velti ir gan vizīte, gan analīzes. Vajag vienkārši kārtējā apmeklējumā iedot savam dakterim to anketu un viss notiek.

 8. Ja Laurai ir taisnība un var iet pie sava ārsta ar šo vēstuli, maksājot vien par vizīti, tad teikšu godīgi, valsts pārvalē strādā vieni vienīgi JAMPAMPIŅI, kādēļ viņi par to NERUNĀ??? Kādēl viņi to nestāsta sabiedrībai? SVIESTS!!!

 9. „Vai ģimenes ārstam pieejama informācija par maniem profilakses datiem?” –
  Ģimenes ārstam ir pieejama specializēta datu bāze, ar kuras palīdzību ārsts var sekot līdz tam, vai pacienti apmeklē profilaktiskās pārbaudes, kā arī nepieciešamības gadījumā (piemēram, ja vēstule ir nozaudēta vai bojāta) palīdzēt izgatavot uzaicinājuma vēstules kopiju.

 10. „Vai ar uzaicinājumu var doties pie sava ginekologa?” –
  Ar uzaicinājumu var doties pie jebkura ginekologa, kurš ir noslēdzis līgumu ar valsti par valsts apmaksātas veselības aprūpes sniegšanu, kā arī pie jebkura privātā ginekologa.
  Dodoties pie valsts ārsta, tiks apmaksāts gan ārsta apmeklējums, gan uztriepes laboratoriskā izmeklēšana, savukārt dodoties pie privāta ginekologa – valsts apmaksās tikai laboratorisko izmeklēšanu, bet par vizīti būs jāmaksā Jums pašai.

 11. „Kā rīkoties, ja mana ginekologa apmeklēšanai ir jāgaida garā rindā?” –
  Ja nevēlaties gaidīt rindā pie sava ginekologa, lai veiktu profilaktisko apskati Jūs varat vērsties pie cita ginekologa, pie kura gaidīšanas rindas nav vai tā ir mazāka.

  Gaidīšanas rindas pie valsts ginekologiem, kas nodrošina dzemdes kakla vēža profilaktisko pārbaudi, var aplūkot Nacionālā veselības dienesta mājaslapas http://www.vmnvd.gov.lv sadaļā Gaidīšanas rindas plānveida ambulatoro pakalpojumu saņemšanai, šajā saitē:
  http://[cenzēts]vmnvd.gov.lv/lv/469-veselibas-aprupes-pakalpojumi/gaidisanas-rindas-planveida-arstniecibai-ambulatoras-iestades

  Lai apskatītu gaidīšanas laiku, augšējā joslā jāizvēlas ceturtā sadaļa „Ginekoloģija”.
  Laukumos norādītie cipari ir gaidīšanas dienas. Ja ailītē norādīta nulle – gaidīšanas rindas nav vai tā ir mazāka par 5 dienām.
  Lai noskaidrotu aktuālāko informāciju par gaidīšanas laiku un pieraksta veikšanas iespējām, aicinām zvanīt uz konkrēto ārstniecības iestāžu reģistratūru.

 12. UniCredite Finance uzņēmumi

  777 # Romas dzelzceļa stacijā Road, italy
  Tel: +393512646127
  Laba diena visiem izlasot mūsu post online es saņemšanu no
  e-pasts. Paldies, lai atbildētu uz manu reklāmu. Vispirms ļaujiet man iepazīstināt sevi
  uz jums esmu Mr.Mr.Kenneth E Credit Company. Attiecībā uz e-pastu, mēs esam gatavi
  piedāvāt aizdevumus sabiedrības locekļiem par 2% gadā, bez jebkādām pārbaudēm
  un kredītu melnajā sarakstā. Mēs piešķirt kredītu, kas ir robežās £ 5,000.00 līdz
  £ 40,000,000.00 no Apvienotās Karalistes. Mēs piedāvājam bezmaksas aizdevumus, jo es
  bijās Dieva, un aizdevējs nevar pieņemt chances.only interesēt personai būtu
  contanct mums uz mūsu privety e-pastu: ([email protected])
  Mēs dodam aizdevumus privātpersonām, uzņēmumiem un sadarboties neatkarīgi
  no viņu ģimenes stāvokļa, dzimuma, reliģijas, un vieta, bet ir jābūt juridiskai
  nozīmē atmaksāt aizdevumu noteiktajā laikā, un stingri, lai būtu
  cienīgs uzticības ..
  Paldies par sapratni..
  Sveicieni No Mr.Kenneth E

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.