Parastās poliklīnikas – grūtnieces murgs

Te nebūs runa par pabalstiem, bet par dakteriem. Tā. Pirmais šoks par grūtniecību kā fizisku stāvokli ar visām no tām izrietošajām sekām ir garām. Nākamais šoks bija – valsts apmaksātais un garantētais pakalpojums, un tā kvalitāte. Tas bija vēl lielāks šoks nekā fakts par to, ka man būs bērns – viss prieks un pacilātība vējā.

Šī stāsta morāle ir par to, ka nevajag būt skopam labas omas uzturēšanai.

Tā kā man darbā nav krutas apdrošināšanas, ARS vai tā klīnika, kurā pieņem mana dievīgā, 10 gadu nemainītā dakterīte Bigestāne, man nebija pa kabatai. Katra vizīte ar analīzēm, sonogrāfijām un visu tml davilktu līdz apmēram 40-60 lašiem. Tas jau nav kā vienreiz gadā aiziet uz profilaktisko pārbaudi, lai plus vēl pačalotu ar dakterkundzi. Ja godīgi, pirmkārt jau naudas bija žēl no visas sirds (kaut 40Ls x 10reizes = 400Ls).

Galu galā izrādās – valsts taču nodrošina grūtniecēm bezmaksas pirmsdzemdību aprūpi!!!

Tad nu izzondēju, kas tur tāda normālāka manā Imantas mikrorajona proletariāta poliklīnikā ar smalku nosaukumu „Elite”, pieteicos rindā, uz kuru man bija mēnesis jāgaida. Tas nekas, ka ritēja jau 11.nedēļa. Labi, to nokārtoju.

Pirmā vizīte. Iepriekš pieradušu pie klusinātas gaismas kabinetā, ārstenītes sirsnīgajiem jautājumiem – kādas sūdzības, kā pa darbu un vispār, bet šeit – saule bliež logā pa visiem 100. To izmanto arī kā apskates lampu (vakaros laikam iztiek ar to, kas pie griestiem). Tas Krēsls – ar apskurbušu dermantīnu un ar jau ārā lienošu vairs sen jau ne dzeltenu porolonu. Rīku galdiņš tik atklāts, ka zosene uzmetās, un raudāt gribējās. Pēc tam mani ar visu āra jaku un džinsām nosvēra. Objektīvi, ne?! Māsiņa – krievietīte (pēc dabas gan neesmu nacionāliste!). Johaidī – kur ir valsts Valodas kontrole (vai kas tie par bubuļiem, kas staigā riņķī)?! Man tā sieviete pusi Mātes pasē sarakstījusi šķērsām, cipari sajaukti (sarakstīti pēc personīgās saprašanas) – garumi, svars – viņa nesaprata nevienu vārdu, ko viņai diktēju no tabulās prasītā. Elementāra gramatika – ak, šausmas, protams, tradicionālaā garā veibaka, māsaļinas. Absurds – prasa, kā sauc tēvu (bet nepateica, kuru – manu vai mana bērna). Manu izskaidrojumu, kas ir kas, viņa neuztvēra. Ierakstīja abu vārdus, protams, ar kļūdām, manu vecumu pieķeksējot vīram.Vai tiešām dokumentus uzņēmums drīkst dot pildīt šitādām tipenēm un tipiem?! :@

Lieki teikt, ka gāju laukā mēmā šokā. Tai pat laikā sapratu, ka mūsu valsts nekādu kvalitāti nespēj dot un nodrošināt. Protams, un vēl tāds nieks, kā asinis nodot vienā vietā pēc pieraksta, sonogrāfija citā vietā – pēc pieraksta, ģimenes ārsts citā vietā – pēc pieraksta. Visur rindas, visi burkšķ. Kā muļķis tu skrien katru nedēļu pa poliklīniku, sēdi rindās, jo nekas pēc pieraksta laikā vienalga nenotiek, jo ir noteiktas atkal tautības parstāvji, kuri ar savām zapcburkām aiziet bezkaunīgi cauri sienām..

Skaidrs ir viens – „kā maksā, tā danco”. Tas vairāk attiecas uz tiem, kas spēj nodrošināt mierīgu stundiņu pie ārsta.

