Pandēmijas ietekme uz hipotekāro kredītu.

Dzīvokļa vai mājas iegāde ir ļoti patīkams un reizē  arī atbildīgs lēmums. Bieži, lai veiktu šo lielo pirkumu, tiek izmantots hipotekārais kredīts. Varētu šķist, ka pandēmijas laiks nekustamā īpašuma tirgū ieviesis būtiskas korekcijas, tomēr tā nav. Šobrīd mājokļa iegāde ir tālredzīgs un izdevīgs lēmums.

Mājoklis jāizvēlas pārdomāti

Pirmā lielā izvēle, kas jāveic, izvēloties mājokli: to pirkt vai īrēt? Dzīvokļa īre ir piemērots risinājums, ja dzīvesvietu vēlaties laiku pa laikam mainīt, kā arī gadījumos, kad nav pieejami līdzekļi pirmās iemaksas veikšanai un citiem izdevumiem, kas saistīti ar hipotekāro kredītu. Bet, ja finansiālā situācija ir atbilstoša un mājoklī plānots dzīvot ilgstoši, tā iegāde ir izdevīgāka vairāku iemeslu dēļ. Pirmkārt, īre lielākoties ir dārgāka par hipotekārā kredīta maksājumu. Otrkārt, veicot kredīta maksājumus, nauda būtībā tiek ieguldīta jūsu īpašumā – pēc vairākiem gadiem tas piederēs jums, savukārt, maksājot īri, visa nauda kļūst par izīrētāja peļņu (ja vien mājoklis netiek īrēts ar izpirkuma tiesībām).

Mājokļa pirkšanas gadījumā īpaši liela nozīme ir labākā piedāvājuma atrašanai. Vērā jāņem vairāki būtiski faktori: nekustamā īpašuma cena, mājas vai dzīvokļa plānojums un stāvoklis, atrašanās vieta, un citi. Tomēr gadās situācijas, kad šiem aspektiem netiek pievērsta pietiekami liela uzmanība un izvēlēts pirmais apmierinošais variants, jo vēlme pēc iespējas ātrāk tikt pie sava īpašuma ņēmusi virsroku. Šādi rīkoties nevajadzētu – tādējādi nereti par mājokli tiek pārmaksāts vai arī tiek iegādāts īpašums, kas neatbilst visām prasībām. Labāk šim procesam veltīt vairāk laika un pūļu, jo mājoklī, iespējams, tiks pavadīts viss turpmākais mūžs. Lieti ieskatīties rakstos par dzīvokļa iegādes un mājas iegādes iespējām pie Sortter.

Banka parasti ir pirmā izvēle hipotekārā kredīta saņemšanai

Kā liecina Kredītu reģistra statistika, Latvijā hipotekāro kredītu izmanto apmēram 160 tūkstoši cilvēku, un vidējā kredīta summa sasniedz aptuveni 35 tūkstošus eiro. Tomēr jārēķinās, ka bankas katru hipotekārā kredīta pieteikumu izvērtē ļoti skrupulozi, ņemot vērā personas kredītvēsturi un ienākumus, nekustamā īpašuma vērtību šobrīd un ilgtermiņā, kā arī citus faktorus. Atteikumu iespējams saņemt, piemēram, ja dzīvoklis vai māja ir pārāk tālu no Rīgas vai citas lielas pilsētas, kas samazina mājokļa vērtības potenciālu. Šādās situācijās iespējams izmantot nebanku aizdevēju pakalpojumus, bet tad praktiski vienmēr jārēķinās ar lielāku procentu likmi.

Hipotekārā kredīta un citu aizdevumu kredītprocenti šobrīd ir rekordzemi

Pandēmija ietekmējusi teju visus dzīves aspektus, bet tas nav traucējis aizdevumu procentu likmēm palikt ļoti zemām, kas nozīmē – šis ir īstais brīdis, lai iegādātos nekustamo īpašumu ar hipotekārā kredīta palīdzību. Uz procentu likmju izdevīgumu norāda arī statistika. 10 gadu nogrieznī lielākajai daļai aizdevumu tās ir vairāk nekā divas reizes zemākas. Īpaši izdevīga šobrīd ir EURIBOR (Eiropas starpbanku aizdevumu likme), kas jau vairākus gadus ir mīnusos, līdz ar to par hipotekāro kredītu jāmaksā vien pamatsumma un aizdevēja noteiktie kredītprocenti (kas, starp citu, arī ir samazinājušies). 

Ja arī jums pirmais solis ir aizvadīts, un esat izlēmis par labu mājokļa iegādei šajā laikā, noteikti neizlaidiet nākamo soli – visu kredīta piedāvājumu salīdzināšana. Labā ziņa ir tā, ka Sortter to jau ir izdarījis, atliek vien izpētīt un izvēlēties. 

Papildus visam minētajam, arī nekustamo īpašumu cenas Latvijas lielākajās pilsētās kļuvušas mazliet zemākas. Šāda tendence radusies pandēmijas iespaidā – tūrisma nozare ir praktiski apstājusies, tādēļ tukšie dzīvokļi un mājas tiek piedāvātas par zemākām cenām. Tomēr eksperti prognozē, ka jau tuvākajā laikā Rīgā mājokļu cenas varētu kāpt par vismaz 20%, jo Tallinā un Viļņā nekustamie īpašumi ir par 20-25% dārgāki. Tas vērtējams kā vēl viens būtisks iemesls, kāpēc mājokļa iegādi, ja tas iespējams, neatlikt uz vēlāku laiku.

Nav komentāru

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.