Pārbaudi dzimumzīmes ziemā, lai nebūtu par tām jāuztraucas vasarā

https://www.istockphoto.com/

Dzimumzīmes, vai tās ir lielākas vai mazākas, ir katram no mums. Kādam ir tikai dažas, bet citam tās ir izvietojušās pa visu ķermeni. Dzimumzīmju skaits un veids jau kopš dzimšanas ir ierakstīts mūsu ģenētikā. Dzīves laikā tās var arī neparādīties uz ādas. Dzimumzīmes visbiežāk parādās uz ādas tieši saules ultravioleto staru ietekmē, tas īpaši ir pamanāms pēc vasaras sauļošanās sezonas. Visbiežāk pēc vienas sauļošanās reizes jums dzimumzīme uzreiz neparādīsies, tomēr, ja regulāri uzturēsieties saulē vai apmeklēsiet solāriju, gadiem ejot ādā uzkrāsies ultravioleto staru enerģija un var gadīties, ka parādīsies jauni ādas veidojumi, jo īpaši tad, ja jums jau ir nosliece uz dzimumzīmju veidošanos. Tas atkarīgs no tā, cik dziļi ādā ir izvietojušās šūnas no kā sastāv dzimumzīme.

Espati.lv sadarbībā ar dermatologiem, centīsies jums atbildēt uz visbiežāk uzdotajiem jautājumiem par dzimumzīmēm, kā arī izskaidros kā pareizi tās pārbaudīt pašam, pirms vērsties pie speciālista.

Vai ir iespējams mazināt saules izraisīto ādas bojājumu sekas?

Diemžēl jūs nevarat atsaukt hronisku saules iedarbību un intensīvas sauļošanās sekas, jo šāda veida saules bojājumiem ir atmiņa un bojājumi, ko tie nodara cilvēka šūnu DNS, var parādīties tikai daudzus gadus vēlāk.

Nav pārliecinošu pierādījumu tam, ka konkrētu ādas kopšanas līdzekļu sastāvdaļas novērš saules bojājumus, taču ir teorija, ka jo veselīgāks ir jūsu dzīvesveids, jo mazāka ir iespējamība saslimt ar melanomu. Ēdot uzturvielām bagātu, sabalansētu uzturu ar lielu daudzumu antioksidantu, tas pozitīvi ietekmēs jūsu ādu un var samazināt ilgtermiņa vēža attīstības iespējamību.

Ādas stāvokļa diagnostikai, attiecībā uz vēža šūnu atklāšanu, ir izšķiroša nozīme. Ja šīs šūnas atklāt pietiekami agri, melanomu var ļoti viegli ārstēt un to var izārstēt, tomēr jebkurā gadījumā ir jāievēro piesardzība, atrodoties tiešos saules staros, lai mazinātu esošā riska palielināšanos.

Vai ziemā ir nepieciešams lietot saules aizsardzības līdzekļus jeb SPF?

No ādas vēža viedokļa nav nepieciešams lietot SPF no decembra līdz februārim, tomēr, lai maksimāli paildzinātu ādas vizuālo novecošanos, ir ieteicams arī ziemas mēnešos rūpēties par ādu.

Saules gaisma neapšaubāmi ir lielākais ādas vizuālās novecošanās cēlonis, jo UV starojums izraisa kolagēna sadalīšanos. Tātad, lai palēninātu novecošanās procesu, ir svarīgi aizsargāt ādu visu cauru gadu, lietojot augsta faktora sauļošanās krēmu.

Lietojiet SPF sauļošanās krēmu ar vismaz 15 SPF faktoru, bet ideālā gadījumā uz sejas 30 SPF, lai pasargātu no ultravioletā B (UVB) vizuālās novecošanās ietekmes.

Vai novecojot r lielāks risks saslimt ar ādas vēzi?

Jā, diemžēl, jūs esat vairāk pakļauts riskam, kļūstot vecākam. Tomēr melanoma ir viens no visbiežāk sastopamajiem vēža veidiem arī jauniešiem, jo ​​UV stari ir bīstami ādai neatkarīgi no tā, cik vecs jūs esat. Ir arī citi ne melanomas ādas vēža veidi, kuriem ar vecumu ir lielāks risks atklāties.