Otrā vizīte – pēc mēneša. Skrienu no darba, izprasos. Uztraucos, vai pagūšu laikus atpakaļ, jo ir jau minētā zināmā vecuma un tautības sievietēm tipisks paradums nesties kabinetā bez numura iekšā „pēc analīzēm” un 25min nenākt laukā. Beidzot tieku iekšā. Un kas seko. Mani nosver (šoreiz bez lielajām drēbēm). Pajautā, kā jūtos. „Labi? Nu, tad labi, tad pēc mēneša nāciet atkal!” PIECAS MINŪTES. Kurās man noplēsa kādas 6 līmlapiņas ar

vitamīnu reklāmām, varot izvēlēties, ja kaut ko gribot padzert.. Ne analīzes lika taisīt, ne ko. BET  tas viss par brīvu.

Šoks atkal.

Trešā vizīte vēl priekšā. Ko no tās gaidīt. Laikam jau neko.

Gaidīt, ka paskaidros, kas notiek šobrīd, kas gaidāms, no kā jābaidās, kam nav jāpievērš uzmanība u.tml.. Par to laikam izrunājas tikai tad, ja esi maksājis. Tā ka varu sacīt – ja ir iespējas nebūt skopuļiem, šitās lietiņas ejiet novērot pie pārbaudītiem, lai arī dārgākiem dakteriem.

26 komentāru
 1. Mīļā sirds, vismaz reizīti aizej pie Bigestānes, vismaz nervu nomierināšanai un apskatīšanai, ka tiešām viss ir kārtībā. Kaut vai reizi un savam sirdsmieram! Viņa tiešām ir labākā ārste, kādu esmu satikusi savā trīsdesmitgadu mūžā!

 2. Hm! Nu navTev paveicies. Es gluži tāpat kā Tu gaidot abus bērniņus devos uz valsts polklīniku. Un esmu visnotaļ apmierināta. Es nezinu vai iespējams mainīt dakteri grūtniecības laikā, bet ja tas iespējams, tad iesaku aiziet tai pašā poliklīnikā pie dakteres Natālijas Klaveršas.

  Vienu gan varu teikt, ka viss atkarīgs arī no paša. Ja esam radušas pie komforta un pierastas aprūpes, tad nevajag baidīties un teikt arī “parastajiem” dakteriem.

  Un dārgākie nebūt nav tie labākie.

 3. Man arī ir bezmaksas ārsts un viss ir kārtībā. Gaidu jau otro bēbi. Visi ārsti nebūt nav vienādi. Iesaku Margaritu Puķīti (Stabu/Brīvības stūris) Kamēliju aptiekas telpās.

 4. es nesaprotu, kapec tev jaiet uz tadu iestaadi? seit jau vairs nav ko taupit (naudas zina), ir svarigi lai uztaisa visas analizes un precizi visu izmera un nosver. tas tak ir svarigi ari tavam mazulim, vai tad ne?! ari es gaju uz parastu polikniniku, rezultata bernins piedzima smagi slims, un neviens arsts man neteica kad kas tads ir gaidams, teica kad viss ir labi. un vel – polises grutniecibu neatmaksa, lai kada butu kruta polise. man liekas sis raksts ir pilnigi nevieta un nekompetents ir rakstitajs, ja spej iet pie kaut kaa tada, kur nu vel laut lai nepareizi aizpilda mates pasi. ja ari finanses nelauj aiziet uz privatkliniku ir ari citas polikninikas, kur ir daudz labaka attieksme un precizi veic analizes.

 5. Kad es biju stāvoklī, neziņas dēļ uzreiz aizpēros uz ARSu, jo Rīgā dzīvoju otro gadu un biju sudente. Neko par valts apmaksājumiem nezināju, bet zināju, ka ARS ir aba poliklīnika. Naudas nebija, bet kaut kā ar bērna tēvu katrai vizītei un analīzēm grabinājām. Ja nemaldos, tad analīzes man bija jānodod katru reizi, kad vispār uz turieni gāju, man jau likās, ka as nekad nebeigsies, bet viss bija ideļā kārtibā līdz ar to, man skaidroja katru novirzi no normas un izrakstīja tikai vajadzīgos vitamīnus.Kopīgi sameklējām vecmāti – tādu, kādu es gribēju, stresa vispār nebija ne par ko, es saku, tā naudiņa kaut kā salasās, ja domāta tik cēlam mērķim. Man tas likās ļooti svarīgs process, tāpēc gribēju, lai es jūtos maksimāli droši. Nejoko ar šito jo arī tava labsajūta ir neatsverami nozīmīga.

