Palīgā – Ziemassvētku drudzis!

Ak, skaistais svētku gaidīšanas laiks! Kāds tuvumā loba mandarīnu, un tevi no šīs smaržas vien pārņem Ziemassvētku noskaņa. Veikalu skatlogus jau ierasti sāk rotāt dažāda izmēra eņģelīši, spīgulīši, rūķīši un ragaviņas. Skvēros jau pārdod karstvīnu, un Doma laukumā atvērts Ziemassvētku tirdziņš. Liegas svētku melodijas līst tavās ausīs kā medus. Tu to visu vēro, un sirdī ieplūst balts svētku klusums un gaidīšanas prieks. Bet, kā tas gadījies, kā ne, nedēļa pirms svētkiem vienmēr pārvēršas par elli. Kāpēc?

Decembra mēnesī, papildus ierastajiem darba pienākumiem un mājas solim, tev jādomā par Ziemassvēku dāvanām un kartītēm radiem un draugiem, jāatrod kleita darba Ziemassvētku ballei, jo veco taču nevilksi – sliktais tonis, jāatceras arī par pierakstu pie manikīra, pedikīra un friziera, jo ballē gribi būt skaista. Ak, jā, ir taču jāgatavojas arī svētku koncertiem skolā un bērnudārzā, kam komplektā noteikti nāk lapsas vai suņa maskas izgatavošana, sniegpārsliņu šķērēšana un piparkūku cepšana groziņu vakaram. Un beigu beigās jaunākais ģimenes loceklis tev iegrūž rokās vēstuli salavecītim vismaz A4 formātā, sūdzēdamies, ka nekādi nevar izvēlēties, ko vēlas – dzīvu zirgu vai helikopteru. Sasodīts! Kā ar to visu lai tiek galā? Negribas taču Ziemassvētku vakarā pie eglītes spēka izsīkumā aizmigt ar seju zirņu šķīvī, vai ne?

Lielākā nelaime ir tā, ka tev šķiet – svētki vēl ir tālu. Nekā, tie ir tepat aiz durvīm un, jo laicīgāk tu sāksi par tiem domāt, jo labāk jutīsies pašā svētku priekšvakarā, vērojot tos plānprātiņus, kuri ar pārgrieztām sejām metas iepirkumu maratonā divas sekundes pirms dāvanu atvēršanas.


Dāvanas

Sāc ar dāvanu sarakstu. Izdomā, kam vispār vēlies kaut ko dāvināt. Pirmās lietas nopērc tās, par kurām jau esi pilnīgi pārliecināta, proti, tu zini, kāda dāvana derēs konkrētajai personai. Atceries, jo tu laicīgāk nokārtosi šo lietu, jo lielākas iespējas izvairīties no lielā pūļa, kas dažas dienas pirms svētkiem stāvēs garumgarās rindās. Galu galā, dāvanu meklēšana var sagādāt arī prieku. Kas attiecas uz draugiem, varbūt vari padomāt par citu alternatīvu dāvanas vietā. Sarīko kopīgu pasēdēšanu kādā omulīgā vietā ar karstvīnu vai noorganizē gastronomisko izvirtību vakaru, kur kopā cepat pīrādziņus, piparkūkas un citus kārumus. Sarunājiet, ka katrs uzrakstīsiet pašsacerētu Ziemassvētku dzejolīti un to nolasīsiet. Tici, būs jautri.

Dodies uz tādu vietu, kur vairākas dāvanas vari meklēt vienuviet. Protams, visbiežāk tas būs kāds lielveikals, bet interesantas dāvaniņas atrodamas arī tajos pašos Ziemassvētku tirdziņos, kuri šobrīd jau darbojas.