Kas īsti ir dzimumzīme un vai tā vienmēr ir ļaundabīga?

Dzimumzīme ir vieta uz ādas, kurai parasti ir brūnā krāsā. To veido šūnu kopa, kas pazīstama kā melanocīti, kas atbild par pigmenta veidošanos jūsu ādā. Dažreiz šie melanocīti aug klasterī, nevis tiek izplatīti, kā rezultātā veidojas dzimumzīme.

Lielākā daļa dzimumzīmju ir labdabīgas, bet reizēm tās var pārvērsties ādas vēzī jeb melanomā. Jebkura dzimumzīme, kas maina formu vai turpina palielināties, ir jāapskata dermatologam neatkarīgi no tā, vai tas ir jauna vai jau esoša uz jūsu ādas.

Kā pārbaudīt dzimumzīmes pašam?

Meklējiet visu, kas izceļas starp citām dzimumzīmēm, mainot izmēru, formu vai krāsu. Īsāk sakot, visu, kas izskatās izteikti atšķirīgs.

Atkārtojiet to mēneša sākumā, pēc tam vēlreiz pēc sešām un divpadsmit nedēļām, ja uzskatāt, ka jums ir augsts risks. Ja nē, tad vienu vai divas reizes visas ziemas laikā.

Ja neesat pārliecināts, apmeklējiet vietni www.stratumclinics.com/mole-quiz, lai veiktu interaktīvu pašnovērtējumu, kura laikā uzzināsiet vai jūsu dzimumzīmes ir labdabīgas vai tās jāpārbauda ārstam.

Dzimumzīmju izmeklēšana – kam pievērst uzmanību:

Jebkura dzimumzīme, kas atšķiras no citā jūsu ādas, ir jāuztver nopietni. Dzimumzīmes, kas satur vēža šūnas (melanomām) parasti nav raupjas, kārpainas virsmas, kā bieži ir labdabīgām dzimumzīmēm. Kārpainas, raupjas virsmas parasti ir labdabīgs augšanas veids. Agrīnās melanomas bieži uz ādas ir pilnīgi līdzenas.

Dažreiz cīņā pret melanocītiem imūnsistēma iznīcinās normālu apkārtējās ādas pigmentāciju un dzimumzīmei apkārt būs balts gredzens. Lai gan šie oreoli parasti ir labdabīgi, ir vērts pārbaudīt savu dzimumzīmi, ja tam apkārt izveidojies balts gredzens.

Ja jums ir nepāra skaita vai neregulāras dzimumzīmes, jums varētu būt bažas, ka tās ir ļāundabīgas. Tomēr, ja jūs salīdzināt savas dzimumzīmes un tās izskatās ļoti līdzīgas viena otrai, tad daudz mazāk ticams, ka tās ir melanomas.

Asimetrija – Vai dzimumzīmes kreisā puse izskatās tāpat kā labā puse, vai augšējā puse izskatās tāpat kā apakšējā puse? Abām pusēm parasti vajadzētu izskatīties vienādām.

Maliņas – Vai dzimumzīmes robeža ir precīzi definēta un asa? Uzmanieties no neskaidrām un neregulārām vai izplūdušām robežām.

Krāsa – Vai jūsu dzimumzīme ir vienā krāsā? Pievērsiet uzmanību krāsu izmaiņām, īpaši tad, ja dzimumzīmes pēkšņi kļūst melnas vai zilas, vairākās krāsās vai vietām bālākas.

Diametrs – Vai jūsu dzimumzīme ir mazāka par zīmuļa galiņu? Melanomas diametrs parasti pārsniedz 6 mm. Tomēr viss, kas aug ir jāpārbauda, jo melanomas var sākties ar nelielu punktiņu.

Attīstība – Vai dzimumzīme ir tāda paša izmēra, kāda tā bija tad, kad pirmo reizi to pamanījāt? Centieties pamanīt visu esošo dzimumzīmju izmēru, krāsu, maliņas, kā arī gadījumus, ja tās pēkšņi sāk niezēt vai asiņot.

Nav komentāru

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.