 6. Nekompetents komentārs par polisēm! Tas, ko apmaksā polise ir atkarīgs no izvēlētās programmas. Man visus grūtnieču aprūpes izdevumus (vizītes, sonogrāfijas un analīzes) un dzemdību izmaksas (līgums ar vecmāti) sedza polise. Tagad man atkal ir polise, kas to visu sedz, no cita apdrošinātāja.
  Un raksts precīzi atspoguļo atšķirību starp maksas ārstu un parasto poliklīniku. Diemžēl 🙁

 7. pārliecināji…man jau bija šaubas par bezmaksas grūtnieču aprūpi, un droši vien uz to pašu Eliti vien būtu aizdevusies. nē, nē, labāk maksāšu

 8. TO: es (viesis) 09:04 . Man škiet ka tu esi autorei atvainošanos parādā. Kāds raksts nevietā? tas ir blogs kur autore dalās ar savām izjūtām un pārdzīvojumiem. Un šeit nav runa par kompetenci, vai nekompetenci. Pirmo reizi gaidot bērniņu, zini, “nekompetence” ir pieļaujama, turklāt ja jau tik “nekompetenti” uzrakstīts – tad varbūt palīdzi ar viedu un galvenais, mīļu padomu, nevis spļauj indi!
  paldies par uzmanību

 9. Sveikas! Es arī gribētu padalīties savā pieredzē ar parastajām poliklīnikām, manuprāt, grūtniecēm, sava ,miera un mazulīša labsajūtai labāk būtu doties uz privātajām klīnikām.Jo tur tomēr attieksme ir vienkārši superīga, tiešām var izbaudīt visu grūtniecības laiku. Runājot par tām valsts poliklīnikām, kur protams, arī devos tiklīdz uzzināju par savu grūtniecību. Aizejot uz šādu “kantori” es tiku nolamāta, ko es esmu tik ātri atnākusi, kad vēl neko nevar ne redzēt, ne sajust…. ar visām šīm runām tiku novesta līdz asarām…… tas bija mans pirmais un pēdējais pacietības mērs. Protams, pēc šī visa aizgāju savu mazulīti sagaidīt pie ļoti jaukas dakterītes privātklīnikā. Tāpēc, lūdzu, mīļās grūtnieces netaupīsim naudiņu.

 10. dace.d
  nekādu indi nespļauju un neuzskatu kad man kādam jāatvainojas. Raksts ir stulbs – neviens nespiež iet tur kur strādā neprofesionāli ārsti un tiek nepareizi aizpildīta mātes pase. To cik tur ir šāusmīgi gari un plaši nevaiga aprakstīt, ir citas poliknīnikas un privātprakses, kur nevaiga žēlot naudu – jo ir svarīga bērniņa un paša veselība. Vai tad ne?! Atradušies aizstāvi, vai maz ziniet kā dzīvot kad piedzimst vecākiem slims bērniņš? Kurš tad viņiem atvaonosies? Arsti? Kas nav pareizi ņēmuši analīzes vai nepaņemuši vispār analīzes?

 11. es ar gaidu bērniņu. zinot situāciju valstī kā arī ņemot iepriekšējo pieredzi ar ārstiem vispār, nemaz nedomāju un gāju pie labas maksas ginekoloģes. tā kā man nav apdrošināšanas, tas tiešām sanāk padārgi – pa visu grūtniecības laik domāju, ka ap saviem 400-600 latiem, bet tad es varu būt pilnīgi droša, ka mani pārbauda pēc pilnas programmas – visas analīzes, pārbaudes, USG, visu pierakstus nodrošina man pieņemamā laikā utt. un, protams, ATTIEKSME. šis man būs pirmais bērniņš, tik daudz kas nezinām, simtiem jautājumu, bet viss tiek atrisināts un pēc ārsta vizītes esmu mierīga līdz nākamajām pārbaudēm!
  lai visiem nākamajiem mammučiem un mazuļiem izdodas atrast vislabākos dakterīšus!!!!

 12. ka paņems dokumentus un dosies atpakaļ pie savas Bigestānes. Vairs jau kādas 4 vizītes, tad ar Ls300 gan tiksim līdz rezultātam. Paldies, dāmītes!