Vari izmantot arī citu dāvanu meklēšanas un iegādāšanās veidu, proti, iepērcies internetā.  Iespējams, ka šādā veidā nevēlēsies iegādāties dāvanas visiem, bet kādu skaistu un noderīgu lietu noteikti atradīsi. Vari ieskatīties www.uzdavini.lv, www.zemenitessniega.lv, www.mojo-jojo.lv vai meklētājā vienkārši ieraksti vārdu dāvanas un skaties, ko tev piedāvā plašie interneta labirinti.

Kā samazināt izdevumus?
Jā, jā mēs zinām, ir krīze, kaut gan šis vārds mums apnicis kā rūgta nāve. Svētki katru gadu iecērt mūsu maciņā pamatīgu robu, un tevi nomoka jautājums – kā izdarīt tā, lai vilks paēdis un kaza dzīva? Ja Ziemassvētkus svini šaurā ģimenes lokā – tikai ar mīļoto un bērniem, tad būs vien jāsamierinās, ka šeit īpaši ietaupīt nesanāks, jo bērnu leksikā vēl nav tādu vārdu kā krīze vai bankrots, bet, ja svinības notiek plašākā ģimenes lokā, kur dodies vismaz ar piecām dāvanām – vecmāmiņai, vectētiņam, krustmātei, māsas bērniem un brāļa sievai, tad varam tev piedāvāt variantu. Rīko izlozi! Jau laicīgi pirms svinībām noskaidro, cik viesu ieradīsies. Veic izlozi, kur katram izdalīsi tikai vienu vārdu, kam jāiegādājas dāvaniņa. Vienojieties par summu. Lai vectētiņš neaizšautu garām un tavai peciņai nenopirktu rotaļu tanku, vari droši viņam palīdzēt. Jāsaka gan – bērniem patīk saņemt daudz dāvanu, tāpēc šajā ziņā kāda lieka manta noteikti netraucēs, toties pieaugušie būs priecīgi par šādu risinājumu. Galvenā taču ir kopā sanākšana svētkos, nevis dāvanu kalns, vai ne?

Tādu pašu risinājumu vari izmantot svētku galdam. Varat izrunāt, kurš kādu ēdienu vēlas pagatavot un atnest kā ciema kukuli. Tādā veidā mājas saimniecei nebūs visu dienu jālec ārā no biksēm, vārot un šmorējot.

Arī svētku kartītes maksā naudiņu, tāpēc taisi tās pati. Lai būtu interesantāk un jautrāk, pie darba vari pielikt arī bērnus. Par viņu darinājumiem prieku izrādīs visi bez izņēmuma.

Uz balli
Nereti īsi pirms svētkiem tiek rīkoti dažādi saviesīgi vakari darba vietā. Tu noteikti vēlies būt skaista, tāpēc pieraksties pie friziera, kosmetologa vai cita skaistumkopšanas meistara laicīgi. Pucēties gribētāju būs daudz, un īsi pirms svētkiem var gadīties, ka brīva vietiņa mīļākajā salonā tev nemaz neatradīsies, tāpēc zvani uz turieni jau tagad!

Tāpat savlaicīgi padomā par bērna masku balli vai Ziemassvētku priekšnesumu. Ja pašai neceļas roka krāmēties ap zaķu un peļu ausīm, vari iegādāties jau gatavas maskas specializētos veikalos. Arī rotaļlietu veikalos dažreiz iespējams nopirkt kādam pasaku tēlam atbilstošu elementu par samērīgu cenu.

Darba dalīšana
Galu galā tev nekas nav jādara vienai, neesi taču nekāds Ziemassvētku vecītis. Ja nepieciešams nokļūt lielveikalā, sēdini pie stūres vīrieti un pieprasi, lai aizved. Ja pie stūres brauc pati, informē ģimenes locekļus, ka dodies iepirkties svētkiem un mājas darbi gulst uz pārējo mājinieku pleciem. Ja vīrietis tev iebilst, uzaicini viņu vienā tādā iepirkšanās tūrē par asistentu. Tici, pēc visa piedzīvotā viņš par trauku mazgāšanu būs sajūsmā.