 13. Kad paliku stāvoklī arī nolēmu novēroties pie maksas dakteres, jo uz vietas bija nepieciešama aparatūra un cerēju uz labu attieksmi. Kāda bija mana izbrīna, kad pirmajā vizītē, kad Dr. apstiprināja gr-bas iestāšanos, viņa pajautāja – vai es to saglabāšu???!!! Biju 25 g.v, precējusies (tiesa, tajā dienā laulības gredzens palika plauktā mājās)…..nezinu, kas lika viņai uzdot so jautājumu. Varbūt tas, ka neizplūdu prieka asarās no gr-bas paziņošanas? Nu…parasti jau nepacietīgas uztaisa testus daudz ātrāk un tad skrien pie dakteriem apstiprināt….Man nepatika. Nomainīju Dr. Uz citu, arī maksas. Bet šoreiz paveicās 🙂 Tā kā nevienmēr par naudu var nopirkt attieksmi…

 14. Skatos, Cisa pienemusi lemumu, atgriesties pie savejas dakteres. Paldies Dievam! Es, iznemot dokumentus, paskaidroti tiesi kadu iemeslu del sadi rikojos.

 15. Autore atstaaj ļoti sliktu iespaidu par sevi,gruutnieces vispaar iipaši neviens negaida nevienaa iestaadee, un te ir piemeers,pati gaaji ar stulbu attieksmi un dabuuji spļaavienu pretim
  Par instrumentiem-ak,nabadziite,kad taisiiji beernu,tad no instrumenta nenobijies!
  riebjas šitaas!
  Padomaa par savu iztureešanos arii dzemdiibu laikaa,jo varu dereet,ka,ja raa turpinaasi,buus pagruuti!

 16. ir cilvēki, kas izsakās ar nelielu humora un arī sarkasma devu. kāds sakars ar bērna taisīšanu? sašutums bija pamatots – par valstī esošo vājprātu. un neviens mēs nekur neejam “par brīvu”, tāpēc cilvēki maksā nodokļus, lai kaut ko no valsts arī saņemtu. Nu bija jaunajai mammītei šoka terapija, pastāstīja mums, un nāca pie prāta – jābēg pie normāla daktera. kāda vēl riebīga attieksme. un es pie savas ginekoloģes ieejot neesmu nekad nevienu instrumentu redzējusi deguna galā.

 17. Man arii riebjas taadas kaa autore!
  Speciaali šaadas vajag biedeet ar instrumentiem.Priekš tavas maksts jau tie instrumenti,nekam citam!
  Iedeva viņai laoiņas ar vitamiinu sarakstiem,redz,slikti maatiitei!
  Kad šaadas atnaak,esmu pati saule,bet vispaar man tiešaam dziļi riebj taadi cilveeki.Nedomaajiet,ja maksas aarsts ir ļoti laipns un miiliigs,tad tiešaam viņš par jums taa arii domaa.Par “jaabeeg pie normaala daktera”-tā iepriekšējā dakterīte noteikti bija laimīga ,ka autore beidzot aizvācās.Pazīstam jau tādas pa gabalu!

 18. Izskatās, ka “Fui” un “maksas dr viedoklis ” ir tik aprobežotas sievietes savā būtībā. Drošvien nerūpējas par sevi arī nemaz, tādēļ viņām vienalga, kāda attieksme ir no ginekoloģes, lai tikai lētāk tiktu cauri !!!

 19. Kaut kāds vāks! Atradušās nosodītājas. Es ļoti labi saprotu autori. Pti esmu diezgan klusas dabas, nekad nekādu skandālu neeju taisīt, nokārtoju lietas citādāk, tāpēc arī droši vien nabaga krieveni lamāt neietu par nepareizi aizpildītu mātes pasi. Man šķiet, ka attieksmei jābūt normālai neatkarīgi no tā, vai kāds maksā vai nemaksā un neatkarīgi no tā, vai grūtniece ienāk kā saulīte vai neomā. Ja tā riejas tādas vai šitādas pacientes, nav jāstrādā medicīnā, jo tā ir ļoti smalka sfēra, kur clvēkam ir jābūt arī psihologam. Un ja maksas daktere ir laipna tikai tāpēc, ka ir maksas daktere, tad labi, ka viņa vismaz spēj tāda kļūt par naudu. ar to arī rēķinos, kad eju un maksāju. un ir tikai normāli gribēt justies labi, kad gaidi bērnu, nevis samierināties ar JEBKĀDU attieksmi.

 20. Sveiki! Lai kā arī jābrīnās arī man viss šeit aprakstītais bija līdzīgi. Arī man tagad būs trešā reize. Pirmajā reizē, man bija tikai vēl tāda lieta, ka mana daktere prasīja 7 reizes vai es nevēlos taisīt abortu, tikai nesaprotu kāpēc, jo man jau ir 24 gadi. Un man ar veselību viss ir kārtībā.
  Otrajā reizē man gāja tieši tāpat tikai man teica, lai es ēdu augļus un viss.
  Protams bija arī anekdotes cienīga saruna. Mana ārste ir krieviete. Un viņa man saka, lai nododu analīzes. To es sapratu un tad viņai prasu vai varu iet pirtī. Un viņa man pajautāja KO? NODOT ANALĪZES.
  Tākā man ir arī ārsts kas neko nesaprot un mātes pases man joprojām nav, jo man liekas ka viņi nemāk rakstīt. 🙂

 21. Šausmas uzdzen ne vien aprakstītais, bet arī daži komentāri. Tik tiešām, ja jau tā riebjas strādāt ar grūtniecēm, tad nevajag. Es pat teiktu, ir noziedzīgi tā attiekties pret sievietēm, kam pasaulē jālaiž bērni. Veselīgi un mierīgi bērni, nevis jau mātes vēderā pasaules negācijas uzsūkušies. Brīnišķīga attieksmīte daļai mūsu sabiedrības. Nerunāsim nemaz par sabiedrisko transportu, utt. Bet ja pat vietās, kas paredzētas grūtniecēm, pastāv tāds naids pret viņām… Man liekas, šīm sievietēm ārstēt vajag nevis grūtnieces, bet ārstēties vajag pašām, un steidzami. Attieksme “grūtniece? pati vainīga!” ar steigu jāizskauž no LV sabiedrības.

 22. Un runājot par krievietēm – no viņām latvietēm noteikti vajadzētu mācīties, kā sadot šādām dakterienēm. Varu derēt, ka vidusmēra krievu tautības meitene nemūžam neizietu no kabineta, nepateikusi visu, ko domā un nesacēlusi skandālu. Un tā vajag.
  Pati esmu latviete un nezin cik reižu esmu devusies prom no ārsta ar domu: “Kā tā varēja? Bet labi, neko neteikšu, vienkārši vairs nenākšu.” Un bezkaunīgās kūkas ārstu kabinetos mūsu kuslumu un kautrīgumu arī izmanto.

 23. Jaa.tieši taa.maksas dr ir aktrises un laipnas taapeec,ka taads darbs,bet par taam,kas naak,var teikt ļoti daudz slikta,smeeķmanes,abortņicas,taadas nav žeel un ginekologs var ļoti labi psiholoģiski nolikt taadas pie vietas,arii ar laipnu attieksmi.Kad klitorus kairina ,rad šiis sten,bet instrumenti pie ginekologa nepatiik.
  Ha!
  starp citu,cik zinu maksas dakteres,tad viņas paarsvaraa ir kaa lelles pašas,vienkaarši necieš sievietes!
  Nav runa par gruutnieceem tieši.

 24. nu, man ar ”Elites” centru liidziigi bija.. kaut kaa ne taa traapiiju bedree un izraadaas, ka kauls nedaudz ieskjelts potiites apviduu ,aizeju (ka nu vareeju) uz elites centur, uznjem man rentgenu … aizeju pie kirurga, bet vinjs man jautaa (protams, krieviski) kaut ko ar plaussaam. 😀 sanaaca paarpratums.. bet tas veel nav viss.. gadiijaas man arii maasinja krieviete, kura ne vaardu latviski nesaprot un saak veel blaut uz mani, ka es nepieklaajiigaa vinai nevaru neko izstaastiit taa kaa vajag. uztraukumaa pat aizmirsaas kaa krieviski runaat… taa nu uz turieni vairs neeju ..

 25. negatīvie komentētāji, laikam paši strādā centrā Elite, tāpēc arī tik ļoti nomelno raksta autori!!!

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.