Tu pati
Šajā svētku gaidīšanas laikā neaizmirsti par sevi. Lai svētki noritētu jaukā gaisotnē, arī tev pašai jājūtas labi. Nepārspīlē ar pienākumiem, ņem vērā mūsu iepriekšminētos padomus par darba dalīšanu un arī dalīto ēdienkarti. Svētkos atrodi arī laiku tikai un vienīgi sev. Aizej viena uz kādu no svētku koncertiem, dievkalpojumu vai tāpat vien pasēdi baznīcā. Vienkārši sagādā sev patīkamu dāvanu – brīdi labsajūtas un miera.  Piezvani tuviniekiem – vecākiem, omītei. Iespējams, ka svētkos nevarēsi viņus apciemot, bet arī silti vārdi dara brīnumus. Galvenais, lai viss, ko dari, tev sagādā prieku, un svētki būs izdevušies.

Ceram, ka šie mazie ieteikumi kaut nedaudz tev palīdzēs svētku sagatavošanās procesā. Kāda ir tava svētku sagaidīšanas pieredze?

6 komentāru
  1. Tas ir drausmīgi cik ļoti Ziemassvētki ir komerciāli. Cilvēki vienkārši jau vairs nesapro to jēgu. Visiem tik dāvanas. Ko darīt tiem cilvēciņiem, kuriem nav naudas? To protams nevienu neinteresē… tas ir skumji..

  2. Patēriņa kredīts atrisinās cilvēka problēmu ar naudu, svarīgākais ir katra gada decembra beigās neatslābt un pirkt, pirkt, pirkt !!! 🙂

  3. Es domāju, ka galīgi bez dāvanas jau kaut kā neforši, jo dāvana jau nav kaut kas mega dārgs, parādi tikai tam cilvēkam, ka esi svarīgs. kaut vai Ziemassvētku tējas paciņu var uzdāvināt un būs forši. man liekas, tiešām iespringstam par daudz ar tām dāvanām. Un mēs ar draudzenēm tieši tā arī darām, kad sanākam kopā, tad sanesam katra kādu gardumu. Tā taisam arī dzimšanas dienas, pārējās sarīko tai vienai pārtiju ar kaut ko garšīgu. Un dāvanas nemaz nav. Tā jau ir tā dāvana. Bet es teikšu godīgi, ja varētu atļauties nopirkt dāvanas pilnīgi visiem, kam gribētu, tad to arī darītu, jo man lielu prieku sagādā tieši tas, ka varu iet, izvēlēties, piedomāt…

  4. Vakar, beidzot ar draugu pagatavojām adventes vainagu…vienkāršu, no skujām, čiekuriem un baltām svecēm. skaisti! neko jau daudz nevajag svētku un prieka sajūtai. Tāpat arī pašos svētkos – galvenais ir būt kopā ar sev mīļajiem un nav jau svarīgi, kāda un vai vispār ir dāvanas, galds, kuram lūzt kājas no ēdiena…galvenais ir cilvēkis un tu pati! katram novēlu sajust šos svētkus!

  5. Man jau rādās, ka šitā visa ir vairāk vai mazāk bābiešu darīšana. Man gan tas baigi patīk, esmu gatavs arī aizvest visur, kur vajag, ja tikai esmu pabarots un vēl arī visi pēc tam apmierināti. Bet laicīgi visu sākt darīt – tas man rādās ir nereāli, jo dāmas arī krāojas un uz pasākumu var taišities stundām un tik un tā pēdējā brīdī vēl 100 lietas, kas jāizdara un vajag desmit minuutes.

  6. http://www.fotomio.lv var pasūtīt fotogrāfijas uzdrukas uz kanvas, kuras apvilktas ap rāmi. es vīram tādu uzdāvināju dzimšanas dienā, bet der arī uz Ziemassvētkiem.
    Interesantākais ir, ka var pasūtīt šīs bildes apstrādi – sanāk tāds dizainisks objekts.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.